Go to content

Wyprawka dla niemowlaka — kiedy zacząć kompletować akcesoria?

Wyprawka zawiera przedmioty i akcesoria, które będą przydatne w różnych sytuacjach podczas opieki nad dzieckiem już od pierwszych chwil życia. Są to na przykład artykuły higieniczne, pieluszki, czy kosmetyki dla niemowląt. Elementy wyprawki mogą zawierać również artykuły dla mamy. Doradzamy kiedy zacząć kompletować wyprawkę i o czym nie można zapomnieć! 

Wyprawka dla dziecka — kiedy najlepiej? 

Przyszła mama zastanawia się co zabrać ze sobą do szpitala i jak zrobić zakupy przed porodem. Zwykle w trzecim trymestrze ciąży wyprawa do sklepu i kompletowanie wszystkiego jest dla kobiety ciężarnej trochę kłopotliwe, dlatego najlepiej zabrać się za to wcześniej. Większość kobiet decyduje się na zakupy w drugim trymestrze ciąży lub wcześniej, kiedy płeć dziecka jest już znana. Dla niektórych rodziców ma to znaczenie podczas kompletowania najpotrzebniejszych akcesoriów. Jednak już w pierwszym trymestrze możemy rozpocząć przygotowania. Przygotowujemy dziecku oczywiście miejsce do spania, kupujemy kołyskę i nosidełko, które przyda się od razu po wyjściu ze szpitala. W internecie znajdziemy mnóstwo poradników, a na stronie dobreliski.pl przygotujemy całą wyprawkę dla dziecka i sporządzimy listę online. 

Po co wyprawka dla dziecka? 

Przygotowanie wyprawki przed narodzinami dziecka pozwala rodzicom zorganizować swoje finanse i planować budżet związany z opieką nad dzieckiem. Zapewnienie wszystkich niezbędnych przedmiotów z wyprawki pozwala także rodzicom skoncentrować się na emocjonalnym przygotowaniu i radości z powitania nowego członka rodziny. Dobrze przygotowana wyprawka dla dziecka pomaga przygotować rodziców na różne sytuacje, z którymi mogą się spotkać we wczesnej opiece nad dzieckiem. Wyprawka zawiera również praktyczne narzędzia dla rodziców, takie jak nosidełko, fotelik samochodowy, laktator, butelki, podgrzewacz do butelek, sterylizator itp. Narzędzie te ułatwiają one opiekę nad dzieckiem od momentu odbioru dziecka ze szpitala.  

Wyprawka dla niemowlaka — praktyczna lista 

Lista ze wszystkimi rzeczami do wyprawki dla niemowlaka mogłaby przekroczyć możliwości tego artykułu. Najlepszym sposobem jest wykonanie listy. Warto sobie pomóc w ten sposób i powoli odhaczać wszystkie produkty. Najważniejsze rzeczy można podzielić na kilka kategorii: 

  • Artykuły do karmienia — Butelki, smoczki do butelek, laktator i inne akcesoria. 
  • Artykuły higieniczne i do kąpieli — chusteczki jednorazowe, pieluchy, kosmetyki dla malucha, wanienka itd. 
  • Praktyczne narzędzia dla rodziców — Tutaj nosidełka, fotelik samochodowy, sterylizator i wszystko, co może pomóc w codziennych czynnościach, takich jak karmienie, przewijanie, noszenie itp. 
  • Garderoba noworodka i tekstylia do snu — kombinezony, spodenki, śpioszki, czyli wszystkie tekstylia i ubranka dla maluszka. Otulacze i kołderki dla spokojnego snu. 
  • Pierwsze zabawki — Pierwsze zabawki delikatnie pobudzające zmysły niemowlaka, często połączone w akcesorium, np. termofory czy zawieszki interaktywne do wózka. 

Bardzo ważne jest przygotowanie miejsca do przewijania dziecka, zakup przewijaka i akcesoriów oraz wydzielenie miejsca do spokojnego snu.