Psychologia

Inteligentni ludzie się nie nudzą? Bzdura!

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 czerwca 2018
Jak różnimy się inteligencją emocjonalną? Trzy typy osób i ich reakcji na emocje. A ty, którym typem jesteś?
Fot. iStock / SanneBerg
 

Skąd się bierze nuda? Są pewne czynności, na których nam zależy, bo dają nam dużo satysfakcji. Z drugiej strony, kiedy powtarzamy je bardzo często, możemy mieć głębokie poczucie pustki i chęć zmiany, znużenia.

Wysoki iloraz, mniej nudy

Związek między nudą a inteligencją był wielokrotnie badany przez psychologów. Okazuje się, że osoby inteligentne spędzają dużo czasu koncentrując się na swoich myślach. To je bawi, motywuje i stymuluje. Ale czy to oznacza, że osoby o wysokim IQ się nie nudzą? Albo inaczej, czy osoby o niższym ilorazie inteligencji czują się szybciej znudzone? Badania pokazują, że nie. Ludzie, którzy nie mają wielkich możliwości intelektualnych, muszą wykonywać większą liczbę czynności, które w jakiś sposób kierują ich uwagę na to aby „wypełnić” dzień i pobudzić ich aktywność. Popularnym rozwiązaniem jest wyjście z przyjaciółmi lub sport.

Nie oznacza to oczywiście, że inteligentni ludzie nie lubią spotkań towarzyskich lub wykonywania aktywności fizycznej. Naukowcy dostrzegli jednak, że „​​mądrzejsi” wolą poświęcać długie godziny na realizowanie swoich celów niż utrzymywać kontakty z innymi.

Nuda i inteligencja u dzieci wybitnie utalentowanych

W przypadku uzdolnionych dzieci sytuacja jest odwrotna. Dzieci już w bardzo wczesnym wieku (jeśli chodzi o uczenie się i rozwijanie umiejętności) nudzą się, jeśli nie uczęszczają do specjalistycznych klas, a ich nauczanie nie jest dostosowane do ich potrzeb edukacyjnych.

Rozwój poznawczy tych dzieci przekracza średnią ich rówieśników. Dlatego też, jeśli tempo zajęć jest mniejsze niż to, czego potrzebują, aby czynić postępy, nuda i lenistwo pojawiają się w parze.

W klasie objawia się to ciągłym zmęczeniem i rozkojarzeniem. Dzieci nie uważają, nie odrabiają zadań domowych i niechętnie pojawiają się szkole. Są bardzo krytyczne wobec swoich nauczycieli i często mają słabe wyniki w nauce.

Zdrowie, nuda i inteligencja

Nuda u dzieci wybitnie utalentowanych może mieć poważny wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Może nawet generować istotne zaburzenia społeczne, behawioralne i poznawcze – na przykład poważne trudności z dostosowaniem i integracją w grupie rówieśniczej, uczucie frustracji i bezradności, które po upływie kilku lat przeradzają się w poczucie niekompetencji i niepokój.

Zmiany te mogą ulec pogorszeniu, jeśli profesjonaliści zajmujący się dziećmi będą mylić nudę wynikającą z ich wysokiej inteligencji z innymi zaburzeniami lub patologiami (na przykład z ADHD, które powoduje również dekoncentrację w klasie lub problemy z nauką czy też zmiany osobowości).

 


Psychologia

Sweet Country. Western, na który wszyscy długo czekaliśmy

Redakcja
Redakcja
14 czerwca 2018
Fot. Materiały prasowe
 

Doceniany na wielu światowych festiwalach, w tym nagrodzony specjalną nagrodą Jury na 74. MFF w Wenecji oraz nagrodą FIPRESCI na ubiegłorocznym CAMERIMAGE. „Sweet Country” to oparty na prawdziwych wydarzeniach western, jednego z najbardziej cenionych australijskich reżyserów, Warwicka Thorntona („Samson i Dalila”).

W KINACH OD 15 CZERWCA 2018

Reżyser zaprosił do współpracy gwiazdy światowego formatu – Sama Neilla znanego szerokiej publiczności z takich filmów jak „Jurassic Park”, „Fortepian” czy głośnego serialu „Peaky Blinders” oraz Bryana Browna, australijskiego aktora, który partnerował m.in. Nicole Kidman w filmie „Australia” czy Tomowi Cruise’owi w przeboju „Koktajl”.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Akcja filmu rozgrywa się w 1929 roku w małym mieście położonym na australijskim Terytorium Północnym. Bohaterem jest Sam, aborygen w średnim wieku, który pracuje dla lokalnego kaznodziei, Freda Smitha.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Pewnego dnia Sam zostaje wraz żoną i córką najęty do pracy przez niejakiego Harry’ego Marsha. Ten okazuje się złym człowiekiem, a jego coraz bardziej napięte relacje z Samem kończą się gwałtowną strzelaniną. Aborygen zabija białego w obronie własnej. W rezultacie Sam staje się poszukiwanym przestępcą, zmuszonym do ucieczki z miasta z ciężarną żoną. Ich śladem ruszają tropiciele pod wodzą doświadczonego sierżanta Fletchera…

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

 

Reżyseria: Warwick Thornton
Scenariusz: Steven McGregor, David Tranter
Obsada: Hamilton Morris, Sam Neill, Bryan Brown
Zdjęcia: Dylan River, Warwick Thornton
Producenci: Australia
 
