Uroda

Piękne włosy, to priorytet dla każdej kobiety. Poznaj sposoby na ich zdrowe wzmocnienie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
30 stycznia 2017
Fot. iStock / gpointstudio
 

Marzymy o pięknych i zdrowych włosach, które byłyby wspaniałą ozdobą każdej z nas. Nie jest to zadanie łatwe do osiągnięcia, szczególnie bez wprowadzenia odpowiedniej dla włosów diety oraz pielęgnacji. Przy okazji pogarszamy sytuację, popełniając sporo błędów, które kosztują utratę ich naturalnego blasku.

Przy zabiegach związanych z częstym farbowaniem, poddawaniem włosów działaniu wysokiej temperatury oraz nieuważnej pielęgnacji, narażamy je na wiele uszkodzeń. W następstwie można zaobserwować utratę blasku, tendencję do rozdwajania się końcówek czy wypadania włosów.

Włosy stają się matowe, pozbawione życia, a my próbujemy się „ratować” poprzez upięcia lub awaryjne skracanie u fryzjera.

Dieta i składniki odżywcze mają wyjątkowe znaczenie dla kondycji włosów

Pielęgnacja włosów przy zastosowaniu odpowiednich kosmetyków jest bardzo istotna, ale to nie wszystko, co należy zmienić. Bardzo ważna jest dieta, która dostarczy substancje niezbędne do wzmocnienia i przywrócenia blasku włosom. Szczególną uwagę należy zwrócić, by nie zabrakło w niej istotnych dla włosów substancji:

 • witaminy A, która występuje zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego – w wątróbce, tranie, mleku, jak i roślinnych (betakaroten) — zielonych warzywach i tych, o zabarwieniu czerwonym i pomarańczowym,
 • witaminy E, występującej w olejach roślinnych, kiełkach, zielonych częściach roślin,
 • witamin z grupy B, które znajdziemy w podrobach, rybach, drobiu, jajach, nasionach roślin strączkowych, pełnoziarnistym pieczywie, niełuskanym ryżu, kaszach,
 • żelaza, występującego w wątrobie, mięsie, a także w produktach roślinnych – warzywach zielonych, orzechach,
 • cynku,  znajdującego się w chudym mięsie i w rybach, jajach, ziarnach soi, orzechach,
 • miedzi, występującej m.in. w orzechach oraz zielonych warzywach.

To najważniejsze, ale nie jedyne substancje, których nie powinno brakować w codziennej, zrównoważonej diecie. Kłopot polega na tym, że często mimo starań, nie jesteśmy w stanie tak ułożyć jadłospisu, by dostarczyć włosom każdej z tych substancji, w idealnych proporcjach. Gdy weźmiemy pod uwagę, że substancje takie jak krzem, często są niewystarczające w produktach, które spożywamy, najmądrzej jest wprowadzić i utrzymać zbilansowaną dietę oraz równoległą suplementację, która rozwiąże pozostałe problemy z zaistniałymi brakami.

VITAPIL®, profesjonalne wsparcie dla włosów

Cenną pomocą w pielęgnacji i kurowaniu osłabionych lub zniszczonych włosów jest VITAPIL®, profesjonalny preparat, opracowany przez ekspertów na bazie składników odżywczych i naturalnych substancji roślinnych. Sprawdzi się u osób, które chcą cieszyć się mocnymi, gęstymi i zdrowymi włosami. Działa od wewnątrz – nie tylko na łodygę włosa, ale przede wszystkim na cebulkę i gruczoły łojowe. Sprawia, że włosy stają się mocne, elastyczne i bardziej lśniące.

VITAPIL®  zawiera 16 składników aktywnych, w tym dużą ilość biotyny (300 µg), która poprzez utrzymanie prawidłowego metabolizmu energetycznego wpływa na procesy zachodzące w cebulce włosów — ich wzrost i  zahamowanie nadmiernego wypadania. Nową formułę preparatu wzbogacono o bambus, który jest najbogatszym w naturze źródłem krzemu. Zawiera go aż 75%, to ponad 5 razy więcej niż popularny skrzyp. Co ważne, to właśnie niedoceniany krzem uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne, poprawia grubość włosów, ich elastyczność i wytrzymałość.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Jego skuteczne działanie polega na:

 • Zachowaniu zdrowych włosów i skóry głowy (biotyna, cynk, jod i niacyna),
 • Utrzymaniu prawidłowej pigmentacji włosów (miedź),
 • Sprzyjaniu właściwej syntezie białek włosa (cynk),
 • Braniu udziału w procesie podziału komórek, w tym cebulki włosa (cynk, witamina B12, foliany),
 • Ochronie komórki przed szkodliwymi wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym, który powstaje podczas m.in. ekspozycji na słońce, mróz, farbowanie czy suszenie włosów (miedź, cynk, mangan),
 • Powodowaniu, że włosy stają się mocne, lśniące i odporne na czynniki mechaniczne np. czesanie czy upinanie (krzem z bambusa).

