Lifestyle Psychologia

Od niego nie usłyszysz „kocham” tak często jak byś chciała. Związek z introwertykiem może być pięknym wyzwaniem, jeśli na to pozwolisz

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 lipca 2018
Fot. iStock/SanneBerg
 

Jeśli twój partner jest introwertykiem, musisz wiedzieć, że jego mózg pracuje inaczej. Właśnie dlatego relacje uczuciowe, jakie introwertycy mają z innymi są na ogół delikatniejsze. Introwertycy mówią o emocjach mniej, ale ich „kocham cię” jest bardziej szczere i głębsze. Są to ludzie, którzy mogą połączyć się z ukochaną osobą w znacznie bardziej intensywny, niemal magiczny sposób.

W sferze miłości, w wielu przypadkach ”introwertyczni” muszą zmierzyć się z charakterystycznymi trudnościami, jakie niosą te cechy osobowości. W wieku dojrzewania lub wczesnej młodości, zaczynają wierzyć, że nie mogą konkurować z ekstrawertykami. Przez pewien czas są spychani na bok, skąd mogą obserwować świat w spokoju i dyskrecji. Jednak, stopniowo, osoba introwertyczna się „budzi”. Również do miłości.

Kiedy potrzeba samotności staje się problemem

Mówi się, że prostota ma pomijać to, co oczywiste, aby zachować tylko to, co ważne. Takie podejście charakteryzuje introwertyków: nie lubią sztuczek, mówią to, co myślą, nie poświęcają czasu i energii na aspekty, które nie dostrajają się do ich prawdziwej istoty, ich duszy, osobowości.

Być może jest to powód, dla którego nie jest łatwo introwertycznym ludziom flirtować lub chodzić na imprezy towarzyskie i próbować dotrzeć do kogoś, kto im się podoba. Nie zapominajmy, że, jak mówią nam neurolodzy, osoby introwertyczne cierpią z powodu większego zmęczenia podczas komunikowania się z innymi i spotkań towarzyskich. Potrzebują zatem dłuższych chwil samotności, aby „naładować swoje baterie”. Ale biorąc pod uwagę te cechy … w jaki sposób stworzyć udany związek?

Introwertycy i miłość

Ludzie introwertyczni nie mają nic przeciwko socjalizacji i nie brakuje im umiejętności społecznych. Przeciwnie, są ludźmi, którzy zdobyli własną wolność. W tym nadpobudliwym społeczeństwie, które zmusza nas do bycia zależnym od tego, co na zewnątrz, ludzie introwertyczni znaleźli schronienie w sobie samych. Są nierzadko bardziej kreatywni, bardziej wrażliwi i lepiej zarządzają swoimi emocjami, wiedząc bardzo dobrze, jak budować relacje z innymi.

Osoba introwertyczna odnosi korzyści, dzieląc chwile samotności z partnerem: skupia całą swoją uwagę i energię na tej osobie. Introwertycy, jeśli im na to pozwolisz, mogą być magikami, którzy łączą się z ukochaną osobą głębszymi emocjami, budując mocne i autentyczne zaangażowanie.

Z drugiej strony, i to jest równie ważne, musisz wiedzieć, że introwertyczni ludzie wiedzą, jak zostawić przestrzeń dla osoby, którą kochają (dlatego, że potrzebują chwil samotności dla samych siebie).

Istotne jest zrozumienie, że nigdy nie należy zmuszać introwertyka do bycia kimś innym lub robienia czegoś, co mu nie odpowiada: on nie chce zmieniać swoich nawyków lub sprzeciwiać się swoim wartościom. Jego milczenie nie oznacza, że stracił zainteresowanie tobą. Bycie w związku z introwertyczną osobą oznacza czasami dzielenie się chwilami ciszy. Nie oznacza to, że jesteśmy znudzeni, że nie wiemy, co powiedzieć lub że czujemy się nieswojo. Nie bombarduj introwertycznej osoby klasycznym: „o czym teraz myślisz?” Pozwól temu związkowi rozwijać się bez presji doceniając autentyczną prostotę, łączącą wasze wewnętrzne światy.


Na podstawie: nospensees.fr

 


Lifestyle Psychologia

Mindfullness. 5 rzeczy, które ludziom praktykującym uważność przychodzi łatwiej

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
10 lipca 2018
Fot. iStock/AzmanL
 

Przyszła moda na mindfullness i co się z nią stało? Przycichła? Uważność stała się jednak zbyt wymagająca? A może korzystam z niej, kiedy nam wygodnie, a nie kiedy tak naprawdę powinniśmy? Szczerze – nie warto z niej rezygnować. Czy wiesz, że praktykowanie uważności może nas zmienić? Nie tylko ma wpływ na nasze emocje i nastrój, ale zmienia nasze zachowania, a także mózg.

5 rzeczy, które ludziom praktykującym uważność przychodzi łatwiej

Podejmują mądre decyzje

Jasne, że takie może podjąć każdy z nas. Jednak jeśli nie jesteśmy skupieni, nasze myśli błądzą, zalewają nam głowę, nie myślimy o plusach i minusach naszych wyborów. Praktykując uważność mamy większą samokontrolę, łatwiej nam się skoncentrować na tej jednej rzeczy, jednej decyzji i wyraźniej ją zobaczyć.

