Lifestyle Psychologia

Pięć rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o różnicach między kobietą a mężczyzną

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 września 2018
Fot. iStock / Nomad
 

Nieustannie toczą się dyskusje na temat różnicy między kobietami a mężczyznami. Prawda jest jednak taka, że mężczyźni wciąż uważają kobiety za tajemnicze, a kobiety wciąż podziwiają to, jak faceci  być mogą być tak emocjonalnie zamknięci. Czy przez te wszystkie lata nie nauczyliśmy się niczego? Czy naprawdę nie ma żadnego genetycznego czy emocjonalnego schematu, który możemy wykorzystać, aby wyjaśnić, dlaczego mężczyźni i kobiety zachowują się inaczej w związku?

Mężczyźni i kobiety ewoluowali inaczej

To tylko  biologiczny fakt. Od najmłodszych lat mózgi mężczyzn zostały zaprojektowane tak, aby pasowały do ​​ich zadań – polowania i ochrony swojego plemienia. Aby sprostać tym zadanioma, musieli nauczyć się panować nad emocjami, odrzucić empatię. Tymczasem mózgi kobiet rozwinęły znacznie bardziej relacyjne role. Kobiety rodziły, pracowały wspólnie.

Sposób, w jaki mózgi mężczyzn i kobiet ewoluowały przez wieki, z pewnością odgrywa dużą rolę w dzisiejszych związkach. Dlatego kobiety często chcą więcej empatii ze strony swoich partnerów, a faceci czują się wciąż krytykowani?  Ponieważ nie mają takiej samej zdolności emocjonalnej. Tak jest.

Ewolucyjne różnice nie ułatwiają nam sprawy

Inną kwestią do rozważenia jest coś, co zostało nazwane „ewolucyjnym niedopasowaniem”. Odnosi się to do faktu, że ciała oraz mózgi mężczyzn i kobiet ewoluowały w znacznie odmiennych środowiskach niż w dzisiejszych czasach. Większość mężczyzn już nie poluje  i nie każda kobieta musi teraz rodzić dzieci, by spełniać się w w swojej roli.

Taka sytuacja może wywoływać niepokój i zamieszanie u mężczyzn i kobiet, ale paradoksalnie otwarte mówienie o tych niedopasowaniach, może pomóc wnieść więcej pokoju i harmonii w związek.

Mężczyźni i kobiety nie zawsze zgadzają się na seks i romans

Ponieważ mężczyźni rozwijają się bez takiej samej zdolności do empatycznego dialogu jak kobiety, obie płcie często mają bardzo różne opinie na temat bliskości i związku. Przykładowo –  mężczyźni CZTERY RAZY częściej niż kobiety wierzą, że seks i emocjonalna intymność są dokładnie tym samym. Najnowsze badania mówią, że mężczyźni zakochują się szybciej niż kobiety. Więc kiedy oboje mówią o romansie, mogą mieć na myśli dwie zupełnie różne rzeczy.

Płeć to nie wszystko

Chociaż istnieją duże różnice między mężczyznami i kobietami – psychiczne i biologiczne – ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że niektórych nie da się wytłumaczyć odmienną płcią.  Jesteśmy czymś więcej niż tylko mężczyznami i kobietami. Jesteśmy także osobami fizycznymi. Jeśli spróbujesz przestudiować ewolucyjne różnice między płciami, musisz wziąć pod uwagę także indywidualność biologiczną.

Relacje między mężczyznami i kobietami ewoluują przez lata

Jest to szczególnie ważne dla par w długich związkach. Jeśli bierzemy ślub w wieku 20 lat, musi zdać sobie sprawę, że nasz związek będzie się zmieniać i ewoluować wraz z każdym ważnym wydarzeniem, trudnością, jakie napotkamy.  Kariera, posiadanie dzieci, zajmowanie się rodzicami, którzy wymagają pomocy – wszystkie te problemy mogą całkowicie zmienić relacje w związku.  Musimy pamiętać, że związek wymaga od nas  nieustannego odkrywania siebie nawzajem, w miarę jak będziemy dojrzewać i się zmieniać.


źródło: Yourtango


Lifestyle Psychologia

Rozwód nie musi niszczyć twojego życia. Wystarczy, że będziesz przestrzegać trzech zasad

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 września 2018
rozwód
Fot. iStock/lolostock
 

Zmiana jest częścią życia, nawet jeśli czasem nie chcemy, aby ta zmiana się wydarzyła. Dla wielu koniec małżeństwa wydaje się być końcem życia. I w pewnym sensie jest to prawda, jednak tylko pozorna. Rozwód NIE oznacza, że ​​twoje życie się skończyło. Po prostu zaczyna się na nowo, inaczej, co wcale nie znaczy, że gorzej.

Są trzy zasady, których powinniście przestrzegać podczas rozwodu, aby zapewnić przede wszystkim sobie poczucie ogólnego szczęścia i bezpieczeństwa – nie wspominając już o zdrowiu psychicznym.

