Lifestyle

„Tajemnice Zdrowia” – unikalna publikacja na polskim rynku

Redakcja
Redakcja
21 stycznia 2022
 

„Tajemnice Zdrowia” Katarzyny Gwiazdowskiej to pierwszy tak kompleksowy i holistyczny przewodnik dla każdego, kto chce zadbać o siebie na wszystkich poziomach. Sto praktycznych wskazówek, porad i przepisów w jednej publikacji. Wszechstronny sześciotygodniowy program regeneracji ciała, emocji, umysłu i ducha. Lektura i stopniowe wdrażanie zaleceń zawartych w książce to świetny sposób, aby w nowym roku zatroszczyć się o zdrowie, podarować sobie i najbliższym bardziej świadome i wartościowe życie.


Zagadnienia dotyczące zdrowia nigdy wcześniej nie były tak ważne jak obecnie. Ostatnie kilkanaście miesięcy pokazało nam, że dbanie o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne jest priorytetem. „Tajemnice Zdrowia” to 430 stron rzetelnej wiedzy, połączonej z bogatym doświadczeniem autorki Katarzyny Gwiazdowskiej, która zwraca uwagę, że ważnymi krokami na drodze do zdrowia jest oczyszczenie ciała, poprzez powrót do równowagi emocjonalnej, wyciszenie umysłu i wzmocnienie ducha.

Poradnik zawiera sześć bloków tematycznych – rozdziałów:

 1. tydzień 1. Poradź sobie ze stresem;
 2. tydzień 2. Zmień przekonania;
 3. tydzień 3. Uwolnij emocje;
 4. tydzień 4. Oczyść ciało;
 5. tydzień 5. Skomponuj zdrową, zbilansowaną dietę;
 6. tydzień 6. Podtrzymuj zdrowe nawyki.

Pod koniec każde go rozdziału znajduje się podsumowanie.

„Chcę Ciebie zaprosić do stworzenia trwałych, zdrowych nawyków, które będą ci towarzyszyć na długo po ukończeniu tego programu oraz przeczytaniu mojej książki. Nie interesuje mnie krótka metamorfoza, po której wrócisz do poprzedniego życia, gdy minie
twoje zainteresowanie tematem zdrowia, podobnie jak przemijają różne mody. Widziałam już wiele osób, które robiły ‘projekt bikini’ przed wakacjami albo zabierały się za morsowanie, bo ‘wszyscy tak robią’, a potem jadły to samo śmieciowe jedzenie i wylegiwały się na kanapie, gdy ich zapał minął” – pisze Katarzyna Gwiazdowska.

„To, na czym zależy mi najbardziej, to zmiana, która naprawdę trwale podniesie jakość twojego życia, stworzy solidny fundament pod twoje zdrowie i dobre samopoczucie.  Najnowsze badania naukowe z zakresu epigenetyki – medycyny integracyjnej i profilaktyki zdrowotnej – pokazują, że wiele sami możemy zrobić dla siebie w kwestii zdrowia. Takie czynniki, jak sposób odżywiania, styl życia jaki prowadzimy, regularny ruch fizyczny, sposób radzenia sobie ze stresem, jakość więzi z bliskimi osobami oraz dbałość o równowagę między pracą a odpoczynkiem, znacząco wpływają na stan naszego zdrowia i samopoczucia” – dodaje autorka.

„W swojej książce autorka prezentuje nowoczesne, integracyjne podejście do zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego, oparte na badaniach naukowych Zachodu i mądrości Wschodu. Poradnik stanowi fascynujące studium nieograniczonych możliwości człowieka uczy nas jak osiągnąć optymalny dobrostan emocjonalny oraz dobre zdrowie przez detoksykację i kultywowanie stanu wewnętrznej harmonii, niezależnego od zewnętrznych okoliczności naszego życia. Dostarcza konkretnych narzędzi do procesu przemiany”- pisze w przedmowie Ewa Foley.