Składniki nowego preparatu VITAPIL® chronią mieszki włosowe przed szkodliwym wpływem wolnych rodników oraz wpływają na prawidłową pigmentację włosów.

Młode mamy potrzebują szczególnego wsparcia dla włosów

Czas ciąży jest bardzo łaskawy dla kondycji kobiecej skóry, paznokci i włosów, które rosną lepiej i wyglądają piękniej. Niestety po porodzie poziom estrogenów spada i włosy wypadają, tracąc doskonałą kondycję. To proces naturalny i nie ma powodów do paniki, jednak warto wzmacniać włosy systematycznie, by stały się zdrowsze i mocniejsze. Młode mamy, powinny zmodyfikować swoją dietę, tak, by nie zabrakło w niej makro i mikroelementów — witamin z grupy B, cynku, miedzi i żelaza, które są niezbędne dla włosów. Jednak trudy karmienia piersią i wyczerpujące początki macierzyństwa wymagają dodatkowego wsparcia opracowanym specjalnie dla mam suplementem diety.

VITAPIL® mama, najlepsze wsparcie dla włosów mam

Suplement diety VITAPIL® mama został opracowany przez ekspertów z myślą o kobietach po porodzie, w okresie laktacji. Zalecany jest w celu uzupełnienia diety w substancje odżywcze i naturalną krzemionkę z bambusa. Krzem pochodzący z młodych pędów bambusa jest bezpieczny dla kobiet karmiących, ze względu na to, że jego stężenie w pokarmie kobiecym jest niezależne od diety mamy. Składniki preparatu działają od wewnątrz – nie tylko na łodygę włosa, ale przede wszystkim na cebulkę i gruczoły łojowe. Sprawiają, że włosy stają się mocne, elastyczne i bardziej lśniące.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Swoje skuteczne działanie  VITAPIL® mama zawdzięcza opozycji substancji aktywnych:

 • Biotyna, selen i cynk – pomagają zachować zdrowe włosy.
 • Miedź pozytywnie wpływa na utrzymanie prawidłowej pigmentacji włosów.
 • Cynk sprzyja właściwej syntezie białek włosa.
 • Witamina B12, foliany oraz cynk – biorą udział w procesie podziału komórek, w tym cebulki włosa.
 • Witamina A, cynk, jod oraz niacyna – pomagają zachować zdrową skórę głowy.
 • Miedź i cynk – wspomagają ochronę komórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i stresem oksydacyjnym, który powstaje podczas m.in. ekspozycji na słońce, mróz, farbowanie lub suszenie włosów.
 • kompleks AminQ2  — czyli aminokwasy zawierające siarkę tj. L-metionina i L-cysteina, która występuje w keratynie i jest głównym białkowym składnikiem włosów.
 • Witamina B6 pomaga w prawidłowej syntezie tego aminokwasu. Krzem jest składnikiem strukturalnym włosów. Prawidłowa struktura włosów powoduje, że stają się one mocne i odporne na czynniki mechaniczne.

Niezależnie od tego, czy kobieta poszukująca wsparcia jest młodą mamą, czy po prostu chce cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami, powinna sięgnąć po sprawdzone suplementy diety i kosmetyki. Najlepiej sięgać po  produkty pochodzące z jednej linii, od producenta, który cieszy się zaufaniem konsumentek. Dzięki temu uzyskany efekt będzie najbardziej spektakularny — mądra pielęgnacja zarówno od wewnątrz, jak i zewnątrz, za pomocą produktów VITAPIL®, spełni kobiece marzenia o wzmocnionych, zdrowszych włosach.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z marką VITAPIL®

 


Uroda

STOP dla bycia perfekcyjną. Jak krok po kroku wyrwać się z pułapki perfekcjonizmu

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
30 stycznia 2017
STOP dla bycia perfekcyjną
Fot. iStock / Kladyk
 

Jak znaleźć równowagę między dążeniem do perfekcjonizmy a nie zajeżdżania się codziennie stawianiem sobie setek zadań i obowiązków do wykonania?

Jak uwolnić się od tej cholernej pętli, która zaciska się nam na szyi i choć nie chcemy, nie potrafimy odpuścić. Perfekcjonizm to pułapka, to dążenie do tego, by inni nas podziwiali, a jednocześnie ciągłe karcenie siebie za to, że za mało się staram, za mało od siebie wymagam, że przecież mogę jeszcze więcej i jeszcze lepiej.

