Go to content

Naucz się nadawać rzeczom odpowiedni priorytet, a unikniesz katastrofy

Fot. iStock/gradyreese

Nauka ustalania sobie życiowych priorytetów wykracza poza wiedzę o tym, jak dobrze zarządzać czasem. Priorytetowość oznacza organizowanie własnego życia, uświadamianie sobie własnych wartości, pamiętanie o tym, co jest ważne, a co najlepiej pominąć, a z czego w ogóle rezygnować. Nasze priorytety muszą zawsze być w zgodzie z naszymi celami, tak jak latarnia morska, muszą zawsze oświetlać i inspirować naszą drogę do samorealizacji.

To nie jest łatwe zadanie. Ogólnie rzecz biorąc, raczej mamy tendencję do ciągłego rozpraszania się niż do skupiania na tym, co naprawdę istotne. Stymuluje nas mnóstwo zewnętrznych bodźców, próśb i informacji, a nasza uwaga odwraca się od głównego celu.

Umiejętność ustalenia priorytetów wykracza poza zwykłą „produktywność” osobistą. Ta zdolność wpływa na każdy obszar naszego życia. Kto wie i nie zapomina, co jest naprawdę ważne, najlepiej sprawdza się w relacjach, pracy i najlepiej rozwija emocjonalnie.

Iść w dobrym kierunku

Chcemy osiągnąć sukces, rozwiązać wszelkie problemy, wszystkich zadowolić… A wieczorem, gdy kładąc się do snu zamykamy oczy w nocy, robimy to z nieprzyjemnym uczuciem, że musimy obudzić się następnego wcześniej, z dużą listą oczekujących nas zadań w podświadomości.

Kiedy ta sytuacja się nasila, niepokój i stres próbują przejąć nad tobą władzę. Wszystko staje się jeszcze bardziej skomplikowane, aż stopniowo główny cel znika ci z pola widzenia. Uczenie się priorytetyzacji oznacza przede wszystkim umiejętność minimalizowania. Musimy nauczyć się, jak oszczędzać wysiłki zmierzające do osiągnięcia określonych celów, a ta nauka wiąże się z naszym rozwojem osobistym.

Nasz umysł ma możliwość bycia bardziej skoncentrowanym, a tym samym zdolnym do identyfikowania możliwości – wyróżnienia tego, co możemy zrobić i tego, co jest poza naszym zasięgiem. Czego nam trzeba? Pewnej dawki odwagi i zdolności przywódczych.

Wybierz swoje priorytety

Zadaj sobie następujące pytania:

  • Czego chcę dla siebie samego w tym życiu?
  • Co mnie pasjonuje?
  • Jak chciałbym się widzieć za 5 lat?
  • Co tak naprawdę mnie definiuje, a czego inni nie widzą?

Zapisz każdą z odpowiedzi na kartce. To będzie chwila prawdy o sobie samym. Jak blisko jesteś od realizacji swoich celów? Co ci w tym przeszkadza? Jak to wyeliminować? Co możesz wyeliminować, a czemu po prostu powinieneś nadać marginalne znaczenie? Zrób plan działania tak, by nic nie stanęło ci na przeszkodzie. Oczywiście, są sytuacje od ciebie zupełnie niezależne, z tym musisz się liczyć. Ale w większości wypadków, sami kreujemy rzeczywistość.

Co to naprawdę znaczy priorytetyzować? Wybrać między kilkoma rzeczami, aby zatrzymać tylko jedną. Takie podejście polega na postawieniu jednego celu przed innymi na naszej liście rzeczy do zrobienia. Oznacza to również, że wiemy, jak odróżnić to, co ważne od tego, co mało ważne. Nastaw się pozytywnie, oddychaj głęboko i pamiętaj, by nie pozwalać innym wtrącać się do twojego życia.


Na podstawie: nospensees.fr