Go to content

Nie szukaj swojej wartości w drugim człowieku – odnajdziesz ją w sobie

poczucie własnej wartości
fot. Tyler Nix/Unsplash

Czasami staramy się pokazać światu, że jesteśmy nieskazitelni, mając nadzieję, że wszyscy nas polubią i zaakceptują, ale nie każdemu możemy dogodzić i nie powinniśmy próbować. Nasze piękno tkwi w naszej wrażliwości, złożonych emocjach i autentycznych niedoskonałościach. Kiedy akceptujemy to, kim jesteśmy i decydujemy się być autentyczni, zamiast tego, kim według nas inni chcą, żebyśmy byli, otwieramy się na prawdziwe relacje, prawdziwe szczęście i prawdziwy sukces.

Nie ma potrzeby codziennie udawać. Nie ma potrzeby udawać kogoś, kim się nie jest. Nie masz nic do ciągłego udowadniania, bo…

1. Ważne jest, aby szanować swoje uczucia i granice

Kiedy spotkasz kogoś, kto cię dyskredytuje, lekceważy lub traktuje źle bez wyraźnego powodu, nie marnuj czasu na próby przekonania go do zmiany zdania. I pamiętaj, aby nie pozostawić w swoim sercu miejsca na nienawiść do tej osoby. Po prostu daj sobie trochę zdrowej przestrzeni i pozwól sobie uporać się z tym, co mówią i robią inni, ponieważ każda chwila, którą poświęcisz tym ludziom, będzie chwilą zmarnowaną, a każda odrobina nienawiści i irytacji w twoim sercu w końcu tylko cię zrani.

Niektórzy ludzie zawsze wytkną ci, co zrobiłaś źle, ale przed wypowiedzeniem nawet zasłużonego komplementu się zawahają. Nie bądź jedną z nich i nie pozwól, aby ci ludzie nieustannie odbierali ci energię i radość. Pamiętaj, że dystansowanie się od ludzi, którzy przekazują ci negatywne wibracje lub niezdrową energię, to dbanie o siebie. Wycofywanie się z sytuacji, w których czujesz się niedoceniana lub lekceważona, to dbanie o siebie. Postaraj się szanować swoje uczucia i granice.

2. Większość ludzi, którym warto zaimponować, chce po prostu, żebyś była sobą

Na dłuższą metę lepiej być nienawidzoną za to, kim jesteś, niż kochaną za to, kim nie jesteś. Tak naprawdę relacje, które często sprawdzają się na dłuższą metę, to te, które czynią cię lepszą osobą, nie zmieniając cię w kogoś innego i nie hamując twojego rozwoju. Pozwól więc innym brać Cię taką, jaka jesteś, albo wcale. Mów prawdę, nawet jeśli głos ci się łamie!

3. TY jesteś jedyną osobą, która może zmienić twoje życie

W każdej sytuacji, w której się kiedykolwiek znalazłaś, pozytywnej czy negatywnej, jedynym wspólnym wątkiem jesteś ty. Twoim i tylko twoim obowiązkiem jest uznanie, że niezależnie od tego, co wydarzyło się w twoim życiu, jesteś w stanie dokonać wyborów, które zmienią twoją sytuację lub sposób, w jaki o niej myślisz. Nie pozwól, aby opinie innych zakłócały tę panującą prawdę.

To, co jesteś w stanie osiągnąć, nie jest funkcją tego, co inni ludzie myślą, że jest dla ciebie możliwe. To, co jesteś w stanie osiągnąć, zależy przede wszystkim od tego, co postanowisz zrobić ze swoim czasem i energią. Więc przestań martwić się tym, co myślą inni. Po prostu rób swoje. 

4. Życie to nie wyścig szczurów

Każdy chce być na szczycie pierwszy i móc krzyknąć: „Spójrz na mnie! Spójrz na mnie!” Ale prawda jest taka, że ​​większość twojego szczęścia i rozwoju dzieje się w ruchu, a nie wtedy, gdy stoisz na mecie. Dlatego przypominaj sobie tak często, jak to konieczne, że nie jesteś w tyle. Jesteś tam, gdzie musisz być. Nie osądzaj ani nie krytykuj siebie za to, jak długo trwa twoja podróż. Każdy z nas potrzebuje własnego czasu, aby przebyć własną odległość.

I nie przemęczaj się. Pamiętaj, że nie możesz podnieść stu kilogramów na raz, ale możesz z łatwością podnieść jeden sto razy. Pracuj ciężko. Odpocznij dobrze. Naucz się odłączać. Zaangażuj się w dbanie o siebie. W maratonie życia kluczem jest nauczenie się uważności i utrzymywania tempa.

5. Droga do największych rzeczy wiedzie przez porażkę

Jesteś ciągle zmieniającym się dziełem, w ciągłym procesie. Nie musisz zawsze mieć racji, po prostu nie zamartwiaj się tym, że się mylisz. Porażka jest częścią procesu. Jeśli będziesz zbyt mocno starała się zaimponować wszystkim swoją „doskonałością”, zahamujesz swój rozwój! Będziesz spędzać cały swój czas na udawaniu i wyglądaniu w określony sposób, zamiast dorastać i żyć w określony sposób.