Psychologia

Kobiety, które mają więcej kolegów niż koleżanek mają lepszy nastrój. 26 niezwykłych, psychologicznych faktów na temat ludzi

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 kwietnia 2017
Fot. iStock/draganab
 

Dowiadywanie się nowych rzeczy o sobie samym może być jednocześnie zabawne i ciekawe. Uczenie się o tym, jak nasze zachowanie wpływa na innych, próby zrozumienia naszych interakcji z bliskimi i całkiem obcymi, bywają jeszcze bardziej interesujące.

26 niezwykłych faktów na temat ludzi

1. Wszelkie przyjaźnie które nawiązaliśmy w okresie między 16 a 28 rokiem życia, z dużym prawdopodobieństwem będą solidne i trwałe.

2. Kobiety wolą mężczyzn o głębokich głosach, ponieważ wydają im się oni bardziej pewni siebie i mniej agresywni.

3. Ludzie, którzy dają najlepsze porady to zazwyczaj ci z największą ilością problemów osobistych.

4. Im mądrzejsza dana osoba, tym szybciej myśli, i ma bardziej pochyły charakter pisma.

5. Nasze emocje nie mają wpływu na sposób komunikowania się. W rzeczywistości, jest odwrotnie: sposób komunikowania się ma wpływ na nasze samopoczucie.

6. Sposób, w jaki dana osoba traktuje na przykład obsługę w restauracji mówi wiele na temat jej charakteru.

7. Ludzie, którzy mają silne poczucie winy są w stanie lepiej zrozumieć myśli i uczucia innych ludzi.

8. Mężczyźni nie są bardziej zabawni niż kobiety: po prostu opowiadają więcej dowcipów, bo nie dbają o to, czy ktoś ma akurat ochotę ich słuchać, czy nie.

9. Nieśmiali ludzie mówią o sobie niewiele, ale robią to w taki sposób, który sprawia, że ​​inni ludzie czują, że znają ich bardzo dobrze.

10. Kobiety mają dwa razy więcej receptorów bólu na ciele niż mężczyźni, ale ich tolerancja na ból jest znacznie większa.

11. Słuchanie muzyki o wysokiej częstotliwości dźwięku sprawia, że ​​czujesz się spokojny, zrelaksowany i szczęśliwy.

12. Jeśli nie możesz zatrzymać swoich myśli w nocy – wstań i zapisz je. Uwolnisz swój umysł i łatwiej zaśniesz.

13. SMS-y na „dzień dobry” i „dobranoc” aktywują część mózgu odpowiedzialną za poczucie szczęścia.

14. Robią rzeczy, które cię przerażają, sprawiasz, że będziesz szczęśliwszy.

15. Średnia ilość czasu, podczas której kobieta może dochować tajemnicy to 47 godzin i 15 minut.

16. Ludzie, którzy starają się zadowolić wszystkich, często czują się najbardziej samotni.

17. Im szczęśliwsi jesteśmy, tym mniej snu potrzebujemy.

18. Gdy trzymasz za rękę ukochaną osobę, odczuwasz ból mniej dotkliwie i martwisz się mniej.

19. Inteligentni ludzie zwykle mają mniej przyjaciół niż przeciętny człowiek. Im mądrzejsza osoba, tym bardziej selektywna w kwestii znajomości.

20.Poślubienie swojego najlepszego przyjaciela eliminuje ryzyko rozwodu o ponad 70%, a to małżeństwo z większym prawdopodobieństwem przetrwa do końca życia.

21. Kobiety, które mają więcej kolegów niż koleżanek są częściej w dobrym nastroju.

22. Ludzie, którzy mówią w dwóch językach mogą nieświadomie zmieniać swoją osobowość, kiedy przełączają się z jednego języka na inny.

23. Samotność przez dłuższy czas jest tak szkodliwa dla zdrowia, jak palenie 15 papierosów dziennie.

24. Podróżowanie jest dobre dla mózgu, a także zmniejsza ryzyko zawału serca i depresji.

25. Ludzie wyglądają bardziej atrakcyjnie, gdy mówią o tym, co ich naprawdę interesuje.

26. Kiedy dwie osoby rozmawiają ze sobą, a jedna z nich odsuwa stopę od swojego rozmówcy lub wielokrotnie porusza jedną z nóg w kierunku zewnętrznym, jest to silny znak niezgody i chęci zakończenia konwersacji.