„Obecnie są nam niezbędne wskazówki, aby pielęgnować zdrowie na poziomie ciała, umysłu i duszy. Dzięki takiemu podejściu możemy unikać chorób cywilizacyjnych i cieszyć się dobrym zdrowiem bez interwencji medycznych. Z ogromną radością polecam książkę, napisaną przez Panią Katarzynę Gwiazdowską – moją pacjentkę, która poprzez własne doświadczenie odkrywa tajemnice zdrowia” –pisze w recenzji książki dr n. med. Preeti Agrawal, specjalista medycyny integracyjnej.

„Książka Katarzyny Gwiazdowskiej w interesujący sposób porusza tak ważne problemy jak stres, potrzeba odpowiedniego nawadniania organizmu, umiejętność́ dobrego oddychania oraz właściwe odżywianie. Autorka wielokrotnie podkreśla, że istotne jest widzenie nie tylko chorego organu, ale całościowe postrzeganie człowieka, a więc zarówno somy, jak i psyche, a nawet środowiska i otoczenia, w którym człowiek przebywa. O konieczności życia w zgodzie z naturą i wpływie środowiska na zdrowie pisał już 2500 lat temu Hipokrates w dziele „Corpus Hippocraticum traktat Peri aeron, hydaton, topon”, czyli „O powietrzu wodzie i okolicach inspirujący opis wpływu gleby, wody oraz klimatu na występujące na danym terenie schorzenia” – pisze w recenzji również prof. dr. n. med. Jerzy Woy-Wojciechowski, honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Kluczem do zdrowia i długowieczności są zdrowe nawyki, czyli powtarzane zachowania, które towarzyszą nam na co dzień. Nie ma jednej magicznej pigułki czy recepty, „cudu” albo niezwykłego lekarza, który uczyni nas zdrowymi na całe życie. Nasze osobiste wybory, dokonywane każdego dnia, przekładają się na zdrowie, poszerzają naszą świadomość i utrzymują umysł w pozytywnej równowadze. Warto pamiętać, że wszystkie zmiany się robi, a nie tylko o nich czyta. „Tajemnice Zdrowia” pomagają w wyborze własnej drogi i motywują do działania.

„Uświadomienie ludziom, że to oni sami decydują o ostatecznym rezultacie swojego życia, nie jest prostym zadaniem. Autorka podejmuje je w swojej książce z szacunkiem, wrażliwością i wyczuciem” – stwierdziła w przedmowie Ewa Foley, promotorka zdrowego stylu życia.


Książka dostępna wyłącznie w sklepie internetowym Wydawnictwa Biały Wiatr https://bialywiatr.com

O autorce:

Katarzyna Gwiazdowska – specjalizuje się w holistycznej pracy nad zdrowiem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Psycholog, psychodietetyk, dyplomowana trenerka detoksu Instytutu Świadomego Życia Ewy Foley, absolwentka Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego Ośrodka INTRA, certyfikowana nauczycielka metody Soul Body Fusion®. Interesuje się różnymi metodami oczyszczania i przywracania naturalnej harmonii organizmu.

Prowadzi m.in. detoksy holistyczne, warsztaty z zakresu psychodietetyki, profilaktyki stresu, rozwoju osobistego, kręgi kobiet, kursy praktyka i nauczyciela Soul Body Fusion® , sesje jogi i medytacji oraz udziela indywidualnych konsultacji.

Ukończyła Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie na kierunku Psychologia. Przez rok studiowała w Paryżu na Université Paris X Nanterre, gdzie prowadziła badania do pracy magisterskiej. Uczęszczała na roczny kurs w Instytucie Świadomego Życia Ewy Foley, po którym obroniła pracę dyplomową na temat detoksu holistycznego. W Ośrodku Edukacji i Pomocy Psychologicznej INTRA ukończyła Szkołę Treningu i Warsztatu Psychologicznego oraz Studium Treningu Interpersonalnego. Zdobyła dyplom psychodietetyka na studiach podyplomowych Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. www.kasiagwiazdowska.com


Lifestyle

Zaakceptuj to, co cię spotyka, a będziesz szczęśliwsza. Wiem: łatwiej powiedzieć, niż zrobić

Redakcja
Redakcja
21 stycznia 2022
fot. ljubaphoto/iStock
 

Poczucie kontroli nad swoim losem stanowi niezbędny element dobrego samopoczucia. Natomiast wrażenie, że jest się tylko obserwatorem, niewiedzącym, co go za chwilę spotka, może być przytłaczające. 

