Psychologia

Jak pokonać strach przed samotnością

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 sierpnia 2018
Fot. iStock/JANIFEST
 

Samotności towarzyszy poczucie porzucenia oraz często dolegliwości fizyczne, związane z osłabieniem układu odpornościowego, a także podniesienie ciśnienia krwi, co jest związane z wyższym poziomem hormonów stresu w organizmie. Dlatego, jeśli czujesz się opuszczony, zastanów się, czy naprawdę potrafisz pokonać strach przed samotnością? Czy umiesz wyleczyć samotność?

Czy możemy pokonać lęk przed samotnością? Tak, oczywiście. Jednak nie jest to łatwy proces i wymaga wiele wysiłku. Tak wiele, że czasami musimy skorzystać z pomocy profesjonalisty, szczególnie w przypadku przewlekłych problemów z samotnością. Ale sam również możesz sobie pomóc.

Myśl o sobie jako o najważniejszej osobie w twoim życiu

Jesteś tym, co najważniejsze. Uwierz, że potrafisz postępować słusznie, sam podejmować najlepsze decyzje. Strach przed samotnością może stać się irracjonalny. Zastanów się, czego tak naprawdę się boisz i czy potrafisz to określić.

Zapomnij o przeszłości

Kolejną dobrą strategią jest przebaczenie i czerpanie z naszych doświadczeń. Nie żyj w nienawiści, żalu, pamięci o krzywdzie. Zapomnij o porażce i bólu. Trzeba iść naprzód z optymizmem.

Zmień podejście do miłości

Wiele osób kojarzy szczęście z byciem w związku, co jest błędem. Posiadanie partnera, towarzystwo innych ludzi, nie jest synonimem radości. Są ludzie, którzy są samotni, mimo że mają wokół siebie bliskich.

Wiedz, że jesteś wyjątkowy

Wszyscy jesteśmy wyjątkowi, każdy z nas ma w sobie coś niezwykłego. Zamiast skupiać się na brakach, skupiajmy się na tym, co w nas najlepsze.


Na podstawie: nospensees.fr


Psychologia

Siedem niezawodnych przekąsek, które zaspokoją twój głód i oszczędzą zbędnych kilogramów

Redakcja
Redakcja
20 sierpnia 2018
Fot. iStock/sakkmesterke
 

Wygląda na to, że wszystko idzie zgodnie z planem. Twarożek, sałatka, lekki obiad, czujesz się doskonale i nagle… dopada cię ssanie, głód, z którym trudno sobie poradzić. Chyba każdy, kto próbował zrzucić zbędę kilogramy doświadczył tego paskudnego uczucia. Co zjeść? Jak sobie poradzić, by nie martwić się, że cały dietetyczny plan weźmie w łeb?

Słodkie ziemniaki

W przeciwieństwie do swojego odpowiednika – ziemniaka, który często gości na naszych stołach, bataty zwierają dużo witaminy A i C, a także białka i przeciwutleniaczy. Mają bardzo niską zawartość tłuszczu i kalorii.

Ogórek

Jest idealną przekąską i właściwie można go jeść cały dzień, gdyż ma wysoką zawartość wody i wpływa na naszą dietę w jakim bardzo minimalnym stopniu.

Migdały

Warto trzymać je gdzieś w szafce i złapać, gdy czujemy głód. 15 migdałów to około 100 kalorii.

Ciecierzyca

Przekąska idealna. Jest szalenie dobrym źródłem białka, zawartość błonnika nie ma sobie równych. Można jeść ją zwyczajnie, ugotowaną lub w postaci hummusu.

Jagody

Są uzależniające jak żelki, ale zjedzenie 100 jagód to wciąż poniżej 100 kalorii.

Czarna fasola

Jeden kubek czarnej fasoli zawiera zawiera 15 g białka, i 60% błonika.

Kalafior

Czy wiecie, że jeden kalafior to tylko 200 kalorii? Jedzcie na zdrowie!

Pożegnaj swój głód i miej zawsze te przekąski – do wyboru, pod ręką. Powodzenia!  A może masz inne sposoby na walkę z głodem?


