Psychologia

Mądra kobieta ceni swoją samotność, żyje chwilą i nie boi się zmian

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 czerwca 2018
Fot. iStock / PeopleImages
 

Przez wieki ludzie budowali społeczne przekonania na temat roli kobiety w opiece nad jej dziećmi, partnerem, najstarszymi osobami w rodzinie. Czasy się zmieniły, ale bywa, że ludzka mentalność wciąż stoi w miejscu. Na szczęście mądre kobiety wiedzą, jak ważna jest niezależność i świadomość, że jedyne ograniczenia, które nas dotyczą, nakładamy na siebie same.

Mądrość współczesnych kobiet polega na tym, że żyją one zgodnie z własnym uznaniem, zajmują odpowiedzialne stanowiska, są niezależne i nie myślą o tym, że nie mogą być szczęśliwe, dopóki nie wyjdą za mąż i nie będą miały dzieci, ponieważ wiedzą, że ich szczęście zależy od nich samych. Nauczyły się cenić siebie, a przede wszystkim doskonalić się i rozwijać.

Badanie przeprowadzone przez kilka brytyjskich uniwersytetów i opublikowane w gazecie Sunday Times pokazało, że im wyższy poziom inteligencji kobiety, tym mniejsza skłonność do zawarcia małżeństwa (odwrotnie niż u panów).

Mądra kobieta żyje obecną chwilą

Wie, jak wyciągnąć wnioski z przeszłości i czeka na przyszłość z cierpliwością i spokojem. Właśnie dlatego żyje chwilą i cieszy się każdym słowem, wrażeniem, spojrzeniem, zapachem lub smakiem.

Tak jak wszyscy, ma za sobą różne skomplikowane doświadczenia, ale uczyniła je swoją siłą. Nauczyła się nie popełniać ponownie tych samych błędów i wie, czego chce w życiu.

Ceni samotność

Inteligentna kobieta nie czuje się samotna, gdy nie jest w związku, wręcz przeciwnie: docenia swoją samotność i niezależność. Jej szczęście nie zależy od innych, a jej wewnętrzne bogactwo pozwala mu cieszyć się chwilami samotności.

Te samotne chwile są niezbędne każdej kobiecie, ponieważ pozwalają jej lepiej poznać samą siebie. Poprzez te refleksje udaje jej się stawić czoła wyzwaniom i zyskać motywację.

Nie boi się zmian

Inteligentne kobiety nie boją się wyjść ze strefy komfortu i zmierzyć się ze zmianami. Są świadome, że zmiana wiąże się z nowymi możliwościami, że jest dobrym sposobem na zdobywanie nowych lekcji i doświadczeń.

Słucha swojego serca i wie, jak powiedzieć „nie”

Inteligentna kobieta wie, że głos jej serca i intuicji jest bardzo ważny. Co więcej, zdaje sobie sprawę, że gdy musi podejmować trudne decyzje, jej ciało mówi i przekazuje jej emocje, które prowokuje w niej każda możliwa decyzja.  Nie boi się powiedzieć „nie” i wie, że są chwile, kiedy trzeba odmawiać i nakładać ograniczenia na innych, aby szanowali zarówno jej przestrzeń osobistą, jak i sposób życia. Nie jest osobą zaborczą i nie pozwala nikomu być zaborczym w stosunku do niej.


Na podstawie: nospensees.fr

 


Psychologia

Dlaczego „dziwne” rzeczy – jak jedzenie popcornu pałeczkami i picie wody z kieliszka do martini, mogą nas uszczęśliwić?

Redakcja
Redakcja
22 czerwca 2018
Fot. iStock/Choreograph
 

Kiedy kupujemy coś nowego, nasze podniecenie dość szybko znika. To, co nowe staje się znajome i przyziemne, dopóki ponownie nie staniemy się posiadaczami czegoś, co nas znowu na chwilę uszczęśliwi.

Psychologowie nazywają to zjawisko „adaptacją hedonistyczną” i wyjaśniają nasze nawyki konsumpcyjne. Seria przeprowadzonych badań pokazała, że doświadczamy więcej przyjemności, kiedy nowe rzeczy konsumujemy w inny niż dotychczas lub niekonwencjonalny sposób.