Gdy mamy pewność, że nasze działania bezpośrednio wpłyną na naszą przyszłość i ją poprawią – na przykład: „Dzięki ciężkiej pracy osiągnę to, na co liczę. Mogę wytrwać mimo trudności i zrealizować swój cel” – nie tylko czujemy, że posiadamy moc sprawczą i trzymamy w rękach stery swojego życia, lecz także – co pokazują badania – szybciej radzimy sobie z szokującymi zdarzeniami niż osoby, którym wydaje się, iż są nie kierowcami, tylko pasażerami.

Jestem pewna, że pamiętasz jakieś chaotyczne i sprawiające ból sytuacje, nad którymi przejąłeś kontrolę, co ogromnie ci pomogło. Prosta rzecz, jaką jest sporządzenie listy zadań do wy konania, przynosi czasem natychmiastowe korzyści, gdy czujemy się przytłoczeni i niepewni. Coś tak trudnego jak decyzja o ze rwaniu z osobą, z którą się spotykałeś i która co jakiś czas odda lała się od ciebie i znikała, nie chciała się do niczego zobowiązać ani zgodzić na rozmowę, o którą prosiłeś, i zbyt długo twierdziła, że „nie jest pewna”, nie pokazując w żaden sposób, że się zmieni, może być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby odzyskać poczucie kontroli nad tym obszarem swojego życia, zyskać siłę oraz ruszyć naprzód – i doświadczyć słodkogorzkiej ulgi.

Cała ta książka ma na celu pomóc ci osiągnąć nieco większą kontrolę nad własnym życiem. Temu służą zawarte w niej rady i wskazówki, dzięki którym zrozumiesz siebie i to, czego potrzebujesz, żeby jak najlepiej wykorzystać swój obecny i przyszły potencjał. Kontrolowanie jest dobre… do pewnego stopnia.

Jeśli ktoś kontroluje każdą minutę swojego dnia, swój grafik, swoje otoczenie i życie, aby poczuć się bezpiecznie lub po prostu spokojnie – czego wiele osób nauczono – to w chwili, gdy zdarza się coś niespodziewanego, pojawiają się problemy. A – przykro mi, że muszę to stwierdzić – rzeczy niespodziewane będą się zdarzały. Świat jest nieprzewidywalny. Ludzie też tacy są. Zwyczajnie nie mamy takiej mocy, żeby kontrolować każdy aspekt życia.

Rok 2020 pokazał nam wyraźnie, jak bardzo nieprzewidywalna może być rzeczywistość. Prowadziliśmy zwykłe życie: wychodziliśmy z domu, kupowaliśmy kawę, chodziliśmy do pracy, na koncerty, jadaliśmy w zatłoczonych restauracjach, podróżowaliśmy pociągami i samolotami, przytulaliśmy się i namiętnie całowaliśmy (świetny sposób na spędzanie czasu), a potem nagle wybuchła pandemia COVID19.

Ludzie na całym świecie zaczęli umierać, wszędzie zapanowała panika i niepewność. Życie zmieniło się w kompletnie niespodziewany sposób.

Nagle niemożliwe okazało się nawet odwiedzanie chorych krewnych czy żegnanie się z umierający mi, nie wspominając o opuszczaniu domu, chodzeniu do pracy i wykonywaniu zwykłych codziennych czynności. Rok 2020 zdestabilizował życie większości osób, odbierając im poczucie pewności i kontroli.

 

Czy w tamtym roku byłeś potwornie zmęczony? Przeważająca część ludzi tak się czuła. Niepewność wywołuje reakcję na zagrożenie, przez co szybko wyczerpuje się nasza zdolność skutecznego zarządzania emocjami, a my jesteśmy wykończeni. Dla tych, którzy radzą sobie przede wszystkim poprzez kontrolowanie rzeczywistości, mogło to być jak pożar ogarniający cały ich układ nerwowy. Gdy zabierze się komuś główną strategię, którą stosuje w zmaganiach z życiem, jakakolwiek ona jest, czasem czuje się on, jakby zniknęły wszystkie zabezpieczenia (gdy nie ma wody, jak ugasić ogień?).

