Psychologia

Nigdy nie pozwól, żeby w tych sprawach partner zadecydował za ciebie

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
9 marca 2018
Fot. iStock/RyanJLane
Następny

Niektóre kobiety z łatwością podporządkowują się facetom. Wchodzą w związek i nagle stają się jakby bezwolnymi osobami. Pozwalają drugiej stronie podejmować ważne i kluczowe decyzje. Takie, które bezpośrednio rzutują na ich życie. Uważam, że relacje między dwojgiem ludzi powinny opierać się na partnerstwie. Gdy trzeba podjąć jakąś decyzję, rozmawiamy, dyskutujemy (ba! nawet się kłócimy), ale ostatecznie wybieramy wspólnie. I nie ma znaczenia, czy chodzi o to, czy zaczynamy starać się o dziecko, chcemy kupić nowy samochód czy też zmienić pracę. 

Ręce mi opadły, gdy jakiś czas temu usłyszałam od koleżanki, że choć nie planuje ciąży, nie stosuje z partnerem żadnej metody antykoncepcji. Bo ona tabletek brać nie może, a on w prezerwatywach nie lubi. Wierzy więc, że luby (zgodnie z obietnicą) będzie umiał w porę zareagować.

Inna natomiast dała sobie wmówić, że nie musi iść na drugi kierunek studiów, bo i tak do niczego jej się to w życiu nie przyda. A że pasja? Jaka tam pasja. To nie są czasy, żeby sobie głupotami głowę zawracać. I faktycznie na te studia nie poszła. Żeby to jeszcze miało ich życie wywrócić do góry nogami, znacznie obciążyć domowy budżet, to może jeszcze bym jakoś zrozumiała, ale gdzie tam! Kobieta po prostu chciała zrobić coś dla siebie, ale pan mąż skutecznie jej to wybił z głowy. Dlaczego? Tego nie wiemy. Ale i ona sama nie potrafiła jego stanowiska „obronić”.

Wiadomo, jak to w życiu jest – czasem trzeba iść na kompromis, przymknąć oko. Zastanowić się, jak ważna jest dla mnie dana sprawa i na ile ingeruje w moją autonomię. Są jednak kobiety, który pozwalają swoim partnerom decydować w sprawach, które mają ogromny wpływ na ich życie. Nie twierdzę, że powinny robić, co uważają i nie liczyć się ze zdaniem partnera. A skąd! Chodzi o to, żeby nie dać się zdominować, bo potem można tego bardzo pożałować…

To się tak mówi, że to tylko decyzje. Że ktoś musi być głową rodziny. Problem w tym, że istnieje cienka granica między byciem osobą decyzyjną w rodzinie, a przemocą psychiczną czy ekonomiczną. I niestety wiele kobiet tego nie rozumie.

Z drugiej jednak strony bardzo trudno postawić granicę, bo skoro tworzymy związek, to nie możemy być egoistami. Nie możemy myśleć tylko o swoim szczęściu, musimy liczyć się ze zdaniem drugiej osoby, jej opinią, potrzebami, marzeniami, stylem życia i wartościami. Byłoby cudownie, gdybyśmy we wszystkim się zgadzali, ale tak po prostu się nie da. Czasem trzeba podejść do spraw indywidualnie, choć obszary „moja/twoja/nasza decyzja” mogą na siebie nachodzić. Ich rozgraniczenie jest trudne, ale możliwe.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia

Efekt kameleona. Wszyscy kogoś naśladujemy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 marca 2018
Fot. iStock/miljko
 

Złapałeś się na tym, że przebywając w czyimś towarzystwie, zaczynasz naśladować jego gesty lub zachowania? Zjawisko to w psychologii zwanej jest efektem kameleona i jest dość powszechne.

Zauważyłeś, że spędzając dużo czasu z jakąś osobą przejmujesz jej maniery lub sposób mówienia? Powtarzasz jej „powiedzonka” lub zaczynasz wymawiać słowa z takim samym akcentem?