Pomyśl – kiedy kupujesz ulubiony napój – przyjemność pierwszego smaku jest niemal przytłaczająca, ale minutę później nawet nie zauważasz, że go pijesz. Podobnie, gdy kupujesz nowy samochód – jesteś podniecony, szczęśliwy, ale miesiąc później te uczucia już ci nie towarzyszą, kiedy siadasz za kółkiem.

To nasycenie, znane jako hedonistyczna adaptacja, występuje niemal we wszystkim, co nas uszczęśliwia. Rozejrzyj się i pomyśl, jak bardzo początkowo cieszył cię otaczający cię świat, jego konkretne elementy, a jak jest dzisiaj.

Czy nie byłoby wspaniale odzyskać część tej początkowej przyjemności?

Podczas badań poproszono uczestników o zjedzenie popcornu. Połowa jadła go w normalny sposób, a reszta pałeczkami. Okazało się, że ci, którzy używali pałeczek, cieszyli się popcornem o wiele bardziej niż inni, mimo że obie grupy miały jeść w tym samym wolnym tempie.

Dlaczego tak się dzieje? Psychologia znajduje na to wytłumaczenie: kiedy coś wydaje się nowe, zwracamy na to większą uwagę. A kiedy ludzie zwracamy większą uwagę na coś przyjemnego, bardziej się tym cieszymy. Dlatego warto pomyśleć nad tym, by zamiast zastępować coś, co się znudziło, czymś nowym, użyć w niekonwencjonalny sposób.

W innym eksperymencie poproszono uczestników o wymyślenie własnych niekonwencjonalnych sposobów picia wody. Ich reakcje wahały się między użyciem kieliszka do martini lub kubka podróżnego, aż do picia z miski jak kot.

Poproszono, by wzięli po pięć łyków i ocenili przyjemność picia wody. Okazało się, że ci, którzy zdecydowali się na różne sposoby, byli najbardziej zadowoleni.

Okazuje się, że dopóki możesz znaleźć nowe i interesujące sposoby interakcji z czymś, możesz nigdy się tym nie znudzić.

Pomysł ten oczywiście nie jest całkiem nowy. Wiele firm korzysta z tej koncepcji, aby zapewnić klientom przyjemniejsze doświadczenia. Istnieją restauracje, w których goście zamiast przy stolikach jedzą w łóżkach, a nawet takie, gdzie je się nago.

Chociaż nie ma ograniczeń co do różnych sposobów prezentowania tego samego starego przedmiotu, prędzej czy później poczucie nowości jednak zanika. Ale pomyślcie, jakie to badanie pokazuje możliwości. Nową sukienkę, która się już opatrzyła można założyć z zupełnie nowymi dodatkami, na kompletnie inną okazję. Ukochane jedzenie przyrządzić w nowatorski sposób, a ulubioną aktywność – na przykład bieganie, które zaczyna się nudzić sprowadzić na inne ścieżki, urozmaicić.

Pomyślcie o tym, bo to świetny sposób na to, by nasze „stare” rzeczy zbyt szybko nie zaczynały się nudzić.


źródło: Business Insider

 


Psychologia

„Ślepa” miłość. Kiedy nie wiesz jaki naprawdę jest ten, kogo kochasz

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
22 czerwca 2018
Fot. iStock/nd3000

Czasami zakochujemy się tak mocno, że naszą miłość można nazwać bezgraniczną. Ukochana osoba sprawia, że dosłownie zapominamy o wszystkim, co było dla nas ważne. Dla niego/dla niej zmieniamy nasze życie i staramy się, ze wszystkich sił, żeby nam się udało, żeby ta relacja trwała. Zapominamy się do tego stopnia, że nie wyobrażamy sobie życia bez naszego partnera. Ale przecież wcześniej, przed tym związkiem, też byliśmy szczęśliwi… Czasem kochamy kogoś tak bardzo, że nie jesteśmy w stanie zobaczyć go takim, jakim naprawdę jest.

Jak to się dzieje? Tworzymy sobie rodzaj nieobiektywnej refleksji w naszym umyśle. Chodzi o ślepą miłość, miłość, która idealizuje osobę, którą kochamy. Jesteśmy gotowi oddać jej wszystko, zapominając o sobie.