Zwykle dopadają nas wtedy znienacka emocje, których staraliśmy się unikać lub nigdy nie doświadczaliśmy… i niespodziewanie wszystko ogarnia niepokój – każdą myśl, każdy oddech i każde uderzenie serca (teraz galopującego). Dlatego warto mieć w zanadrzu różne sposoby rozwiązywania problemów. Rada, żeby płynąć z prądem, bywa irytująca, ale jest dobra. Jeżeli zdołamy zaakceptować to, co nas w życiu spotyka, i się do tego dostosować, poczujemy się znacznie szczęśliwsi. Wiem: łatwiej powiedzieć, niż zrobić.

Jeśli czujesz, że twoją jedyną strategią na życie jest kontrolowanie go, i chciałbyś rozwiązać ten problem, polecam, żebyś postąpił w następujący sposób…

 • Dzisiaj: Wybierz jakiś niewielki obszar swojego życia, który zwykle kontrolujesz, i spróbuj tego nie robić. Zobacz, co się stanie. Jeżeli to głównie ty dbasz o dom, może poproś kogoś, aby to on zajął się raz gotowaniem. Albo nie sprzątaj: zostaw dane pomieszczenie w takim stanie, w jakim się znajduje – zabałaganione. To ćwiczenie nie ma na celu poprawy twojego samopoczucia. Zrezygnowanie z odpowiedzialności może być trudne i niepokojące. Ale muszę ci pokazać, że… to do przeżycia! Chciałabym nauczyć twój mózg, że potrafi poradzić sobie z tym, co według jego przewidywań wydarzy się, gdy odpuścisz kontrolę, i że nie musisz w przyszłości sięgać po swoją starą strategię postępowania z problemami. Po winieneś zaktualizować informacje, które przechowujesz w pamięci!
 • W przyszłości: Do swoich sposobów na radzenie sobie z życiem dodaj praktykę uważności (rozdział 13), która pomoże ci ćwiczyć akceptację rzeczywistości i odpuszcza nie różnych rzeczy. Cały czas próbuj rezygnować z kontro li, za każdym razem robiąc to w jednym małym obszarze życia. Nie chodzi o to, żeby w końcu całkiem odpuścić kontrolę, tylko o zyskanie elastyczności i poczucia, że zna się różne mechanizmy, które można stosować, gdy życie staje się nieprzewidywalne.

 


Lifestyle

FESTIWAL ODDECHU #2 – takiego programu wydarzeń jeszcze nie było! 21-23 stycznia w warszawskiej Elektrowni Powiśle

Redakcja
Redakcja
21 stycznia 2022

Festiwal Oddechu to 3-dniowe wydarzenie mające na celu promocję pracy ze świadomym oddechem i edukację na temat roli oddechu w codziennym życiu. Festiwal Oddechu skupia w jednym miejscu wybitnych twórców autorskich metod rozwoju osobistego, certyfikowanych praktyków pracy z oddechem, ciałem i umysłem. 


Tematem przewodnim Festiwalu jest oddech, czyli najważniejsza, życiodajna czynność człowieka. Oddech oddziałuje na ciało, umysł, emocje i duszę. Posiada moc transformacji. To nieświadoma czynność wykonywana automatycznie. Jednak uświadomiony oddech staje się narzędziem do pracy z ciałem, umysłem i emocjami. Może być lekarstwem i wsparciem w trudnych sytuacjach.

Misją Festiwalu Oddechu jest zaprezentowanie szerokiego wachlarza metod wsparcia oraz holistycznego, naturalnego dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne. Rozwoju i życia w harmonii. Festiwal Oddechu łączy pokazy technik praktycznych z wykładami i prelekcjami.

Dlaczego Festiwal Oddechu jest potrzebny?

