Psychologia Zdrowie

Kilka nawyków, które odbierają ci inteligencję. Wyłącz telewizor!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 sierpnia 2018
Jak różnimy się inteligencją emocjonalną? Trzy typy osób i ich reakcji na emocje. A ty, którym typem jesteś?
Fot. iStock / SanneBerg
 

Istnieje szereg nawyków, które zmniejszają iloraz inteligencji, a które prawdopodobnie tak mocno „weszły nam w krew”, że wydają nam się nieszkodliwe. Naukowcy potwierdzili jednak, że mają istotny wpływ na działanie naszego mózgu.

Zazwyczaj są one związane ze sposobem, w jaki się odżywiasz oraz prowadzonym przez ciebie stylem życia. Badania wykazały, że niektóre zachowania, które na zagościły w naszej codziennej rutynie, wpływają bardzo niekorzystnie na nasze zdolności poznawcze.

Należy jednak pamiętać, że iloraz inteligencji jest „miarą inteligencji” uzyskaną dzięki wykonaniu testów psychometrycznych. Nawet jeśli nie wszyscy zgadzają się z tą miarą lub wynikającymi z niej implikacjami, oczywiste jest, że ci, którzy poddają się pewnym nawykom, uzyskują słabsze wyniki.

Co nam odbiera inteligencję

Spożywanie produktów zwierających zbyt dużo tłuszczów nasyconych

Znajdziemy je w produktach mlecznych, tłustych mięsach i wędlinach. Nauka odkryła, że ten rodzaj żywności wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Zwiększając „zły cholesterol”, utrudnia funkcjonowanie układu krążenia. Konsekwencją jest zmniejszenie przepływu krwi. Tak więc do mózgu dociera mniej tlenu, a on sam „działa gorzej”. Tłuszcze nasycone dosłownie zmieniają nam nastrój, umożliwiając pojawienie się negatywnych emocji, takich jak smutek.

Multitasking

W  Massachusetts  Institute of Technology  przeprowadzono badanie nad wpływem podzielności uwagi w trybie zadaniowości, na nasz mózg. Wnioski były jednoznaczne: mózg nie jest stworzony do wykonywania wielu zadań naraz.  Ludzie złudnie wierzą, że robią kilka rzeczy w tym samym czasie, ale w rzeczywistości proces jest zawsze sekwencyjny. A cena, jaką za niego płacimy – wysoka jest wysoka, ponieważ wielozadaniawość bardzo negatywnie wpływa na nasz intelekt.

Za dużo telewizji

Oglądanie telewizji sprawia, że czujesz się zrelaksowany, ponieważ w zasadzie nie musimy używać wielu zasobów fizycznych ani mentalnych, aby śledzić to, co dzieje się na ekranie.

Jednak, jeśli spędzasz przed szklanym ekranem zbyt dużo czasu, twój iloraz inteligencji spada. Mówiąc „obrazowo”, ten nawyk sprawia, że twój mózg zasypia…

Brak snu lub zła jakość snu

Dobry sen pozwala zoptymalizować czas odpoczynku twojego mózgu, odpowiedni, by się zregenerował. Badania mówią nam, że ci, którzy nie śpią wystarczająco dużo szybciej się męczą, gdy wykonują jakieś zadanie. Popełniają więcej błędów i są bardziej niestabilne emocjonalnie i sprawiają, że mamy mnóstwo problemów z koncentracją, a mniej siły woli.

Za dużo cukru

Cukier w dużych ilościach, jest kolejnym wrogiem prawidłowego funkcjonowania mózgu. Badania wykazały, że jeśli dana osoba utrzymuje wysokie spożycie cukru przez około sześć tygodni, jej umiejętność uczenia się i zapamiętywania zostanie ograniczona.


Na podstawie: nospensees.fr


Psychologia Zdrowie

Zdrada emocjonalna – nie taka niewinna jak nam się wydaje

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 sierpnia 2018
zdrada emocjonalna
fot. iStock/ Marjan_Apostolovic
 

Emocjonalna niewierność lub innymi słowy – zdrada emocjonalna bez zbliżenia fizycznego, bywa równie bolesna (czasem nawet bardziej) niż niewierność fizyczna. Chodzi o naruszenie pewnej intymności między tobą, a drugą osobą, o złamanie obietnicy. Zdarza się, że po takiej zdradzie powrót do „normalności” jest wręcz niemożliwy, a zaufania odbudować się nie da.

Czym jest zdrada emocjonalna?

O zdradzie emocjonalnej mówimy wtedy, gdy jeden z partnerów zaczyna angażować się emocjonalnie w relację z kimś „trzecim”. Nawet niewypowiedziane uczucia są niebezpieczne, bo tłumienie zazwyczaj jeszcze je potęguje.

W wielu przypadkach niewierność emocjonalna jest pierwszym krokiem w kierunku fizycznej zdrady, ponieważ tworzy wystarczająco silną więź między dwiema zaangażowanymi osobami, aby doprowadzić do fizycznej bliskości.

Zdrada emocjonalna – przyczyny niewierności emocjonalnej

Są na ogół bardzo zróżnicowane, ale jedną z najczęstszych jest brak czułości, intymności lub zaufania w związku. Jest to dość zrozumiała reakcja w takiej sytuacji, szczególnie przy braku komunikacji między partnerami.