STOP. Takie życie jest pełne frustracji, stresu i napięcia. Naucz się odpuszczać. Bycie nieidealnym jest piękne. Naprawdę.

Jak skończyć z Panią Perfekcyjną.

Po pierwsze wybacz sobie swoje niedociągnięcia

Nikt nie jest doskonały, każdy ma swoje zalety i wady, ty także. Oczywiście to nie znaczy, że nie powinniśmy się rozwijać, starać się być lepszym. Zawsze można nauczyć się czegoś nowego, starać się poprawić. Ale są chwile, kiedy tak się nie da, kiedy musimy oprzeć się na tych swoim kompetencjach, które mamy. Nie trać czasu martwiąc się o to, czego nie możesz zrobić (jeszcze).

Po drugie skup się na tym, co dla ciebie jest naprawdę ważne

Zastanów się, jaki jest twój cel? Dlaczego tak bardzo ci na zależy na tym, by wynik był idealny? Co tak naprawdę się dla ciebie liczy? Perfekcjonizm często bywa przeciwieństwem osiągnięcia celu, ponieważ niepewność, czy się uda, sprawia, że pod przykrywką perfekcjonizmu zwlekamy realizując dane zadanie.

Po trzecie określ jasno swój cel

Określenie tego, do czego dążysz pozwoli ci się na tym skupić, mieć poczucie, że idziesz we właściwym kierunku i co najważniejsze – wiesz, kiedy skończysz.

Po czwarte – rób to, co dobre dla ciebie

Perfekcjonizm może być autodestrukcyjny, gdy staramy się być doskonali dla innych, tylko po to, by dobrze wypaść w oczach szefa, rodziny, znajomych. Nie pozwól na to. Dąż do wyników, które są najlepsze dla ciebie, a nie podyktowane strachem przed opinią innych.

Po piąte – ustal sobie limit czasowy

Niektóre rzeczy – takie jak sprzątanie mogą tak naprawdę nigdy się nie kończyć. Dlatego zamiast szorować podłogę bez końca, którą jutro znowu domownicy wybrudzą, ustaw sobie czas, który poświęcisz na mycie podłogi. To naprawdę działa, bo miejsce będzie czyste, a ty nie będziesz się skupiać na szczegółach. Poza tym rutynowe prace mogą okazać się wystarczające, wcale nie trzeba na nie poświęcać nie wiadomo ile czasu.

Po szóste – próbuj czegoś nowego

Dlaczego to takie ważne? Bo każda nowa rzecz sprawi, że będziesz musiała na początku popełnić kilka błędów, podejmiesz kilka prób. To ci pokaże, że nic w tym złego, że każdy człowiek uczy się na błędach i właśnie w ten sposób się rozwija. Że błędy można wykorzystać jako dobrą lekcję, a nie przyjmować jedynie jako porażkę.

Po siódme – nigdy nie zadowolisz wszystkich

Często o tym zapominamy, a przecież to jedna z podstawowych zasad naszego działania. Choćbyśmy nie wiem, jak się starali, zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony, kto nas skrytykuje, powie, że mu nie smakuje/nie podoba się, itp. Trudno. Tak bywa. Ważne, że ty jesteś zadowolona z efektów swojej pracy.

Po ósme – ucz się na błędach

Było przy okazji czegoś nowego. Ale warto to wszystkim dążącym do perfekcjonizmu wytłuścić: CZLOWIEK NIE ROZWIJA SIĘ NIE POPEŁNIAJĄC BŁĘDÓW. Dlatego pozwalaj sobie na nie, ucz się, wyciągaj wnioski, odrabiaj lekcje i rozwijaj się, idź do przodu. Błędy są siłą napędowa twojego działania i rozwoju.

Po dziewiąte – jesteś dość dobry

Bo to nieprawda, że nie jesteś w czymś dość dobry, że się nie nadajesz, bo mogłabyś być lepsza. To tak nie działa. Wszyscy jesteśmy w czymś dobrzy, każdy w czymś innym. Jesteś dobra na tyle, na ile cię stać. Nikt nie każe być ci lepszą, chyba, że to ty sama stawiasz sobie wyżej poprzeczkę, ale po co?

I po dziesiąte – skupiaj się na swoich sukcesach

To nieważne, że tylko osiągnięcie celu jest najdoskonalszym finałem naszych działań. Dopiero jak schudnę 10 kilogramów, będę z ciebie zadowolona. Naprawdę? A co z pierwszymi trzema? Z pięcioma? Czy nawet z pierwszym? Świętuj małe sukcesy, w końcu na duży sukces składają się właśnie te najmniejsze!

