Lifestyle Psychologia

Powiedz mi jak reagujesz i działasz, a powiem ci co przeżyłeś. Nie bądź swoim lękiem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 lipca 2018
Fot. iStock/freemixer
 

Wszyscy jesteśmy różni. Każdy z nas nosi w sobie swoją historię i każdemu z nas wydaje się, że to on jest wyjątkowy. Nie zdając sobie z tego sprawy, wyolbrzymiamy to, co przeżyliśmy, a minimalizujemy to, czego jeszcze nie doświadczyliśmy. Naprawdę doceniamy wartość rzeczy i faktów w naszym życiu w momencie, gdy stajemy się świadomi tego, co się dzieje w naszym wnętrzu, w naszej głowie i w sercu. Lub wtedy, gdy coś nas, kolejny raz, omija

Kiedy to zrozumiemy, pojmiemy jak nierozsądne jest ocenianie innych (ale także siebie), wydawanie opinii dotyczących spraw i sytuacji, które nas nie dotyczą. Osądzanie przez pryzmat tego, co na zewnątrz.

Są w życiu momenty, na które nie masz wpływu, ale większość z tego, co się wydarza jest ciągiem przyczynowo-skutkowym. Zasiałeś ziarno i ono wyrosło. Nie zawsze tak, jakbyś tego chciał.

To, co możemy zrobić, to reagować, działać, wyciągać z naszych doświadczeń lekcje i pozwolić innym się poznać, naprawdę. Bo to właśnie nasz sposób działania czyni nas wyjątkowymi. Na szczęście lub niestety, pamiętamy chwile i sytuacje, które naznaczyły raz nas na zawsze. To one wyznaczają ważne punkty w naszej historii, które pozwalają nam się rozwijać i mieć swoją własną, indywidualną ścieżkę nauki życia. To, jak na nie zareagujemy determinuje nasze dalsze losy. Nie ma tu magii, przypadku. Jest nauka na błędach lub jej brak.

„Bez względu na to, co mówisz lub jak się usprawiedliwiasz: jesteś tym, co robisz. Twoje zachowania mówią za ciebie”  (Walter Riso)

Często te ścieżki nauki zależą od naszej woli, ale także od konsekwencji naszych działań, szczęścia i odwagi, zewnętrznej pomocy, jaką możemy otrzymać od bliskich lub całkowicie obcych osób. Jeśli Twoje działania i myśli nie są zgodne, to nie jesteś wiarygodny. Jasne, czasem emocje biorą nad tobą górę, rozsądek ucieka.  Strach, lęk przed tym, co nieznane blokuje cię przed działaniem. Czas mija, ty trwasz w stagnacji. Ta stagnacja nie pozwala ci spróbować nowych doświadczeń, nie pozwala ci się rozwijać, poznawać siebie. Lęk blokuje nas najbardziej. A największym życiowym wyzwaniem jest pokonanie go, powiedzenie sobie, że nie pozwolimy, by nas ograniczał. Nie  bądź swoim lękiem,  bądź tym, kim chcesz.


Na podstawie: nospensees.fr


Lifestyle Psychologia

Choć Facebook nas stresuje, nie umiemy bez niego żyć – dowodzą badania

Redakcja
Redakcja
2 lipca 2018
Fot. iStock/SonerCdem
 

Nasze życie właściwie nie istnieje bez mediów społecznościowych. Nawet ci, którzy się zarzekają, że nigdy nie założą konta na Facebooku czy Instagramie i tak podglądają zdjęcia tych, które są ogólnie dostępne. To znak naszych czasów – tak żyjemy, tak się komunikujemy, tak pracujemy. Problem polega jednak na tym, że coraz częściej nie potrafimy się wyłączyć i pożyć w trybie offline. 

