Feminizm

7 największych zagrożeń, które czyhają na kobiety we współczesnym świecie. Dyktatura jest jednym z nich

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 kwietnia 2020
Fot. iStock
 

Kobieta, czyli człowiek. Czy na pewno? Żyjemy w kraju, gdzie o podstawowe prawa, które się kobietom należą, trzeba walczyć. Żyjemy w świecie, w którym mężczyźni wciąż zarabiają więcej niż kobiety na tych samych stanowiskach. Wychowujemy się w środowiskach, gdzie o kobiecie zdradzającej partnera mówi się „dziwka”, a o mężczyźnie, który nie dochowuje wierności żonie mówi się, że „szuka przygody”. Żyjemy w poczuciu zagrożenia, bo na coraz więcej ważnych, dotyczących nas spraw nie mamy wpływu.

Dziś jednoczymy się w proteście przeciwko nieludzko okrutnej ustawie. Prawu, które odbierze nam możliwość decydowania o tym, jak potoczy się nasze życie. Które doprowadzi do wielu ludzkich dramatów. Ale zagrożeń jest więcej.

7 największych zagrożeń, które czyhają na kobiety we współczesnym świecie

1. Przemoc ze strony partnera

Statystyki są przerażające. Nawet najbardziej rozwinięte pod względem ekonomicznym i cywilizacyjnym państwa europejskie nie radzą sobie z falą domowej przemocy, jakiej doświadczają kobiety. Skala zjawiska nie pozostawia złudzeń: one giną każdego dnia, po cichu. Wcześniej ich piekło trwa nierzadko latami.

Trzeba nam realnego programu wsparcia dla ofiar przemocy domowej oraz ich dzieci, skutecznych procedur, które zapewnią jak najszybsze i trwałe odizolowanie od sprawcy, a przede wszystkim pomoc – psychologiczną i fizyczną.

2. Brak skutecznej polityki prorodzinnej i społecznej państwa

Bezmyślne rozdawnictwo zamiast konkretnych, przemyślanych programów aktywacji zawodowej dla matek, brak wystarczającej ilości żłobków – wszystko to szkodzi kobietom, zamyka je w jednej funkcji społecznej bez możliwości rozwoju, sprawia, że coraz trudniej wrócić im na rynek pracy.

3. Całkowity zakaz aborcji, a także zakaz edukacji seksualnej w szkołach

Wszyscy zgadzamy się z tym, że podjęcie decyzji o przerwaniu ciąży jest wewnętrznym dramatem dla każdej kobiety. Jednak  w społeczeństwie, gdzie człowiek, zatem również kobieta, traktowany jest podmiotowo, a nie przedmiotowo, taką decyzję pozostawia się temu, kogo ona bezpośrednio dotyczy. Źle skonstruowane, okrutne prawo odbierające nam możliwość decyzji jest nie tylko przejawem  braku humanizmu wobec kobiet, ale i bardzo realnym zagrożeniem dla ich zdrowia i życia.

Brak dostępnej powszechnie edukacji seksualnej, z rzetelnym, opracowanym przez specjalistów programem nauczania to ogromne niebezpieczeństwo dla młodych, dorastających kobiet. Badania na całym świecie pokazują, że tam gdzie dostęp do wiedzy z dziedziny seksualności jest czymś normalnym, maleje liczba nastoletnich ciąż. Wiedza równa się świadomość.

4. Mała liczba przedstawicielek kobiecych w instytucjach rządowych i samorządowych

To nasza prawdziwa bolączka. Wciąż mało nas tam, gdzie decyduje się o ważnych (nie tylko dla nas, kobiet) sprawach. Wciąż częściej wybiera się polityków niż polityczki, łatwiej powierza władzę mężczyznom niż kobietom. A przecież nic o nas bez nas.

5. Patriarchat

Koszmar wielu kobiet. Wychowanie ich w przekonaniu, że harmonia świata opiera się na męskiej dominacji. Że mężczyzna sprawuje kontrolę nad kobietą. Nadawanie cechom „męskim” specjalnej wartości, bagatelizowanie i trywializacja tego, co „kobiece”. Patriarchat rzutuje na całe nasze życie, związki, na to w końcu jak same wychowujemy córki.

