Psychologia

Co to znaczy, że utknęłaś emocjonalnie

Redakcja
Redakcja
9 lipca 2020
Fot. iStock / praetorianphoto
 

Niektórych z nas po cichu, w głębi duszy prześladuje myśli, że mamy wady lub że jesteśmy „niewystarczający”. Wielu uważa się za „porażkę”. Wstyd z powodu tego, jak się widzimy, za kogo się uważamy jest  bardzo bolesną emocją.  To uczucie może cię blokować i sprawiać, że stoisz w miejscu – pod względem relacji z bliskimi oraz pod względem własnego rozwoju. Kiedy utkniesz emocjonalnie bardzo trudno ci zmobilizować się do zmian na lepsze.

Z obserwacji terapeutów wynika, że ​​ludzie, którzy utknęli emocjonalnie, mają przynajmniej jedną z następujących cech:

Defensywność

Wstyd jest emocją, której nie chcesz doświadczać, więc twoje ciało reaguje wycofując się i próbując cię ochronić przed tym, co niewygodne. Ta ochrona może przybierać różne formy, ale najczęstszą jest unikanie konfrontacji, wymiany zdań, unikanie odpowiedzialności za swoje czyny.

Perfekcjonizm

Wywieranie presji na samym sobie, żeby udowodnić sobie, że jesteśmy w stanie zrobić coś jeszcze lepiej, jeszcze sprawniej i za wszelką cenę… Dochodzi do tego, że nie chcesz dopuścić do błędu ludzkiego, który w końcu musi się zdarzyć i ta właśnie ewentualność tak bardzo cię stresuje, że zaczynasz przypominać robota.

Ciągłe przepraszanie

Wstyd skłania nas do ciągłego przyjmowania na siebie winy i przepraszania. W niektórych przypadkach wstyd może również powstrzymać nas od przeprosin wtedy, kiedy byłyby one potrzebne aby uniknąć poczucia zawstydzenia lub poniżenia.

Odkładanie wszystkiego w nieskończoność

Wstyd jest jednym z powodów, dla których odkładamy w nieskończoność nasze decyzje i działania. Boimy się potencjalnej porażki w razie gdybyśmy podjęli się danego zadania czy projektu. Wstyd wyraźnie prowadzi do jakiejś formy paraliżu, desperackiej chęci utrzymania status quo.

Wszystkie te cechy prowadzą w konsekwencji do tego, że ostatecznie utknęłaś emocjonalnie, ponieważ:

  • Nie chcesz przyznać, że mylisz się i że powinnaś coś zmienić
  • Jesteś byt zajęta utrzymaniem tego, co już masz i pilnowaniem by nie popełnić kolejnych błędów
  • Przepraszasz tak często i obwiniasz się do tego stopnia, że pozwalasz ludziom kierować tobą w różnych ważnych kwestiach, tracąc kontrolę nad własnym życiem
  • Rezygnujesz z działań, które mogłyby pomóc uleczyć ci wstyd i ból emocjonalny

Jak zatem ruszyć z miejsca? Istnieje kilka sposobów, ale każdy z nich wymaga dużej pracy nad sobą. Przede wszystkim musisz nauczyć nazywać swoje odczucia i emocje oraz akceptować to, co czujesz i to, jak reagujesz na sytuacje, które zdają się cię przerastać.


Na podstawie: lifehack.org


Psychologia

Królowa Elżbieta II – silna i niezłomna władczyni, którą wciąż kochają poddani

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 lipca 2020
królowa Elżbieta II życiorys
Fot. iStock
 

Królowa Elżbieta II to filar monarchii brytyjskiej. Ta niezwykła i silna kobieta jest jedną z najbardziej znanych osób na świecie. Uwielbiana przez poddanych, nieustannie przyciąga tłumy turystów, będąc wręcz symbolem Wielkiej Brytanii. Warto poznać historię królowej, która w tym roku świętuje 95 urodziny, z których niemal 70 zasiada na tronie!