1. Weź odpowiedzialność

Odpowiedzialność. NIE winę. Szukanie winnego nigdzie cię nie doprowadzi, analizowanie bez końca tego, co się zdarzyło i jak można było tego uniknąć – także. Weź odpowiedzialność za to, co stanie się jutro, pojutrze, za tydzień. Nie płacz już nad rozlanym mlekiem.

2. Przejmij kontrolę

Każda moneta ma dwie strony. Podobnie jest z rozwodem, z jednej strony przejmujesz kontrolę nad swoimi emocjami i zachowaniem podczas rozwodu. Z drugiej musisz zrozumieć, że nie możesz kontrolować swojego męża. Jedynym sposobem na pozbycie się stresu jest zaakceptowanie tego, że od teraz ob będzie działał całkowicie poza twoją kontrolą. Ty skup się na swoim życiu, nie na jego.

3. Zapamiętaj – karma wraca

Nie myśl o tym, jak się zemścić, jak sprawić, by twój mąż cierpiał i zapłacił za wyrządzone ci krzywdy. Po co marnować czas i energię na takie rzeczy i dokładać sobie stresu?  Skoncentruj swoją uwagę na sobie i  dzieciach.

Kiedy pozwolisz sobie uwolnić się od stresu, przekonasz się, że uzyskanie rozwodu jest mniej przerażające, niż myślisz. I kto wie, może nawet okaże się, że to początek szczęśliwego nowego rozdziału w twoim życiu.


Lifestyle Psychologia

Jak ułatwić sobie życie za pomocą trzech, prostych pytań

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 września 2018
Fot. iStock / SPmemory

Życie „tu i teraz” wiąże się z umiejętnością filtrowania tego, co naprawdę ważne, odrzucenia tego, co nieistotne i co nie przynosi nam wiele dobrego. Nie jest to proste, szczególnie dziś, przy olbrzymiej ilości zewnętrznych bodźców. Często brakuje nam czasu lub jesteśmy zbyt zestresowani. To uniemożliwia nam czerpanie przyjemności z chwili i prawdziwy relaks.

Anthony Robbins mówi nam: „jakość naszego życia zależy od jakości pytań, które sobie zadajemy”. Zastanawiając się nad tym, przez co obecnie przechodzimy, myśląc o tym, w jaki sposób uprościć teraźniejszość i to, co chcemy robić w przyszłości, możemy nauczyć się cieszyć chwilą obecną. Najważniejsze są trzy pytania, które powinniśmy sobie postawić.

1. Co właściwie teraz robisz?

To prawda, że ​​nie wszyscy muszą dążyć do osiągnięcia jakiegoś określonego celu. Wiele osób „przepuszcza”, marnuje czas i nie posuwa się ani o krok naprzód. Określ, w co właściwie wkładasz tyle wysiłku dzień po dniu, pamiętając o celach, które chcesz osiągnąć.

2. Do czego jesteś przywiązany, a  co możesz odpuścić?

Przywiązanie do czegoś lub kogoś, nawet jeśli jest dla nas złe, jest nawykiem. Codziennie wykonujemy szereg działań i mamy złe nawyki, których nie jesteśmy w stanie odłożyć na bok lub o których nie potrafimy zapomnieć.

Niektórzy toksyczni ludzie mają władzę nad naszą samooceną, przekonaniami i uczuciami.

Dlatego, jeśli chcesz zacząć upraszczać teraźniejszość, abyś mógł bardziej się nią cieszyć, zadaj sobie pytanie, co lub kto cię przed tym powstrzymuje. Z kogo/z czego powinieneś zrezygnować.

3. Z kim chcesz spędzać więcej czasu?

Choroby i emocje są ze sobą powiązane; emocje nie pojawiają się znikąd, ale zależą od tego, jak interpretujemy to, co dzieje się z nami i wokół nas. W rezultacie niektóre z naszych reakcji mogą wywoływać objawy fizjologiczne. Tak jak choroby fizyczne wpływają na nasz nastrój i powodują w nas strach, strach lub zmartwienie, wiele problemów emocjonalnych sprawia, że nasze ciało słabnie. Nasze otoczenie, ludzie, którzy są obok mają olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie i na nasze emocje. Wybieraj tych, którzy sprawiają, że jesteś szczęśliwy.


Na podstawie: nospensees.fr


Zobacz także

„Został skazany na dwa lata więzienia, ale i tak się boję”. Karolina Piasecka, była żona radnego PIS-u, o piekle, jakie za życia zgotował jej mąż

5 ciekawostek na temat trądziku

Kolejna moda z TikToka – czy leczenie trądziku chlorofilem jest bezpieczne?

Mój świat kręcił się wokół jedzenia, dziś mam apetyt wyłącznie na życie. Bulimia – podstępny wróg, z którym wygrałam