Lifestyle

Praktyczne porady na wakacyjny wyjazd z niemowlęciem

Redakcja
Redakcja
13 sierpnia 2018
Mat. prasowe
 

Nieważne, czy nad morze, w góry, a może nad jezioro – podróż z maluszkiem zawsze jest ważnym wydarzeniem dla całej rodziny. Szczególnie, jeśli będzie to pierwszy wyjazd we trójkę. Kiedy miejsce wypoczynku zostało już wybrane, rodzice stają przed szeregiem wyzwań: jakie ubranka i zabawki spakować, jak będzie przebiegać podróż, jak planować wycieczki, a w końcu – jak poza domem karmić maluszka, któremu wyłączne karmienie piersią już nie wystarcza?

Trzeba się przygotować

Jeśli dziecko ma więcej niż 4 miesiące, jest już gotowe, aby wspólnie z rodzicami poznawać świat. Zmiana klimatu na pewno pozytywnie wpłynie na kształtującą się odporność niemowlęcia. Przed podróżą warto jednak skonsultować się z pediatrą – lekarz sprawdzi, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wyjazdu, a także wskaże, jakie leki zabrać ze sobą na wszelki wypadek. W trosce o zdrowie dziecka dobrze sprawdzić wcześniej pogodę długoterminową – nawet jeśli zapowiadają się wyłącznie słoneczne dni, warto zabrać również cieplejsze ubranka dla maluszka – na wypadek wiatru, deszczu czy nagłego ochłodzenia. Pamiętajcie też o ulubionych zabawkach dziecka, którymi będzie się mogło zająć w pokoju czy na plaży.

No to w drogę!

Najwygodniejszym środkiem transportu dla świeżo upieczonych rodziców jest samochód – możecie zatrzymać się kiedy i gdzie chcecie, a także spakować wszystko, co jest wam potrzebne. Zastanawiacie się, o jakiej porze dnia wyjechać? Najlepiej rano, kiedy temperatura nie jest jeszcze bardzo wysoka, a maluszek jest przed swoją codzienną dłuższą drzemką – macie wtedy większe szanse, że będzie smacznie spał w samochodowym foteliku. Jeśli na zewnątrz zrobi się upalnie, uważajcie, aby nie przesadzić z klimatyzacją.

Młody organizm inaczej niż rodzice reaguje na zmianę temperatur – jeśli będzie znaczna, może się przeziębić. Z drugiej strony warto zadbać o ochronę przeciwsłoneczną już w samochodzie – umożliwią to specjalne rolety przeciwsłoneczne mocowane do szyb. Wielu rodziców poleca po prostu zakrycie szyby pieluszką tetrową – to proste i relatywnie tanie rozwiązanie. Pamiętajcie, że dłuższa podróż samochodem to dla niemowlęcia zupełnie nowa sytuacja, dlatego zadbajcie o częste postoje.

Bagaż podręczny, czyli co każdy rodzic powinien mieć pod ręką:

  • chusteczki nawilżone i klasyczne higieniczne,

  • pieluszki (jednorazowe i tetrowe),

  • krem z filtrem (aby posmarować niemowlę, jak będzie słońce),

  • wodę do picia (jest najlepsza do gaszenia pragnienia maluszka),

  • gotowy posiłek dla dziecka (te z oznaczeniem wieku na opakowaniu są bezpieczne i dopasowane do potrzeb dziecka) wraz z łyżeczką i śliniaczkiem,

  • ulubioną zabawkę niemowlęcia,

  • ubranko na zmianę,

  • lekki kocyk – przyda się w samochodzie czy podczas drzemki na spacerze,

  • smoczki.

Pamiętaj, aby nie pakować rzeczy, z których nie korzystasz na co dzień – zabiorą tylko miejsce, a jest mało prawdopodobne, że przydadzą się na wyjeździe.

Czas na odpoczynek

Kiedy będziecie już planować wycieczki w miejscu wypoczynku, pamiętajcie, aby respektować stały rytm dnia dziecka, do którego jest już przyzwyczajony. W ciągu dnia powinien być czas na sen, na zabawę, na pielęgnację, a także na jedzenie. Jeśli maluszek dostaje mleko mamy, wciąż powinien być karmiony na żądanie.

Kiedy jesteście już na etapie rozszerzania diety, pamiętajcie, aby regularnie podawać mu posiłki z warzywami i delikatnymi rodzajami mięsa, owoce oraz produkty zbożowe. Powinny być one bezpieczne i dopasowane do szczególnych wymagań żywieniowych niemowlęcia. W wakacyjnych kurortach, podobnie jak w sklepie czy na targu, za pomocą zmysłów nie jesteście w stanie ocenić jakości składników dla maluszka.

Ponadto przygotowanie ich w taki sposób, aby były odpowiednie dla dziecka, może być wyzwaniem – to przecież zadanie trudne i czasochłonne. Właśnie dlatego dobrze, abyście mieli przy sobie posiłki przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. Na pewno świetnie sprawdzi się 6 pysznych nowości od BoboVita. Zawierają delikatne rodzaje mięsa i rybę, m.in. cielęcinę, królika i łososia – składniki ważne na etapie rozszerzania diety. Jeśli pójdziecie do restauracji czy smażalni, możecie poprosić obsługę o podgrzanie produktu dla maluszka – będziecie mieć wtedy gwarancję, że dostaje on bezpieczny i odpowiednio zbilansowany posiłek, dopasowany do etapu rozwoju, a dzięki temu wspieracie prawidłowe nawyki żywieniowe waszego dziecka.


Lifestyle

Namalować codzienną miłość można naprawdę pięknie – zobaczcie sami

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 sierpnia 2018
Fot. Screen z Instagrama /amandaoleander
 

Miłość nie jest uniwersalna. Pomimo tego, co pokazują książki i filmy, miłość nie polega jedynie na okazywaniu sobie uczucia za pomocą wielkich gestów i decyzji, które zmieniają całe twoje życie. Dużo częściej wyrażamy miłość nieświadomie, celebrując prostotę codziennych, spędzonych chwil. Świetnie ukazała to Amanda Oleander na swoich rysunkach, zobaczcie sami!


Lifestyle

Jakim typem jest twoje dziecko? Sprawdź i zobacz w czym się będzie czuło najlepiej

Redakcja
Redakcja
13 sierpnia 2018
Mat. prasowe
Następny

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, a my – rodzice, nagle odkrywamy, że nasze dzieci przez te kilka ostatnich tygodni wyrosły. Wróciły z obozów, kolonii, wakacji od babci, jakieś takie większe, starsze, dojrzalsze. 

To odkrycie zaskakuje nas nie tylko na poziomie emocjonalnym, ale także zupełnie przyziemnym, bo nagle odkrywamy, że ubrania naszych dzieci się skurczyły, że tutaj już pędzi bez hamulców rok szkolny, a my stoimy przed dylematem – co założy nasze dziecko do szkoły. I zaczyna się panika i wyścig z czasem. Ale – uwaga, tym razem może być inaczej. Usiądźcie ze swoimi dzieciakami przed komputerem i z kolekcji 5.10.15. wybierzcie rzeczy, które będą nie tylko dobre i wygodne, ale także będą odzwierciedlały charakter waszego dziecka tak, by strój wyrażał jego osobowość, a nie stanowił przebrania, w którym dziecko czuje się jak w potrzasku.

Zobacz także

11 sposobów na wzmocnienie więzi pomiędzy rodzeństwem

Niespełnieni i niedoświadczeni w miłości wiedzą o niej niewiele. A jednak kochają udawać ekspertów od naszych związków

5 porad o tym, jak udzielać korepetycji z angielskiego