Macierzyństwo Psychologia

Jak dać swojej córce poczucie własnej wartości, którego ty od swojej matki nigdy nie dostałaś

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 maja 2018
Fot. iStock/Liderina
 

Czy miałaś narcystyczną matkę? A może była ona przygnębiona, borykała się z chorobą alkoholową lub po prostu „pokonało ją życie”? Czy sposób, w jaki cię wychowała, sprawił, że poczułaś się „niewystarczająco dobry”? Jeśli tak, to na pewno cierpiałaś z powodu braku poczucia własnej wartości. Jeśli przyjąłeś rolę Dobrej Córki, nauczyłaś się być dobrą dla mamy swoim kosztem. Teraz, kiedy masz swoją własną córkę, pragniesz najbardziej na świecie dać jej poczucie własnej wartości, którego twoja matka nigdy ci nie dała.  Ale jak to zrobić?

1. Pozwól jej popełniać błędy

Nie ratuj jej przed wszystkim za wszelką cenę i nie nakładaj na nią ochronnego parasola.  Zamiast tego, naucz ją konsekwencji i radzenia sobie z problemami. Pozwól jej uczyć się na jej własnych błędach. Sukces odniesiony po porażce pomaga nam wzmocnić wiarę we własne siły. Coś, co przychodzi łatwo i bez wysiłku – nie.

2. Bądź przykładem

Jeśli mówisz swojej córce, że jest mądra, wspaniała, zdolna, ale sama nie uważasz się za osobę o takich cechach, co zresztą pokazujesz swoją postawą – nie licz na to, że wychowasz kobietę pewną swej wartości. W całej tej historii najważniejsze jest to, co twoje dziecko widzi w domu, dzień w dzień.

3. Naucz się mówić „nie”

I pokaż jej, jak to robić. Powiedz swojej córce „nie”. Powiedz „nie” swojej matce. I powiedz „nie” wszystkim tym, którzy próbują ci wmówić, że nie jesteś wystarczająco dobrą matką.


 

Na podstawie:  psychcentral.com


Macierzyństwo Psychologia

Sekret stulatków z Okinawy

Redakcja
Redakcja
16 maja 2018
Fot. iStock / CatLane
 

Na Oceanie Spokojnym leży mała japońska wyspa Okinawa, zamieszkała przez ponad 1 mln ludności. Żyje na niej najwięcej na świecie osób, które przekraczają 100 lat życia. Poznaj sekrety ludzi, którzy posiedli klucz do długowieczności.

Długowieczność Japończyków od lat jest przedmiotem wielu badań nad długością życia. Analizowano styl życia, geny oraz dietę najstarszych ludzi zamieszkujących wyspę. Wyniki badań okazały się zaskakujące – to nie geny same w sobie, ale przede wszystkim sposób życia, jest kluczowy dla długowieczności. Sekretem mieszkańców Okinawy jest oparta głównie na roślinach, niskokaloryczna dieta oraz aktywny tryb spędzania czasu.

Dieta

Większość Okinawczyków to wegetarianie. Głównym składnikiem ich diety jest batat, czyli słodki ziemniak, który zawiera mnóstwo potasu, magnezu oraz błonnika. Dieta ludzi na Okinawie, mimo że jest niskokaloryczna zawiera dużą ilość składników odżywczych pochodzących z warzyw, glonów, wodorostów czy grzybów shitake. Co ważne, stulatkowie z Okinawy nigdy się nie przejadają. Ich mottem jest „Hara hachi bu”, czyli „jedz tyle, aż poczujesz się prawie najedzony”. Dzięki nieprzejadaniu, Okinawczycy nie przeciążają swojego układu pokarmowego.

Sukcesem zdrowia mieszkańców Okinawy, poza odmiennym od naszego stylem życia (spokojniej, wolniej, w zgodzie z naturą), jest z pewnością niezwykłe urozmaicenie ich diety. Jedzą oni ponad 200 produktów, w tym 35 z nich jest podstawą diety, a reszta stosowana jest zamiennie. Dzięki temu Okinawczycy nie mają problemów z niedoborem składników odżywczych – wyjaśnia Katarzyna Błażejewska-Stuhr, dietetyk kliniczny i psychodietetyk, autorka bloga www.kachblazejewska.pl

Co ciekawe, na wyspie nie pije się mleka i nie jada serów, a mimo to Okinawczykom nie brakuje wapnia. Ponadto, ich dieta uboga jest w cukier i tłuszcze. Posiłek kończą nie deserem, a gynostemmą – zielem nieśmiertelności, powszechnie używanym zamiast tradycyjnej zielonej herbaty. Japończycy z Okinawy regularnie spożywają przyprawy takie jak imbir, kurkuma oraz bylica pospolita.

Świeże powietrze i słońce

Mieszkańcy Okinawy większość czasu spędzają na zewnątrz, wystawiając się na słońce, które uruchamia produkcję witaminy D w organizmie. Dzięki temu ich kości są mocne, układ krążenia funkcjonuje sprawnie a samopoczucie jest doskonałe.

Siódemka

Japończycy z Okinawy jedzą przynajmniej 7 porcji warzyw lub/ i owoców. Dodatkowo spożywają 7 porcji produktów pełnoziarnistych (brązowy ryż). Śpią minimum 7 godzin dziennie.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Święty spokój

Prawdopodobnie, tuż zaraz za dietą, brak pośpiechu jest jednym z kluczowych sekretów długowieczności Okinawczyków. Mieszkańcy Okinawy przykładają ogromną wagę do celebracji codziennych rytuałów. Posiłki jedzą spokojnie, nie w „biegu”, dzięki czemu lepiej trawią spożywany pokarm.

