Go to content

Klątwa karmy. Jak przeszłość wpływa na nasze „tu i teraz”

Fot. iStock / AscentXmedia

Filozofia „karmy”, działania, które do nas zawsze w jakiś sposób wraca, jest w kulturze masowej bardzo popularna, choć nie zawsze dobrze rozumiana i często niewystarczająco dogłębnie analizowana. Pełna koncepcja karmy mówi o konsekwencjach, jakie może mieć określone działanie, ale – każde: dobre i złe. Wielu z nas uważa karmę za coś w rodzaju kary. Zdradzoną przyjaciółkę pocieszamy : „nie martw się, karma wróci, a ona (nowa narzeczona) da mu jeszcze popalić, na pierwszy rzut oka widać jaka to zołza”… Tymczasem, nie o to w tym wszystkim chodzi.

Karma nie jest zemstą. Karma jest raczej lekcją życia, którą oferuje nam głębokie, bezpośrednie doświadczenie. Kiedy mówimy o karmie w znaczeniu duchowym, to pojęcie to odnosi się do „owoców”, które wyrosły na podstawie naszych działań w tym życiu, jak również do zbierania doświadczeń z naszych poprzednich… wcieleń.

Czy jednak, by wierzyć w karmę, trzeba wierzyć w reinkarnację? Przecież karmę, dla naszych własnych potrzeb, możemy pojmować jako kolejne doświadczenia w naszym życiu. Po każdym, trudnym doświadczeniu niejako rodzimy się na nowo, aby być mądrzejszymi, uczyć się i rozwiązywać problemy, z którymi nie zdołaliśmy sobie poradzić w „poprzednim życiu”.

Co jest tego konsekwencją? Choroby karmiczne, które są pewnymi efektami zachodzącymi w naszym ciele po stronie emocjonalnej, fizycznej i psychicznej z powodu konsekwencji przeszłego życia – poprzednich doświadczeń.

Kiedy jesteśmy chorzy, dzieje się tak z powodu wirusa lub innych czynników zewnętrznych.  Z karmicznej perspektywy, choroba występuje na poziomie podświadomości. Powiedzmy, że byłeś biedny w poprzednim życiu (czyli przed jakimś doświadczeniem). Ze względu na karmę, nawet jeśli jesteś teraz bogaty, zawsze będziesz trochę skąpy.

Dzieje się tak, ponieważ zdajesz sobie sprawę, że każdy błąd może doprowadzić ciebie samego jak i twoją rodzinę do stanu, w którym kiedyś byłeś – w przeszłości. Warto jednak pamiętać, że choroby karmiczne mogą mieć zarówno negatywne i pozytywne skutki.

Choroby karmiczne mogą wpływać na ciebie na każdym etapie życia i negatywnie kształtować twoją teraźniejszość.  Jednak to, że masz obecnie trudny czas  może być również wynikiem złych nawyków lub nieudanych wyborów dotyczących stylu życia. Kluczem do sukcesu jest zawsze świadomość konsekwencji naszych działań.


Na podstawie: thewildchild.co.za