Elżbieta II – dzieciństwo i młodość

Elżbieta II, a właściwie Elżbieta Aleksandra Maria Windsor urodziła się 21 kwietnia 1926. Przyszła królowa pierwsze imię dostała w spadku po matce, drugie po prababce, trzecie po babce. Co ciekawe, już mała Elżbieta odznaczała się twardym charakterem. Była znana z dokładności wykonywanych zadań oraz dbałości o swoją pozycję i rangę od maleńkości. Była zorganizowana, poważna, wręcz pedantyczna. Przyszła królowa odebrała odpowiednie wykształcenie, ze szczególnym naciskiem na historię i geografię. Jednak nie była od początku wychowywana na przyszłą władczynię Wielkiej Brytanii. Elżbieta II w chwili urodzenia była dopiero trzecia w kolejce do brytyjskiego tronu. Gdy miała 10 lat, umarł jej dziadek, Jerzy V, więc ruszyła do przodu kolejka do korony. Na tron wstąpił Edward VII, jej stryj, który abdykował niespełna rok później. W związku z tym królem został jej ojciec, Jerzy VI, przez co księżniczka Elżbieta została bezpośrednią następczynią tronu, co ponoć ją bardzo zachwyciło.

królowa Elżbieta II życiorys

Fot. iStock/królowa Elżbieta II

Po wybuchu II wojny światowej Elżbieta wstąpiła do kobiecej służby wojskowej, w której odebrała przeszkolenie jako kierowca i mechanik, otrzymując stopień kapitana. Podczas trwania wojny poddani mogli ją podziwiać w wojskowym uniformie. Przyszła królowa była naprawdę gotowa do wszelkich poświęceń dla walczącego kraju.

Elżbieta II – małżeństwo

Elżbieta II ponad 70 lat spędziła w małżeństwie i nadal trwa u boku księcia Filipa. Ich związek nie ucieszył rodziców młodej Elżbiety. Oboje byli przeciwni kwitnącej relacji z księciem Filipem, którego rodzina była blisko związana z nazistami. Książę Filip nie był najlepszą partią także z innego powodu. Jego majątek był roztrwoniony, a prezencja i momentami zachowanie również odbiegało od idealnego. Mimo wyraźnej niechęci rodziców, Elżbieta i Filip zaręczyli się. Niedługo po tym ojciec Elżbiety wysłał ją w daleką podróż do Afryki licząc na to, że córka zmieni zdanie i zrezygnuje z tego małżeństwa. Tak się jednak nie stało. Ślub pary książęcej odbył się 20 listopada 1947 roku i rozpoczął trwające dotychczas siedem dekad małżeństwo, które jednak trudno określić mianem idealnego.

Książę Filip miał zwyczaju zdradzać swoją żonę i nie zawsze zachowywać się tak, jak należy, względem niej. A mimo wszystko królowa Elżbieta wybaczała niegodne postępowanie jej małżonka. Sam książę, miał o niej po latach wspólnego życia powiedzieć – „Po pięćdziesięciu latach mam ogromną pokusę, by udzielać rad, najważniejszą lekcją jaką odebraliśmy od życia jest wiedza, że tolerancja stanowi podstawę szczęśliwego małżeństwa. Wierzcie mi, Królowa jest niezwykle wyrozumiała”.

królowa Elżbieta II życiorys

Fot. iStock/królowa Elżbieta II i książę Filip

Życie rodzinne królowej Elżbiety II

W trakcie małżeństwa Elżbiety i Filipa na świat przyszła czwórka dzieci – książę Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej oraz książę Edward. Obecnie są kojarzeni nie tylko z monarchią, ale także ze swoim burzliwym życiem uczuciowym i licznymi skandalami. Książę Walii Karol, urodzony 14 listopada 1948 roku, jest obecnie następną tronu, który najpewniej przejmie po swojej matce. Wiadomo, że królowa nie była specjalnie wylewną i bardzo czułą matką, jednak nigdy nie była głucha na potrzeby swoich dzieci.

Elżbieta II szczególnie ukochała sobie wnuki – najmocniej związana jest z najstarszym synem księcia Karola i zmarłej księżnej Diany, księciem Wiliamem oraz jego młodszym bratem, Harrym. To właśnie w Wiliamie upatruje się nadziei na wzmocnienie pozycji monarchii, gdy w swoim czasie obejmie panowanie.

Na marginesie warto wspomnieć, że królowa Elżbieta II od zawsze ciepłymi uczuciami darzyła zwierzęta. Szczególnie bliskie są jej konie, na których jeździ po dziś dzień, oraz psy rasy corgi, którymi chętnie się otaczała.

Elżbieta II – koronacja i panowanie

Elżbieta II już od 68 lat stoi na czele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jest również głową 15 innych państw. Władzę objęła 6 lutego 1952 roku, po śmierci ojca, natomiast do uroczystej koronacji doszło  2 czerwca 1953 roku. 21 grudnia 2007 królowa została ogłoszona najstarszym brytyjskim monarchą. Jako królowa Zjednoczonego Królestwa jest najwyższym zwierzchnikiem Kościoła Anglii i protektorem Szkockiego Kościoła Prezbiteriańskiego, a sama wiara jest dla niej niezwykle ważna.