Na podstawie: brightside.me

 


Psychologia

Czas – to najcenniejsze, co możemy sobie podarować. Zrób sobie prezent i spotkaj się z nami podczas „Oh!Mamo – jestem kobietą”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 kwietnia 2017
 

Jak często obiecujesz sobie: „Dobra, teraz to już naprawdę zadbam o siebie”? I jak często z tej obietnicy nic jednak nie wychodzi?

Tłumaczymy sobie, że

– jesteśmy zabiegane

– mamy dużo na głowie

– dzieci małe

– dzieci za duże

– beze nas nic się nie dzieje

– musimy mieć nieustanną kontrolę nad tym, co się dzieje.

Znajdujemy tysiące usprawiedliwień na to, że znowu, po raz kolejny siebie zostawiłyśmy na samym końcu, na takim końcu, gdzie już siły nam brak i chęci do działania. Jesteśmy mistrzyniami dawania: siebie, swojego czasu, energii, pomysłów. Organizujemy życie i przestrzeń tym, których kochamy, robimy wszystko, by oni byli szczęśliwi. I to jest cudowne, tylko… gdybyśmy umiały zadbać też tak o siebie.

A my wciąż odkładamy wyjazd z przyjaciółką na weekend, nieustannie odmawiamy babskiego wyjścia do kina, czy do teatru. Bo jak to? Ja sama? Ja mogę wszystko zostawić i dać sobie trochę przyjemności?

Pamiętam, jak mój młodszy syn miał 11 miesięcy, a ja postanowiłam pójść na basen. Zbierałam się z dwa tygodnie planując, jak to zrobić, jakbym co najmniej miała wyjechać na drugi koniec Polski… W końcu wyszłam z domu będąc jednym wielkim wyrzutem sumienia, jeszcze w samochodzie zastanawiając się, czy może jednak nie wrócić, że przecież tam moje dzieci małe beze mnie, że ja powinnam z nimi, obok nich, cokolwiek, żebym jak zapłaczą, była pod ręką… Spieszę wyjaśnić, że na basen wychodziłam o 21:00, kiedy moje dzieci już spały, nakarmione, utulone i zostawały pod opieką swojego taty, który świetnie się nimi zajmował…

I poszłam, i popływałam, i nigdy nie wycierałam i nie suszyłam się tak szybko jak wtedy, żeby wrócić do domu. A kiedy wróciłam… z ogromnym zaskoczeniem, stwierdziłam, że… nie się nie stało. Nic się nie wydarzyło, że mieszkanie z którego wyszłam i do którego wróciłam wygląda tak samo, dzieci nadal śpią, mąż ogląda film… Tylko we mnie coś się wtedy zmieniło, bo zrozumiałam, że to ja sama sobie narzucałam ograniczenia, że to mnie samej wydawało się, że tylko ja mogę być z moim synami najlepiej, że obowiązkiem mnie jako matki jest dbać o swoje dzieci, a nie o siebie.

Jak bardzo się myliłam… Często wracam do tamtego wieczoru, bo to pozwala mi pamiętać, jak ważna też ja jestem. Dzisiaj moje dzieciaki mają 11 i 9 lat, a tych „wyjść na basen” było całe mnóstwo. Były wyjazdy z przyjaciółkami, były samotne wypady w góry, wieczorne bieganie, weekendy tylko z mężem. I to nie jest tak, że nie mam wyrzutów sumienia, mam je nadal, bo zawsze mną targa poczucie, że tracę z nimi wspólne chwile, ale… nauczyłam się z tymi wyrzutami żyć i cieszyć się chwilami, które mam tylko dla siebie. I lubię wracać stęskniona do domu, ale też naładowana dobrą energią i entuzjazmem, że jestem właśnie tu i teraz i z nimi.

