Lifestyle Psychologia

Emocjonalny wampir, czyli ten, który sprawia, że czujesz się źle

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 czerwca 2018
Fot. iStock/Viktor_Gladkov
 

Jednym z głównych filarów zdrowego i harmonijnego rozwoju osobistego jest nasze otoczenie: wszyscy ci, których obecność obok nas powinna generować pozytywne emocje i być źródłem dobrych wartości. Niestety jednak, nie wszyscy wokół przynoszą nam tylko pozytywne doświadczenia; na ogół ukrywają się wśród nich „emocjonalne wampiry”. Nie można przejść przez życie i nie spotkać na swojej ścieżce ani jednej osoby, która nie miałaby tendencji (nawet nieświadomie) do osłabienia naszego stanu emocjonalnego.

Jak wygląda relacja z emocjonalnymi wampirami?

Aby zbliżyć się do osoby, z którą chcą się związać, emocjonalne wampiry muszą zdobyć jej zaufanie. Kiedy tylko zyskają twoją sympatię i przychylność starają się być blisko. Dzięki temu mogą łatwo wykorzystywać na swoją korzyść twoje wrażliwe punkty. Nie możemy cieszyć się dobrą jakością życia, gdy w naszym kręgu zaufania jest osobowość tego typu. Nie zdziw się, może to być twój przyjaciel, członek rodziny lub nawet twój partner.

Oczywiście, im bardziej łączy was zaufanie i bliskość, tym trudniej jest poradzić sobie z tą sytuacją, zwalczyć jej negatywne skutki.

3 typy emocjonalnych wampirów z twojego otoczenia

Negatywna osobowość

Jego celem jest pokazać ci, że jesteś „gorszy”. Aby to zrobić, uzna on za negatywne wszystko, co dotyczy ciebie i co jest z tobą związane – twoje decyzje, opinie, działania. Na koniec powie ci, że to wszystko „dla twojego dobra”.

Osobowość ofiary

Emocjonalny wampir o osobowości ofiary nie przestaje narzekać na swój los. Bez przerwy wyraża nieuzasadnione lęki i skargi. Nawet jeśli obiektywnie nie ma powodów do narzekania. Jego postawa dosłownie cię „dołuje”. Poza tym, taka osoba nigdy nie będzie miała czasu na skupienie się na tym, co dzieje się z tobą, ani nie będzie dla ciebie, gdy będziesz jej potrzebował.

Osobowość bez empatii

Empatia jest niezbędnym składnikiem inteligencji emocjonalnej. Wampiry emocjonalne nie wykazują tej cechy z powodu silnego ukierunkowania na swoje egoistyczne działania; nie zastanawiają się, czy kogoś ranią i nic ich to nie obchodzi.

Pamiętaj, nikt nie ma prawa ma prawa cię ranić. Jesteś tutaj po to, by być szczęśliwym, nie cierpieć bez powodu.


Na podstawie: nospensees.fr


Lifestyle Psychologia

Jeśli się nie zmienisz, to odejdę. Dlaczego szantaż emocjonalny nie jest dobrym rozwiązaniem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 czerwca 2018
fot. iStock/AleksandarNakic
 

Są ludzie, którzy kończą daną relację nie dlatego, że naprawdę chcą odejść, ale dlatego, że mają nadzieję, że ich partner zareaguje, zacznie działać, walczyć. Wierzą, że ukochany, w obliczu nadchodzącej straty, zacznie zaspokajać ich emocjonalne potrzeby, które wcześniej ignorował. To remedium, choć może odnieść natychmiastowy skutek, w dłuższej perspektywie okaże się dość kosztowne dla związku. Emocjonalna manipulacja i szantaż nie są najlepszym sposobem na rozwiązywanie problemów w miłości.

Dlaczego? Ponieważ ostatecznie sprawiają, że konflikt, zamiast zostać przepracowany, zrozumiany i rozwiązany, zostaje ukryty, na jakiś czas. Dzieje się tak: mówisz, że odchodzisz, jeśli on/ona nie zmieni swojego postępowania wobec ciebie. Chcesz wpłynąć na zachowanie partnera, stawiając ostateczny warunek. Jednocześnie jednak uruchamiasz logikę warunkowania i kontroli, która może zwrócić się przeciwko tobie w dowolnym momencie. Twoim prawdziwym zamiarem jest przejęcie kontroli nad partnerem.

To nic więcej jak manipulacja i emocjonalny szantaż. Druga osoba zostaje postawiona „pod ścianą” bez opcji wyboru. Dodatkowo, wykorzystujesz jej uczucia. Jeśli wiesz, że cię kocha, sprawiasz, że reaguje dokładnie tak, jak chcesz, poddając się kontroli. Innymi słowy, stawiasz swoje potrzeby ponad wszystko i pozostawiasz drugą osobę niezdolną do reagowania.

To już nie spontaniczność, ale kalkulacja, która determinuje dalsze losy związku. To nie jest już szczerość, ale taktyka, która definiuje więź między wami.

Co się stanie, jeśli się „przeliczysz”? 

Czasami sprawy nie idą tak, jak chcesz i dzieje się dokładnie odwrotnie: druga osoba zgadza się i postanawia zakończyć związek, aby nie można było nią manipulować. Niekoniecznie jest to wyraz tego, co ta osoba faktycznie czuje lub myśli, ale może być jedynie przejawem psychologicznej gry, którą sam wprawiłeś w ruch. Tak więc ceną manipulacji i szantażu nie może być zaufanie i prawdziwa intymność, które miałeś w związku, a także sam związek.