 • wszyscy potrzebujemy oddychać świadomie i głęboko, szczególnie teraz, w tych
  trudnych czasach
 • negatywny wpływ chronicznego stresu, w którym żyjemy
 • jesteśmy spięci, zmęczeni i rozdrażnieni
 • brakuje nam świadomego odpoczynku i relaksu
 • oddychamy płytko i nerwowo
 • nie znamy technik i praktyk oddechowych

Druga edycja Festiwalu Oddechu zaprasza uczestników do jeszcze głębszego spotkania z własną obecnością oraz przyjrzenia się kolejnym możliwościom, które przynosi nam dzisiejszy świat.

Na 3 poziomach industrialnej Elektrowni Powiśle przywitamy:

 • 30 prelegentów, wykładowców, twórców, organizatorów przestrzeni warsztatowej
 • 38 spotkań, które odmienią nasze życie, a na pewno dadzą nam garść pozytywnej energii
 • 60 marek, które przygotowały na ten weekend specjalne produkty
 • 36 godzin wysoko wibracyjnej energii, która wesprze nasz dobry start w Nowy Rok 2022

W trakcie 3 dni Festiwalu w programie SCENY GŁÓWNEJ znajdą się m.in.: Ceremonia Kakao, napoju, którym był bogactwem i tradycją Majów. Podczas uroczystego otwarcia Festiwalu połączymy celebrację kakao z dźwiękami i głęboką medytacją prowadzoną przez Rimę Sadurską – Siostrę Ptaków. Didżejski set będzie towarzyszyć nam podczas głębokiej sesji oddechowej Satori Session: PSYCHEDELIC BREATH®, którą poprowadzi Malwina Kośka. Nie zabraknie śmiechu i dobrej zabawy w wersji terapeutycznej. Piotr Bielski zabiera nas w podróż – 108 minut blasku w oczach i zachwytu nad istotą bycia w tu i teraz. Celestyna Osiak zaprasza nas do wejścia w Nowy Rok w przyjaznej i wspierającej relacji z naszą Duszą.

Brzmi zaskakująco? To najważniejszy partner w naszym życiu, prawdziwie na zawsze 🙂 Festiwal Oddechu dba kompleksowo o wszystkie aspekty naszego dobrostanu. Nie zabraknie spotkań poświęconych pracy z ciałem takich jak Joga, autorska metoda ćwiczeń i masażu ciała i twarzy Facegroovin’, Body Movement prowadzony przez Kasię Bigos czy Ciałopozytywność w pięknym prowadzeniu Oliwi Misztur.

Partnerem Festiwalu Oddechu #2 jest Fundacja Małgosi Braunek Bądź, która przygotowała 3 specjalne panele prowadzone przez Orinę Krajewską, Elżbietę Dudzińską oraz Asię Jakubowicz.

Przedsprzedaż biletów na wydarzenia odbywające się w ramach Festiwalu Oddechu #2 już trwa na platformie Jestem Slow (https://jestemslow.pl/wydarzenia/festiwaloddechu). Każde wydarzenie ma limitowaną liczbę uczestników, warto zaplanować weekend 21-23 stycznia z wyprzedzeniem i już dzisiaj zajrzeć do bogatego programu wydarzeń podczas Festiwalu Oddechu #2.

Organizacja: Fundacja Grupy Slow na rzecz rozwoju i promocji trendu slow w Polsce oraz Slow Sp. z o.o.
Partner strategiczny: Elektrownia Powiśle
Partner wydarzenia: Fundacja Małgosi Braunek Bądź
Partner SCENY KIDS: Sensorysie
Miejsce: Warszawa, Elektrownia Powiśle (poziom -1, +3 i +4)
Termin: 21-23 stycznia 2022 r.

Social media: 
wydarzenie na Facebook: Festiwal Oddechu #2
fb.com/JestemSlow
instagram.com/JestemSlow


Zobacz także

Prezent na Walentynki

Prezent na Walentynki? Naprawdę może zaskoczyć

Mój niezawodny sposób na krosty. Nakładasz na noc, rano prawie nie ma śladu

"Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie"

„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. A wy? Nie macie żadnych tajemnic przed swoimi przyjaciółmi?