Psychologia

Najbardziej niebezpieczne słowo na świecie. Ile razy dzisiaj już go użyłaś?

Redakcja
Redakcja
2 stycznia 2018
Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz
 

Ludzkość zna wiele słów, które niosą ze sobą potężny, często negatywny przekaz. Staramy się nie używać w towarzystwie pewnych określeń, takich jak: śmierć, szatan, zło, unikając ładunku emocjonalnego, jaki ze sobą niosą. Ci, którzy przywiązują do tego wagę uważają, że lepiej nie kusić losu.

Naukowcy zgodnie stwierdzili, że używamy słów pozornie niewinnych, które przynoszą o wiele więcej szkody, niż pozostałe. W dodatku posługujemy się nimi codziennie, wiele razy.

Niszczycielska moc słowa „nie”

Słowo”nie” jest tym, które może najbardziej szkodzić. Nie zauważamy jego mocy, bo wypowiadanie jego przychodzi nam naturalnie i nie zastanawiamy się nad siłą jego rażenia. A odebranie w komunikacie słowa „nie”, powoduje uwalnianie hormonów nasilających stres i zaburzenia pracy neuroprzekaźników. Te substancje chemiczne obniżają normalne funkcjonowanie mózgu, zaburzając rozumienie i komunikację.  Mówiąc”nie”, więcej stresowych substancji chemicznych zostaje uwolnionych nie tylko w mózgu odbiorcy, ale i nadawcy. Słuchacz odczuwa zwiększony niepokój i rozdrażnienie, podważając w ten sposób współpracę i zaufanie. Mózg szybciej reaguje na negatywne myśli, które stanowią zagrożenia dla naszego przetrwania, wolniej natomiast odpowiada na te dobre.

Inne negatywne słowa wypowiedziane z gniewem również powodują szkody. Wysyłają komunikaty alarmowe do mózgu, ingerując w ośrodki decyzyjne w płacie czołowym, co zwiększa skłonność do irracjonalnego działania. Hasła takie jak ubóstwo, choroba i śmierć nie muszą mieć odbicie w rzeczywistości, ale mimo aktywują inne części mózgu (takie jak wzgórze i ciało migdałowate) jak gdyby były rzeczywistymi zagrożeniami występującymi w zewnętrznym świecie.

Skłonność do zamartwiania się tylko pogarsza sytuację, ponieważ jeszcze bardziej angażujemy się w negatywny dialog. Aby przezwyciężyć te uprzedzenia, trzeba powtarzalnie i świadomie generować jak najwięcej dobrych myśli. Wg badaczy  należy wygenerować co najmniej pięć pozytywnych wiadomości dla każdej negatywnej wypowiedzi, aby zniwelować jej złe działanie.


 

źródło: www.psychologytoday.com


Psychologia

Jak uciąć 500 kalorii każdego dnia? Banalnie proste sposoby, by schudnąć

Redakcja
Redakcja
2 stycznia 2018
Błędne koło odchudzania
Fot. iStock/ereidveto – Błędne koło odchudzania
 

Załóżmy, że jesteś zwykłą kobietą, której styl życia pozostawiał do tej pory wiele do życzenia. Dużo czytasz o zdrowych nawykach i korzyściach, płynących z aktywności fizycznej, ale niewiele z tych rad wcielasz w życie. Co jakiś czas masz wielki zryw – chcesz schudnąć i wynajdujesz jakąś dietę cud lub decydujesz się na zwykłą głodówkę. Po kilku dniach, resztkami sił wracasz do poprzednich przyzwyczajeń.

Masz ochotę na spektakularną zmianę, która zmobilizuje cię do dalszego działania? Sprawdź, jak w prosty sposób uciąć 500 kalorii z codziennego menu. Dzięki temu możesz zgubić nawet 2 kg w tydzień.

Zrezygnuj z alkoholu

Przede wszystkim jest naprawdę tuczący. Szczególnie, gdy pijesz słodkie wino, piwo lub kolorowe drinki i to… w sporych ilościach. Poza tym alkohol wzmaga apetyt, więc chętniej podjadamy w trakcie popijania.