Nieświadome naśladowanie mimiki, gestów i innych zachowań jest czymś, co robimy całkiem regularnie. Zupełnie nieświadomie naśladujemy zachowania osoby, z którą przebywamy. Możemy to zrobić z wielu powodów, ale psychologowie uważają, że istnieje jedna, szczególnie interesująca przyczyna: ma to zwiększyć naszą atrakcyjność i nasz potencjał. Kiedy dobrze się z kimś dogadujemy, naśladujemy jego mimikę lub zachowania, a to wzmacnia jego pozytywne myślenie na nasz temat.

W końcu, jak mówi stare powiedzenie, „naśladowanie jest najszczerszą formą pochlebstwa”. Ten stereotyp odzwierciedla zjawisko, które psychologowie nazywają efektem kameleona. Dwaj naukowcy, John Bargh i Tanya Chartrand, zainspirowani dziesięcioleciami badań psychologicznych pokazującymi, że kiedy podoba nam się czyjeś zachowanie zachowujemy się w podobny sposób, postanowili dokładniej przeanalizować ten fenomen. I doszli do wniosku, że naśladowanie zacieśnia więzi między ludźmi. Kiedy naśladujemy czyjeś zachowanie, ta osoba bardziej nas polubi.

Jeśli więc następnym razem złapiesz się na tym, że poprawiasz na nosie okulary, zupełnie w taki sam sposób jak twój ukochany, choć ty okularów nie nosisz, nie powstrzymuj się :). Takie gesty sprawią, że będziecie sobie bliżsi.


Na podstawie: study.com

 


Psychologia

Wyskoczcie na chwilę z pędzącego pociągu. Akcja #MiesiącKobiet

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
9 marca 2018
Fot. iStock/simarik

I minął kolejny tydzień. Zbliża się weekend, a my często marzymy o tym, żeby przez dwa dni nic nie robić. Odpocząć. Wyeksmitować dzieci i męża i złapać trochę oddechu. Cóż, nie zawsze jest to możliwe.

Dlatego pomyślałam, że dzisiaj, przy piątku, warto się na chwilę zatrzymać. Wyskoczyć z tego pędzącego pociągu i wyciszyć się choć na chwilę. Dosłownie złapać oddech. Dlatego mam dla was propozycję nie do odrzucenia. Zamknijcie się w jakimś pomieszczeniu waszego mieszkania – łazienka, sypialnia, cokolwiek. Poproście domowników,ę żeby wam nie przeszkadzali. Przygaście światło i zacznijcie oddychać. Wdech. Wydech. Głęboko. Liczcie swoje oddechy aż do stu, a jak będziecie miały ochotę – jeszcze więcej. Postarajcie się skupić tylko na tym – wdech – wydech – by poczuć, jak całe wasze ciało wypełnia oddech.

A kiedy skończycie napiszcie proszę w komentarzach, jak wam było, co czułyście, co wam dało te sto oddechów w samotności.

Akcja #MiesiącKobiet 

Codziennie będziemy zachęcać was do przyglądania się sobie. Swoim emocjom, radościom, ale też pewnie strachom. Chciałybyśmy, abyście wraz z wiosną budziły się do życia, by móc czerpać z niego jeszcze więcej. By wiedzieć: czego chcę, o czym marzę, co chciałabym zmienić. I nie bać się powiedzieć tego głośno.

To jak? Jesteście chętne? Każdego dnia (do końca marca) umieszczać będziemy codziennie jeden wpis – wyzwanie, które sprawi, że skupicie się na sobie, choćby na chwilę. Ale przecież wszystko zaczyna się od małych kroków i krótkich chwil. Bądźcie z nami, wpisujcie swoje komentarze. Jak zawsze mamy dla was fantastyczne nagrody.

Zadanie na dziś: liczcie swoje oddechy aż do stu, a jak będziecie miały ochotę – jeszcze więcej. A kiedy skończycie napiszcie proszę w komentarzach, jak wam było, co czułyście, co wam dało te sto oddechów w samotności.

