Go to content

20 powodów, by pokochać swoje ciało. Już nigdy nie wątp w to, jak wielkim jest darem

fot.iStock

Bywa, że w nie zwątpisz, a nawet – znienawidzisz je. Bywa, że chcesz zasnąć i obudzić się w zupełnie innym ciele. Tracisz pewność siebie, uważasz, że wszyscy wokół myślą o nim tak, jak ty: że jest brzydkie, beznadziejne, że cię ogranicza. Pora z tym skończyć. Spójrz na swoje ciało zupełnie inaczej. Zauważ możliwości, które ci daje. Zrozum, że twoje ciało jest twoją siłą.

20 powodów, by pokochać swoje ciało:

1. Pomyśl o swoim ciele, jako o pojeździe, który pomoże ci dotrzeć do twojego celu – realizacji marzeń. Czcij je. Szanuj je. Dbaj o odpowiednie paliwo.

2. Stwórz listę wszystkich rzeczy, których możesz dokonać dzięki twojemu ciału. Czytaj ją w chwilach zwątpienia, często dodawaj nowe elementy.

3. Uświadom sobie, jak ciężko twój organizm pracuje każdego dnia. Pamiętaj, że to narzędzie, maszyna, a nie tylko „opakowanie”.

4. Stwórz listę ludzi, których podziwiasz: ludzi, którzy wpłynęli na twoje życie, otoczenie, na świat. Zastanów się, czy ich wygląd był ważny, kiedy odnosili swoje sukcesy.

5. Trzymaj głowę wysoko, bądź z siebie dumny i wierz w siebie.

6. Nie pozwól, aby niezadowolenie związane z twoją aktualną wagą lub figurą uniemożliwiało ci podejmowanie czynności, które lubisz.

7. Noś ubrania, które lubisz, które są wygodne i które sprawiają, że dobrze się czujesz w swoim ciele.

8. Licz swoje zalety, nie wady.

9. Pomyśl o tym wszystkim, czego mógłbyś dokonać, wykorzystując czas i energię, które obecnie wykorzystujesz na to, by martwić się o swoje ciało i wygląd.

10. Bądź przyjacielem własnego organizmu, a nie jego wrogiem.

11. Miej na uwadze, jak niezwykłe jest twoje ciało. W miejsce zużytych komórek stale produkuje nowe. Każdego dnia odnawia się błona śluzowa układu pokarmowego. Co tydzień – cała skóra. Twoje ciało jest niesamowite, zacznij je doceniać.

12. Każdego ranka po przebudzeniu, podziękuj swojemu ciału, za to, że mogłeś wypocząć.

13. Każdego wieczora, gdy idziesz do łóżka, podziękuj swojemu ciału za to, czego pozwoliło ci dokonać w ciągu dnia.

14. Znajdź odpowiednie dla siebie ćwiczenia i wykonuj je regularnie. Nie rób tego, by schudnąć, ale po to, by twoje ciało zdrowe i silne.

15. Wróć na chwilę do tego czasu w twoim życiu, kiedy czułeś się dobrze w swoim ciele. Kochać swoje ciało, to znaczy pielęgnować w sobie to uczucie, nawet dziś, nawet w tym wieku.

16. Znajdź  w sobie 10 pozytywnych rzeczy  – nie związanych z twoim wyglądem.

17. Nad każdym z luster w twoim domu umieść napis mówiący: „Jestem piękny wewnątrz i na zewnątrz”.

18. Szukaj piękna w świecie zewnętrznym i w sobie.

19. Zastanów się nad sensem tych słów: „Życie jest zbyt krótkie, by traktować swoje ciało w ten sposób”.

20. Jedz wtedy, kiedy jesteś głodny. Odpoczywaj, gdy jesteś zmęczony. Otaczaj się ludźmi, którzy przypominają ci o twojej wewnętrznej sile i wewnętrznym pięknie.


Na podstawie: nationaleatingsdisorders.com