Go to content

Jak pokonać strach przed samotnością

Fot. iStock/JANIFEST

Samotności towarzyszy poczucie porzucenia oraz często dolegliwości fizyczne, związane z osłabieniem układu odpornościowego, a także podniesienie ciśnienia krwi, co jest związane z wyższym poziomem hormonów stresu w organizmie. Dlatego, jeśli czujesz się opuszczony, zastanów się, czy naprawdę potrafisz pokonać strach przed samotnością? Czy umiesz wyleczyć samotność?

Czy możemy pokonać lęk przed samotnością? Tak, oczywiście. Jednak nie jest to łatwy proces i wymaga wiele wysiłku. Tak wiele, że czasami musimy skorzystać z pomocy profesjonalisty, szczególnie w przypadku przewlekłych problemów z samotnością. Ale sam również możesz sobie pomóc.

Myśl o sobie jako o najważniejszej osobie w twoim życiu

Jesteś tym, co najważniejsze. Uwierz, że potrafisz postępować słusznie, sam podejmować najlepsze decyzje. Strach przed samotnością może stać się irracjonalny. Zastanów się, czego tak naprawdę się boisz i czy potrafisz to określić.

Zapomnij o przeszłości

Kolejną dobrą strategią jest przebaczenie i czerpanie z naszych doświadczeń. Nie żyj w nienawiści, żalu, pamięci o krzywdzie. Zapomnij o porażce i bólu. Trzeba iść naprzód z optymizmem.

Zmień podejście do miłości

Wiele osób kojarzy szczęście z byciem w związku, co jest błędem. Posiadanie partnera, towarzystwo innych ludzi, nie jest synonimem radości. Są ludzie, którzy są samotni, mimo że mają wokół siebie bliskich.

Wiedz, że jesteś wyjątkowy

Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, każdy z nas ma w sobie coś niezwykłego. Zamiast skupiać się na brakach, skupiajmy się na tym, co w nas najlepsze.


Na podstawie: nospensees.fr