Dziesięć kroków. Dziesięć kroków, które dzieli cię od bycia nieperfekcyjną. Uwierz, to bycie nieidealną nie boli, a życie nabiera różowych barw.


Uroda

5 „typów” bratniej duszy. O ludziach, którzy pojawiają się w naszym życiu nie bez powodu

Karolina Krause
Karolina Krause
30 stycznia 2017
Fot. iStock/AleksandarNakic

Większość z nas spędza zdecydowanie zbyt dużo czasu w życiu na poszukiwanie swojej drugiej połówki. Idealnie do nas dopasowanej, bratniej duszy, która nas zrozumie i pokocha, jak nikt dotąd. Zapominamy jednak, że ta szczególna więź nie pojawia się jedynie między dwojgiem kochanków. Istnieje wiele typów bratniej duszy, a każdy z nich pozostawia w naszym życiu trwały ślad. Cząstkę siebie, która zamieszka w nas na zawsze.

Oto 5 typów bratniej duszy, uważaj, by nie przegapić żadnej z nich:

Przyjaciel

Tą duszą najczęściej jest twój najlepszy przyjaciel. To ktoś z kim już od samego początku łączy cię silna więź, ponieważ już wtedy miałaś wrażenie, że znacie się całe życie. To osoba, z którą mogłabyś rozmawiać długie godziny i wiesz, że zawsze możesz na nią liczyć. Ktoś, kto rozumie cię lepiej niż ty sama.

Te dusze zazwyczaj zostają w naszym życiu na dłużej, dlatego upewnij się, że właściwie dbasz o tę więź i nigdy nie bierz jej za pewnik.

Huragan

Ten typ bratniej duszy pojawia się w naszym życiu w jednym celu – by wywrócić je do góry nogami.

Spotykamy ich najczęściej wtedy, gdy potrzebujemy zmienić perspektywę i poszerzyć swoje horyzonty. Zachęcają nas do tego by zastanowić się nad swoim życiem i zweryfikować dalekosiężne plany.

Będziesz wiedziała kiedy ten ktoś wkroczy do twojego życia, bo zazwyczaj wpada w nie niczym huragan stworzony z miłości i pasji. A ty chętnie dasz mu się ponieść, bo nigdy nie czułaś takiego przypływu energii.

Jak każdy inny sztorm ten także w końcu przemija, pozostawiając po sobie jedynie poważne zniszczenia. Z tym, że po tej burzy już nigdy nie będziesz taka sama, dojrzejesz. A z pozostawionych zgliszczy odbudujesz siebie na nowo.

Kochanek

Tę bratnią duszę spotykamy na swojej drodze, by nauczyć się czegoś, co docenimy w późniejszym życiu. To może być nasza pierwsza miłość, kochanek, do którego uciekamy będąc w stałym związku, czy chociażby przyjaciel, z którym decydujemy się na pewien „układ”.

Oboje możecie się z tej relacji wiele nauczyć i to właśnie sprawia, że są dla nas takie ważne. Twój były „kochanek” może na stałe zadomowić się twoim życiu, stając się swego rodzaju przyjacielem. Kimś z kim łączy nas specjalna więź – bratnią duszą.

Nieznajomy

To osoba, która zdarza się nam poznać przez „przypadek”. O ile coś takiego rzeczywiście istnieje…

Mamy wtedy wrażenie, że skądś się znamy, tylko nie bardzo wiadomo skąd. Osoby wierzące w reinkarnacje, powiedziałyby że prawdopodobnie poznaliście się w swoim przeszłym wcieleniu, czy życiu.

Wszystkie wasze rozmowy schodzą na kluczowe dla was tory. A po każdej z nich wyciągacie znaczące wnioski i czujecie się bardziej związani ze swoim rozmówcą.

Druga połówka

Czyli to, czego wszyscy szukamy, choć nie każdemu będzie dane ją znaleźć. Uosobienie wszystkich typów bratnich dusz, w jednym. Spotykając ją w swoim życiu natychmiast zdajemy sobie sprawę, że to właśnie ona. Ta jedyna (lub ten jedyny). Osoba, z którą chcielibyśmy dzielić nasze życie, a która jednocześnie jest naszym najlepszym przyjacielem.


Źródło: higherperspectives.com


Zobacz także

Sygnały ostrzegawcze, które wysyła twoja skóra (i których nie powinnaś ignorować)

dłoni

Szorstkie dłonie po zimie? Zastosuj najlepsze domowe kuracje dla skóry

Trądzikowa mapa twarzy

Trądzikowa mapa twarzy