Psychologia

Depresja utajona – jak ją rozpoznać? 11 nawyków, które naprowadzą cię na właściwy trop

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 listopada 2017
Depresja utajona - jak ją rozpoznać? 5 naturalnych metod, które mogą skutecznie wesprzeć walkę z depresją
Fot. iStock / Anna_Isaeva – Depresja utajona - jak ją rozpoznać?
 

Depresja bywa kapryśna i potrafi dobrze się maskować. Ci, którzy cierpią na depresję utajoną, muszą radzić sobie intuicyjnie ze swoimi wewnętrznymi demonami. Trudno je zdiagnozować, bo ich nie zauważamy. A jeśli nawet zdajemy sobie sprawę z tego, że są, zachowujemy tę świadomość dla siebie nie dzieląc się nią z nikim, nawet z najbliższymi. Depresja utajona wkrada się podstępnie do naszego życia.

Depresja utajona – jak ją rozpoznać?

11 nawyków osób z utajoną depresją

1. Starają się wydawać na siłę szczęśliwi i optymistycznie nastawieni do świata

2. Biorą leki zamiast stanąć oko w oko z problemem

3. Chorobliwie boją się rozstania

4. Konfabulują, by ukryć swoje cierpienie

5. Mają nieregularny sen i złe nawyki żywieniowe

6. Eksperymentują ze swoim ciałem

7. Miewają myśli samobójcze i ukrywają to przed innymi

8. Są często wyjątkowo utalentowane i mają bogatą ekspresję

9. Szukają celu i… ciągle zmieniają zdanie

10. W pewnych momentach wysyłają delikatne sygnały, że potrzebują pomocy

11. Szukają miłości i akceptacji, tak jak każdy z nas


 

Na podstawie: huffingtonpost.com

 


Psychologia

Zasada 3-7-14. Skuteczny sposób, by zaoszczędzić na ciuchach

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
4 listopada 2017
Fot. iStock/pixelfit
 

„Nie mam się w co ubrać” mówisz, patrząc na szafę wypełnioną po brzegi ciuchami. Nie jesteś jedyna, wszystkie to znamy. Już pomijając ten cały bałagan, który tworzą nieposkładane i rzucone na kupkę ubrania, my po prostu kupujemy za dużo i bez przemyślenia. Bo promocja, bo był twój rozmiar, bo to hit tego sezonu.

Ile razy zdarzyło się, że tuż po powrocie z zakupów natychmiast wyciągnęłaś ubrania z torebek, odcięłaś metki i założyłaś jeszcze tego samego dnia lub następnego? Kilka razy z pewnością. Częściej jednak kupujemy coś i rzucamy w kąt, bo nagle nie wiemy, z czym to połączyć lub widok w lustrze nas nie zadowala. Nietrafione zakupy rujnują nasz budżet i zajmują miejsce w garderobie, tworząc jeszcze większy bałagan. Na szczęście jest metoda, by temu zapobiec. Poznaj zasadę 3-7-14.

3 dni

Jeżeli od zakupów minęły 3 dni, a ciuch wciąż leży w torebce, choć parę razy próbowałaś z czymś go zestawić, szanse, że kiedyś go założysz są znikome. To pierwszy moment, w którym powinnaś rozważyć zwrot do sklepu.

7 dni

Jeżeli od zakupów minęło już 7 dni, a ty wciąż głowisz się, czy aby na pewno był to dobry pomysł, bo ani kolor nie twój, ani krój, powinnaś dobrze się zastanowić, czy jest sens, żeby ciuch zalegał w twojej szafie.

14 dni

Jeżeli zaraz miną dwa tygodnie od zakupów, a ty zdążyłaś już właściwie zapomnieć, że stałaś się posiadaczką super modnych, skórzanych leginsów, to ostatni dzwonek, by oddać produkt do sklepu. W ten sposób zaoszczędzisz przede wszystkim pieniądze.

Pamiętaj, zero sentymentów!


 

Źródło: Ofeminin


Psychologia

5 ciekawostek na temat trądziku

Redakcja
Redakcja
3 listopada 2017
5 ciekawostek na temat trądziku
Fot. iStock / solar22

Czy wiesz, że skóry trądzikowej nie należy opalać, a stosowanie kosmetyków nie wystarczy do poprawy cery? Wokół powstawania trądziku krąży wiele mitów, a sposoby jego leczenia są owiane mgiełką tajemnicy. Oto kilka faktów, o których nie mieliście pojęcia!

