Go to content

7 rzeczy, które matka chce powiedzieć córce. Nie jesteś już dzieckiem, nie jesteś jeszcze kobietą, pamiętaj proszę zawsze, że…

Fot. iStock/ClarkandCompany

Kochanie! Patrzyłam dziś na Ciebie przy śniadaniu, kiedy jadłaś swoje ulubione czekoladowe płatki z mlekiem. Rozczuliły mnie te twoje długie ręce, wielkie niebieskie oczy i piękne jasne włosy. Nie jesteś już dzieckiem. Ale nie jesteś jeszcze kobietą. Jesteś nastolatką, dziewczyną z charakterem. Najważniejszą osobą na świecie. Kocham Cię i boję się o Ciebie jednocześnie. Dobrze wiem, że nie ochronię Cię przed wszystkim, co przyniesie życie. Chciałabym tylko, żebyś zawsze pamiętała te kilka słów, które dziś, z myślą o Tobie, piszę.

Najdroższa Córeczko!

Nie musisz być taka jak ja

Nie musisz być też taka jak inni. W wielu sprawach jesteśmy do siebie podobne, ale wiele nas też różni. Cieszę się z tego, jestem z Ciebie dumna. Czasem cię podziwiam. Czytaj to, co Cię interesuje, podążaj za własnymi marzeniami, nie staraj się spełnić moich oczekiwań, ale miej własne… wobec siebie. Nie zatracaj swojej ciekawości świata, nie przestawaj się rozwijać.

Bądź odważna (w granicach rozsądku)

Na tyle, że gdy przyjdzie na to pora, poprosisz o pomoc. Zawsze pamiętaj o tym, że są tacy, którzy mają gorzej niż Ty, że w ich obronie należy czasem stanąć. Nie bój się mówić o tym, co myślisz i co czujesz. Ale nie ryzykuj zdrowia i życia. Masz tylko jedno życie, a zdrowie łatwo stracić.

Wymagaj szacunku

Zasługujesz na niego nie dlatego, że jesteś kobietą, ale dlatego, że jesteś człowiekiem. Nie wolno nikomu cię poniżać, uderzyć, zmuszać do rzeczy, których nie chcesz zrobić, które są wbrew Tobie, wbrew Twoim zasadom i wartościom. Nie bój się mówić „nie”, kiedy tak właśnie czujesz.

Nie zmieniaj się dla kogoś

Zmieniaj się dla siebie, jeśli uznasz, że tak trzeba, że już najwyższa pora na zmiany. Pamiętaj, że żadna miłość nie jest warta poświęcenia siebie, swoich wartości. Żadna miłość nie może od ciebie tego żądać. Ta prawdziwa jest bezwarunkowa, akceptuje cię taką jaka jesteś. Taką Ciebie kocha.

Polegaj przede wszystkim na sobie

Jasne, masz mnie, przyjaciół, inne, bliskie osoby – jesteśmy dla Ciebie. Ale nigdy nie licz na to, że ktoś inny zdejmie z ciebie ciężar odpowiedzialności za twoje życiowe wybory.

Nie bój się kochać

Doświadczenie miłości, choć czasem bolesne odmienia nas i wzbogaca o nową perspektywę. Kochając, otwierasz się na drugiego człowieka, widzisz i rozumiesz więcej niż wtedy, gdy nie dopuszczasz do siebie uczuć. Wiedz, że dobra, szczera miłość nie zawsze przychodzi od razu, albo że nie zawsze potrafimy ją rozpoznać. Naucz się miłości.

Nie bój się być szczęśliwą

Nie dopasowuj się tam, gdzie nie pasujesz. Kiedy dorośniesz nie „musisz” być w związku. Nie „musisz” mieć dzieci. Nie „musisz” mieć pracy, której nie lubisz i otaczać się ludźmi, którzy nie są wobec ciebie szczerzy. Ty sama projektujesz swoje życie. Popełniaj błędy, ucz się na nich, ale zawsze dąż do tego, by być szczęśliwą. Zasługujesz na to.

Kocham Cię

Mama