Jak poradzić sobie z niewiernością emocjonalną

Objawy niewierności emocjonalnej różnią się w zależności od pary, ale często można zidentyfikować następujące sygnały:

  • Twój partner oddala się i nie interesuje się twoimi emocjami ani problemami
  • Nie mówi ci o tym, co się z nim dzieje, nie dzieli się swoimi odczuciami
  • Panuje między wami brak intymności i „chłód uczuciowy”
  • Twój partner spędza cały „wasz” czas na wirtualnych rozmowach z kimś innym.

Czy to się jeszcze da naprawić? Oczywiście. Warunkiem jest dobra wola obu stron i chęć komunikacji. Jeśli jesteś w stanie wybaczyć partnerowi, że ktoś stał się mu bliższy niż ty i podjąć próbę powrotu do emocji i porozumienia, które łączyło was na początku związku, czeka was oboje wiele pracy, ale jest szansa, że przetrwacie. Jeśli zaś twoje uczucia zostały tak mocno zranione, że wiesz, że już nigdy mu nie zaufasz, lepiej zakończyć ten związek.


Na podstawie: nospensees.fr


Psychologia Zdrowie

Co twój ulubiony kolor mówi tak naprawdę o tobie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
16 sierpnia 2018
Fot. iStock/sestovic

Zdziwiłabyś się, ile możesz dowiedzieć się o sobie w oparciu o twój ulubiony kolor. Istnieje nawet taki obszar nauki, który nazywa się psychologią kolorów – pokazuje, że kolor może ujawnić najbardziej dominującą cechę naszej osobowości.

Psychologia używa dziesięciu najczęściej używanych kolorów, do testowania naszych charakterów. Są to: czerwony, pomarańczowy, różowy, fioletowy, żółty, czarny, brązowy, niebieski, zielony i biały.

Oto co twój ulubiony kolor mówi o tobie i twoich najbardziej dominujących cechach osobowości.

Zielony

Zielony oznacza równowagę, nadzieję i pokój. Jeśli to twój ulubiony kolor, zwykle jesteś łagodna i szczera i twardo chodzisz po ziemi. Dodatkowo masz tendencję do bycia skromnym i ciepłym. Posiadasz także silną potrzebę przynależności i bycia kochanym.

Niebieski

Niebieski jest symbolem ukojenia, więc jeśli to jest twój ulubiony kolor, prawdopodobnie masz w sobie silną potrzebę wewnętrznego spokoju. Cechuje cię wysoka kreatywność. Ponadto posiadasz skłonność do współczucia, cierpliwości i wierności.

Żółty

Podobnie jak twój ulubiony kolor, jesteś wesoła i optymistycznie nastawiona do świata i ludzi. Cechuje cię troskliwość i duże poczucie humoru. Lubisz się uczyć, zdobywać nową wiedzę i dzielić się nią z innymi.

Pomarańczowy

Jeśli pomarańczowy jest twoim ulubionym kolorem, jesteś prawdopodobnie wolna i beztroska, a ludzie uważają cię zarówno za osobę dobroduszną jak i tolerancyjną.

Masz tendencję do bycia społecznikiem, być może dlatego łatwiej niż inni znosisz samotność.

Czerwony

Najważniejsza jest dla ciebie siła, zdrowie i pasja. Twoja niespożyta energia promieniuje i udziela się innym. Jest to wynik twojej silnej potrzeby jak najlepszego wykorzystania życia.

Czarny

Jeśli czarny jest twoim ulubionym kolorem, jesteś tajemnicza, aczkolwiek cenisz w swoim życiu kontrolę. Bywasz niezależna, sprawdzasz się w roli lidera. Inni słusznie uważają, że jesteś godna zaufania i odpowiedzialna, choć zazwyczaj zachowujesz dystans wobec innych.

Brązowy

Uważna, miła i stabilna w swoich wyborach i decyzjach – to cechy, które cię charakteryzują. Ponad wszystko stawiasz poczucie bezpieczeństwa. Jesteś uważana za dobrego i lojalnego przyjaciela, ze względu na twoją uczciwość i cierpliwość.

Różowy

Jeśli twój ulubiony kolor to róż, najczęściej stawiasz potrzeby innych przed własnymi. Czuła i romantyczna – te dwie cechy idealnie cię określają. Ale jesteś także urocza, delikatna i niezwykle wrażliwa.

Fioletowy

Cenisz harmonię i spokój, jesteś bardzo pomocna dla innych. Przywiązujesz dużą wagę do szczegółów, a kreatywność jest twoją mocną stroną. Bywasz autorytarna, ale także ambitna, uparcie dążysz do wyznaczonych przez siebie celów.

Biały

Jeśli biały jest twoim ulubionym kolorem, prawdopodobnie masz pozytywną, optymistyczną osobowość i lubisz proste życie. Inni odbierają cię, jak powiew świeżości, niewinności.

I jak? Zgadza się?


źródło: Yourtango


Zobacz także

8 naturalnych energetyków, które zdrowo postawią cię na nogi

Bycie ojcem to wybór. Dekalog świadomego ojcostwa

cesarskie cięcie

„Chcę być dalej kobietą, a nie porozciąganą matroną”. Wojna o cesarskie cięcie