Psychologia

Jak ustanowić granice osobiste w momentach, kiedy naprawdę tego potrzebujecie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 marca 2019
Fot. iStock/Viktor_Gladkov
 

Wszyscy wiemy, że ustanowienie osobistych granic jest kluczowe dla naszego zdrowia mentalnego i spokoju oraz wewnętrznej harmonii. Niestety większość z nas ma problem z powiedzeniem sobie oraz innym, co jest dla nas w danym momencie priorytetem. Nie potrafimy odmawiać, nie potrafimy zrezygnować z niektórych naszych potrzeb i nie radzimy sobie w sytuacji wyboru między sobą a innymi. Warto wziąć sobie do serca prosty schemat, który pozwoli nam bez emocji odrzucić to, co w danym momencie najbardziej nam przeszkadza i postawić potrzebne granice.

Jeśli musisz w krótkim czasie wykazać się kreatywnością (na przykład w pracy)

Potrzebujesz: jak najmniej spotkań i telefonów, które cię odciągają od procesu myślowego

Co robisz: odbierasz tylko w „momentach krytycznych”, grzecznie ale stanowczo tłumaczysz, że pracujesz nad czymś, co wymaga pomysłowości i czasu i nie możesz teraz rozmawiać

Jeśli chcesz spędzić z ważną dla ciebie osobą czas o naprawdę „wysokiej jakości”

Potrzebujesz: bezpośredniego kontaktu, maksymalnego skupienia na bliskiej osobie

Co robisz: organizujesz spotkanie, podczas którego nie zerkasz na telefon i nie ma cię dla nikogo innego

Jeśli musisz się skupić, bo od tego, jak sobie poradzisz z jakimś projektem, zadaniem, czy inną życiową sytuację

Potrzebujesz: jak najszybciej jak najwięcej świetnych projektów i rozwiązań, które możesz wymyślić tylko ty

Co robisz: odmawiasz wszystkim innym, tłumacząc jak ważna jest dla ciebie sprawa, która obecnie zajmuje twój umysł i czas

Jeśli potrzebujesz popracować na twoim samopoczuciem, bo czujesz, że to ostatni moment, by zająć się swoim zdrowiem mentalnym

Potrzebujesz: odpoczynku i czasu dla siebie, spokoju wokół ciebie

Co robisz: nie pracujesz w weekendy, spędzasz czas z bliskimi, w dobrej atmosferze, spacerujesz, relaksujesz się w ulubiony sposób, rozmawiasz z partnerem o twoim stanie emocjonalnym


Na podstawie: GottmanInstitute


Psychologia

Osiem rodzajów miłości. Poznaj je, by lepiej zrozumieć swojego partnera

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 marca 2019
Fot. iStock / AleksandarNakic
 

Kiedy słyszę: „związki są trudne, myślę sobie, że to nie związki, ale my – ludzie jesteśmy trudni sami stwarzając sobie problemy. Z natury jesteśmy samolubni, chcemy zawsze wygrywać, by przekonać innych do tego, czego pragniemy.

Ostatnio przeczytałam, że kluczem do zdrowych relacji jest poznanie i zrozumienie różnych rodzajów miłości, bo każdy z nas daje inną i inną otrzymuje. Która jest tobie najbliższa?

Agape – bezwarunkowa miłość

Pierwszy rodzaj miłości to agape. Jest miłością altruistyczną, bezinteresowną bezwarunkową. Grecy uważali tę miłość za dość radykalną, być może dlatego, że tak niewielu ludzi jest na nią stać.

Niektórzy opisaliby agape jako rodzaj duchowej miłości. Na przykład chrześcijanie wierzą, że Jezus przejawiał ten rodzaj miłości dla wszystkich ludzi. Był bezinteresowny i poświęcił się, aby inni mogli pozbyć się swoich grzechów. Cierpiał za szczęście innych.

Eros – miłość seksualna

Eros nosi imię greckiego boga miłości i płodności, dlatego zazwyczaj kojarzy się z romantyczną, namiętną i fizyczną miłością. Jest wyrazem seksualnej pasji i pożądania.

