Go to content

Mity na temat pewności siebie, czyli fałszywe przekonania, które mamy wkodowane w swoich głowach i sercach

Fot. iStock

Być pewnym siebie, mieć to coś, wewnętrzną siłę, która bardzo ułatwia życie – to marzenie wielu z nas. Patrzymy na osoby obdarzone tą cechą, jak na nadludzi. Zazdrościmy i wypatrujemy swojej pewności siebie gdzieś na niebie, nieuchwytnej, dalekiej, trudnej do dogonienia. Im mocniej wierzymy w mity na temat pewności siebie, tym trudniej nam się do niej zbliżyć.

Pewność siebie przynosi zaskakujące korzyści. Może pomóc odnieść sukces w pracy, w miłości i całym życiu. Złoty Graal, który daje upragnione szczęście i pozwala stawiać swoje warunki. Czuć się bezpiecznie i dać radę wytrwać, gdy życie rzuca nam kłody pod nogi.

Mity na temat pewności siebie, czyli fałszywe przekonania, które mamy wkodowane

Jeśli nie przestaniesz wierzyć w te mity, możesz poczuć, że pewność siebie jest nieosiągalna lub po prostu jest nie dla ciebie – a to nieprawda!

Mit 1: Osoby pewne siebie nie boją się ani nie denerwują

Zaufanie nie oznacza braku strachu. Życie stawia nas przed różnymi wyzwaniami i konfrontuje z różnymi emocjami. Pewność siebie nie oznacza, że przestaniesz je odczuwać. Oznacza to, że niepokój, lęk czy podniecenie nadal będą normalną częścią twojego życia.

Uczucie strachu lub zdenerwowanie to normalna reakcja na podjęcie ryzyka lub spróbowanie czegoś nowego. W rzeczywistości, jeśli czujesz się w ten sposób, może to być wskazówka, że robisz coś, co jest dla ciebie naprawdę ważne.

Mit 2: Pewność siebie albo ją masz, albo nie

Chociaż pewna  część pewności siebie może być związana z tym, jaka jesteś (nawet do 50 proc.), można wiele zrobić, aby wzmocnić pozostałe 50 procent. Możesz zwiększyć ją podejmując ryzyko, próbując nowych rzeczy, rozwijając swoje umiejętności i na wiele innych sposobów. Nie rezygnuj z tego, naprawdę wiele zależy tylko do ciebie.

Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak absolutna pewność siebie.  Zrozum, że nikt nie jest pewny siebie w każdej dziedzinie życia. Niektórzy po prostu świetnie udają.

Mit 3: Jest tylko jeden rodzaj pewności siebie

Kiedy myślisz o pewnej siebie osobie, czy masz przed oczami obraz kogoś, kto jest wysoce ekstrawertyczny albo asertywny , może nawet trochę nachalny? A może widzisz lidera i dominanta? To tylko jeden z typów pewności siebie. Tak będzie ją manifestował ekstrawertyk, człowiek o jowialnym usposobieniu, lubiący atencję. W przypadku introwertyka pewność siebie będzie objawiała się zupełnie inaczej – i tak, introwertycy też mogą być pewni siebie!

Styl introwertyka zwykle nie jest efektowny. Introwertyk, który ma silne wartości i wie, co reprezentuje – jest cicho pewny siebie. Może zyskać te wartość dzięki swoim solidnym umiejętnościom, pracy i empatii – choć jego autoprezentacja jest dużo skromniejsza. On po prostu nie potrzebuje publicznej manifestacji swojej wewnętrznej siły.

 

Fot. iStock

Mit 4: „Muszę zdobyć pewność siebie zanim zajmę się tym, co dla mnie ważne 

Wiara w ten mit to najgorsze, co możemy sobie zrobić! Taki tok myślenia nie tylko paraliżuje nas i utrwala przekonanie, że nie jest dość dobrzy, być czegoś dokonać, czy nawet spróbować, ale i jest całkowicie odwróconym mechanizmem budowania pewności siebie!

