Psychologia

Mamo, daj już spokój! 5 zasad relacji matki z jej dorosłą córką

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
28 marca 2017
Fot. iStock/Xesai
 

Kiedy miałaś 5 lat, była całym twoim światem. Kiedy skończyłaś 15, kwestionowałaś wszystko, co mówiła. Kolejną dekadę później najbardziej denerwuje cię to, że kiedy ty chcesz żyć po swojemu, ona ma do tego twojego życia całe mnóstwo uwag. Gdy przekraczasz 35 rok życia, powoli odkrywasz wspólną przestrzeń. Jak ułożyć relację między matką, a dorosłą córką?

Nie zawsze jest łatwo, zwłaszcza, jeśli mama jest osobą zaborczą, lub mającą tendencję do kontrolowania swojej córki. Skomplikowane relacje mogę też wynikać z bolesnych, trudnych doświadczeń, z sytuacji rodzinnej, albo być konsekwencją jakiś niezależnych okoliczności. Czasem matka i córka oddalają się od siebie bez wyraźnego, bezpośredniego powodu, by potem tego żałować. Poniższe wskazówki dotyczą zatem obu stron relacji, która mogłaby być jedną z najpiękniejszych w naszym życiu, gdyby nie błędy, które popełniamy.

5 zasad relacji matka – dorosła córka

1.Nie działaj pod wpływem emocji, czy złego nastroju

Jeśli chcesz naprawić skomplikowaną relację z mamą, lub ze swoją dorosłą córką, nigdy nie zaczynaj rozmowy, jeśli jesteś zdenerwowana lub jeśli kierują tobą negatywne emocje. Znajdź w sobie spokój i refleksję nad kształtem waszej relacji, dopiero wtedy podejmuj trudne tematy. Znasz i ją i siebie na tyle, by wiedzieć kiedy się wycofać, kiedy zrezygnować.

2. Jeśli dajesz rady, naucz się również je przyjmować

Mamo, traktuj swoją dorosłą córkę z szacunkiem dla jej życiowego doświadczenia. Nie jesteś jedyną osobą, która może tutaj kogoś czegoś nauczyć. Córko, nie obawiaj się służyć radą mamie – są takie obszary, w których naprawdę jesteś lepszym ekspertem.

3. Szanuj jej czas

Córko, twoja mama nie zawsze musi mieć czas, siłę i ochotę, by zajmować się twoimi sprawami (ta zasada dotyczy również opieki nad dziećmi,  o którą prosisz godzinę przed zaplanowanym wyjściem). Mamo, twoja córka nie zawsze może poświęcić ci tyle swojego czasu, byś czuła się w pełni usatysfakcjonowana. Ma teraz swoje życie, czasem także swoją własną rodzinę, staraj się nie robić jej z tego powodu wyrzutów. Obie powinnyście jednak zadbać o to, by znaleźć dla siebie wspólną przestrzeń.

4. Nie krytykuj

Obie jesteście dorosłymi kobietami, które starają się żyć w zgodzie ze sobą, z własnymi przekonaniami i ideami. Zaakceptujcie fakt, że obie macie do tego prawo. Mamo, dzieci twojej córki są wychowywane przez nią, szanuj zasady, które obowiązują w jej domu, nie komentuj każdej decyzji, nawet jeśli ty „postąpiłabyś inaczej”. Córko, wiek nie jest ograniczeniem w dążeniu do bycia szczęśliwym, nie blokuj więc swojej mamy, w jej przedsięwzięciach, nawet jeśli wydają ci się niedorzeczne. To nie jest twoja sprawa.

5. Bądź „w porządku”

Nie wytaczaj ciężkich dział, żalów z przeszłości, popełnionych błędów, na które nie mamy już wpływu. Jeśli wasze relacje mają być zdrowe i normalne, odpuść i zachowuj się naturalnie. Nie musisz kochać wylewną, czułą milością „na pokaz”, bo „przecież to moja mama”. Mamo, nie plotkuj z partnerem córki o jej niedoskonałościach. I miej swoje życie. Twoja córka sobie poradzi.