Grecy raczej bali się tej miłości, ponieważ myśleli, że ludzie posiadając instynktowny impuls do prokreacji sprawią, że ta miłość będzie tak potężna, że ​​doprowadzi do utraty kontroli. Dzisiaj uważamy, że ten rodzaj miłości „płonie mocno i gorąco, ale szybko się wypala”.

Philia – kochająca miłość

Grecy określili ten rodzaj miłości jako „kochającą”. Innymi słowy, to ten rodzaj miłości, którą czujecie do swoich przyjaciół. Starożytni Grecy uważali, że ten rodzaj miłości jest lepszy niż eros (miłość seksualna), ponieważ reprezentuje miłość między ludźmi, którzy uważają się za równych sobie.

Podczas gdy wielu ludzi kojarzy słowo „miłość” z romansem, Platon twierdził, że przyciąganie fizyczne nie jest konieczne w przypadku miłości. Dlatego też istnieje wiele jej różnych rodzajów. Ten typ, w szczególności, często nazywany jest „platoniczną” miłością – miłością bez podtekstu seksualnego.

Filautia – miłość własna

Filautia to miłość własna. W naszym współczesnym społeczeństwie większość ludzi kojarzy miłość własną z byciem narcystycznym, samolubnym, skupionym na sobie. To jednak błędne myślenie.

Miłość własna nie jest w ogóle negatywna czy niezdrowa. Jest konieczna, by móc dawać i otrzymywać miłość od innych. Nie możemy dać komuś tego, czego nie mamy. A jeśli nie kochamy samych siebie, jak możemy prawdziwie kochać drugą osobę?

Storge – miłość rodzicielska

To ten rodzaj miłości, którą definiujemy miłość rodzicielską. Podobnie, jak w przypadku philia, nie ma tu znaczenia atrakcyjność fizyczna ani seksualna. Istnieje jednak silna więź, pokrewieństwo i znajomość między ludźmi.

Pragma – trwała miłość

Starożytni Grecy definiują pragmę jako „trwałą miłość”. Jest ona niemalże przeciwieństwem erosu (miłości seksualnej). Eros ma tendencję do szybkiego wypalenia z powodu swojej namiętności i intensywności, a pragma to miłość, która dojrzała i rozwijała się przez długi czas.

Pary, które są ze sobą przez wiele lat i nadal trzymają się za ręce, to doskonały przykład pragmy. Niestety tego rodzaju miłość jest dość rzadka – szczególnie w dzisiejszym społeczeństwie, bo brak nam cierpliwości, bo wydaje się nam, że trawa jest bardziej zielona po tej drugiej stronie…

Ludus – zabawna miłość

To uczucie, które jest nam znane we wczesnej fazie związku, zauroczenia. To motyle w twoim brzuchu, zawroty głowy, które pojawiają się, kiedy widzisz swoją miłość. Badania wykazują, że kiedy doświadczamy tego rodzaju miłości, nasz mózg działa tak, jakby był po dawce kokainy.

Mania – miłość obsesyjna

To niezbyt dobry rodzaj miłość, może doprowadzić nas do szaleństwa, zazdrości, a nawet gniewu. Wiele osób, które doświadczają tego rodzaju miłości, cierpi z powodu niskiej samooceny. Obawiają się utraty miłości, a strach zmusza ich do robienia rzeczy, które nie są tego warte. Jeśli nad nią nie zapanujemy, może stać się dla nas destrukcyjną siłą.

Znasz te rodzaje miłości? Która definiuje ciebie, a która wasz związek?


źródło: Lifehack


Psychologia

Kuchnia mlekiem i cukrem pachnąca. Marka Delecta poszerza ofertę produktów do pieczenia oraz przekąsek instant

Redakcja
Redakcja
9 marca 2019
Fot. iStock / gruizza

Jakie są cechy idealnego posiłku? Smaczny, zdrowy, ale przede wszystkim pyszny, czyli dokładnie jak u mamy! Abyśmy mogli przygotować takie danie, niezbędne są nam składniki najwyższej jakości, mamine receptury lub… gotowe rozwiązania, inspirowane tym, co najlepsze. Z myślą o osobach chcących samodzielnie tworzyć domowe wypieki z wysokiej jakości produkty, Delecta udoskonaliła i poszerzyła ofertę swoich cukrów smakowych, które stanowią nieodzowny element wielu ciast. Dodatkowo, marka przygotowała istną gratkę dla miłośników mlecznych przekąsek. Pod koniec lutego na rynku pojawiły się trzy nowości w wersji instant, do których przygotowania wystarczy tylko kubek gorącej wody.

