Psychologia Związek

Dlaczego nie możesz znaleźć miłości? Przeanalizuj te pięć najczęstszych powodów

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
24 października 2018
Fot. iStock / KML_Creative_Group
 

Bycie singlem przez pewien czas ma swoje zalety. I choć może większość z nas chce być w związku, nie zawsze wychodzi to nam na dobre. Czasem lepiej poczekać niż zadecydować się na życie z kimś, a właściwie obok kogoś, kto nas ogranicza, kto nas unieszczęśliwia lub nie umie uszczęśliwić. Dlaczego nie możesz znaleźć dobrej, prawdziwej miłości? Jest kilka powodów. Najważniejsze z nich znajdziecie poniżej.

1. Za bardzo potrzebujesz

Nie ma szybszego sposobu, aby odsunąć od siebie człowieka, niż za bardzo go potrzebować. Potrzebować kogoś za tak bardzo, by nie umieć funkcjonować normalnie, to czuć się bez niego niekompletnym, mieć w sobie emocjonalną pustkę, którą próbujemy wypełnić na siłę. Taka potrzeba wynika najczęściej z braku poczucia własnej wartości.

2. Jesteś zbyt wybredna 

W dzisiejszych czasach jesteśmy wręcz nasyceni nierealistycznymi wymaganiami i zapomnieliśmy czym naprawdę powinna być miłość.

Może nie podoba ci się jego praca, może nie podoba ci się sposób, w jaki się ubiera, może uważasz, że jego hobby jest beznadziejne. Ważne jest, aby uświadomić sobie, że te rzeczy o niczym nie świadczą, no najważniejsze jet to, że naprawdę to cudowny, uprzejmy, troskliwy człowiek.

3. Nie pracowałaś nad sobą 

Dobry związek sprowadza się do dwóch rzeczy: właściwej osoby we właściwym czasie. Ale to ty ją przyciągasz. Jeśli nie cenisz siebie, będziesz przyciągać osoby z takim samym podejściem do ciebie. Jeśli jesteś emocjonalnie niedostępny, będziesz z człowiekiem, który również jest emocjonalnie niedostępny. Aby przyciągnąć prawdziwy związek, najpierw musisz upewnić się, że jesteś we właściwym miejscu emocjonalnie.

 4. Pragniesz kogoś, kto nie chce ciebie

To wprost niebywałe, on wydaje się być wszystkim, czego pragniesz, nie możesz mu się oprzeć. Ale kiedy już jesteście parą, odczuwasz ten dyskomfort odrzucenia. Niby jesteście razem, ale wiesz, że jest to związek na siłę. Że gdybyś odeszła, on by za Tobą nie pobiegł. Że mu nie zależy.

5. Wadliwy system „selekcji”

Zły system selekcji z góry warunkuje porażkę, zanim jeszcze twój związek ma szansę się rozwinąć. Nie dbasz o swoje potrzeby, wybierasz to, co wydaje ci się słuszne, ale nie potrafisz być obiektywna, nie uczysz się na błędach. Ciągle wiążesz się z facetami, których łączy pewien podobny zestaw cech. Czujesz się jak w zaklętym kręgu powielając te same schematy i myśląc za każdym razem „już tu byłam”.

Spójrz z boku na swoje życie. Odetchnij głęboko. Daj sobie czas i zastanów się, jak wprowadzić niezbędne zmiany.


Na podstawie: thoughtcatalog.com


Psychologia Związek

„Nie pyta się silnej kobiety, czy jest zmęczona, cierpi albo upadła, jeśli przeżywa lęk lub strach…”

Redakcja
Redakcja
25 października 2018
Fot. Screen z Facebooka / High Quality Woman-szkolenia dla kobiet
 

Wiele z nas uchodzi za silne kobiety. Często my też chcemy być w ten sposób postrzegane, ale nikt nie wie oprócz nas samych, jak wiele nas to kosztuje, ile wysiłku, samozaparcia, determinacji. Być może właśnie dlatego ten wpis na Facebooku znalazł zrozumienie wśród kobiet, które się z nim utożsamiły. A wy? Zgadzacie się z tymi słowami?

„SILNE

Kiedy widzą Cię jako silną kobietę, myślą, że nie potrzebujesz niczego ani nikogo, dasz sobie sama radę ze wszystkim, co teraz się dzieje i ze wszystkim, co Ci się stanie. Że nie masz nic przeciwko temu, żeby Cię nie słyszeć, leczyć czy kochać.

Kiedy widzą Cię jako silną kobietę, szukają Cię, byś pomogła im nieść ich krzyż. Rozmawiają z Tobą i myślą, że nie trzeba Cię słuchać.

Nie pyta się silnej kobiety, czy jest zmęczona, cierpi albo upadła, jeśli przeżywa lęk lub strach. Ważne jest to, że zawsze tam jest: latarnia morska we mgle , skała na środku morza.

Silna kobieta nigdy nie dostaje przebaczenia. Jeśli traci kontrolę, mówią, że jest słaba lub histeryczna.

Kiedy silna kobieta znika na chwilę, wszyscy to zauważają, ale kiedy jest, jej obecność jest oczywista.

Ale to , w jaki sposób masz brać niezbędną siłę każdego dnia, by być taką kobietą, nie ma dla nikogo znaczenia.

Uhonorowanie, rozpoznanie, szacunek i podziękowania dla silnych kobiet Twojego życia, bo też trzeba je tulić i kochać.”

autor nieznany, rys.Amanda Oleander


Psychologia Związek

Dlaczego warto piec ciasta? Jest przynajmniej 6 powodów!