Fot. CC Search / oneredsf1 / CC BY

Dla królowej Elżbiety monarchia jest sensem życia – w tej materii żadnej wątpliwości nie mają biografowie królowej. Co prawda królowa nie rządzi, bo tego jest rząd, lecz panuje i stanowi filar państwa, jako ważny symbol. Wielu Brytyjczyków uważa królową za instytucję samą w sobie. Mimo licznych skandali pojawiających się w rodzinie królewskiej, przez lata potrafiła utrzymać powagę urzędu oraz utrzymać więzy z ludem. Elżbieta II nadal cieszy się wysoką pozycją i ogromnym szacunkiem wśród poddanych, choć nie brakuje również głosów krytyki. Często gani się monarchię za przestarzałość oraz generowanie ogromnych kosztów na utrzymanie dworu i rodziny królewskiej. Nie da się jednak ukryć, że generują oni także niemałe zyski płynące z turystyki.

królowa Elżbieta II życiorys

Fot. iStock

królowa Elżbieta II życiorys

Fot. iStock

Sama królowa uwielbiała podróże i będąc w sile wieku zwiedziła wiele państw na całym świecie. Co więcej, już po ślubie wyruszyła z mężem w 6-miesięczną podróż dookoła świata, jako pierwszy monarcha, który tego dokonał.

Niezależnie od głosów krytyki, niesłabnące poparcie sprawia, że większość Brytyjczyków życzy królowej Elżbiecie II dalszego panowania w zdrowiu, nie wyobrażając sobie zmiany na tronie Wielkiej Brytanii.


źródło: zyciorysy.info , www.polskieradio.pl , pl.wikipedia.org 

Psychologia

Flebolog – w czym się specjalizuje, co i w jaki sposób jak leczy?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
9 lipca 2020
Flebolog - kim jest ten lekarz, czym się zajmuje flebologia
Fot. iStock

Flebolog to lekarz, który specjalizuje się w leczeniu chorób naczyń żylnych kończyn dolnych. Zgłaszają się do niego najczęściej osoby z problemami dotyczącymi tzw. pajączków, żylaków, zakrzepicy żylnej, czy zapalenia żył. I choć oficjalnie nie ma wyszczególnionej osobnej specjalizacji jak flebologia, leczenie chorób żył jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny. Kim jest lekarz flebolog, jakimi narzędziami dysponuje i kiedy warto do niego się wybrać?

Kim jest flebolog?

W przypadku istniejących zaburzeń w funkcjonowaniu układu żylnego, które są jednymi z najczęściej występujących problemów, należy udać się to do lekarza. Flebolog, bo o nim mowa, zajmuje się leczeniem ostrych stanów dotyczących układu żylnego oraz jego przewlekłych chorób. Określenie flebolog ukute zostało z greckiego słowa flebos, które oznacza żyłę. Co ciekawe, nie ma jeszcze u nas wyodrębnionej specjalizacji lekarskiej w systemie kształcenia podyplomowego lekarzy, takiej jak flebologia. To bardziej nazwa która wniknęła do powszechnego użycia i jest coraz częściej wykorzystywana w określeniu lekarzy specjalizujących się leczeniu układu żylnego. Lekarz flebolog zazwyczaj jest specjalistą z zakresu innych dziedzin, np. chirurgii ogólnej, naczyniowej, angiologii (leczenie chorób naczyń krwionośnych), dermatochirurgii, chorób wewnętrznych, urologii, radiologii, a nawet medycyny estetycznej. Flebologia jest zagadnieniem z pogranicza powyższych specjalizacji. Warto także wiedzieć, że zazwyczaj chorobami żył zajmują się chirurdzy oraz interniści, więc do nich należy kierować się w pierwszej kolejności po poradę.

Flebolog – kiedy warto udać się na konsultację?

Istnieją konkretne wskazania, które powinny skłonić do kontaktu z lekarzem flebologiem. Najczęstszą przyczyną konsultacji jest przewlekła niewydolność żylna, która dotyka ponad połowę kobiet i prawie połowę mężczyzn. Należy pomyśleć o wizycie w momencie, gdy zauważalne są niepokojące zmiany na nogach. Może to być uczucie ciężkości nóg, które nasila się pod koniec dnia oraz pojawiające się w nocy skurcze łydek. Jeśli na nogach występują widoczne „pajączki” (teleangiektazje), które są początkowymi, drobnymi zmianami, warto się nimi zająć jak najwcześniej.

