Go to content

„O jaka jestem nieszczęśliwa…”. A chcesz być szczęśliwa? To przestań robić sobie tych kilka rzeczy

Fot. iStock/stevecoleimages

Kiedyś usłyszałam, że szczęśliwym się nie jest, a jedynie bywa. Pomyślałam, że ten, kto w to wierzy musi być okropnie smutnym człowiekiem nie mającym wpływu na własne życie i uzależniającym własne szczęście od innych.

Ja wierzę, że można żyć szczęśliwie, oczywiście z różnym barometrem tego szczęścia, ale nawet na trudnych sytuacjach znajdować te dobre chwile, które wywołują uśmiech na naszej twarzy, powodują, że cieplej się nam robi blisko serca.

Szczęście to nasze wybory, my decydujemy, którą drogą podążamy. Jest kilka rzeczy wartych pozbycia się z naszego życia, kilka nawyków, które, gdy znikną, otworzą nam oczy na to, jak szczęśliwymi ludźmi jesteśmy.

Chcesz być szczęśliwa?

Przestań ignorować własne potrzeby

Dlaczego? Bo misja zadowolenia wszystkich jest niemożliwa do wykonania. Podczas, kiedy ty dbasz o innych, kto dba o ciebie? Jeśli nie myślisz o sobie i o tym, co możesz zrobić, żeby być szczęśliwą, szczęście samo do ciebie nie przyjdzie, nikt ci go nie da w prezencie. Taka prawda, choć pewnie dla niektórych bolesna.

Przestań porównywać się z innymi

Dlaczego? Bo nie ma na świecie dwóch takich samych osób. Nasza wyjątkowość polega na tym, że każdy z nas jest inny. Zacznij dostrzegać w sobie dobre rzeczy, a nie szukać braków porównując się z innymi. Przestań śledzić życie innych ludzi, skup się na swoim i swoich, choćby najmniejszych, ale jednak osiągnięciach.

Przestań opierać swoje decyzje na strachu

Dlaczego? Bo strach nie pozwala nam doświadczać wielu cudownych rzeczy. Ogranicza nas i nie pozwala być w pełni szczęśliwym. Jeśli ciągle się boisz, nie ruszysz z miejsca, co więcej odizolujesz się od tego, co nowe, co może cię rozwijać, dawać szansę i nie pozwala marnować świetnych okazji.

Przestań czuć się źle popełniając błędy

Dlaczego? Błędy to szansa na rozwój, tylko dzięki nim możemy dostrzec, co w naszym życiu, w nas samych warto zmienić. Popełnianie błędów to dowód na to, że chcesz się uczyć, że chcesz być coraz lepsza. Każdy błąd to lekcja dla naszego samorozwoju.

Przestań oddawać swoje szczęście w ręce innych

Dlaczego? Jeśli ty nie kochasz siebie i nie wiesz, co sprawi, żebyś była szczęśliwa, nikt inny za ciebie tego nie zrobi. Bo nasze szczęście nie jest na zewnątrz, jest wewnątrz nas i nikt, oprócz nas samych, nie wie, co tak naprawdę jest nas najlepsze. Trzeba tylko wsłuchać się w siebie.

Przestań kontrolować całe swoje życie

Dlaczego? Bo życie jest nieprzewidywalne i na tym polega jego piękno. Kontrolowanie całego swojego życia to jak próba kontrolowania pogody – jest niemożliwe. Jakie życie byłoby nudne, gdybyśmy wszystko planowali z wyprzedzeniem. Daj się ponieść chwili, poczuj dreszczyk emocji przed nieznanym. Nie planuj całego dnia, bo kiedy coś się wydarzy niespodzianie, będziesz sfrustrowana i nie zauważysz tego, co taka sytuacja może ci dać.

Przestań żyć według oczekiwań innych

Dlaczego? Bo to ich wyobrażenia o twoim życiu, a nie twoje własne. W jak wielu aspektach presja społeczna kieruje naszym życiem? Każe nam szukać męża przed 30-tką, pracować na poważnym stanowisku, zarabiać kasę i jeździć na wakacje tam, gdzie wcale nie czujemy się dobrze. Rób to, co lubisz, jak czujesz, z czym ci dobrze. Pamiętaj, nie musisz spełniać niczyich oczekiwań, dostosowywać się do ogółu.

Przestań dążyć do perfekcji

Dlaczego? Bo choćby nie wiadomo jak ktoś chciał tobie to wmówić – ideałów nie ma. Nie ma perfekcyjnych pań domu, matek i żon. Przestań marnować energię na to, by wszystkim udowodnić, jakim ideałem jesteś. Po co? Nikt tego od ciebie nie oczekuje. Może lepiej poczytać książkę, umówić się z przyjaciółką na kawę, albo wyjść z dziećmi na spacer?

Przestań czuć się źle będąc samemu

Dlaczego? Uwierz – lepiej być samemu niż w kiepskim związku. Zgadzasz się, prawda? Więc przestań utyskiwać na brak miłości. Pokochaj siebie, polub być ze sobą, a miłość? Ona przyjdzie i będzie z pewnością bardziej wartościowa, gdy usilnie przestaniemy o nią zabiegać.

Przestań skupiać się na tym, co cię boli

Dlaczego? Bo w naszym życiu zawsze będą pojawiać się rzeczy, które sprawią nam ból. Ale musimy pamiętać, że ból jest przejściowy, w końcu mija. Więc przestań się skupiać na tym, jak źle się czujesz, na negatywnych emocjach. Zacznij działać – zobacz, co cię boli, kto cię rani, pozbądź się przyczyny swojego bólu.

10 rzeczy. 10 rzeczy, które – jeśli uwierzymy – są zupełnie nieprzydatne. Pozbycie się ich, sprawi, że spojrzymy na świat szeroko otwartymi oczami i dostrzeżemy nasze szczęście.