6. Fanatyzm religijny

Dzisiaj, kiedy instytucje religijne wykluczają kobiety ze swoich hierarchii i rytuałów, lub też nie dopuszczają ich do wyższych szczebli w swoich strukturach,  nieuniknioną implikacją jest to, że kobiety są gorsze. Fanatyzm religijny prowadzi do wzmacniania restrykcji, ograniczania naszych praw, bagatelizowania naszych potrzeb i gloryfikowania funkcji społecznej mężczyzny. A przecież grupy religijne powinny bronić prostej zasady etycznej: prawa człowieka jako każdej osoby powinny być święte i nie mogą zależeć od czegoś tak „ziemskiego”, jak genitalia.

7. Dyktatura

Tam gdzie rządzi jedna ideologia, nie ma mowy o indywidualnym podejściu do obywatela. Tam nie ma wolności, nie ma możliwości rozwoju, decydowania o sobie. Tam nie można być innym, myśleć inaczej. Tam nie można być szczęśliwym.


Feminizm

Poprawia stan włosów, detoksykuje i dba o pęcherz. To nie wszystkie zalety rzodkiewki

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
15 kwietnia 2020
Rzodkiewka - witaminy, uprawa w doniczce , rzodkiewka biała, rzodkiewka kcal
Fot. iStock
 

Rzodkiewka jest warzywem po które chętnie sięgamy cały rok. Najbardziej smaczna jest ta wiosenna, najlepiej z własnej grządki, idealna na kolorowe kanapki, do twarożku i zielonych sałatek. Jakie witaminy ma rzodkiewka, ile ma kalorii (kcal), czy można uprawiać ją w doniczce lub na balkonie?

Rzodkiewka uwielbiana jest za swoją chrupkość oraz charakterystyczny, ostry smak. Do wyboru mamy wiele odmian różniących nieznacznie smakiem i kolorem. Kupimy rzodkiewki w kolorze białym, czerwonym, fioletowym, czy czarnym. Co ciekawe, można jeść nie tylko korzeń, ale i liście, które pasują do zielonych sałatek. Z nasion można wyhodować kiełki, które są prawdziwą bombą witaminową. Jest ona nie tylko smaczna, ale i zdrowa.

"<yoastmark

Rzodkiewka – witaminy 

Rzodkiewka w niewielkim korzeniu kryje witaminy takie jak: witaminę C, witaminy z grupy B, oraz składniki mineralne: potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, sód. Zawiera sporo wody, niewiele białka i tłuszczu, natomiast znacznie więcej błonnika. Jest też niskokaloryczna – rzodkiewka zawiera 19 kcal w 100 g, więc można jeść ją bez obaw o figurę. W rzodkiewce znajdziemy także cenne substancje wykazujące działanie antybakteryjne i  przeciwnowotworowe izotiocyjaniany. W niedocenianych liściach rzodkiewki kryje się niemało witaminy C, witaminy B1, B2, E i PP. Znajdziemy w nich także: żelazo, wapń, magnez, potas i fosfor. W przypadku popularnych kiełków rzodkiewki, które są prawdziwą skarbnicą cennych dla zdrowia substancji. Znajdziemy w nich witaminy A, B1, B2, B3, C, E oraz składniki mineralne takie jak: wapń, żelazo, magnez, cynk, siarka, potas, fosfor, miedź, mangan.

Rzodkiewka biała – coraz bardziej popularna 

Poza lubianą czerwoną rzodkiewką, coraz chętniej sięgamy po jej jaśniejszą kuzynkę. Rzodkiewka biała jest bardziej pikantna w porównaniu do rzodkiewki o czerwonej skórce, co zawdzięcza większej ilości olejków eterycznych. Olejki te odpowiadają nie tylko za smak i aromat, ale sprawiają, że biała rzodkiewka ma więcej właściwości przeciwzapalnych i bakteriobójczych. Jest również niskokaloryczna – rzodkiewka biała zawiera 16 kcal w 100 g, ma, podobnie jak czerwone odmiany, niski indeks glikemiczny. W białej rzodkiewce znajdziemy podobnie jak w innych, sporo witamin i minerałów oraz błonnika. Są tu witamina A i witaminy z grupy B, cynk, fosfor,  fluor, magnez, mangan, miedź, molibden, potas, selen, sód, wapń i żelaza. Polecana jest szczególnie przy stanach zapalnych dróg moczowych. Można wyciskać z niej sok, jadać w sałatkach czy przygotować zupę krem.