Psychologia

Dlaczego tak wiele z nas wchodzi w toksyczne związki i w nich zostaje

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
18 sierpnia 2018
6 zachowan toksycznych ludzi
Fot. iStock / hjalmeida

Toksyczne związki zdarzają się nam o wiele częściej niż powinny. Tak często, że mogłybyśmy napisać podręcznik dla zaawansowanych. Po co? Aby ostrzec innych i zrozumieć lepiej mechanizmy, które pchają nas w ramiona nieodpowiednich mężczyzn. Bo czy tak naprawdę wiemy, jak to się dzieje, że choć obiecujemy sobie kolejny raz, to, co miało być bajką, zamienia się w koszmar?

Oto 5 powodów, dla których kobiety pozostają w toksycznych związkach pomimo przemocy emocjonalnej i przemocy w rodzinie

Boją się być samotne

Naturalnym dążeniem jest chęć bycia z kimś w parze i posiadania bliskiej relacji z kimś, z kim można dzielić życie i doświadczenia. Niestety, oznacza to, że wiele z nas zadowoli się „wystarczająco dobrym” partnerem, ale nigdy nie znajdzie kogoś, kogo mogłybyśmy nazwać „drugą połówką” . Perspektywa szukania właściwej osoby wydaje się przytłaczająca, więc trzymamy się relacji, w której jesteśmy obecnie, niezależnie od tego, jak źle traktuje nas nasz mężczyzna.

Nie myślą o sobie dobrze

Badania wykazały, że jednym z najczęstszych skutków toksycznych związków jest obniżenie samooceny ofiary. Stała fala przemocy, której doświadczasz w związku toksycznym partnerem, sprawia, że ​​czujesz się nieszczęśliwa, odizolowana i gorsza. Być może wiesz, że nie jesteś dobrze traktowana, ale zaczynasz wierzyć, że jesteś niegodna dobrej miłości i, że nawet gdybyś była jej warta, nie miałabyś pojęcia, jak ją znaleźć.

Mają problemy z wyobrażeniem sobie życia bez tego związku

Wzory i rutyny odgrywają ogromną rolę w naszym życiu. Wystarczy pomyśleć o swoich codziennych czynnościach i o tym, jak się czujesz, gdy twoje wzorce są nadszarpnięte.

Wyobraź sobie to samo uczucie w związku. Kiedy związek jest nowy, tworzysz wzorce i rutyny ze swoim partnerem, a te wzorce i rutyny stają się zakorzenione w naszych mózgach do tego stopnia, że ​​ich łamanie może wydawać się prawie niemożliwe.

Możesz czasem pomyśleć o odejściu, ale utkniesz, kiedy spróbujesz sobie wyobrazić, jakie będą święta spędzane bez twojego partnera, lub kiedy zastanawiasz się, kto pójdzie z tobą do kina w każdą środę.

Zaakceptowały mechanizm obwiniania ich przez partnerów

Jedną z najbardziej podstępnych rzeczy w toksycznej miłości jest to, że szybko zaczynasz obwiniać siebie za wszystko, co idzie źle. Jeśli obwiniasz siebie za problemy w związku i wierzysz, że gdybyś była odrobinę milsza lub zwracała na niego więcej uwagi, wszystko byłoby w porządku, musisz natychmiast przestać.

Wierzą, że ten związek jest taki sam jak każdy inny

Wiele kobiet uważa, że związek,  w którym ich partner traktuje je źle, nie jest niczym niezwykłym, że to norma. Że wyzwiska, obrażenia fizyczne, przemoc to jedynie okazywanie emocji. Oczywiście, to iluzoryczne wrażenie, w dodatku szalenie niebezpieczne.


Na podstawie: psychcentral. com


Zobacz także

Jak być silną i wysoko wrażliwą? Wykonaj tych siedem kroków, a nie pożałujesz

„Jestem wykończona psychicznie!” Jak sobie radzić ze zmęczeniem emocjonalnym

Ukryty problem samobójstw osób starszych. Wielu z tych niepotrzebnych śmierci można uniknąć!