Na podstawie: huffingtonpost.com


Psychologia

5 sposobów na wykorzystanie jajek w domowych zabiegach pielęgnacyjnych

Redakcja
Redakcja
28 marca 2017
Fot. iStock
 

Jajka kojarzą ci się z gotowaniem i męską ręką w gaciach? Zobacz, do czego jeszcze mogą służyć! – Chciałabym być zawsze piękna i młoda – myślisz codziennie spoglądając w lustro. Twoja kosmetyczka jest pełna cudownych kremów, kremików i specyfików, które mają ci zapewnić twarz dwudziestolatki przez długie lata. Zastanawiałaś się może kiedyś, jakie bogactwo skrywa twoja lodówka? Spójrz na jajka. Od tej pory przestań traktować je jako produkt, który ratuje cię przed głodem. Niech staną się podstawą twoich domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki ich cennym właściwościom zadbasz o swoją urodę. A przy okazji zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Zabiegi pielęgnacyjne powinnaś zacząć przeprowadzać regularnie po 20. urodzinach. Już wtedy skóra zaczyna ulegać przemianom i starzeniu się. Pamiętaj, że najważniejsza jest regularność i konsekwencja. Zrywy „od czasu do czasu” nie przyniosą efektu.

Maseczka na twarz odżywi i nawilży

Jest doskonała dla każdego rodzaju cery. Wymieszaj żółtko, które ma właściwości odżywiające z łyżeczką miodu, najlepiej naturalnego. Miód cudownie wpływa na kondycję skóry dzięki właściwościom oczyszczającym i nawilżającym. Dodatkowo zabija bakterie oraz zmniejsza obrzęki i stany zapalne. Taką maseczkę pozostaw na ok. 15 minut, po czym zmyj delikatnie ciepłą wodą. Twoja twarz będzie pięknie odświeżona i delikatnie nawilżona.

Nawilżająca maska do włosów

Po zimie twoim włosom przyda się porządne nawilżenie, dlatego wykorzystaj maskę złożoną z połówki banana, połówki awokado, 2 łyżeczek oliwy oraz jednego jajka. Każdy z tych składników ma silne działanie nawilżające. Nałóż mieszankę na suche włosy i pozostaw na 20 – 30 minut, a następnie zmyj chłodną wodą.

Domowy tonik

Czujesz, że twoja cera potrzebuje skutecznego, ale jednocześnie delikatnego w działaniu, oczyszczenia? Przygotuj domowy tonik, który będzie łagodniejszy od kupnych środków. Wymieszaj jajko z łyżką miodu i łyżeczką oliwy z oliwek. Przetrzyj twarz za pomocą nasączonego w toniku wacika. Twoja skóra będzie delikatna, odżywiona i piękna.

Odbudowująca odżywka do włosów

Jeśli chcesz mieć miękkie i lśniące włosy, nic ci lepiej nie pomoże niż domowa odżywka złożona z jajka, łyżeczki oliwy z oliwek i łyżeczki odżywki, której używasz. Gotową mieszankę nałóż po umyciu włosów. Pozostaw na kilka minut i spłucz.

Peeling do ciała

Masz dosyć szorstkiej i przesuszonej skóry? Dodatkowo szpecą ją wypryski, których nie możesz się pozbyć…  Zafunduj sobie peeling, który wygładzi, odżywi i zahamuje nadmierną pracę gruczołów potowych. Połącz dwie garście płatków owsianych, zalanych wcześniej ciepłą wodą i pozostawionych na kilka minut, z 2 żółtkami. Całość dokładnie wymieszaj. Weź letni prysznic i delikatnie masuj ciało domowym peelingiem.

Warto korzystać z domowym kosmetyków, które możemy wykonać samodzielnie. Mamy przynajmniej pewność, że są pozbawione chemii, a działają równie skutecznie, co środki nabyte w sklepie.


Źródło: wellnessbin.com


Psychologia

A ty kim jesteś? Marchewką, jajkiem, czy kawą? Opowieść o przezwyciężaniu trudności

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
28 marca 2017
Fot. iStock/Vizerskaya

Posłuchajcie tej historii: „Dawno, dawno temu, córka starego ogrodnika ciągle skarżyła się na swoje życie. Była zmęczona ciągłą walką z przeciwnościami losu, bo kiedy tylko w jej życiu udało się rozwiązać jakiś problem, od razu pojawiał się kolejny. Miała dosyć, czuła się pokonana.