Która z nas tego nie przeżywałam, która nie zna tych emocji, tego miotania się między JA a całą resztą świata. Dotyczy to niemal każdej z nas…

Z tą myślą postanowiłyśmy z okazji Dnia Matki dać wam pretekst do tego, by o siebie zadbać, by jeden dzień dać tylko sobie, by wykorzystać te dane sobie godziny maksymalnie jak najlepiej. I nie chcemy słuchać wymówek, argumentów, że pewnie znowu się nie uda. Co to, to nie!

27. maja w sobotę zapraszamy was do Fortów Mokotów, do studia99, gdzie cały dzień spędzimy wspólnie. Chciałybyśmy, by to był dla nas wszystkich wyjątkowy czas, dlatego postanowiłyśmy zadbać o to, byśmy wszystkie wyniosły z tego spotkania jak najwięcej. Zaprosiłyśmy do udziału prelegentów, którym bliskie i znane są problemy kobiet, którzy opowiedzą nam między innymi o tym, jak budować pewność siebie, jak rozbudzać swoją seksualność, jak być matką szczęśliwą. Ewa Woydyłło opowie o relacjach matek i córek, Rafał Ohme udowodni, że kobiety są bardziej i wszędzie. Niesamowita mama Agata Komorowska na własnym przykładzie przekona nas, że żadna z nas nie musi perfekcjonistką…, że brak perfekcjonizmu nie jest niczym złym i nie szkodzi nikomu.

COVER PHOTO

Przestrzeń studia99 pozwoli nam na kameralność i pewnego rodzaju intymność spotkań. Oprócz wysłuchania wykładów, chcemy byście znalazły czas na rozmowy, na zjedzenie czegoś smacznego, rozkoszowanie się czasem, który sobie dajecie w prezencie. „Oh!Mamo – jestem kobietą” to czas dla nas, czas dla matek, dla kobiet, dla wszystkich tych, które w codzienności zapominają o sobie, a tego jednego dnia postanowią podarować sobie coś naprawdę niezwykłego.

Serdecznie zapraszamy.

Szczegóły na temat wydarzenia pojawiają się na wydarzeniu: „Oh!Mamo – jestem kobietą”.

Bilety można już teraz kupić na evenea.pl

Do zobaczenia! My już nie możemy się doczekać!

 


Psychologia

10 chorób, które dotykają przede wszystkim kobiety

Redakcja
Redakcja
18 kwietnia 2017
Fot. iStock /scyther5

Ponieważ większość pań dba w pierwszej kolejności o zdrowie i dobre samopoczucie bliskich, warto pracować nad zmianą nastawienia do tematu własnego zdrowia. Istnieją choroby, które dotykają wyłącznie lub przede wszystkim kobiety. Jesteśmy narażone nie tylko na choroby piersi czy układu rozrodczego, ale na inne, które dotykają nas częściej niż panów.

Wysokie miejsca zajmują tu zaburzenia autoimmunologiczne, które występują, gdy układ odpornościowy atakuje sam siebie.

Choroby, na które zapadają kobiety

Aby o siebie świadomie zadbać, trzeba posiadać, choć minimalną wiedzę o objawach chorób i ich możliwych skutkach. Stres, codzienny pęd i duża ilość obowiązków powodują, że kobiety są narażone bardziej niż kiedyś na zachorowania. Wiedza pozwoli na przede wszystkim lepsze rozpoznawanie i profilaktykę tych chorób.

1. Rak piersi

Czyli najczęstszy nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka gruczołu sutkowego, rozpoznawanym głównie u kobiet (mężczyźni również na niego chorują!). W większości chorują na niego kobiety po 35. roku życia, a najwięcej zachorowań odnotowuje się pomiędzy 50. a 70. rokiem życia.

Charakterystyczne objawy, na które należy zwrócić uwagę:

 • guz w piersi,
 • zmiana wielkości, kształtu, obrysu i napięcia skóry piersi,
 • wciągnięcie brodawki sutkowej (występujące nagle),
 • wciągnięcie skóry piersi i pojawienie się zmian w obrębie skóry piersi lub zmian w obrębie skóry brodawki,
 • krwisty wyciek z brodawki sutkowej,
 • efekt „skórki pomarańczy” w zaawansowanym stadium.