Redakcja
Redakcja
24 października 2018
Fot. iStock / gpointstudio

Niedzielne spotkania przy cieście, herbacie czy kawie to dla wielu z nas jedno z najmilszych wspomnień z dzieciństwa. To właśnie wtedy człowiek spędzał popołudnie nad albumem ze zdjęciami i kawałkiem pysznej maminej szarlotki. Chociaż życie nabrało tempa, warto wrócić do tradycji związanej z pieczeniem. Sentymentalna podróż w czasie to nie jedyna zaleta. 

Pamięć węchowa to istny fenomen ludzkiego organizmu, który sprawia, że nawet po wielu latach konkretna woń pozwala nam przywołać nawet najdalsze wspomnienia. To ona sprawia również, że jesień kojarzy nam się z zapachem suszonych grzybów, a Boże Narodzenie z aromatem pomarańczy czy przypraw korzennych wykorzystywanych podczas robienia pierników. Pieczenie ciast poza wywoływaniem miłych wspomnieć ma również inne zalety.

Czas tylko dla Ciebie

Piekąc choć na chwilę odcinamy się od świata. W zależności od stopnia skomplikowania wypieku, musimy odpowiednio skoncentrować się na produktach, proporcjach i odpowiednim czasie przygotowywania odpowiednich elementów. Dla osób, które są w ciągłym biegu, jest to idealna okazja do wyciszenia się i pozostania chociaż na chwilę sam na sam ze swoimi myślami.

Fot. Materiały prasowe

Zdaniem profesor Donny Pincus z Uniwersytetu w Bostonie wszystkie czynności, które wykonujemy podczas pieczenia ciasta: mierzenie i mieszanie składników, miksowanie czy zanurzanie dłoni w miękkim cieście, pozwalają nam na koncentrację i relaks zarówno ciała, jak i umysłu. Przyjemny smak i zapach dodatkowo nas odprężają” – komentuje Marta Rolnik-Warmbier, psycholog współpracujący z marką Delecta.

Słodki efekt końcowy i poczucie satysfakcji dodatkowo zwieńczają dzieło.

Wiem, co jem

Samodzielne przygotowywanie ciasta, choćby i instant, sprawia, że doskonale wiemy co kryje się w naszym wypieku. Mamy świadomość co zostało użyte do jego produkcji, jak również sami mamy wpływ na proporcje. A do tego można je samodzielnie przyozdobić 🙂

Oszczędność

Nie bez znaczenia jest też aspekt finansowy. Kupując ciasto w cukierni płacimy za nie około 22 zł za kilogram lub około 16 zł za kawałek w popularnych kawiarniach. Przy samodzielnym wypieku koszt ten jest dwu a nawet trzykrotnie mniejszy. Zakup ciasta wydaje nam się bardziej opłacalny, ponieważ sądzimy, że i tak nie zjemy całej blachy? Temu jednak można zaradzić!

Pretekst do spotkań

Nie czarujmy się. Coraz więcej Polaków żyje w pojedynkę, a dzieci wcześniej czy później opuszczają rodzinny dom. Czy w takiej sytuacji jest sens przygotowywania całej blachy ciasta? Oczywiście! Stworzenie pysznego wypieku to świetna okazja do zaproszenia znajomych bądź odwiedzenia ich z niezapowiedzianą wizytą. Ciasto przyniesione do pracy w poniedziałkowy poranek również z pewnością wywoła uśmiech na twarzy niejednego współpracownika.

Fot. Materiały prasowe

Wyrażenie uczuć

Samodzielne przygotowanie potrawy to najprostszy sposób do powiedzenia drugiej osoby, że troszczymy się o nią i jest dla nas ważna. Przyniesienie słodkiego deseru przygnębionej osobie może czasami wyrażać więcej niż słowa.

„Wielu z nas nie lubi mówić o swoich uczuciach, bojąc się, że zabrzmią one zbyt patetycznie, a co za tym idzie, śmiesznie. Dodatkowo, nasze społeczeństwo ma mocno zakorzenione w głowie zdanie ’czyny, nie słowa’. Czasami może okazać się, że mały, drobny gest, taki jak słodki deser może faktycznie wstępnie zastąpić pewne zwroty, a najlepiej- stanowić dobry początek do szczerej rozmowy” – komentuje Marta Rolnik-Warmbier, psycholog współpracujący z marką Delecta.

Cóż, powiedzenie „przez żołądek do serca” nie wzięło się znikąd. 😉

Twórcze działanie

Samodzielne przygotowywanie wypieków to również możliwość dania upustu swoim twórczym umiejętnościom. Tort w kształcie ogniska? Babeczki – duszki? A może precyzyjnie udekorowane lukrem pierniczki? Ogranicza nas tylko wyobraźnia, więc do dzieła!

A co, jeśli zaprosisz Kogoś do wspólnego twórczego działania? Sprawdź, co może się wydarzyć!

Więcej słodkich inspiracji można znaleźć na www.delektujemy.pl


Artykuł powstał we współpracy z Delecta.


Zobacz także

Nie każdy musi być żoną. Choć wydaje to nam się nieprawdopodobne, jeden „papierek” zmienia wszystko

O dawaniu „ostatniej szansy”. Podtrzymujesz iluzję, czy naprawdę wierzysz w ten związek?

Dojrzały mężczyzna, czyli jaki? 9 cech, które go wyróżniają