Go to content

Jesteś mądra czy inteligentna? Sprawdź, bo to nie to samo!

Photo by TRAVIS NESBITT on Unsplash

Mądrość jest istotnym elementem w osiąganiu satysfakcji życiowej. Jednak w dzisiejszych czasach chyba większy nacisk kładzie się na zdobywanie wiedzy i rozwijanie inteligencji. A ty, jesteś mądra czy inteligentna? Przekonaj się!

Doskonałe osiągnięcia w pracy pokazują, że potrafisz logicznie myśleć, rozumiesz pojęcia, jesteś zdeterminowana i wytrwała. I choć wydaje się, że cechy te są godne podziwu, to badania przeprowadzone przez socjologów dowodzą, że inteligencja nie jest wskaźnikiem dobrego samopoczucia.

Mądrość a inteligencja – jaka jest miedzy nimi różnica?

Mądrość to umiejętność wykorzystania swojego doświadczenia i wiedzy w celu podejmowania rozsądnych decyzji.

Inteligencja to zdolność do myślenia, rozumowania i rozumienia, zamiast robienia rzeczy automatycznie lub instynktownie.

Tak więc kluczową różnicą wydaje się być fakt, że mądrość wykorzystuje perspektywę zdobytą z doświadczeń życiowych, podczas gdy inteligencja sprowadza się do zdobywania empirycznych faktów i wiedzy. Z inteligencją poniekąd się rodzimy, jednak stale musimy ją pielęgnować, by wykorzystać swój potencjał. Z kolei mądrość nie jest cechą wrodzoną, a nabytą.

Inteligencja to wiedza, jak coś zrobić, a mądrość to świadomość czy i kiedy należy coś zrobić. Inteligencja to przykładowo umiejętność włamania się do sieci komputerowej, a mądrość to zrozumienie, że nie jest to dobry pomysł.

Być mądrą – co to właściwie znaczy?

Już Albert Einstein mówił : „Mądrość nie jest wytworem edukacji, ale trwającej całe życie próby jej zdobycia”.

Z kolei Konfucjusz powtarzał: „Wiedzieć, co wiesz i wiedzieć, czego nie wiesz. To jest prawdziwa mądrość”.

Mądrości potrzebujemy by radzić sobie z emocjami, w głównej mierze tymi negatywnymi. To dzięki niej dokonujemy właściwych wyborów, rozumiemy i obserwujemy.

Jak mówią socjolodzy, autorzy wspomnianego badania: „… mądre rozumowanie wiąże się z większą satysfakcją z życia, mniejszym negatywnym afektem, lepszymi relacjami społecznymi, mniej depresyjnymi ruminacjami, większą liczbą pozytywnych i negatywnych słów używanych w mowie oraz dłuższym życiem.”

Od dawna trwa dyskusja, czy mądrość ma wpływ na nasze samopoczucie. Sprawie przyjrzeli się naukowcy, którzy do badania zaprosili 340 osób dorosłych mieszkających w Kalifornii, których średnia wieku wynosiła 62 lata. Co się okazało? Mądrzejsi ludzie w mniejszym stopniu doświadczali samotności.

Mądrzy ludzie posiadają „umiejętność” patrzenia na sprawy z szerszej perspektywy, co prowadzi do bardziej optymistycznego punktu widzenia. Podczas gdy osoby zamknięte, nastawione negatywnie, zazwyczaj w tej samej sytuacji widzą tylko przygnębienie i zagładę.

Kolejnym pozytywem, który idzie w parze z mądrością, jest większa tolerancja i bardziej zrównoważona reakcja emocjonalna. Samoświadomość, która towarzyszy mądrości, chroni przed negatywnymi emocjami, takimi jak gniew i frustracja. Z mądrością wiąże się również umiejętność patrzenia na sytuacje z dystansu – to bez wątpienia najważniejszy czynnik w podejmowaniu lepszych decyzji. Podchodząc z dystansem, patrzymy na sytuację w szerszym kontekście. Nie skupiamy się tylko na krzywdzie jaką wyrządził nam facet, ale chociaż po części staramy się zrozumieć jego zachowanie. Dzięki temu częściej udaje nam się dojść do porozumienia i osiągnąć „satysfakcjonujący wynik”.

Wszystko powyższe dowodzi, że oprócz przyswajania ogromnej ilości wiedzy, wykorzystywania naszego potencjału i bycia najlepszą w wybranej dziedzinie, ważne jest kultywowanie mądrości. Bo właśnie dzięki temu możemy osiągnąć dobrostan emocjonalny.

Jak stać się mądrzejszą osobą?

Mądrość nie jest domeną starszego pokolenia – burza siwych włosów czy pomarszczona twarz, nie są warunkiem koniecznym do bycia mądrym. Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby rozwinąć swoją wewnętrzną mądrość.

Oto 5 najważniejszych:

1. Spokój i wyciszenie

Pracą w nadgodzinach być może zaimponujesz swojemu szefowi, ale dodatkowe zadania nie uczynią cię mądrzejszą. Postaraj się, aby każdego dnia mieć czas dla siebie – czas wyciszenia i spokoju. Wykorzystaj go na czytanie, czy oglądanie wartościowych filmów. Nawet spacer po lesie pozwoli ci się zrelaksować, odetchnąć i zastanowić nad wieloma sprawami. Kiedy umysł nie będzie pochłonięty pracą i obowiązkami, otworzą się przed tobą nowe perspektywy i zrodzą ciekawe pomysły.

2. Najpierw pomyśl, potem powiedz

Zamiast poddawać się pokusie natychmiastowej odpowiedzi, spróbuj dać sobie przestrzeń i czas na refleksję, chwilę zastanowienia. „Wiedza to wiedzieć, co powiedzieć. Mądrość to wiedzieć, czy to powiedzieć, czy nie”.

3. Nie wszystko jest albo czarne, albo białe

Postaraj się nie dokonywać natychmiastowych osądów. Tak naprawdę niewiele rzeczy jest czarno-białych. Zamiast pochopnie oceniać drugą osobę, spróbuj ją poznać. Spojrzeć na nią z szerszej perspektywy.

4. Rozwiń dociekliwy umysł

Najprawdopodobniej ukończyłaś już wszystkie szkoły, odbyłaś kursy i dodatkowe zajęcia. Wszystko masz już za sobą. Zakończyłaś edukację, ale nie naukę. Jeśli przestaniesz karmić swój umysł nowymi „doświadczeniami”, ulegnie atrofii. Musisz uruchomić naturalną ciekawość świata i chęć eksperymentowania. Bądź głodna nowych doświadczeń, bo to właśnie one są kluczem do sukcesu.

5. Odrobina pokory

Tak naprawdę wciąż niewiele wiemy i do ogromnej, prawdziwej mądrości jeszcze daleka droga. Zaakceptowanie własnych ograniczeń jest ważnym krokiem na drodze do większej mądrości. Z kolei odrobina pokory pozwoli szanować i doceniać zdolności i mądrości innych.

Inspiracja: https://www.aconsciousrethink.com/