Zespół badawczy University of Queensland pod kierownictwem dr Erica Vanmana zbadał, jakie skutki wywołuje w nas  wylogowanie się z Facebooka na kilka dni – zwłaszcza jeśli chodzi o stres i nasze samopoczucie. Uczestników badania poproszono, aby  na pięć dni zrezygnowali z korzystania z Facebooka. Okazało się, że ten niedługi okres czasu wystarczył, by zarejestrować obniżenie poziomu hormonu stresu – kortyzolu. Jednak podczas gdy uczestnicy badania wykazali poprawę odczuwania stresu fizjologicznego, to zgłosili także obniżenie swojego nastroju.  Mówili, że czują się niezadowoleni ze swojego życia bardziej niż dotychczas  i że nie mogą doczekać się ponownej aktywności na Facebooku.

Dr Vanman stwierdził, że kryje się wiele teorii za tymi rezultatami. „Wykazano, że powstrzymywanie się od użytkowania Facebooka zmniejsza poziom kortyzolu, ale osobiste oceny stresu się nie zmieniły – być może dlatego, że uczestnicy badania nie zdawali sobie sprawy, że ich stres się zmniejszył” – powiedział. Okazało się, że mniejsze zadowolenia z życia wynikało ze społecznego odcięcia się od znajomych na Facebooku. „Facebook stał się niezbędnym narzędziem społecznościowym dla milionów użytkowników i oczywiście zapewnia wiele korzyści. Ponieważ jednak przekazuje tak wiele informacji społecznych na temat dużej liczby ludzi, może być dla nas bardzo obciążający” – podkreśla dr Wanman.

Odcinamy się od Facebooka, bo nas stresuje, a z drugiej strony, każda przerwa sprawia, że trudno nam pogodzić się ze stratą informacji na temat naszych znajomych – bliższych i dalszych.

Prawda jest jednak taka, że każdy z nas uczciwie przed sobą powinien przyznać, ile czasu spędza na Facebooka i od czasu do czasu zrobić sobie mały detoks, zwłaszcza w czasie wakacji, by skupić się na relacjach z ludźmi, z którymi spędzamy czas.


źródło: uq.edu.au

 


Lifestyle Psychologia

Budyń z ryżu białego z jabłkiem

Redakcja
Redakcja
1 lipca 2018
Fot. „Sawex Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” Foods Sp. k.

Budyń z ryżu Białego marki Britta z jabłkiem to przykład smacznego i pełnowartościowego deseru.

Składniki:

 • 1 szklanka ryżu białego marki Britta
 • 3 szklanki mleka
 • sól
 • 3 dag masła
 • 2 jaja
 • 0,5 szklanki cukru
 • 4 duże winne jabłka
 • 1 opakowanie cukru waniliowego
 • 10 dag rodzynków
 • masło i tarta bułka do formy
 • syrop owocowy lub śmietana do polania

Wykonanie:

Ryż z dodatkiem mleka, masła i szczyptą soli gotować ok. 15 min w szybkowarze. Żółtka utrzeć z cukrem na pulchną masę, dodać cukier waniliowy, rodzynki, wymieszać z ryżem i z oczyszczonymi, pokrojonymi w cienkie plasterki jabłkami. Z białek ubić sztywną pianę, ostrożnie wymieszać z masą. Formę budyniową wysmarować margaryną i wysypać tartą bułką, napełnić masą, przykryć, wstawić do szybkowaru, do którego wlać 1-2 szklanki wody. Szybkowar zamknąć i ogrzewać 12-15 minut od momentu „zagotowania”. Następnie szybkowar otworzyć, okroić nożem formę budyniową, masę wyłożyć na okrągły półmisek i polać syropem owocowym lub śmietaną.

Fot. „Sawex Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” Foods Sp. k.

Fot. „Sawex Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością” Foods Sp. k.

Aby zapoznać się z pełnym asortymentem niezwykle smakowitych i wszechstronnych produktów marki Britta zapraszamy na stronę: www.britta.pl oraz na fanpage: www.facebook.com/HalinaiBrittaNaTropieDobregoSmaku.


Zobacz także

sleepless in Warsaw, czyli o spaniu i niespaniu

Bywasz niekonsekwentna na diecie? I dobrze, bo według naukowców możesz w ten sposób stracić więcej kilogramów

Milionowy Gość w Suntago!