Zmniejsz talerz

Naprawdę wystarczy nakładać posiłki na mniejsze talerze, by schudnąć. Tak oszukasz oczy i mózg. Talerz będzie wypełniony po brzegi, a jedzenia znajdzie się na nim zdecydowanie mniej.

Odstaw słodkie napoje

Przeciętna puszka może mieć nawet 100 kalorii, a ty… wypijasz ją dosłownie w minutę. Czy nie lepiej pić wodę lub niesłodzoną herbatę, dostarczając organizmowi 0 kalorii?

Ogranicz makaron

Jeżeli to twoje ulubione dania, musisz zmniejszyć porcje. Jedz powoli, bo dopiero po 20 minutach mózg dostaje sygnał z żołądka, że głód został zaspokojony. Dobrym nawykiem może okazać się zostawianie niewielkiej ilości posiłku na talerzu. Dobrze, gdybyś nauczyła się kontrolować porcje – zapewne zdarza ci się przygotowywać za dużo, a potem dojadać, bo nie wypada wyrzucić?

Przestań jeść przed telewizorem

Najwięcej kalorii pochłaniamy wtedy, gdy jemy, patrząc się w telewizor. Bardzo łatwo stracić wówczas rachubę, dlatego najlepiej spożywać posiłki bez dodatkowych umilaczy. Wyjątkiem jest rozmowa z drugim człowiekiem, wtedy (dla odmiany) je się mniej.

Postaw na sałatki…

…ale zachowaj czujność. Warzywa są w porządku, ale te wszystkie dodatki, jak sosy, grzanki, oliwki i sery, powodują, że zwykła sałatka staje się bombą kaloryczną.


 

Na podstawie: Papilot


Psychologia

Przyciągasz toksycznych facetów? Zacznij robić te 9 rzeczy, a skończą się twoje problemy

Redakcja
Redakcja
1 stycznia 2018
Fot. iStock/g-stockstudio

Nie każda z nas spotyka wymarzonego faceta na pierwszej randce. Czasem musi trochę czasu minąć, by nabrać pewności, że podejmujemy najlepszą decyzję. Piękny, a do tego mądry życiowo, czuły i inteligenty. Ale…? No właśnie. Niepewność gdzieś w tyle głowy może pozostać, szczególnie gdy do tej pory popełniłaś zdecydowanie zbyt dużo niewłaściwych wyborów.  

Pamiętaj, że nawet, gdy uważasz, że nie można mieć wszystkiego, nie oznacza to, że musisz brać pierwszą lepszą opcję. Przecież nie jesteś desperatką! A jednak stale popełniasz te same błędy i zakochujesz się w złych chłopcach, którzy mają bardzo brzydką duszę.

Jeśli trafił ci się facet obłędnie przystojny, być może zauważałaś u niego problemy z wiernością. Jeśli kolejnym razem umówiłaś się z pozoru grzecznym chłopcem, miał on nawyki, których nie byłaś w stanie zaakceptować.

Z nałogami, niewierni, bez szacunku dla ciebie — czyli w jednym zdaniu najgorszy sort kandydatów na stałego partnera. Niektórzy mężczyźni mają taki repertuar zachowań, które należy omijać z daleka. To faceci, dla których twoje szczęście wcale nie jest najważniejsze. Jeśli stale powtarzasz ten sam schemat, zastanów się, czy nie robisz którejś z tych rzeczy, które popychają cię w ramiona toksycznych partnerów.

9 rzeczy, które powinnaś robić, by skończyły się twoje problemy

1. Bądź w porządku dla partnerów

Mówiąc o toksycznych facetach niekiedy trzeba wziąć poprawkę na to, że nie zawsze wina leży po ich stronie. Tzn. oni najpewniej nie są najlepszą partią dla ciebie, ale to ty aktywujesz w nich opcję beznadziejnych zachowań. Być może sama postępujesz nie w porządku w stosunku do nich, a oni jedynie zbyt mocno odpowiadają na twoje zaczepki?

2. Zejdź na ziemię

Jeśli jesteś wyjątkowo przywiązana do marzeń z dzieciństwa o rycerzu na białym koniu, to marz dalej. Ale nie licz na to, że odczuwalny skurcz w żołądku na widok TEGO faceta (co tydzień innego) to twoje przeznaczenie. Gdy marzy ci się zły chłopiec, którego cudownie nawrócisz na drogę prawości, zejdź na ziemię. Toksyczni faceci wcale nie pragną się zmieniać. Skoro wierzysz w bajki, spodziewaj się twardego lądowania na tyłku, gdy zaślepiona marzeniami zderzysz się z twardą rzeczywistością.