Gatunek: Western
Rok produkcji: 2017
Czas trwania: 110 min
Tytuł oryginalny: Sweet Country
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

NAGRODY I FESTIWALE:

2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji – konkurs główny, nagroda specjalna Jury
2018 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Luksemburgu – nagroda krytyków
2018 – Festiwal Filmowy w Sundance
2017 – Camerimage – konkurs główny, nagroda FIPRESCI
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto – nagroda Platform dla najlepszego filmu
2017 – Nagrody Akademii Filmowej Azji i Pacyfiku – najlepszy film (nagroda główna), osiągnięcia w kinematografii (nominacja), najlepszy scenariusz (nominacja)
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Adelajdzie – nagroda publiczności Foxtel Movies
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Filadelfii – konkurs główny filmów fabularnych
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Londynie – konkurs główny
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mumbaju
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pusan
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wiedniu
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Valladolid, konkurs główny, najlepszy scenariusz (nominacja), osiągnięcia w kinematografii dla reżysera (nominacja)
2017 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Goteborgu – konkurs główny
2017 – Ankieta krytyków Indiewire – nagroda ICP (4 miejsce)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

BIOGRAM REŻYSERA:

Warwick Thornton – urodził się i wychował w Alice Springs. Jego matka, Freda Glynn, była współzałożycielką i pierwszą dyrektorką Centralnego Stowarzyszenia Medialnego Aborygenów (CAAMA) oraz dyrektorką telewizji Imparja – w swoim czasie jako jedyna kobieta przewodnicząca sieci telewizyjnej na świecie. W wieku 13 lat Thornton został wysłany do szkoły przyklasztornej Zakonu Benedyktynów w Nowej Norcii, jedynym klasztornym mieście w Australii, chociaż dziś reżyser ma na pieńku z religią i nie uważa się za chrześcijanina. Karierę w mediach zaczynał jako DJ radiowy, następnie ukończył studia w Australijskiej Szkole Filmu, Telewizji i Radia. Jego filmy krótkometrażowe szybko zaczęły zdobywać nagrody na światowych festiwalach. Fabularny debiut pełnometrażowy, melodramat z życia Aborygenów, „Samson i Dalila” (2009), zapewnił mu uznanie międzynarodowej krytyki i zgarnął ponad 30 wyróżnień na całym świecie, w tym Złotą Kamerę w Cannes oraz nominację do Złotej Żaby na festiwalu Camerimage. Jedna z sióstr Warwicka, Erica Glynn, również jest uznaną na Antypodach reżyserką i scenarzystką. Jeden z braci, Scott Thornton, jest aktorem; zagrał rolę Gonzo w „Samsonie i Delilah”. Sam Warwick od początku kariery z powodzeniem łączy funkcje reżysera i operatora – również przy swoim najnowszym filmie, „Sweet Country”, który zdobył m.in. nagrodę Jury na ostatnim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Filmografia:

2017 Sweet Country
2017 We Don’t Need a Map (dok.)
2014 Words with Gods
2013 The Darkside
2013 The Turning
2011 Stranded (kr.m.)
2010 Art+Soul (tv dok.)
2009 Samson i Dalila / Samson and Delilah
2007 Nana (tv kr.m.)
2005 The Old Man and the Inland Sea (dok. kr.m.)
2005 Green Bush (kr.m.)
2002 Mimi (kr.m.)
1996 Payback (kr.m.)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Aurora Films


Psychologia

Taki tata to prawdziwy skarb. Stanął na scenie koło swojej córki i z nią… zatańczył balet

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
14 czerwca 2018
Fot. Screen z You Tube/You Tube

Nic nie poradzę na to, że wzruszają mnie takie historie. Mam nadzieję, że was też. Kiedy dwuletnia córka Marc’a Daniels’a stanęła na scenie podczas próby generalnej, zjadła ją trema. Przestraszyła się i zupełnie zablokowała. Widząc to jej tata wszedł na scenę, złapał córkę za rękę i razem z nią odtańczył wszystkie baletowe figury. 

Co więcej – Marc tańczył z córką, na rękach trzymając swoje młodsze dziecko. „Potrzebowała mnie. Wiem, że chciała zostać na scenie” – mówił po zarejestrowanym amatorską kamerą występie dumny tata. „Zapytałem, czy chce tańczyć z tatusiem, a ona kiwnęła głową, więc pomyślałem, że dołączę. Stanąłem obok niej mówiąc, że ją kocham i że jest niesamowitą tancerką”. A potem… zatańczył. Fantastyczny tata, jego córki nigdy nie powinny mieć kłopotów z pewnością siebie i docenieniem własnej wartości.

Zobaczcie ten wyjątkowy taniec.

 

źródło: Independent


Zobacz także

5 ścieżek, które prowadzą do wewnętrznego spokoju

5 ścieżek, które prowadzą do wewnętrznego spokoju

To, jakie zwierzę widzisz na tym obrazku, pokazuje co jest dla ciebie najważniejsze w miłości

7 rzeczy, przez które marnujesz swój czas i energię

7 rzeczy, przez które marnujesz swój czas i energię, zamiast korzystać z życia. Odpuść to, co ci szkodzi, lub na co nie masz wpływu