"<yoastmark

Rzodkiewka – właściwości dla zdrowia

Rzodkiewka – jakiej odmiany by nie była – jest wartościowym warzywem w codziennej diecie. Ta skarbnica witamin i minerałów doskonale wpływa na zdrowie.

Rzodkiewka chroni układ pokarmowy

Obecność antybakteryjnych olejków eterycznych sprawia, że spożywanie surowej rzodkiewki dobrze wpływa na pracę układu trawiennego. Rzodkiewka pobudza wydzielanie żółci, co dobrze wpływa na pracę wątroby. Siarka obecna w tych warzywach niszczy szkodliwe bakterie obecne w przewodzie pokarmowym. Błonnik pozwala na skuteczniejszą pracę jelit i zapobiega zaparciom.

Rzodkiewka na zdrowy pęcherz

Rzodkiewka jest naturalnym środkiem moczopędnym, ułatwiającym pozbywanie się bakterii z moczem, co zapobiega ich mnożeniu się w drogach moczowych. Działa także bakteriobójczo, dzięki czemu jest cennym wsparciem w zapobieganiu i zwalczaniu infekcji dróg moczowych.  

Rzodkiewka detoksykuje

Dzięki wpływowi na pracę nerek, wątroby i jelit, rzodkiewki wspierają oczyszczanie organizmu. Toksyny i uboczne produkty przemiany materii są wydalane szybciej, więc nie zalegają w organizmie. Rzodkiewka przyspiesza metabolizm, więc jest coraz częstszym elementem diet detoksykujących. Wspomniany już błonnik przyspiesza pracę układu pokarmowego.

"<yoastmark

Rzodkiewka pomaga schudnąć

Rzodkiewki są bardzo sycące i niskokaloryczne. Mają niewiele węglowodanów, za to nie brakuje im błonnika, który zapobiega napadom głodu oraz przyspiesza procę układu pokarmowego. Są więc bardzo dobrą opcją dietetyczną dla tych, którzy chcą schudnąć. Mają niski indeks glikemiczny, więc nie powodują wahań cukru we krwi. Rzodkiewki to dobry pomysł na zdrową przekąskę nie tylko w trakcie diety.

Rzodkiewka dla zdrowych włosów i paznokci

Rzodkiewka posiada wysoką zawartość siarki, więc jest cenna dla wzmocnienia włosów i paznokci. Poza tym siarka pomaga uregulować wydzielanie sebum przez skórę głowy, co wpływa na ich ładniejszy wygląd, wspiera także tempo ich wzrostu i hamuje wypadanie.

Rzodkiewka – uprawa w doniczce

Uprawa w doniczce nie jest skomplikowana – rzodkiewka urośnie na parapecie i na balkonie, przy odpowiedniej pielegnacji. Aby taka uprawa się udała, należy pamiętać, że wysiew nasion jest możliwy w marcu, kwietniu, na początku maja oraz w sierpniu i pierwszej połowie września. Najlepiej urośnie i zawiąże korzeń na balkonie słonecznym, tak samo na parapecie kuchennym. Nasiona do ziemi najlepiej wykładać punktowo na głębokość około 1 cm. Doniczka na rzodkiewki powinna być dość głęboka i pojemna – minimum 5 litrów i 20 cm wysokości. Jeśli będzie zbyt mało światła, wyrosną liście, ale korzenie nie rozwiną się odpowiednio. Rzodkiewki rosną najlepiej w żyznej ziemi, jednak ich nawożenie nie jest wskazane. Co prawda będą bardziej okazałe, ale mniej zdrowe. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ ziemia nie może być sucha. Rzodkiewka w doniczce czy na balkonie wyrasta szybko. Warto wiedzieć, że wczesne odmiany, idealne na wiosnę, dojrzewają w ciągu 18-30 dni od wykiełkowania, średnio wczesne, polecane na jesień – w ciągu 35-40 dni.