Ruch, medytacja i ikigai

Okinawczycy codziennie wykonują lekkie aktywności fizyczne, takie jak praca w ogrodzie, spacer czy taniec. Seikichi Ueahara, słynny mistrz karate z Okinawy uprawiał tą dyscyplinę w wieku 97 lat! Mieszkańcy Okinawy chętnie oddają się medytacji, dzięki której obniżają poziom cholesterolu i stresu. Bardzo ważną rolę w ich życiu odgrywa Ikigai, czyli posiadanie celu. Udowodniono bowiem, że ludzie, którzy mają cel, mają powód do codziennego wstawania z łóżka.

Czy sposób odżywiania się i tryb życia mieszkańców Okinawy to sekret długowieczności? Wszystko na to wskazuje. Niestety, nie wszyscy możemy żyć tak jak Okinawczycy. Często nie dbamy o to, co jemy, żyjemy w ciągłym pośpiechu, pracujemy tak dużo, że nie mamy czasu na najważniejsze rzeczy. A może warto jednak zatrzymać się na chwilę i zastanowić się, co możemy zrobić, aby wpłynąć na opóźnienie procesów starzenia?

Oprócz aktywności fizycznej, unikania stresu, pielęgnacji skóry, dobrze jest przyjrzeć się swojej diecie. Bardzo ważna jest również odpowiednia suplementacja, blokująca mechanizmy prowadzące do starzenia się organizmu, będąca dopełnieniem wszystkich aspektów filozofii anti-aging.

Innowacyjnym na rynku preparatem jest ANTI-AGING Formuła marki MedereLab (www.mederelab.pl). Ten trzymiesięczny program zawiera starannie wyselekcjonowane, współgrające ze sobą aktywne składniki. Oprócz znanego ze swych niezwykłych właściwości resweratrolu, znajdziemy wśród nich Witanię Ospałą czy Traganka Błoniastego, które mają udowodnione działanie przeciwstarzeniowe, pozytywnie wpływające na aktualny i przyszły stan zdrowia.


Artykuł powstał we współpracy z  MedereLab


Macierzyństwo Psychologia

12 wskazówek neurobiologów, które pomagają spowolnić proces starzenia się

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
16 maja 2018
Następny

Każdy z nas chce pozostać młody jak najdłużej. Ale czasu nie da się odwrócić, Zamiast rozpaczać nad pierwszymi zmarszczkami, postawmy na akceptację i styl życia, który spowolni proces starzenia pozwalając nam dłużej zachować formę i młody wygląd. Jesteście ciekawi, jak zachować radość, trzeźwość umysłu i wyglądać oszałamiająco tak długo, jak to możliwe? 😉

12 wskazówek neurobiologów, które pomagają spowolnić proces starzenia się

1. Zmniejsz porcje jedzenia

Zmniejszenie ilości spożywanego jedzenia pomaga spowolnić proces starzenia się komórek w ciele, zmniejsza częstotliwość chorób i daje więcej energii.Ważne jest jednak, aby twoje ciało otrzymywało wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze.

2. Dołącz pieczarki  do swojej diety

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że ludzie, którzy regularnie spożywają białe grzyby, czują się znacznie młodsi niż wskazuje ich prawdziwy wiek. Grzyby zapobiegają rozwojowi raka i chorobom sercowo-naczyniowym, a także chorobie Alzheimera.

3. Zmniejsz liczbę słodyczy, które spożywasz

Kiedy brakuje nam węglowodanów, nasze ciała zaczynają wytwarzać substancję chemiczną, która chroni komórki tkanek przed uszkodzeniem. Zwiększ liczbę przydatnych tłuszczów w diecie; są one zawarte w produktach takich jak ryby, mięso i oleje roślinne.

4. Ćwicz

Bo regularny ruch to młodość twojego mózgu.

5. Jeździj rowerem

Naukowcy udowodnili, że regularne przejażdżki rowerem spowalniają proces starzenia.

6. Poznawaj nowych przyjaciół

Jeśli nadal nie masz przyjaciół, ustal sobie ten cel jako priorytet. Trwała przyjaźń  wpływa pozytywnie na specjalne obszary chromosomów odpowiedzialne za proces starzenia. Badania dowiodły, że przyjaźń i przyjacielskie relacje z ludźmi mogą pomóc zmniejszyć szybkość, z jaką wieku nabiera twój mózg.

7. Zacznij tańczyć

Tańczenie różnych gatunków muzycznych, poznawanie nowych rodzajów ruchu, rytmów i prędkości poprawia pamięć i zdolność uczenia się.

8. Naucz się kontrolować stres

Nasz stosunek do rzeczy dziejących się wokół nas ma tutaj szczególne znaczenie. Powinieneś postrzegać swoje problemy nie jako ślepy zaułek, ale jako sytuację, z której musisz znaleźć wyjście. Ta postawa wzmacnia przepływ krwi do serca i mózgu i powoduje uwalnianie hormonu – kortyzolu – co pomaga w tworzeniu reakcji obronnych na zewnętrzne zagrożenia i stresujące sytuacje.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Czy istnieje życie po rozstaniu? Cóż to za pytanie!

7 nawyków osób, które odnoszą sukcesy. Możesz być jedną z nich

„Kim chcesz być jak dorośniesz? Sobą”. Piękne rzeczy, których powinniśmy uczyć się od Amerykanów