Lifestyle Psychologia

Jak ułatwić sobie życie za pomocą trzech, prostych pytań

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 września 2018
Fot. iStock / SPmemory
 

Życie „tu i teraz” wiąże się z umiejętnością filtrowania tego, co naprawdę ważne, odrzucenia tego, co nieistotne i co nie przynosi nam wiele dobrego. Nie jest to proste, szczególnie dziś, przy olbrzymiej ilości zewnętrznych bodźców. Często brakuje nam czasu lub jesteśmy zbyt zestresowani. To uniemożliwia nam czerpanie przyjemności z chwili i prawdziwy relaks.

Anthony Robbins mówi nam: „jakość naszego życia zależy od jakości pytań, które sobie zadajemy”. Zastanawiając się nad tym, przez co obecnie przechodzimy, myśląc o tym, w jaki sposób uprościć teraźniejszość i to, co chcemy robić w przyszłości, możemy nauczyć się cieszyć chwilą obecną. Najważniejsze są trzy pytania, które powinniśmy sobie postawić.

1. Co właściwie teraz robisz?

To prawda, że ​​nie wszyscy muszą dążyć do osiągnięcia jakiegoś określonego celu. Wiele osób „przepuszcza”, marnuje czas i nie posuwa się ani o krok naprzód. Określ, w co właściwie wkładasz tyle wysiłku dzień po dniu, pamiętając o celach, które chcesz osiągnąć.

2. Do czego jesteś przywiązany, a  co możesz odpuścić?

Przywiązanie do czegoś lub kogoś, nawet jeśli jest dla nas złe, jest nawykiem. Codziennie wykonujemy szereg działań i mamy złe nawyki, których nie jesteśmy w stanie odłożyć na bok lub o których nie potrafimy zapomnieć.

Niektórzy toksyczni ludzie mają władzę nad naszą samooceną, przekonaniami i uczuciami.

Dlatego, jeśli chcesz zacząć upraszczać teraźniejszość, abyś mógł bardziej się nią cieszyć, zadaj sobie pytanie, co lub kto cię przed tym powstrzymuje. Z kogo/z czego powinieneś zrezygnować.

3. Z kim chcesz spędzać więcej czasu?

Choroby i emocje są ze sobą powiązane; emocje nie pojawiają się znikąd, ale zależą od tego, jak interpretujemy to, co dzieje się z nami i wokół nas. W rezultacie niektóre z naszych reakcji mogą wywoływać objawy fizjologiczne. Tak jak choroby fizyczne wpływają na nasz nastrój i powodują w nas strach, strach lub zmartwienie, wiele problemów emocjonalnych sprawia, że nasze ciało słabnie. Nasze otoczenie, ludzie, którzy są obok mają olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie i na nasze emocje. Wybieraj tych, którzy sprawiają, że jesteś szczęśliwy.


Na podstawie: nospensees.fr


Lifestyle Psychologia

Pięć rzeczy, które powinniśmy wiedzieć o różnicach między kobietą a mężczyzną

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 września 2018
Fot. iStock / Nomad
 

Nieustannie toczą się dyskusje na temat różnicy między kobietami a mężczyznami. Prawda jest jednak taka, że mężczyźni wciąż uważają kobiety za tajemnicze, a kobiety wciąż podziwiają to, jak faceci  być mogą być tak emocjonalnie zamknięci. Czy przez te wszystkie lata nie nauczyliśmy się niczego? Czy naprawdę nie ma żadnego genetycznego czy emocjonalnego schematu, który możemy wykorzystać, aby wyjaśnić, dlaczego mężczyźni i kobiety zachowują się inaczej w związku?

Mężczyźni i kobiety ewoluowali inaczej

To tylko  biologiczny fakt. Od najmłodszych lat mózgi mężczyzn zostały zaprojektowane tak, aby pasowały do ​​ich zadań – polowania i ochrony swojego plemienia. Aby sprostać tym zadanioma, musieli nauczyć się panować nad emocjami, odrzucić empatię. Tymczasem mózgi kobiet rozwinęły znacznie bardziej relacyjne role. Kobiety rodziły, pracowały wspólnie.

Sposób, w jaki mózgi mężczyzn i kobiet ewoluowały przez wieki, z pewnością odgrywa dużą rolę w dzisiejszych związkach. Dlatego kobiety często chcą więcej empatii ze strony swoich partnerów, a faceci czują się wciąż krytykowani?  Ponieważ nie mają takiej samej zdolności emocjonalnej. Tak jest.