Fot. iStock

Warto jeść rzodkiewki, należy jednak pamiętać, że nie przysłużą się każdemu. Ze względu na obecność glikozydów i olejków gorczycowych, rzodkiewek nie poleca się osobom cierpiącym na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, nieżyt jelit, oraz chorującym na zapalenie wątroby. Rzodkiewki u osób z wrażliwym układem pokarmowym mogą powodować zgagę.


źródło:  www.ekologia.pl ,www.organicfacts.net , niepodlewam.blogspot.com 

Feminizm

Higiena w podróży – jak zachować komfort w trudnych warunkach?

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
15 kwietnia 2020
Fot. Materiały prasowe

Podróże, chociaż sprawiają przyjemność, niekiedy mogą być źródłem problemów, zwłaszcza jeśli mowa o higienie w podróży. W miejscach, gdzie dostęp do bieżącej wody jest utrudniony, ciężko o prawidłową higienę osobistą czy higienę intymną. Jak zachować komfort w trudnych warunkach?

Fot. Materiały prasowe

Podróże a higiena intymna

O higienę intymną powinien dbać każdy. Szczególnie wtedy, kiedy jesteśmy na rajdzie rowerowym, pod namiotami czy w trakcie wspinaczki na najwyższy szczyt świata. Odpowiednia higiena intymna daje nam poczucie świeżości, eliminując uczucie pieczenia i swędzenia, które może doprowadzić do poważnych infekcji bakteryjnych czy grzybiczych.

Aktywna podróż, szczególnie ekstremalna, nie pozwala na długie kąpiele w wannie z pachnącą pianą i musującymi bąbelkami. Czasem trzeba ratować się kosmetykami, które nie wymagają użycia wody lub zajmują mało miejsca w plecaku.

Jeśli myślisz o podróży i zamierzasz nocować poza hotelem, zaopatrz się w/we:

 • Chusteczki do higieny intymnej, pakowane pojedynczo lub po 10-20 sztuk. Takie chusteczki możesz kupić w drogeriach lub aptekach. Zwróć uwagę na te biodegradowalne, które możesz wyrzucić do toalety. Chusteczki do higieny intymnej przydadzą się także wtedy, kiedy w trakcie wyjazdu dostaniesz okresu.
 • Żel do higieny intymnej. Jeżeli masz ograniczone miejsce w plecaku, przelej żel do higieny intymnej do małej buteleczki. Dzięki niemu zachowasz odpowiednie pH okolic intymnych.
 • Wkładki higieniczne, jeżeli jesteś kobietą. Dzięki temu Twoja bielizna zawsze będzie czysta, niezależnie od sytuacji, a Ty unikniesz brzydkich zapachów. Jedyne o czym musisz pamiętać, to ich regularna wymiana.
 • Kubeczek menstruacyjny, kolejny niezbędnik dla świadomych pań. Zapewni Ci on komfort podczas podróży. Jako produkt wielorazowego użytku pozwala zaoszczędzić miejsce w plecaku. Przed użyciem wymaga opróżnienia i dokładnego umycia. I jest bardzo eko!

Higiena rąk i stóp w podróży

Higiena rąk oraz stóp jest równie ważna, jak higiena intymna w podróży. Dlaczego? Ponieważ odpowiednia pielęgnacja stóp pozwoli uniknąć bolesnych otarć, a nawet grzybicy na wyjeździe. Dzięki higienie rąk pozbędziemy się bakterii, szczególnie przed spożywaniem posiłków.

Jeżeli niezależnie od warunków zależy nam na odpowiedniej higienie osobistej, powinniśmy zadbać o to, aby w plecaku znalazły się:

 • mała butelka z wodą, dzięki której przemyjemy dowolną część ciała,
 • antybakteryjny żel lub pianka do rąk, z dodatkiem alkoholu, który nie wymaga spłukiwania, jest wydajne i zajmuje mało miejsca,
 • przybory do paznokci, w tym nożyczki, cążki i pilniczek, które powinni posiadać wszyscy, mający skłonności do łamania się lub wrastania paznokci,
 • krem do rąk i do stóp, działający cuda na suchą i popękaną skórę; przed wyjazdem należy przetestować kilka kremów (nawilżających, odżywczych), aby znaleźć najodpowiedniejszy dla siebie,
 • plastry opatrunkowe na odciski czy skaleczenia,
 • mały żel na rany, który pozwoli oczyścić ranę i nawilżyć skórę,
 • talk do stóp, który zbawiennie wpłynie na skutki otarć i odparzenia stóp,
 • japonki, niezbędne przed wejściem do toalety czy pod prysznic w niezbyt pewnych warunkach. Nawet te najtańsze pozwolą uniknąć grzybicy czy innych chorób stóp i paznokci.

