Go to content

5 strategii dla każdej kobiety, która chce wyeliminować lęk i stres ze swojego życia

Fot. iStock/Voyagerix

Stwierdzenie, że stres i niepokój w inny sposób dotykają kobiety, a inaczej mężczyzn, nie jest stereotypem, ani tym bardziej przesadą. Według American Psychological Association , kobiety są o 28% bardziej narażone na stres, lęk, a nawet depresję niż mężczyźni. Za tymi liczbami często kryje się pewien model biologiczny, który sprawia, że ​​jesteśmy po prostu bardziej wrażliwe na wydarzenia zewnętrzne.

Bardzo często łączymy pracę zawodową z osobistymi zobowiązaniami i życiem rodzinnym. Tak więc praca w domu i poza domem, związana z wieloma naciskami i presją wywieraną przez otoczenie, sprawia, że stale przesuwamy nasze granice wytrzymałości psychicznej i fizycznej.

5 strategii dla każdej kobiety, która chce wyeliminować lęk i stres ze swojego życia

1. Pamiętaj: nie musisz nikomu niczego udowadniać

Kobiety doświadczają wyższego poziomu stresu niż mężczyźni w życiu zawodowym – wiele z nich jest zmuszonych codziennie udowadniać, że mogą wykonywać te same obowiązki i zadania, co panowie. Jeśli dodamy do tego chęć zadbania o dzieci, sprawne zarządzanie domem i próby utrzymania życia towarzyskiego, zaczyna się robić naprawdę ciężko…

Kobiety nie muszą udowodniać, że są równe swoim kolegom – lub bardziej kompetentne niż oni. Nie porównuj się z innymi, tylko stale się rozwijaj. Dla siebie samej.

2. Pamiętaj, że twoje priorytety mogą być inne

Żyjemy w społeczeństwie, które dyktuje nam, kim powinniśmy być i czego się od nas oczekuje. Pozbądź się stereotypów. Aby móc lepiej radzić sobie ze stresem i lękiem, musimy od czasu do czasu ustalać nowe priorytety. Robienie tego, czego naprawdę chcemy, a nie tego, czego inni oczekują, jest prawdziwym kluczem do dobrego samopoczucia emocjonalnego i psychicznego.

3. Znajdź czas dla przyjaciół

Kobieca przyjaźń  jest terapeutyczna, zdrowa i bardzo korzystna dla naszego zdrowia emocjonalnego. Regularne spędzanie czasu z naszymi najlepszymi przyjaciółmi to rewelacyjny sposób radzenia sobie ze stresem, relatywizowania problemów, tłumienia lęków i obaw.

4. Powiedzenie „nie mogę zrobić więcej” nie jest równoznaczne ze słabością

W świecie kobiet wyrażenia takie jak „nie mogę”, „to nie jest możliwe” lub „w tej chwili wolę się koncentrować na mnie” wydają się być zakazane. To tak, jakby wypowiadanie ich na głos mogło zranić kogoś lub spowodować wielkie rozczarowanie. Pamiętaj jednak: „nie” może dosłownie uratować ci życie, poprawić samopoczucie , pozwala nam odzyskać zdrowie psychiczne.

5. Oddychaj głęboko, wszystko będzie dobrze

Kiedy czujesz, że się załamujesz, kiedy stres dosłownie sprawia, że pęka ci głowa, a lęk powoduje przyspieszone bicie serca, postępuj według tych prostych wskazówek:

  • oddychaj głęboko: zauważ, jak powietrze wypełnia twój brzuch
  • zatrzymaj powietrze przez 4 sekundy
  • wydychaj przez usta przez 6 sekund
  • teraz powtórz te proste słowa: „Wszystko idzie dobrze, ufam sobie . Jestem silna, jestem spokojna.”

Na podstawie: nospensees.fr