Może też się zdarzyć, że związek się nie zakończy, ale szantaż znacznie was od siebie oddali. Nic już nie będzie tak, jak dawniej.

Nie warto uciekać się do manipulacji, by ratować miłość. Miłość karmi się przede wszystkim szczerością i uczciwością.


 

Na podstawie: nospensees.fr


Lifestyle Psychologia

Kochać, to towarzyszyć drugiemu w pogoni za jego marzeniami. 10 rzeczy, których dla miłości poświęcić ci nie wolno

Redakcja
Redakcja
25 czerwca 2018
Fot. iStock / AleksandarNakic

Zdrowy związek sprawia, że rozwijasz się i wzrastasz jako osoba. Że obie połówki relacji czują się dobrze i upewniają się, że to szczęście jest obustronne. Niezdrowe relacje sprawiają, że odtwarzasz szkodliwe wzorce. Masz podcięte skrzydła, ​​twoje życie nie jest tak pełne i radosne, jak powinno, i czujesz, że coś jest nie tak.

Czego nigdy nie powinieneś poświęcać dla związku

1. Twojego szczęścia

Nigdy nie zapominaj, że masz prawo być szczęśliwym. Niektóre chwile będą trudniejsze niż inne, ale twój partner musi być źródłem szczęścia i radości w twoim życiu. Kiedy tak ważna osoba nieustannie sprawia, że ​​czujesz się źle lub jest ci smutno, związek jest należy przeanalizować i przemyśleć. Niektórzy muszą dopiero nauczyć się dawać szczęście innym.

2. Twojej radości

Czy śmiejesz się razem ze swoim partnerem? We wszystkich relacjach są nieporozumienia, ale w dobrych związkach są również chwile pełne śmiechu i radości.

Ważne jest, aby cieszyć się życiem razem ze swoim partnerem, ale także ze znajomymi i rodziną. Twój towarzysz musi zrozumieć i uszanować tę potrzebę.

3. Twojej wolności

Zdrowa więź da ci możliwość bycia sobą, to relacja, w której wszystko jest kwestią wolnego wyboru, a nie ograniczeń narzuconych ci przez partnera. Zdrowy związek to dwoje ludzi, którzy lubią spędzać razem czas, ale muszą także spędzać czas sami. Nie mylmy jednak ograniczania osobistej przestrzeni ze wspólną troską o nasz dom i dzieci.

4. Twojego wewnętrznego spokoju

Jeśli chcesz być szczęśliwy, wewnętrzny spokój jest czymś niezbędnym. Partner, który nieustannie sprawia, że odczuwasz lęk, zdenerwowanie, depresję, rani cię.   Jeśli tak jest w twoim przypadku, zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy ten związek jest obustronny?
  • Czy tak chcę spędzić resztę życia?
  • Czy on / ona mnie uszczęśliwia? Czy ja go uszczęśliwię?
  • Czy naprawdę warto to kontynuować?

Są związki, które muszą się zakończyć, abyście mogli żyć w pełni, podążając każde własną drogą.

5. Twoich doświadczeń

Życie jest ekscytujące. Przynosi ci doświadczenia, które napełniają radością i uczą.  Życie w parze to również doświadczenie, które może być satysfakcjonujące, ale nie powinno cię ograniczać. Ważne jest, aby wspólnie ze sobą żyć, stawiać sobie wyzwania i znajdować nowe doświadczenia.

6. Twojej osobowości

Odpowiednią dla ciebie osobą jest ten, kto pokocha ciebie takim, jakim jesteś. W zdrowym związku nie próbujesz zmienić drugiego. W miłości nie wybieramy cech charakteru, który kochamy, ani tych, które należy wyeliminować (o ile oczywiście nie stanowią one dla nas zagrożenia).

7. Twoich relacji z innymi

Na początku związku chcesz spędzać czas z osobą, którą kochasz. Potem zdajesz sobie sprawę z tego, że brak ci spotkań z przyjaciółmi. Jeśli po dwóch miesiącach relacji nadal nie będziesz miał okazji zobaczyć swojej rodziny i przyjaciół, być może twój partner jest zaborczy. Ważne jest, aby mieć w życiu wiele relacji, które pomagają nam czuć wsparcie. Wyłączna zależność od partnera nie jest zdrowa.

8. Twoich uczuć

Szacunek jest podstawą zdrowego związku. Obie strony muszą być w stanie słuchać i rozumieć opinie i uczucia innych bez osądzania.

9. Twoich marzeń

W zdrowej relacji obie strony nieustannie się wspierają. Każdy ma swoje własne marzenia, w których druga osoba nie musi uczestniczyć, ale powinna je wspierać. W końcu kochać to towarzyszyć drugiemu w pogoni za jego marzeniami.

10. Twoich przekonań

To, w co wierzysz, twoje wartości i inne ideały są ważne. Nikt nie ma prawa próbować zmienić twojej wiary. Jasne, że często druga osoba otwiera nas na to, czego bez nie byśmy nie zauważyli, nie uświadomili sobie. Zmiana jednak musi wypływać z nas samych.


Na podstawie: nospensees.fr 

 


Zobacz także

Loki, które uwodzą

Podaruj więcej niż kosmetyki

„Potknij się, gdy wchodzisz do pokoju, w którym on przebywa”. 129 pomysłów na to, jak zdobyć męża, czyli „odlotowy” poradnik z 1958 roku