Fot. Materiały prasowe

Pielęgnacja włosów w podróży

Podróżując, zapominamy o włosach, które również powinniśmy utrzymywać w dobrej kondycji. O ile niektórych chcemy się pozbyć, o tyle te na głowie ze względów higienicznych powinny być zadbane. Dlatego pakując się przed wyjazdem, warto schować do plecaka nie tylko buteleczki z szamponem i odżywką, których używamy na co dzień, ale też suchy szampon absorbujący zanieczyszczenia i nadmiar sebum.

Nie powinniśmy zapominać także o szczotce czy grzebieniu do włosów. Obecnie w wielu sklepach możemy nabyć składane szczotki do włosów, które zajmują naprawdę mało miejsca. Kobiety do swoich kosmetyczek powinny zapakować także dodatkowe gumki do włosów i chusty na głowę osłaniające włosy przed kurzem i brudem, przydatne również na czas odwiedzania miejsc kultu religijnego.

Fot. Materiały prasowe

Ochrona twarzy podczas wyjazdu

Tak jak włosy, ręce czy stopy wymagają ochrony i użycia specjalnych kosmetyków, tak w podróży twarz wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Niewyobrażalne jest pozostawienie na niej makijażu na noc po całym dniu trekkingu, czy nie zmycie kurzu i piachu po pustynnej eskapadzie. Jeżeli nie zadbamy o cerę, będziemy zmagać się z niechcianymi krostkami, alergiami, a nawet stanami zapalnymi.

Jeżeli chcesz cieszyć się zdrową i promienną skórą, spakuj:

 • żel do mycia, odpowiedni do Twojego rodzaju cery oraz tonik, które możesz umieścić w małych pojemniczkach,
 • chusteczki do demakijażu, pakowane pojedynczo lub szczelnie zamykane, dzięki którym pozbędziesz się resztek kosmetyków,
 • krem do twarzy z filtrem, który chroni swoją skórę przed przebarwieniami czy podrażnieniami; wybierz taki krem, który będzie lekki i nie zapcha porów,
 • próbki kremów i peelingów, o które możesz poprosić w każdej drogerii czy aptece – dzięki nim skóra zazna minimum luksusu nawet na końcu świata.

Fot. Materiały prasowe

Higiena osobista na wyjeździe

Aby być w 100% przygotowanym na wyjazd, spakuj także szybkoschnący ręcznik do ciała. Pamiętaj, aby nie trzeć nim ciała, a jedynie delikatnie go przykładać. Ponadto zaopatrz się w mini kosmetyki, które możesz schować w bagażu podręcznym. Przykładem takich produktów są żele do ciała, mini pasty do zębów czy antyperspiranty.

Od niedawna dość popularne są jednorazowe mydełka w plasterkach, które pod wpływem wody zamieniają się w pianę. Dzięki nim nie musisz pakować całej mydelniczki ani dużego żelu pod prysznic.

Odpowiednia higiena w podróży pozwala uniknąć nieprzyjemnych infekcji, a nawet stanów zapalnych. Zabranie już kilku kosmetyków może sprawić, że nawet na końcu świata zatroszczymy się o siebie i naszą higienę osobistą.

Materiał prasowy Travelduck


Zobacz także

To nieprzerwany potok ludzkich tragedii, ale nie jesteście same! Federa pomoże każdej kobiecie

Seksizm uderza w godność kobiet. Jest wiele sytuacji, w których mamy z nim do czynienia

Seksizm uderza w godność kobiet. Jest wiele sytuacji, w których mamy z nim do czynienia

Po co te walki i oburzenie? Bo zmieniło się wiele, ale wciąż za mało