Ślepa miłość: kiedy idealizujemy osobę, którą kochamy

Kiedy kochasz „ślepo”, wyolbrzymiasz pozytywne cechy danej osoby i przestajesz cenić swoje własne. Uważasz, że on jest doskonały. Czujesz się dobrze, ponieważ jesteś z kimś niesamowitym, kto wydaje ci się wręcz „nieosiągalny”. Ta relacja to spełnienie marzeń.

Psychologia mówi, że idealizowanie jest mechanizmem obronnym. Innymi słowy, używamy go, aby ułagodzić to, co nas dręczy. Poprzez ten mechanizm obronny wypełniamy część naszych potrzeb; przestajemy czuć się samotni lub pozbawieni motywacji, ponieważ postrzegamy się wzajemnie jako uzupełnienie. Ta miłość wypełnia wszystkie nasze puste przestrzenie.

Ślepa miłość, miłość za wszelką cenę

Idealizacja drugiej osoby, oprócz niedoceniania samego siebie, sprawia, że ​​wiele osób angażuje się zbyt mocno w relację. Kiedy dajemy wszystko, co mamy innym, stawiając się na samym dole, stajemy się całkowicie bezbronni. Jeśli będziemy mieli szczęście, nic złego się z nami nie stanie. Ale jeśli spotkamy kogoś o niezbyt szlachetnych zamiarach, szykuje się katastrofa

Kiedy kocham ciebie bardziej niż siebie

Gdy bliska osoba staje się pod każdym względem ważniejsza niż ty, pojawia się brak równowagi. Nagle:

  • Zapominasz, kim naprawdę jesteś
  • Pozwalasz partnerowi na lekceważenie
  • Spada twoja samoocena
  • Nie wiesz, co zrobić, jeśli nie twojego partnera w pobliżu
  • Żyjesz jego życiem

Jestem zakochany… w miłości

Ślepa miłość może również pojawić się, gdy jesteśmy zakochani w samej idei miłości. Co to znaczy? Jest to sytuacja, w której miłość stanowi jedyny sens naszego życia. Nie jest wówczas ważne, w kim się zakochujemy, chcemy po prostu kochać. Innymi słowy, szukamy związku za wszelką cenę, ponieważ uważamy, że jest to właściwa droga do znalezienia szczęścia. Jesteśmy tak zajęci spełnianiem naszych oczekiwań w miłości, że nie poświęcamy czasu na wzajemne poznanie się. Wszystko natychmiast wydaje nam się piękne i fantastyczne. Fantazje karmią twoją duszę, aż bańka mydlana pęka i otwierasz oczy. Zdezorientowany i posiniaczony. W tym przypadku nie idealizujesz osoby, idealizujesz miłość.

Jak kochać świadomie

Miej głębszy kontakt z samym sobą

Musisz zwracać uwagę na swoje uczucia i emocje. W ten sposób nie zapomnisz, że jesteś ważny i wyjątkowy dla ludzi, którzy cię kochają. I możesz naprawdę pokochać kogoś takim, jaki jest naprawdę, a nie twoje wyobrażenie o nim.

Ustaw granice

Musisz wiedzieć, czego chcesz i jasno powiedzieć o tym partnerowi. Musisz być asertywny. Ważne jest, aby wiedzieć, że ukochana osoba ma tyle cech, co wad. Nie „odczłowieczaj” partnera.

Nie przekraczaj swoich możliwości

Oferuj, co możesz, nie zapominając o sobie. Miłość do drugiej osoby nie oznacza poświęcenia dla niej wszystkiego. Można kochać, troszcząc się również o siebie.


Na podstawie: nospensees.fr

 


Zobacz także

„Mój ojciec pije wódkę tak, jak my herbatę. Piwo, jak my wodę. A ja? Mam ataki paniki i napady gniewu”

Co trzeba powiedzieć sobie na początku związku, by uniknąć przykrych niespodzianek

Wracasz do pracy lub chcesz ją zmienić? Określ swoje kryteria

Wracasz do pracy lub chcesz ją zmienić? Określ swoje kryteria