Nagrody:

5 x zestaw kosmetyków KOBO, w skład zestawu wchodzą:

KOBO PROFESSIONAL PRIMER APRICOT (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL CUSHION FOUNDATION  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL 01 GOLDEN SAND HIGHLIGHTER PALETTE  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL 3 MY FAVORITE COLORS 9X EYESHADOW PALETTE (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL BRILLANT LIPSTICK  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL MATTE TINT  (1 szt.)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

4 x bon o wartości 300 zł na zakupy w vippidesign.com oraz designerski kubek, notes i kostka biurowa

vippi

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

4 x zestaw kosmetyków profesjonalnych Kiwicha Face Care Set 

Kiwicha Face Care Set mit Day Cream 50ml & Line Smoother Serum 30ml KIWICHA


Kiwicha Face Care Set 

Day Cream – przyjemny i łatwy do nałożenia krem rekonstruuje bariery ochronne skóry odwodnionej, suchej i dojrzałej. Redukuje wysuszenie, zmarszczki, utratę elastyczności i konturu. Nadaje skórze świeżości, gładkości oraz poprawia jej wygląd i gęstość. Łatwo się wchłania, zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniami środowiska, sprawia, że skóra staje się miękka i delikatna, a dzięki efektowi anti-aging nadaje jej młody wygląd. Idealny jako baza pod makijaż.

Line Smoother Serum – bogate i intensywne serum, przeznaczone dla skóry wymagającej odżywienia, odwodnionej i dojrzałej. Wygładza zmarszczki i poprawia rysy twarzy. Chroni przed działaniem wolnych rodników, stymuluje wzrost komórek, regeneruje DNA, spowalnia proces starzenia się skóry oraz chroni kolagen przed degradacją.

1 x  depilacja laserowa 1 sesja – 4 dowolne partie ciała 

1 x depilacja laserowa 1 sesja – pachy + bikini + łydki

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x laserowy peeling węglowy twarz + szyja + dekolt

1 x infuzja tlenowa twarz + szyja + dekolt 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

2 x Obrotowa loko-suszarka z jonizacją AS200E

Stylizuj i susz jednym ruchem. Poznaj loko-suszarkę AS200E od Babyliss Paris, która umożliwia jednoczesne suszenie i modelowanie Twoich włosów. Od dziś ułożenie idealnej fryzury zajmie Ci dosłownie kilka minut. Sprawdź jakie to proste!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x Automatyczna lokówka Curl Secret C1200E od BaByliss Paris

Automatyczna lokówka Curl Secret C1200E od BaByliss Paris to opatentowana technologia, która sprawi, że w kilka minut uzyskasz piękne i delikatne fale.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3 x Zestaw Prezentowy Baton Warszawski, każdy składający  się z:

– pięciu energetycznych Batonów Warszawskich,

– eleganckiego Kremu Warszawskiego,

– przepysznych prażonych na ksylitolu migdałów z cynamonem lub chilli (100g).

Całość pięknie zapakowana w warkocz z celofanu i wstążkę.Wszystkie produkty są bez glutenu i bez cukru, zdrowe słodycze bez wyrzutów sumienia 🙂

BW-7 BW-4
baton_warszawski_truskawka-2 baton_warszawski_figa z goi-2
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Odwiedź naszych partnerów na Facebooku i Instagramie

NATURA logo

FB/drogerienaturapl

instagram.com/drogerienatura

FB/VippiDesignPolska

instagram.com/vippidesign

klapp-cosmetics.pl

 FB/KLAPPCosmeticsPolska

 instagram.com/klapppolska

klinikamlodosci.com

 FB/klinika.mlodosci

 instagram.com/klinikamlodosci

 babyliss-totallook.pl/

FB/BabylissPolska

  instagram.com/babylisspolska

 logo

 FB/batonwarszawski

instagram.com/baton_warszawski

Czas trwania akcji: 05.03.2018 – 31.03.2018.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Zobacz także

„Żałoby i smutku nie można przyśpieszać. To przyśpieszanie zniechęca i frustruje”

45 miękkich umiejętności, bez których trudno żyć szczęśliwie

Jak unikać negatywnej energii? Zrób to w 9 krokach