Zadaj sobie pytanie, jak można tę pewność zdobyć, dostrzec w sobie? Tylko mierząc się z ważnymi dla siebie zadaniami i ujrzeniem, że dasz sobie świetnie radę! Kiedy już raz podejmiesz próbę, weźmiesz sprawy w swoje ręce, zaczniesz czuć się pewniej.

Powiedz sobie: „Nie muszę czuć się pewnie, zanim coś zrobię. Kiedy zrobię to, co ważne, poczuję się pewniej ”.

Mit 5: Krytyka i niepowodzenia zniszczą moją pewność siebie

W tym micie jest ziarno prawdy: niektóre typy sadystycznych i wrogich ludzi czerpią wielką radość i energię z niszczenia innych, przytłaczając ich krytyką. Co zrobić w takiej sytuacji, by twoja pewność siebie nie runęła? Unikaj takich ludzi, kiedy możesz.

Staraj się wykorzystać krytykę i negatywne opinie innych, jako bezcenną informację zwrotną, dzięki której możesz coś zmienić lub naprawić. Niech będzie bodźcem do rozwoju. Nie musisz [przyjmować jej bezkrytycznie. Nie każda zła opinia jest uzasadniona.

Każda krytyka może się okazać ważnym momentem zwrotnym w twoim życiu, pracy, związku. Nawet najbardziej bolesne informacje i odczucia, z którymi przyjdzie ci się mierzyć, mogą odegrać rolę w twoim rozwoju. Wysłuchaj krytyki z otwartym umysłem. Następnie powiedz swojemu krytykowi: „Dziękuję. Przemyślę to „.

Mit 6: Muszę być doskonała, żeby czuć się pewnie

Kto mógłby uwierzyć w ten mit? Najwyraźniej dużo kobiet.

„Według badań przytoczonych przez Kay i Shipman. Na przykład kobiety w firmie Hewlett-Packard ubiegały się o awans tylko wtedy, gdy uważały, że spełniają 100% wymagań na dane stanowisko, podczas gdy mężczyźni czuli się komfortowo, gdy spełniali 60% wymagań dotyczących stanowiska”.  

Przykre, prawda? A jednak bardzo prawdziwe. Kobiety częściej żyją pod presją perfekcyjności, a to dlatego, że już od dzieciństwa wpaja się nam, że dziewczynkom czegoś nie wypada, że powinnyśmy być grzeczne i spełniać oczekiwania innych. Potem utrwalamy te stereotypy poświęcając się innym i godząc ze sobą mnóstwo życiowych ról. Wciąż czujemy się niewystarczające, wciąż z tego powodu za mało w siebie wierzymy. Gdy następnym razem będziecie gonić za doskonałością, by na coś zasłużyć, pomyślicie o tych 60 procentach z badania. Porażki i błędy są częścią nauki, są częścią życia, a nie katastrofami. Wszyscy popełniają błędy.

Mit 7: Jeśli stanę się zbyt pewny siebie, zmienię się w narcyza

Jeśli się tym martwisz, raczej nic ci nie grozi… Być dumnym ze swoich mocnych stron, umiejętności i włożonego wysiłku, nie sprawi, że zamienisz się w samoluba. Osobowość narcystyczna to wiele więcej niż pewność siebie – nie myl jej z arogancją!

Nawet odrobina nadmiernej pewności siebie ma swoje zalety. Według dr Craig Malkina „liczne badania wykazały, że ludzie, którzy uważają się za lepszych od przeciętnych, są szczęśliwsi, bardziej towarzyscy i często bardziej zdrowi fizycznie niż ich skromniejsi rówieśnicy”.

Powiedz sobie: „Potrzeba poczucia się wyjątkowym jest normalna”.

 


Na podstawie: www.psychologytoday.com, www.themuse.com, www.nytimes.com/