Go to content

Dekalog kobiety spełnionej

Fot. iStock / pixdeluxe

Czym jest spełnienie? Przedziwną mieszanką uczuć i refleksji. Z jednej strony, poczuciem, że nie musimy „wszystkiego” mieć.  Z drugiej, dojściem do momentu, w którym doceniamy to, co już osiągnęłyśmy. Choć wciąż chcemy więcej, nie poświęcimy by to zdobyć swojego zdrowia – ani fizycznego, ani psychicznego, ani przyjaźni czy miłości. Spełnienie jest także wiadomością naszych ograniczeń, ale także tego, w czym jesteśmy dobre. Umiejętnością działania zgodnie z własnymi wartościami, potrzebami i nigdy wbrew sobie. Dojściem do momentu, w którym doceniamy to, co już osiągnęłyśmy. Choć wciąż chcemy więcej, nie poświęcimy by to zdobyć swojego zdrowia – ani fizycznego, ani psychicznego, ani przyjaźni czy miłości. Poczuciem, że żyjemy w obfitości tego, co najważniejsze. Tylko jak ten etap osiągnąć?

Dekalog kobiety spełnionej

1. Nie unikaj trudnych rozmów

Rozmawiaj. Z partnerem o tym, że coś między wami się zmieniło. Z mamą o tym, że masz prawo żyć i wychowywać swoje dzieci po swojemu. Z córką o tym, że przekracza granice, które ustaliłaś i na które się zgodziła. Musisz mówić o tym, co niewygodne i trudne, żeby nie utknąć w toksycznej sytuacji.

2. Dbaj o swoje zdrowie psychiczne

Odpoczywaj, kiedy możesz, nie myśl o tym, co ma na ciebie zły wpływ, co cię dołuje. Zadbaj o higienę psychiczną, naucz się medytować i wysypiaj się.

3. Naucz się odmawiać

Pamiętaj, że zawsze lepiej dać komuś pracę i możliwości, niż pieniądze. Pamiętaj, że musisz przede wszystkim zadbać o siebie, a potem o innych. Nie myśl, że zawsze musisz wszystkich ratować. Zastanów się, zanim podarujesz komuś swój czas i energię.

4. Nie żyj przeszłością

Filozofowie i nie-mędrcy dawno już orzekli, że jej nie zmienisz. Rozpamiętywanie porażek, uraz, nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, nieudanych związków niesamowicie obciąża nas psychicznie i emocjonalnie „ciągnie w dół”. Skup się na tym, co teraz.

5. Nigdy nie przestawaj marzyć

Myśl o tym, czego pragniesz, gdzie chciałabyś dotrzeć. Powiedzenie, że tak naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych nie jest pustym frazesem. To ty wytyczasz swoją drogę.

6. Staraj się realizować zamierzone cele

Nie rezygnuj z tego, co sobie zaplanowałaś tylko dlatego, że przez chwilę jest trudniej. Konsekwentnie krocz do przodu, odhaczając kolejne punkty i punkciki ze swojej listy. Nigdy jednak nie rób tego za wszelką cenę, wiedz, że są momenty, w których trzeba odpuścić.

7. Otaczaj się ludzmi, którzy mają na swoim koncie jakieś sukcesy

Bo oni motywują cię do tego samego, pokazują, że możesz wiele osiągnąć. Są żywym przykładem na to, że praca, dobry plan  i determinacja się opłacają.

8. Nie bój się kochać

Nie tylko w związku, w relacji – kochać swojego partnera. Kochaj ludzi, bądz ich ciekawa. Miej do nich pozytywne nastawienie, staraj się rozumieć, że mogą mieć inny punkt widzenia, myśleć inaczej niż ty. Szanuj ich, traktuj dobrze.

9. Pamiętaj, że najważniejsi są ludzie

Nie rzeczy materialne, nie to, ile masz w portfelu, ale to, że kiedy wieczorem usiądziesz z kubkiem ulubionej herbaty przy stole, masz o kim pomyśleć. Że twój telefon dzwoni, że wiadomości od przyjaciół przepędzają chwilowe smutki. Pielęgnuj relacje z bliskimi, dbaj o nich.

10. Nie zamykaj się na piękno tego świata

Otwórz szeroko oczy i podróżuj, odkrywaj miejsca, które do tej pory znałaś tylko ze zdjęć w atlasie. Przyglądaj się zwierzętom, roślinom, wędruj po górach i pływaj po morzach. Ogrom tego piękna uświadomi ci, że tak naprawdę do szczęścia i poczucia spełnienia wcale nie potrzebujemy wiele…