3. Stawiaj realne wymagania

Bądź uczciwa wobec swoich wymagań w stosunku do facetów. Nie stawiaj za wysoko poprzeczki, bo normalni faceci mogą nie mieć sił i ochoty jej przeskakiwać. Natomiast toksyczny facet chętnie podejmie wyzwanie i pobawi się z tobą w kotka i myszkę.

4. Odpuść facetów z mroczną przeszłością

Pociągają cię mężczyźni z tajemniczą przeszłością, stojącą w opozycji do umiłowania prawa? Zapomnij o haśle „łobuz kocha najbardziej”, bo ten tajemniczy łobuz może mieć rzeczywiście wiele do ukrycia przed światem. No cóż, tak bywa, że ci z mroczną przeszłością, mają tak samo mroczną duszę.

5. Nie traktuj faceta z bagażem doświadczeń jak wyzwanie

W przypadku gdy preferujesz mężczyzn, którzy właśnie wyszli ze związku lub wciąż dochodzili do siebie po jego rozpadzie, traktujesz to jako wyzwanie. Czasem odnosiłaś sukces, a czasami nie. Kiedy się udawało, okazywało się, że znalazłaś się w związku z kimś, kto nie jest w stanie poradzić sobie ze swoim emocjonalnym bagażem w zdrowy sposób. I tak się rodzi rozczarowanie i toksyczne zachowania z obu stron.

6. Nie traktuj spokojnych mężczyzn jak nudziarzy 

Oglądasz się za złymi chłopcami, bo tylko z nimi czeka cię emocjonująca rozrywka? To błąd. Spokojny facet może nie zapewnić ci ekstremalnych doznań, ale stabilizacja życiowa to lepsza opcja, niż związek z facetem emocjonalnie nieogarniętym. Rozrywkę zapewnij sobie sama, spokój docenisz tym bardziej, gdy już się wyszalejesz.

7. Zastanów się, nad czym powinnaś sama popracować

Być może swoim zachowaniem prowokujesz to, że kręcą się wokół ciebie najmniej odpowiedni ludzie? Warto zastanowić się, na kogo trafiałaś do tej pory. Co łączy wszystkich toksycznych facetów, którzy pojawili się na twojej drodze? Czy mają jakieś wspólne cechy, których świadomość pozwoli ci lepiej wyznaczać własne granice?

8. Odrzuć wzorce wyniesione z przeszłości

W przypadku, gdy twój ojciec był uzależniony od alkoholu czy narkotyków, cechował się niestabilnością emocjonalną, a przy okazji powtarzał, że on cię kocha, a za całe zło odpowiadała sytuacja, a nie on, możesz mieć tendencję do rozgrzeszania z podobnego, toksycznego zachowania, własnych partnerów. Dopóki nie usiądziesz nad rozrachunkiem własnej przeszłości, trudno ci będzie zbudować przyszłość u boku zwykłego faceta.

9. Nie ignoruj jasnych sygnałów

Jeśli skupiasz się jedynie na dobrych informacjach i pozytywnych stronach swojego związku ze złym facetem, ryzykujesz. Jedynie przyglądając się dokładnie temu, co przedstawia ze sobą partner, masz szansę zweryfikować uczciwie sytuację. Nie bierz wszystkiego za pewnik, dopuść do głosu wątpliwości. Lepiej je rozwiać wcześniej, niż później żałować, że prawda okazała się bardziej brutalna, niż oczekiwania.


 

źródło: www.bolde.com, www.kroliczekdoswiadczalny.pl


Zobacz także

Uspokajasz się, że to chwilowy kryzys? 10 sygnałów, że twoje małżeństwo wisi na włosku

7 rzeczy, które robisz by schrzanić sobie życie. To prostsze niż myślisz

Nie miej ochoty, odpuść i pamiętaj, że jeśli gdzieś jesteś, to gdzie indziej ciebie nie ma!