Produkują mniej kortyzolu

Uważność pomaga zmniejszyć odczuwanie niepokoju. Badania pokazują, że będąc uważnym produkujemy mniejszą ilość hormonu stresu – kortyzolu, to pomaga zachować spokój i lepiej radzić sobie z trudnościami.

Mają spójny pozytywny sposób myślenia

Większość z nas w swoim zabieganiu doświadcza mimo wszystko nieregularnych pozytywnych uczuć i spokoju. Często jednak nasze emocje zależą od otoczenia. Badania pokazują, że potrzeba jedynie pięciu tygodni codziennej uważności – półgodzinnej sesji – aby czerpać korzyści z pewniejszego i spokojniejszego sposobu myślenia.

Cechuje ich wysoki poziom współczucia

Choćbyśmy nie wiem, jak byli empatyczni, bez uważności, skupienia się na sobie, ignorujemy cierpienie innych, gdy widzimy, że nikt nie reaguje. Uważność chroni nas przed stadnym bezuczuciowym zachowaniem, nie podążamy ślepo tą ścieżką co inni. Współczujcie staje się dla nas silniejsze, niż potrzeba podążania za tłumem.

Pamiętają

Jak jest z twoją pamięcią? Wiele osób uważa, że ich pamięć krótkotrwała pogarsza się wraz z wiekiem. Potrafią przywołać szczegóły z dzieciństwa, ale nie to, co wydarzyło się kilka dni temu. Uważność poprawia nasze zdolności poznawcze, w tym zdolność zapamiętywania.

Są wakacje, więcej mimo wszystko swobody i relaksu. Może wrócisz do myśli o tym, by zacząć ćwiczyć swoją uważność. Znajdź czas, a po kilku nawet dniach zauważysz różnicę w swoim zachowaniu, postrzeganiu rzeczywistości.


źródło: Psychocentral

 


Lifestyle Psychologia

11 zasad wychowawczych Billa Gatesa, których nie poznasz w szkole

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 lipca 2018
Fot. iStock/AleksandarGeorgiev

Co może mieć do przekazania młodym ludziom najbogatszy człowiek na świecie? Człowiek, który w 100% wykorzystał swoją szansę? Przeczytajcie 11 zasad, których zdaniem Gatesa, nie poznamy w szkole, a których znajomość świetnie przyda nam się w życiu.

Zasada 1

Życie nie jest fair – po prostu przyzwyczaj się do tego

Zasada 2

Świata nie obchodzi Twoja samoocena. Świat będzie oczekiwał, że czegoś dokonasz zanim będziesz z siebie zadowolony

Zasada 3

NIE będziesz zarabiał 60 000 dolarów rocznie zaraz po ukończeniu szkoły. Nie będziesz też wiceprezesem ze służbowym telefonem w samochodzie, dopóki nie zapracujesz na jedno i drugie.

Zasada 4

Jeśli myślisz, że twój nauczyciel jest wymagający, poczekaj aż będziesz miał szefa.

Zasada 5

Przewracanie hamburgerów na patelni nie jest poniżej twojej godności. Twoi dziadkowie mieli inne określenie na przerzucanie hamburgerów: oni nazywali to szansą.

Zasada 6

Jeśli coś schrzanisz, to nie będzie wina twoich rodziców, więc nie użalaj się nad swoimi błędami, wyciągaj z nich lekcje.

Zasada 7

Zanim się urodziłeś, twoi rodzice nie byli tak nudni, jak teraz ci się wydaje. Stali się tacy ponieważ muszą opłacać twoje rachunki, prać twoje rzeczy i wysłuchiwać twojego gadania o tym, jaki twoim zdaniem jesteś świetny. Więc zanim zaczniesz zbawiać lasy tropikalne przed pasożytami z pokolenia twoich rodziców, spróbuj pozbyć się robactwa z szafy we własnym pokoju.

Zasada 8

Może twoja szkoła wyeliminowała zwycięzców i pokonanych, ale życie tego nie robi. W niektórych szkołach zniesiono oceny niedopuszczające i można podchodzić do sprawdzianów tyle razy, ile się chce, żeby wybrać w końcu właściwą odpowiedź. To w najmniejszym stopniu nie przypomina prawdziwego życia.

Zasada 9

Życie nie dzieli się na semestry. Nie ma letnich wakacji i tylko nieliczni pracodawcy będą chcieli ci pomóc odnaleźć siebie. Rób to raczej w czasie prywatnym.

Zasada 10

Telewizja to nie jest prawdziwe życie. W prawdziwym życiu ludzie muszą w końcu wyjść z kawiarni i wracać do pracy.

Zasada 11

Bądź miły dla kujonów. Całkiem możliwe, że skończysz, pracując dla jednego z nich. Jak my wszyscy.


Na podstawie: www.snopes.com


Zobacz także

Do związku trzeba dwojga. Za to rozwalić możesz go sama. Rady Ciotki Zło!

Nieuleczalnie chory chłopiec umiera w ramionach Mikołaja. „I powiedz tam, w niebie, że jesteś moim najważniejszym elfem”

„On mnie zranił, upokorzył. Czy można wybaczyć komuś krzywdę i zacząć od nowa?” List czytelniczki