Go to content

Często słyszysz: „Jesteś zbyt wrażliwa”? Nie przejmuj się, wszystko z tobą w porządku.16 sygnałów świadczących o wysokiej inteligencji emocjonalnej

Wiecie, że jedna na pięć osób jest osobą niezwykle wrażliwą, o wysokiej inteligencji emocjonalnej? Czy ty należysz do tych osób? Jest co najmniej 17 sygnałów, które o tym świadczą. 

Jeśli jesteś wysoko wrażliwym człowiekiem to:

– czasami czujesz się jak na rollercoasterze emocji. Niezależnie od tego czy jest to emocja pozytywna, czy negatywna, zawsze odczuwasz ją niezwykle silnie. Chwilami zastanawiasz się, czy wszystko z tobą w porządku, zwłaszcza gdy patrzysz na ludzi, którzy są stonowani i nie przeżywają wszystkiego tak silnie jak ty.

– często masz bardzo żywe i skomplikowane sny. Twój wymarzony świat zawiera szczegółowe tła i scenariusze bogate w niuanse. Kiedy inni ludzie mówią o swoich marzeniach, wydają się one niezwykle proste, a nie podobne do snów, które są ci znane.

-wiele razy słyszałaś: „Jesteś zbyt wrażliwa”.

– przytłacza cię sytuacja, kiedy inni ludzie mówią tobie o swoich problemach, ponieważ ich kłopoty stają się twoimi, długo po tym, kiedy oni już sobie z nimi poradzili (o czym często ciebie nie informują).

– jesteś niezwykle namiętną osobą, oczywiście że w związku pielęgnujesz wieź emocjonalną, ale seks jest dla ciebie niezwykle ważny.

– kofeina oddziałuje na twój organizm z sposób szczególny – albo kompletnie twój organizm nie odczuwa jej obecności, albo działa bardzo silnie i pobudzająco.

– w swoim otoczeniu stawiasz na minimalizm. Nie jesteś osobą, która w dom ma udekorowany tysiącem drobiazgów i bibelotów. Nie cierpisz zderzających się kolorów, głośnych dźwięków i jasnych świateł. Ta sama wrażliwość, która powoduje głębsze odczuwanie emocji w twoim przypadku, odnosi się również do nie-emocjonalnych bodźców.

– zupełnie nie rozumiesz, co ludzie mają na myśli mówiąc: „Po prostu pozwól temu odejść” lub „Uspokój się”. Ty odczuwasz emocje bardzo głęboko, nie są one dla ciebie czymś, co możesz podnieść lub upuścić w jednej chwili . Jeśli coś cię niepokoi, nie potrafisz na tym przejść do porządku dziennego.

– zmagałaś się z lękowymi stanami lub depresją.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

 

fot. iStock / Jasmina007

1/1 Często słyszysz: "Jesteś zbyt wrażliwa"? Nie przejmuj się, wszystko z tobą w porządku.16 sygnałów świadczących o wysokiej inteligencji emocjonalnej

Jeśli jesteś wysoko wrażliwym człowiekiem to:

– nie dajesz się zwieźć sztucznym emocjom i zakładanym maskom, w towarzystwie doskonale wyczuwasz prawdziwą atmosferę.

– nienawidzisz spóźnień pracy pod presją czasu. Unikasz dodatkowego stresu, jako osoba dojrzała na umówionych spotkaniach pojawiasz się przed czasem, nie czekasz do ostatniej chwili z płaceniem rachunków.

– jedną z rzeczy, którą najbardziej w życiu cenisz, jest czas poświęcony na wyciszenie się, złapanie oddechu, odpoczynek od innych ludzi. Oczywiście nie każdy, u którego emocje są nieustannie na wysokim A są introwertykami. Czasami jednak nawet ekstrawertycy cenią bardzo czas, który mają tylko dla siebie.

– nie lubisz oglądać horrorów, ani brutalnych filmów, ponieważ nie cierpisz się bać. Poza tym nadmiar krwi, upiorów skutecznie odciągają twoją głowę od faktycznej fabuły filmu.

– rutyna jest dla ciebie najlepszą formą codzienności, nie lubisz niespodzianek. Możesz w kółko doświadczać tego samego, bez potrzeby poznawania nowego, np. przeważnie wyjeżdżasz na wakacje w to samo miejsce, w restauracji zamawiasz znane jedzenie, itp..

– w dzieciństwie twoi rodzice uważali, że jesteś nieśmiała. Jednak z czasem ty zrozumiałaś, że nie o nieśmiałość tu chodzi tylko o to, że nie lubisz tłumu ludzi. Zdecydowanie lepiej się czujesz w gronie najbliższych przyjaciół.

– rodzice też powtarzali, że jesteś wrażliwym dzieckiem, choć pewnie dzisiaj byliby zdania, że już z tego wyrosłaś. Cóż, z wysokiej wrażliwości się nie wyrasta…


źródło: thoughtcatalog.com