Ewolucyjne różnice nie ułatwiają nam sprawy

Inną kwestią do rozważenia jest coś, co zostało nazwane „ewolucyjnym niedopasowaniem”. Odnosi się to do faktu, że ciała oraz mózgi mężczyzn i kobiet ewoluowały w znacznie odmiennych środowiskach niż w dzisiejszych czasach. Większość mężczyzn już nie poluje  i nie każda kobieta musi teraz rodzić dzieci, by spełniać się w w swojej roli.

Taka sytuacja może wywoływać niepokój i zamieszanie u mężczyzn i kobiet, ale paradoksalnie otwarte mówienie o tych niedopasowaniach, może pomóc wnieść więcej pokoju i harmonii w związek.

Mężczyźni i kobiety nie zawsze zgadzają się na seks i romans

Ponieważ mężczyźni rozwijają się bez takiej samej zdolności do empatycznego dialogu jak kobiety, obie płcie często mają bardzo różne opinie na temat bliskości i związku. Przykładowo –  mężczyźni CZTERY RAZY częściej niż kobiety wierzą, że seks i emocjonalna intymność są dokładnie tym samym. Najnowsze badania mówią, że mężczyźni zakochują się szybciej niż kobiety. Więc kiedy oboje mówią o romansie, mogą mieć na myśli dwie zupełnie różne rzeczy.

Płeć to nie wszystko

Chociaż istnieją duże różnice między mężczyznami i kobietami – psychiczne i biologiczne – ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że niektórych nie da się wytłumaczyć odmienną płcią.  Jesteśmy czymś więcej niż tylko mężczyznami i kobietami. Jesteśmy także osobami fizycznymi. Jeśli spróbujesz przestudiować ewolucyjne różnice między płciami, musisz wziąć pod uwagę także indywidualność biologiczną.

Relacje między mężczyznami i kobietami ewoluują przez lata

Jest to szczególnie ważne dla par w długich związkach. Jeśli bierzemy ślub w wieku 20 lat, musi zdać sobie sprawę, że nasz związek będzie się zmieniać i ewoluować wraz z każdym ważnym wydarzeniem, trudnością, jakie napotkamy.  Kariera, posiadanie dzieci, zajmowanie się rodzicami, którzy wymagają pomocy – wszystkie te problemy mogą całkowicie zmienić relacje w związku.  Musimy pamiętać, że związek wymaga od nas  nieustannego odkrywania siebie nawzajem, w miarę jak będziemy dojrzewać i się zmieniać.


źródło: Yourtango


Lifestyle Psychologia

Co twoje ciało próbuje ci powiedzieć za pomocą tych 12 symptomów

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 września 2018
Fot. iStock / fizkes

Kiedy czujesz, że twoje zdrowie jest w całkowitej rozsypce – idziesz do lekarza! Często musi dziać się coś naprawdę poważnego, żebyś zauważyła, że potrzebujesz pomocy. Tymczasem jest wiele mniejszych objawów, które sugerują, że masz kłopot ze zdrowiem. Sucha skóra, spierzchnięte usta, zimne ręce to tylko kilka z nich. Pamiętaj, że twoje ciało jest bardzo inteligentne i najpierw delikatnie sugeruje, że powinnaś o siebie zadbać i przyjrzeć się swojemu zdrowiu. , że Ale są też te mniejsze znaki, że coś może być nie tak. Może na przykład zawsze jesteś spragniony lub masz plamy na swędzącej, suchej skórze. Oto, do czego jesteśmy tutaj, aby Ci doradzić – dokuczliwe objawy, które są wystarczająco irytujące, by zrujnować ci dzień, ale nie na tyle poważne, by usprawiedliwić kontrolę.

Twoje ciało jest naprawdę inteligentne. Drobne niewygody, które czujesz, są dla ciebie sposobem komunikowania się z tobą. Ale często zupełnie tęsknimy za tymi ostrzeżeniami. W niektórych przypadkach niewielki objaw może wskazywać na prostą zmianę stylu życia lub zmianę diety, która może zlikwidować objawy i zachować ogólne zdrowie.

Jest ci nieustannie zimno

Zawsze chowasz się pod kocem, bo często czujesz dreszcze, jest ci zimno? Inni się dziwią? Uważaj, niedoczynność tarczycy może być przyczyną poczucia chłodu. Inny powód to brak równowagi hormonalnej lub deficyt kalorii.