Uciążliwie powracający trądzik może skutecznie popsuć nastrój. Coraz częściej atakuje nie tylko nastolatki, ale również osoby dojrzałe. To właśnie z jego powodu 40 proc. dorosłych Europejczyków odwiedza dermatologa. Zachodzące u nich zmiany trądzikowe, w przeciwieństwie do młodzieży, najczęściej pojawiają się na brodzie, szyi oraz w okolicy ust.

Stres jako jeden z winowajców

Naukowcy ze Stanford University udowodnili, że trądzik u studentów nasila się podczas sesji egzaminacyjnej, niezależnie od tego, co jedli i jak długo spali. Na pracę gruczołów podobnie wpływa podwyższony poziom kortyzolu, który pojawia się u osób żyjących w stresie.

Słońce w walce z niedoskonałościami

Słyszałaś, że skórę z trądzikiem warto wystawić na działanie słońca, by promienie wysuszyły niedoskonałości? To zwykły mit. Opalanie pogrubi naskórek, co po pewnym czasie doprowadzi do zmian zaskórnikowych. Niektóre terapie leczące trądzik uwrażliwiają cerę na promieniowanie UV, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do poparzeń.

Częste mycie skóry

Zbyt częste mycie nie do końca jest wskazane w przypadku skóry trądzikowej. Substancje zawarte w mydle mogą wysuszyć i podrażnić cerę. Im staranniej chcemy wyczyścić powierzchnię skóry, tym gruczoły łojowe wzmocnią swoje działanie i zwiększą wydzielanie sebum. Osobną kwestią jest używanie preparatów myjących. Większość z nich nadaje się do przemywania skóry dwa razy dziennie. Częstsze stosowanie może przyzwyczaić cerę do substancji aktywnych, które po pewnym czasie tracą swoje działanie.

Dobór diety cud

Przyjmowanie wybranych produktów spożywczych nie rozwiąże problemów skóry, ale wspomoże leczenie trądziku. Podstawą jest unikanie artykułów wysoko przetworzonych, czyli słodkich i gazowanych napojów, słodyczy czy słonych przekąsek. Lepszym wyborem będą lekkostrawne i zdrowe produkty. Z tego powodu chipsy lepiej zastąpić owocami, a olej oliwą. O powodowanie trądziku są również oskarżane ostre przyprawy, jak papryka i pieprz, a także sól.

Laseroterapia sposobem na blizny

Jedną z konsekwencji trądziku jest powstawanie blizn, które wyglądają nieestetycznie, ciężko jest je ukryć pod makijażem, a niekiedy utrudniają kontakty społeczne. Głębokich blizn niestety nie da się usunąć we własnym zakresie, dlatego po pomoc warto udać się do specjalisty. Jedną z najbardziej skutecznych metod pozbycia się śladów po trądziku jest głęboki peeling ablacyjny. – Polega on na usunięciu wierzchniej warstwy naskórka przy pomocy wiązki laserowej. Chcąc pozbyć się blizn po trądziku, w niektórych sytuacjach stosuje się dodatkowo peeling frakcyjny przy użyciu lasera FOTONA SPECTRO SP. Impulsy laserowe są emitowane na powierzchni skóry jeden obok drugiego, co wpływa na wytworzenie siatki mikrouszkodzeń na wybranym fragmencie twarzy. W wyniku tego działania zdrowe komórki otaczające uszkodzoną skórę zaczynają się intensywnie namnażać. Uzyskujemy wówczas nową tkankę, a skóra odzyskuje wygładzony i zdrowy wygląd – wyjaśnia dr Agnieszka Drożniak, lekarz z krakowskiej Kliniki Medycyny Estetycznej VESUNA.


 

Źródło: infowire.pl


Zobacz także

50 sposobów na szczęśliwe życie. Sposób #9 – odpoczywaj

6 zwrotów gaslightingowych, których prawdopodobnie używasz. Powinny zniknąć z twojego słownika!

Singielko, koniec z narzekaniem, głowa do góry! Masz przecież kilka powodów do radości

Psychologia wyjaśnia, dlaczego lepiej być singlem niż żyć w toksycznym związku