Pewnego dnia ogrodnik słuchając ponownie narzekań swojej córki, poprosił, by poszła z nim do kuchni i usiadła na krześle przy stole. Następnie napełnił trzy małe garnuszki wodą i postawił je na ogniu. Kiedy woda zaczęła się gotować do jednego włożył marchewkę, do drugiego jajko, a do trzeciego wsypał kawę. Pozwolił im się zagotować nie mówiąc przy tym ani słowa. Córka czekała niecierpliwie nie rozumiejąc, co robi jej ojciec. Po około 20 minutach ogrodnik zdjął garnuszki z ognia. Wyjął marchewkę i włożył ją do miski, wyciągnął jajko wkładając je do innego naczynia, a kolejne napełnił kawą.

Spojrzał na córkę i spytał: „Co widzisz?”. „Marchewkę, jajko i kawę” – odpowiedziała. Staruszek przysunął się do niej i poprosił, by dotknęła marchewki. Zauważyła, że jest miękka. Następnie poprosił, by wzięła do ręki jajko i je przepołowiła. Zrobiła to i patrzyła na twarde jajko. Na końcu miała spróbować kawy. Kobieta uśmiechnęła się ciesząc się aromatem kawy. „Co to znaczy, tato?” – zapytała.

Ogrodnik wytłumaczył córce, że trzy produkty miały tę samą trudność: wrzącą wodę. Jednak każdy z nich zareagował zupełnie inaczej. Marchewka wpadła do wody mocna i twarda, ale pod wpływem wrzącej wody stała się słaba, miękka. Jajko było delikatne, cienka skorupka chroniła płynne wnętrze, ale wrzątek sprawił, że wnętrze stało się twarde. Kawa była wyjątkowa, to pod jej wpływem zmieniła się wrząca woda.

Ojciec spytał córkę: „Kiedy pojawia się problem w twoim życiu, jak reagujesz? Jesteś marchewką, która wydaje się silna, ale kiedy pojawiają się trudności, stajesz się słaba i tracisz siły? Czy jesteś jajkiem, które wrażliwe i słabe pod wpływem trudnych sytuacji staje się twarde i sztywne? Z zewnątrz jesteś taka sama, ale w środku się zmieniłaś?

Lubisz kawę? Kawa zmienia wodę, która była problemem. Kiedy woda osiąga punkt wrzenia, wtedy kawa ma najlepszy smak. Jeśli jesteś jak ziarna kawy, kiedy wszystko idzie nie tak, ty pod wpływem kłopotów reagujesz, stajesz się lepsza”.

A ty kim jesteś?

Bycie jajkiem czy marchewką nie jest niczym złym, musisz znaleźć w sobie siły, żeby wstać i kontynuować walkę z przeciwnościami. Nie przestawaj walczyć, bo gdy przestaniesz, jutro już nie będziesz miała siły. Szukaj rozwiązania tu i teraz. Zaufaj sobie i naucz się radzić sobie z problemami, jakie podsuwa ci życie.

Pamiętaj, co dla ciebie jest ważne

Aby utrzymać motywację w walce z przeciwnościami losu, ważne jest, abyśmy zawsze pamiętali, co jest dla nas ważne.

Zorganizuj się

Nie myśl, że wszystko musi być w życiu linearne. Nic nie jest statyczne, dlatego ty bądź elastyczna. Sytuacje, ludzie, miejsca się zmieniają, pojawia się często coś nieoczekiwanego. Dlatego, jeśli twój plan A bierze w łeb, pamiętaj, że alfabet ma więcej liter.

Myśli nie są faktami

Warto o tym pamiętać. Bo często uprawiając czarnowidztwo, jak córka ogrodnika, sami sobie narzucamy ograniczenia i stawiamy bariery. Konieczne jest działanie, by osiągnąć swoje cele, a nie myślenie, co może pójść nie tak.

Trudności zawsze się pojaywiają

I lepiej ten fakt zaakceptować, bo to one pomagają nam ponownie ocenić nasz cel. Pokazują, czy naprawdę nam na danej rzeczy zależy, czy jest dla nas ważna. Akceptuj to, pozwól, żeby te trudności się pojawiały. I odradzaj się jak feniks z popiołów przezwyciężając problemy. Pamiętaj, że trudności to nauka, to lekcja, z której warto wyciągać wnioski.

Trudności, to nasze światło, a nie ciemność, która nas zastrasza.


 

źródło: exploringyourminde.com

 


Zobacz także

Trzy trudne prawdy o miłości. W życiu trzeba chcieć więcej niż tylko „kochać”

Ludzie cię nie lubią lub stale ignorują? Prawda może być okrutna

20 powodów, by pokochać swoje ciało. Już nigdy nie wątp w to, jak wielkim jest darem