Go to content

Być może najlepsze dopiero przed tobą. W jakim wieku dzieją się najważniejsze rzeczy w naszym życiu?

Fot. iStock/pixelfit

Starzenie się napawa nas lękiem. Czujemy, jakby nic dobrego już na nas nie czekało, a najlepsze lata już dawno za nami. Jako dwudziestolatki mamy w sobie więcej energii i łatwiej podejmujemy ryzykowne decyzje. Bliżej czterdziestki jesteśmy już natomiast wyposażone w bagaż doświadczeń, który umożliwia nam spokój, stabilizację i sukcesy zawodowe. Dzięki wieloletnim obserwacjom i licznym ankietom, badaczom udało się określić, w jakim wieku dzieją się najważniejsze rzeczy w naszym życiu. Wiele z nich dopiero przed tobą. Jesteś gotowa sprawdzić, co jeszcze cię czeka?

7-8 lat

To najlepszy moment, by zapisać dziecko na drugi, obcy język, ponieważ właśnie wtedy ma najlepsze predyspozycje do jego szybkiego przyswojenia. Zdaniem naukowców, najlepiej zrobić to, zanim wejdzie w okres dojrzewania.

18 lat

W tym wieku nasz mózg najlepiej przetwarza informacje. Można sprawdzić to, wykonując tzw. test kodowania cyfr. Polega on na przypisaniu konkretnego symbolu do każdej cyfry. Następnie należy w jak najkrótszym czasie przetworzyć podany w teście ciąg cyfr na symbole. Z badań, opublikowanych w 2016 roku, wynika, że najlepsze wyniki osiągają 18-latkowie.

22 lata

To czas, w którym szybko zapamiętujemy imiona nowo poznanych osób. Nawet te dziwne i rzadko spotykane. Do takich wniosków naukowcy doszli w 2010 roku.

23 lata

To w tym wieku kobiety wydają się mężczyznom najatrakcyjniejsze. Z danych portalu randkowego „OKCupid” wynika, że panowie (niezależnie od swojego wieku), interesują się kobietami, które mają właśnie około 23 lat. Panie natomiast wolą rozglądać się wówczas za starszymi mężczyznami. Co ciekawe, około 30-tki preferencje kobiet się zmieniają i atrakcyjni wydają im się młodsi panowie. Należy jednak pamiętać, że użytkownicy portalu randkowego siłą rzeczy nie mogą reprezentować całej populacji. Niemieckie badania, przeprowadzone na grupie 23 tysięcy osób wykazały natomiast, że w wieku 23 lat odczuwamy największą satysfakcję z życia.

25 lat

W tym wieku jesteśmy najsilniejsi. Sprawność mięśni możemy też z powodzeniem utrzymać na takim poziomie przez najbliższe 10-15 lat, pod warunkiem, że będziemy regularnie uprawiać sport i wykonywać ćwiczenia siłowe.

26 lat

To moment, w którym zaczynamy myśleć o stabilizacji i rodzinie oraz rozglądać się za partnerem, który spędzi z nami resztę życia. W ostatnich latach można jednak zaobserwować, że powoli odchodzimy od wczesnego zamążpójścia i coraz częściej decydujemy się na ślub koło 30-tki.

28 lat

Z 50-letniej obserwacji maratończyków wynika, że najwięcej osób, którym udało się osiągnąć dobre wyniki, miały właśnie 28 lat.

30 lat

Właśnie wtedy twoje kości są najmocniejsze. Możesz utrzymać ten stan jeszcze przez kilka lat, jeśli będziesz pamiętać o witaminie D i diecie bogatej w wapń.

32 lata

Najwyraźniej musi minąć dziesięć lat, byśmy zapamiętywali twarze tak dobrze jak imiona. Właśnie w wieku 32 lat wychodzi nam to najlepiej. Tak wynika z eksperymentu, w którym ankietowanym pokazywano dwukrotnie zdjęcia obcych osób i proszono o ich rozpoznanie.

39 lat

To moment, gdy kobiety zarabiają najwięcej w całym swoim życiu. Osiągają ten etap znacznie szybciej niż mężczyźni, u których podobny szczyt wypada w wieku 48 lat. Z analiz, przeprowadzonych przez firmę Payscale, wynika jednak, że najwyższe zarobki kobiet i mężczyzn różnią się od siebie. Panie zarabiają mniej.

40 lat

Idealny moment, by stworzyć jakieś wybitne dzieło lub osiągnąć spektakularny sukces. Może zdobyć Nobla? Tyle właśnie wynosi średnia wieku zdobywców tej prestiżowej nagrody.

40-50 lat

Naukowcy pokazali 10 tysiącom osób różne fotografie i kazali szczegółowo opisać uczucia, jakie w nich wzbudzają. Okazało się, że osoby w wieku 40-50 lat były najbardziej empatyczne i potrafiły utożsamiać się z bohaterem ze zdjęcia.

50 lat

W tym wieku poprawiają się nasze zdolności matematyczne. 50-latkowie szybciej i sprawniej udzielają odpowiedzi na zadania arytmetyczne, choć przecież tabliczki mnożenia uczyli się dawno temu.

69 lat

Niemieckie badania wykazały, że największą satysfakcję z życia odczuwamy, mając 23 lata. Musi minąć sporo czasu, by ten stan powrócił. W wieku 69 lat znów czujemy się spełnieni.

70 lat

Może zabrzmi to zabawnie, ale właśnie w tym wieku czujemy się najlepiej w swoim ciele.

60-90 lat

Naukowcy nie mają żadnych wątpliwości – mądrość przychodzi z wiekiem. Udowodniły to badania, podczas których proszono ludzi, by przeczytali historię pewnego konfliktu. Potem zadawano im pytania, proszono o ocenę postaw i ich skutków, zaproponowanie rozwiązania. W testach najlepiej wypadły osoby w wieku od 60 do 90 lat.

Magiczna „9”

Ważne, kluczowe decyzje podejmujemy zazwyczaj wtedy, gdy zbliżamy się do rozpoczęcia kolejnej dekady życia, a więc mając 29,39 czy 49 lat. To momenty, kiedy uświadamiamy sobie upływ czasu i jesteśmy gotowi ryzykować, by choć przez chwilę poczuć się znów młodo.

Na jakim etapie ty właśnie jesteś?


 

Źródło: Business Insider