Flebolog - kim jest ten lekarz, czym się zajmuje flebologia

Fot. iStock

Flebolog pomoże, gdy zmiany postępują i żyłki są już bardziej widoczne – wtedy trzeba podjąć odpowiednie leczenie. Nieleczone zmiany z czasem przeistoczą się w widoczne i dokuczliwe żylaki kończyn dolnych. A są to żyły, które wystają ponad poziom skóry, bardzo nabrzmiałe i doskonale widoczne, poskręcane, którym towarzyszą zmiany skórne – przebarwienia oraz obrzęki. Ta sytuacja wymaga już pilnej wizyty. W przypadku, gdy nie ma odpowiedniej reakcji na ten poważny stan, powstają owrzodzenia podudzi. Najczęściej żylaki pojawiają się u osób nieuprawiających aktywności fizycznej, źle odżywiających się, otyłych, nadużywających alkoholu.

flebologia

Fot. iStock

Należy pamiętać, że o ile „pajączki” na początku stanowią jedynie problem estetyczny, to już np. zaawansowana choroba zakrzepowa żył zagraża zdrowiu, mogąc spowodować zator płucny.

Flebolog – diagnoza i leczenie

Flebolog dysponuje odpowiednimi narzędziami, by postawić diagnozę i zalecić odpowiednie do stanu zdrowia leczenie. Podstawą w określeniu diagnozy jest rozmowa z pacjentem oraz wykonanie badania USG dopplerowskiego żył. Jest ono konieczne do stwierdzenia wydolności układu żylnego i drożności żył. Pozwala także wykluczyć istnienie refluksu, czyli cofania się krwi wbrew normalnemu kierunkowi jej przepływu. Po takiej konsultacji lekarz flebolog proponuje jedną z dostępnych metod leczenia.

Flebolog - kim jest ten lekarz, czym się zajmuje flebologia

Fot. iStock

Podstawowe metody leczenia 

  • Pacjenci, którzy nie narzekają na bardzo zaawansowane zmiany, mogą poddać się kompresoterapii (leczeniu uciskowemu) polegającemu na stosowaniu specjalnych rajstop uciskowych. Na tym etapie pomoże także  wdrożenie leczenia farmakologicznego.
  • W leczeniu niewielkich widocznych naczyń i żyłek zalecana jest skleroterapia piankowa. Metoda ta polega na podaniu do poszerzonej żyły specjalnego preparatu (pianki), który zamyka ściany naczynia. Taki zabieg trwa kwadrans, nie jest bolesny i pozwala pacjentowi na szybki powrót do zwykłej aktywności tego samego dnia. Skleroterapię powtarza się do momentu zamknięcia wszystkich zmian na nogach.
  • Jeśli zmiany w układzie żylnym są poważniejsze, najczęściej proponuje się pacjentowi zabieg chirurgiczny, taki jak wycięcie i podwiązanie żylaków.
Flebolog - kim jest ten lekarz, czym się zajmuje flebologia

Fot. iStock/Flebolog

Zaawansowane metody leczenia 

Bardziej nowoczesnymi sposobami leczenia, jakie może zaproponować lekarz flebolog, to zabiegi takie jak:

  • wewnątrżylna termoablacja radiowa – Venefit (VNUS Closure Fast) – polegająca na zamykaniu niewydolnych naczyń żylnych przy pomocy cewnika wprowadzanego do wewnątrz żyły i oddziaływaniu na nią za pomocą fal radiowych;
  • zabiegi laserowych EVLT (Endovenous Laser Therapy) – to drugi typ nowoczesnej metody, polegającej na emitowaniu promieniowania laserowego poprzez światłowód wprowadzony do światła naczynia, który zamyka chorą żyłę.

Doświadczony flebolog powyższe zabiegi przeprowadzi w sposób bezpieczny i zazwyczaj pacjent może już po jednym dniu wrócić to domu. Te nowoczesne metody leczenia są jednak odpłatne i dostępne wyłącznie w największych i najlepszych ośrodkach w kraju, leczących problemy żylne.


źródło:  zdrowie.tvn.pl ,www.drhamera.pl 

Zobacz także

Czym jest intuicja i czy można nauczyć się ufać swoim instynktom

Jak odróżnić stres od przeciążenia?

Jak odróżnić stres od przeciążenia?

"Kochanie zróbmy sobie przerwę...". Kiedy rozstanie lub separacja ma pomóc uratować związek

„Kochanie zróbmy sobie przerwę…”. Kiedy rozstanie lub separacja ma pomóc uratować związek