Go to content

Myślisz, że jesteś mało odporna? 9 korzyści, jakie możesz zyskać nawet w najgorszej sytuacji

Piękna brunetka o niebieskich oczach
fot. Sam Lion/Pexels

Czasami wydaje nam się, że jesteśmy w sytuacji bez wyjścia, że jest tak źle, jak nigdy wcześniej i nie widzimy nadziei na poprawę. Czujemy się słabi, bezradni, bez wpływu na sytuację i szans na pozytywne rozwiązanie. Jednak gdy spojrzymy na sytuację z większej perspektywy, dostrzeżemy pewne korzyści, które na dłuższą metę może przynieść nam nawet bardzo trudne wydarzenie.

Uczysz się radzić sobie z negatywnymi emocjami

Często nie chcemy się przyznać do naszych złych emocji, bagatelizujemy je, spychamy w podświadomość i nie dajemy im dojść do głosu. W ten sposób jedynie maskujemy problemy i unikamy prawdziwej konfrontacji z nimi, a gdy wracają, często są o wiele większe i dotykają nas bardziej. Zetknięcie ze złą sytuacją zmusza nas do zmierzenia się z tymi emocjami, poszukania sposobu na to, by sobie z nimi poradzić, by przetrwać. Zdrowa autorefleksja, zwrócenie się o pomoc do bliskich lub specjalisty, poszukanie spokoju w medytacji – każdy z nas musi nauczyć się, co działa na niego najlepiej i zyskać większą samoświadomość.

Rozwijasz swoją cierpliwość

Cierpliwość to bezcenna umiejętność życiowa, a trudna sytuacja jest czasem, gdy wszyscy musimy ją wyćwiczyć. Przyzwyczajeni jesteśmy do szybkiego życia, krótkich deadlinów, błyskawicznych decyzji i zmian planów. Są jednak momenty, gdy nic nie zależy od naszych działań i możemy jedynie czekać  – nie jest to łatwe, ale jest możliwe.

Uczysz się akceptacji

Po etapie złości, buntu, zaprzeczania całej sytuacji i poczuciu wielkiego smutku, przychodzi etap, gdy zaczynamy akceptować pewne rzeczy, bardziej je rozumieć. Zaczynamy odbierać nasze położenie nie emocjami, ale rozumem, myślimy racjonalnie i mamy w sobie większą aprobatę na to, co się dzieje. A gdy przestajemy walczyć, a zaczynamy akceptować, pojawia się nowa przestrzeń do poszukiwania rozwiązań.

10 sposobów na to, by przestać ciągle wszystkich zadowalać. Pomyśl o sobie!

Dowiadujesz się o swoich mocnych stronach

Trudna sytuacja to wyzwanie, w trakcie którego ujawniają się wszystkie twoje mocne strony. Być może jesteś znakomitym organizatorem, który w mig opracowuje plan działania i spina wszystkich, którzy są w niego zaangażowania. Może jesteś ostoją dla innych, emocjonalnym wsparciem i motywacją? A może masz talent od odrywania bliskich od smutnych spraw i wywoływania na ich twarzach uśmiechów?

Dostrzegasz rzeczy, które mają wartość

Inna perspektywa sprawia, że często zaczynamy dostrzegać prawdziwą wartość tego, co posiadamy – i nie chodzi tu jedynie o przedmioty i dobra materialne, ale przede wszystkim o relacje osobiste, zawodowe, rodzinne. Czy związek, w który jesteśmy zaangażowani, jest dla nas dobry? Czy wszyscy moi przyjaciele naprawdę nimi są? Kto będzie stał przy mnie pomimo trudnej sytuacji?

Dostrzegasz, jak wiele jesteś w stanie znieść

Wydawało ci się, że jesteś mało odporna, zbyt wrażliwa, że nie jesteś w stanie udźwignąć problemów, a tu nagle BUM! Dzieje się coś złego, nie jest łatwo, a ty każdego dnia działasz, dajesz sobie radę, realizujesz zadania i odnosisz małe lub większe sukcesy. Trudna sytuacja to szansa, by dostrzec, jak wiele jesteś w stanie znieść, ile masz w sobie siły, choć wcześniej nie miałaś o tym pojęcia!

Uczysz się prosić o pomoc

Trudne chwile to czas, gdy mocno odczuwamy, jak ważni są nasi bliscy i przyjaciele. Nie każdy z nas potrafi powiedzieć głośno, że z czymś sobie nie radzi, nie potrafi, nie wie i potrzebuje wsparcia. W sytuacjach podbramkowych, wszyscy uczymy się lepiej wyrażać swoje emocje i potrzeby, mówić wprost, że potrzebna nam jest pomoc.

„Iwonko, kocham cię, mówiłam do lustra. Po trzech tygodniach przestałam płakać”. Mentorka o punktach zwrotnych w życiu kobiety

Zyskujesz wdzięczność

W obliczu problemów i życiowych perturbacji naturalnym jest, że zwracamy większą uwagę na to, co w naszym życiu dobre. Dociera do nas, jak wiele posiadamy, co jest naszym szczęściem, za co możemy i powinniśmy być wdzięczni każdego dnia. Takie myśli są też dla nas ukojeniem – bo choć coś tracimy, z czym się zmagamy, to są w naszym życiu osoby, sytuacje, rzeczy, które sprawiają nam radość i są naszym oparciem.

Masz szansę na ustalenie celów w życiu

Okres zmagania się z trudnościami i ich finalne przezwyciężenie może być dla nas czasem cennych przemyśleń i refleksji, na podstawie których na nowo zdefiniujemy swoje cele życiowe lub zrewidujemy te dotychczas posiadane. Czy idę właściwą drogą? Czy jestem tam, gdzie powinnam? Co chcę zmienić w swoim życiu? Jak będzie ono wyglądać za kilka lat? Zdefiniuj cele, opracuj plan i działaj!