Wzdęcia

Nie zawsze są złym sygnałem. Jeśli masz wzdęcia po każdym jedzeniu, być może cierpisz na alergię. Jeśli bardzo ci to dokucza, warto wybrać się na badania.

Spierzchnięte usta

Spierzchnięte wargi nie muszą być przyczyną niepokoju, ale bywa, że suche usta są sygnałem, że nasze ciało potrzebuje nawodnienia. Staraj się pić więcej wody, aby przeciwdziałać niewygodnym objawom.

Ochota na czekoladę

Czekolada sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Jest również bogata w kalorie, ale też pełna przeciwutleniaczy. Cóż, próbując się jej oprzeć, tylko wzmacniasz ochotę na nią. W większości przypadków najlepszym sposobem na wyleczenie się z chęci zjedzenia czekolady, jest jej zjedzenie.

Zimne dłonie

Niektórzy ludzie zawsze mają zimne ręce, powód może mieć podłoże psychologiczne. Nadmierny stres lub niepokój mogą spowodować, że twój system nerwowy stanie się czujny, zwężając naczynia krwionośne i spowalniając krążenie w twoich dłoniach i stopach.

Ciągłe oddawanie moczu i uczucie pragnienia

Czy czujesz, że ciągle musisz siusiać, ale mimo wszystko cały czas pijesz wodę? Niezaspokojone pragnienie ma miejsce, gdy twoje ciało nie absorbuje wody, bez względu na to, ile jej pijesz. Istnieją skrajne przypadki tego stanu, ale w niektórych przypadkach uczucie to jest wczesną oznaką chorób autoimmunologicznych lub cukrzycy.

Suche oczy

Jeśli pracujesz przy biurku, suche oczy to efekt spędzania czasu przed monitorem komputera. Jeśli jednak oczy, pomimo ograniczenia czasu przed ekranem,  nadal cię swędzą i bolą, warto skonsultować się z lekarzem.  Suche oczy mogą być przyczyną nadczynności tarczycy lub choroby autoimmunologicznej albo nadużywania alkoholu.

Brak energii

Zbliża się 13:00, a ty czujesz, że za chwilę zaśniesz. Kryzys pojawia się niemal każdego dnia, a jego przyczyną mogą być wahania poziomu cukru we krwi. Jeśli twój posiłek zawiera nadmiar węglowodanów bez tłuszczów lub białka, zmień proporcję. Dodaj trochę białka, tłuszczu, a kryzys energetyczny cię nie dopadnie.

Zmęczenie

Sen jest jednym z najważniejszych aspektów naszego zdrowia – jednak nadal śpimy zbyt mało. Konsekwencje zdrowotne braku snu są dość przerażające. Dlatego pamiętaj – wysypiaj się. Innymi przyczynami zmęczenia może być brak jedzenia, niedokrwistość, nadmierne ćwiczenia fizyczne, depresja lub odwodnienie.

Pocenie się

Twój lekarz może powiedzieć, że nadmierne pocenie się nie jest szkodliwe. Jeśli jednak masz z tym problem, nie radzisz sobie z obfitym poceniem, być może spowodowane to jest uczuciem lęku, spróbuj go złagodzić.  Innymi przyczynami może być problem z tarczycą lub brak równowagi hormonalnej.

Skurcze mięśni

Nagłe skurcze mogą być obezwładniające i niezręczne, być może cierpisz na brak równowagi elektrolitowej. Konsekwentne nawadnianie powinno pomóc.

Dziwny smak w ustach

Dziwny, metaliczny smak w ustach utrzymujący się przez dłuższy czas, może być oznaką przedawkowanie witamin. Przyjmowanie multiwitaminy razem z innymi suplementami może spowodować przeciążenie składników odżywczych, których tak naprawdę twój organizm nie potrzebuje.


źródło: The Dailymeal


Zobacz także

Dzień z życia Gosposi, czyli gdzie jest ten cholerny klasztor?!

Fit Matka Wariatka: „To jest najfajniejsza rzecz: pomóc i zobaczyć szczęście w ich oczach. I jeszcze, jak czytam: „próbowałam ćwiczyć z każdą, tylko dzięki tobie mi się udało”

Kto powinien dbać o dobrą atmosferę w domu i jak to robić?