2. Nowotwory układu rozrodczego 

Blisko połowa wszystkich nowotworów złośliwych u pań dotyczy nowotworów żeńskiego układu rozrodczego. Rak może rozwinąć się mogą występować w jajnikach, jajowodach, w trzonie i szyjce macicy, w pochwie oraz w sromie.

Charakterystyczne objawy, na które należy zwrócić uwagę:

W zależności od lokalizacji nowotworu objawy mogą być odmienne lub nieswoiste, które trudno od razu połączyć z tą lokalizacją.

 • Najczęściej pojawiające się sygnały, które od razu powinny wzbudzić niepokój, to nietypowe bóle czy krwawienie poza miesiączką lub po menopauzie.

W przypadku nowotworów układu rozrodczego dużą wagę mają regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie zalecanych badań.

3. Toczeń

Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną, na którą kobiety są bardziej narażone, stanowiąc więcej niż 90% chorych. Najczęściej przez lata nieleczony, z powodu bagatelizowania występujących objawów, toczeń powoduje uszkodzenia skóry, stawów i innych organów, zwłaszcza nerek.

Charakterystyczne objawy, na które należy zwrócić uwagę:

Do najczęstszych zaliczają się:

 • ekstremalne zmęczenie,
 • bóle głowy,
 • opuchnięte stawy,
 • opuchnięte stopy, nogi, ręce, oczy
 • nadmierna utrata włosów.

4. Choroba Hashimoto

Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, jest również chorobą o podłożu autoimmunologicznym. W wyniku zaburzeń powstają przeciwciała przeciwko tarczycy, co powoduje przewlekłe niebolesne zapalenie tarczycy, niszczące ten gruczoł i prowadzące do zmniejszenia produkcji hormonów. Samo Hashimoto jest bezobjawowe, ale objawy mogą wynikać z niedoczynności lub rzadziej, nadczynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy jest najczęstszym zaburzeniem, które występuje u około 5% dorosłych kobiet i około 1% mężczyzn. Skutki ciężkiej niedoczynności tarczycy mogą obejmować choroby serca, niepłodność, a w bardzo ciężkich przypadkach nawet śpiączkę.

Charakterystyczne objawy, na które należy zwrócić uwagę:

 • ciągłe uczucie zimna,
 • zmęczenie/senność,
 • depresja,
 • zaburzenia pamięci,
 • zwiększenie masy ciała,
 • rzadsze oddawanie stolca/zaparcia,
 • spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze,
 • sucha, łuszcząca się, blada skóra, suche włosy,
 • zaburzenia miesiączkowania, niepłodność.

  hashimoto

  Fot. iStock / Bojan fatur

5. Celiakia

To reakcja systemu immunologicznego na obecność glutenu w produktach zbożowych — pszenicy, jęczmieniu i życie. Aż 60-70% cierpiących na celiakię, to właśnie kobiety. Dolegliwości spowodowane tą chorobą mogą na wiele godzin po jedzeniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. Spożywanie glutenu przy celiakii powoduje zanik kosmków jelitowych, co prowadzi do zaburzeń wchłaniania, niedożywienia i niedoborów składników odżywczych w organizmie.

Charakterystyczne objawy, na które należy zwrócić uwagę:

 • problemy trawienne po spożyciu pokarmu zawierającego to białko — gazów, wzdęcia, biegunki lub zaparcia,
 • reakcja skórna — pokrzywka, swędzenie, egzema i inne,
 • migreny,
 • chroniczne zmęczenie.

6. Zespół jelita drażliwego 

Zespół nadwrażliwości jelita grubego, czyli IBS, to choroba związana z procesem trawienia pokarmu. Najczęściej cierpią z jego powodu kobiety (65% pacjentów), uskarżające się na bardzo dokuczliwe objawy ze strony układu pokarmowego. Nie znane są jej przyczyny, jednak objawy nasilają się w okresie silnego stresu, zaburzeniach równowagi emocjonalnej oraz zmian hormonalnych w organizmie.