Aromatyczne wypieki

W myśl idei „jesteś tym, co jesz” marka Delecta stworzyła linię „Z serca natury”, która wyróżnia producenta na tle konkurencji pod względem uproszczonego składu i zastosowania wyłącznie wysokiej jakości naturalnych składników. Seria jest stale poszerzana o nowe produkty. Zmieniane i dostosowywane do niej są także bestsellerowe pozycje z portfolio marki. Przykładem takiego produktu jest popularny cukier smakowy, który podczas domowych wypieków uwzględniany jest niemal w 90% przepisów, co stawia go na drugim miejscu, zaraz po proszku do pieczenia.

Do obecnych w ofercie marki cukrów: wanilinowego,  migdałowego, cytrynowego i cynamonowego, od 12 lutego dołączyły trzy zupełnie nowe smaki: kokosowy, pomarańczowy i waniliowy – z prawdziwą wanilią, zaś wszystkie dotychczasowe pozycje zostały zmodyfikowane. We wszystkich cukrach znajdziemy 100% naturalnych składników.

Intensywność aromatów zawdzięczamy niespotykanej dotychczas na rynku ilości esencji: w cukrze cynamonowym 40% składu stanowi sam cynamon, zaś w cytrynowym i pomarańczowym, 30% to naturalnie suszone skórki z najpopularniejszych cytrusów. Nowości w portfolio Delecty świetnie sprawdzą się nie tylko przy domowych wypiekach, ale także przy koktajlach i napojach, ja też wytrawnych daniach kuchni azjatyckiej, która mocno bazuje m.in. na kokosowym smaku. Każdy amator intensywnego aromatu znajdzie coś interesującego w nowej ofercie marki Delecta.

Nowe pyszności instant

Z kolei 19 lutego na półki sklepów trafiła całkowita nowość w ofercie Delecty – „Mleczny kubek” – zbożowy deser instant na bazie mleka, do którego przygotowania wystarczy jedynie kubek i gorąca woda. Trzy warianty smakowe, tj. ryż z jabłkami i cynamonem, kasza manna z malinami i śmietanką oraz płatki jaglane z wiśniami i czekoladą, z pewnością przypadną do gustu wszystkim łasuchom, którzy lubią desery zarówno w wersji na zimno, jak i na ciepło. To nie jedyny wyróżnik propozycji od Delecty. Pracując nad nową recepturą, postawiono przede wszystkim na czysty skład, dlatego w produktach nie znajdziemy oleju palmowego, emulgatorów, syropu glukozowego czy skrobi modyfikowanej. Zamiast tego wykorzystano skrobię ziemniaczaną i naturalne dodatki w postaci m.in. czekolady, owoców liofilizowanych oraz żywności barwiącej: krokosza barwieńskiego, soku z buraka i kakao, co w efekcie daje w 100% naturalną recepturę.

Wszystko to sprawia, że „Mleczne Kubki” marki Delecta wyróżniają się na tle konkurencji nie tylko swoim smakiem, ale przede wszystkim nieprzetworzonym, naturalnym składem tworzonym prosto „z serca natury”, nie tracąc nic ze swojej funkcjonalności – szybkiego deseru do kubka, do którego przygotowania wystarczy jedynie 150 ml gorącej wody.

Cukry smakowe dostępne są w sprzedaży od 12 lutego w cenie 1,98 zł za sztukę, zaś „Mleczne kubki” od 19 lutego br. w sugerowanej cenie detalicznej ok. 1,75 zł za opakowanie.


Artykuł powstał we współpracy z Delecta


Zobacz także

Jesteś ze szkła, z plastiku, czy ze stali? Jak reagujesz na stres? [Test]

„Ja to pani szybko usunę” powiedział lekarz, wielki przeciwnik aborcji. Śmiać mi się chce z tej ustawy

Czuję frustrację – jestem wściekła. Przecież to nie jest życie, to jakaś wegetacja