Charakterystyczne objawy, na które należy zwrócić uwagę:

 • skurcze,
 • ból,
 • wzdęcia,
 • biegunka lub zaparcia.

7. Depresja

Depresja występuje wśród kobiet dwa razy częściej niż u mężczyzn, wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dotyka każdego roku ponad 350 milionów ludzi z całego świata. Przekłada się ona na cierpienia psychiczne, a także fizyczne — osoby cierpiące na depresję częściej zapadają na nowotwory i choroby układu krążenia, wcześniej umierają, a wszystko z powodu zaburzania homeostazy organizmu i gromadzenia się w nim trujących toksyn.

Charakterystyczne objawy, na które należy zwrócić uwagę:

 • apatia,
 • brak energii,
 • zły nastrój lub uczucie przygnębienia
 • powtarzające się napady smutku,
 • zaburzenia snu
 • fizyczne bóle całego ciała.

  Fot. iStock / Dirima

  Fot. iStock / Dirima

8. Osteoporoza

Osteoporoza to utrata gęstości (masy) kości, która pojawia się, gdy poziom estrogenów w organizmie zaczyna spadać. Na jej pojawienie wpływa także dieta uboga w wapń i witaminę D oraz brak aktywności fizycznej. Z wiekiem zmniejsza się masa kostna całego szkieletu, czego skutkiem są częstsze złamania kości. Mimo że jest ona kojarzona z kobietami po menopauzie i starszymi mężczyznami, mogą chorować na nią także młode kobiety.

Charakterystyczne objawy, na które należy zwrócić uwagę:

 • ból pleców i kręgosłupa,
 • tendencja do złamań kości,
 • nieprawidłowa postawa.

9. Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba autoimmunologiczna, występująca częściej u kobiet niż u mężczyzn. Na skutek tej choroby dochodzi do uszkadzania struktur istoty białej w mózgu, w tym nerwów wzrokowych, rdzenia kręgowego oraz pnia mózgu. Choroba prowadzi do niepełnosprawności, a w okresie zaostrzeń choroby często potrzebna jest hospitalizacja.

Charakterystyczne objawy, na które należy zwrócić uwagę:

 • ogólne osłabienie, zmęczenie,
 • drętwienia i mrowienie,
 • odczucie przebiegania „prądu” w dół kręgosłupa podczas pochylania głowy do przodu,
 • pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego,
 • niezgrabne poruszanie się, nieskoordynowane, z zaburzeniami równowagi,
 • zawroty głowy, nerwobóle i zaburzenia czucia w obrębie twarzy, podwójne widzenie, widzenie nieostre.

10. Zespół chronicznego zmęczenia (CFS)

Kobiety aż cztery razy częściej zapadają na tę chorobę, za co mogą odpowiadać hormony lub różnice na poziomie chemicznym mózgu. Chorzy odczuwają przytłaczające zmęczenia, którego nie usuwa sen i wypoczynek. Można pomylić ją z depresją.

Charakterystyczne objawy, na które należy zwrócić uwagę:

 • zaburzenia snu,
 • obniżony nastrój,
 • apatia,
 • bóle mięśni.

To jedne z wielu chorób, na które chorują przede wszystkim kobiety. Pocieszające natomiast jest to, że kobiety nie unikają lekarzy i częściej proszą o skierowanie na odpowiednie badania.

źródło: krokdozdrowia.comkobieta.wp.plneuropsychologia.orgonkologia.mp.plwww.mp.plgastrologia.mp.pl


Zobacz także

„Natychmiast rzucić” – powiedziała jej wróżka. No to rzuciła. Znajomi załamują ręce, większej głupoty nie widzieli

Obecni – nieobecni w związku. Jak rozpoznać tych, z którymi nigdy nie będziemy „naprawdę”?

Koniec tak naprawdę jest zawsze początkiem. Pętelki twojego życia: doświadczenia, ludzie, emocje, kryzysy i zwycięstwa; zahaczają jedna o drugą