Psychologia

Jak być kobietą sukcesu? Odpuścić. I pielęgnować w sobie tych kilka cech

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 czerwca 2018
naucz się odpoczywać
Fot. iStock / pixelfit
 

Każda osoba ma własną koncepcję sukcesu, dla każdego oznacza on co innego. Nasz sukces jest naszą zasługą, zawdzięczamy go swojej ciężkiej pracy, determinacji, czasem odrobinie szczęścia. Jeśli chcesz być kobietą sukcesu, musisz podjąć filozofię życia, w której nauczysz się kontrolować to, co jest w twoim zasięgu. A żeby tak się stało, wystarczy kilka, prostych czynników.

Pasjonuj się tym, co robisz

Życie codzienne bywa trudne. Nawet jeśli wykonujesz pracę swoich marzeń i masz taką rodzinę, o jakiej zawsze marzyłaś. Dlatego kobiety, którym się powiodło, są tymi, którym udaje się zachować pasję we wszystkich dziedzinach życia. Które widzą, że motywację do działania można znaleźć dosłownie wszędzie. Jasne, że będą trudniejsze, ciemniejsze dni. Ale i one przyniosą ci jakąś korzyść, jakąś pozytywną refleksję. Żyj z pasją!

Nie szukaj doskonałości

Jedną z największych tajemnic odnoszących sukces kobiet jest to, że nauczyły się, że doskonałość jest czymś niemożliwym do osiągnięcia. Wiedzą, że ważne jest wyznaczanie celów, ale nie mają obsesji na punkcie tego, co niemożliwe. Zamiast tego koncentrują swoją energię na tym, by pełniej żyć i cieszyć się każdą chwilą.

Miej świadomość, kiedy przejąć kontrolę i kiedy odpuścić

Kobiety sukcesu są w stanie przejąć kontrolę nad swoim życiem, relacjami i karierą, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Wiedzą, że wiąże się to z tworzeniem własnych reguł i współdziałaniem z otoczeniem w przyjazny i inteligentny sposób. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz być w stanie pozbyć się tej kontroli, gdy zagrożone jest twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne.

Podejmuj ryzyko

Najlepszym sposobem na odniesienie sukcesu jest… poszukiwanie. W tym celu konieczne jest wyjście poza strefę komfortu. „Skuteczne” kobiety nie ograniczają się do podejmowania łatwych decyzji. Wykraczają poza podstawowe oczekiwania i wyznaczają sobie nowe cele. Dzięki temu mogą codziennie uczyć się czegoś nowego.

Poświęcaj czas sobie samej

Nie ma znaczenia, czy twój czas jest wypełniony obowiązkami osobistymi czy zawodowymi, poświęć 20 minut codziennie sobie samej. W tym jednym momencie zapomnij o wszystkim, co musisz.


Na podstawie: nospensees.fr


Psychologia

Co się dzieje z dorosłymi, którym rodzice „helikopterowali” w dzieciństwie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 czerwca 2018
Fot. iStock/RyanJLane
 

Dzieci nadopiekuńczych rodziców mają poważne problemy w dorosłym życiu. Na czym dokładnie polega zjawisko, zwane przez psychologów „helikopterowaniem”? Wyobraź sobie, że twoja matka lub ojciec, czy rodzice razem zachowują się jak twój osobisty stróż, który pomaga ci dosłownie we wszystkim, od kompletowania materiałów do szkolnych projektów po występowanie w twoim imieniu w relacjach z twoimi przyjaciółmi. Ratuje cię z każdej opresji, jest twoim osobistym szoferem i doradcą w każdej kwestii. Żyje twoim życiem.

Dość często dzieci z tym rodzajem „wsparcia” w rodzinnym domu są w stanie uzyskać niewielką przewagę nad rówieśnikami. I to jest dość logiczne: każdy, kto ma pełnoetatowego osobistego asystenta, prawdopodobnie osiągnie doskonałe wyniki, gdy konkuruje z osobami, które muszą wszystkiego dokonać same. Jednak na dłuższą metę, nadopiekuńczość ma na nas bardzo zły wpływ, który ujawnia się dopiero w dorosłym życiu.

Naukowcy badający długoterminowe skutki helikopterowania twierdzą, że pojawia się wówczas pięć istotnych problemów.

Zaczynamy chorować

W badaniu z  2016 roku, przeprowadzonym na Uniwersytecie Stanowym na  Florydzie ustalono, że dzieci rodziców – helikopterów mają większe problemy zdrowotne w wieku dorosłym niż ich rówieśnicy mający „zdrowsze” relacje z domem rodzinnym.  Okazało się, że nie umieją oni o siebie zadbać, zarządzać swoim zdrowiem, ponieważ rodzice zawsze mówili im, kiedy iść spać, kiedy uprawiać sport i co jeść.

Jesteśmy roszczeniowi

Młodzi ludzi wychowani w trybie helikopterowania myślą, że są centrum wszechświata. Dorastają, czując, że wszystko im się należy. Badania konsekwentnie łączą poczucie bycia uprawnionym do wszystkiego, co najlepsze, z chronicznym rozczarowaniem i ciągłym cierpieniem w dorosłym życiu.

Mamy problemy emocjonalne

Dorastamy nie ucząc się, jak regulować swoje emocje, nasi rodzice robili to za nas. Jeśli byłeś smutny, motywowali cię. Jeśli się wściekałeś, uspokajali. Ten brak umiejętności regulacji emocji staje się dużym problemem, gdy opuszczasz rodzinne gniazdo. W rezultacie odczuwasz niższy standard życia i jesteś narażony na depresję.

Mamy skłonność do nadużywania leków

Dzieci nadopiekuńczych rodziców nie są przyzwyczajone do tolerowania dyskomfortu. Byli chronili przed bólem i uniemożliwiano im radzenie sobie z trudnościami w pojedynkę. Ponadto są przyzwyczajeni do natychmiastowej gratyfikacji. To może wyjaśniać, dlaczego szybko sięgają po leki: chcą, aby ich ból ustąpił, zniknął.

Brak nam umiejętności samokontroli

Twój czas w dzieciństwie był zazwyczaj perfekcyjnie zagospodarowany, ściśle regulowany. Bez możliwości nauczenia się samodzielnego zarządzania swoimi zasobami. Jako dorośli nie przejawiamy inicjatywy i motywacji potrzebnych do odniesienia sukcesu.


Na podstawie: psychologytoday.com

 


Psychologia

4 testy obrazkowe, które powiedzą ci coś, czego o sobie nie wiedziałeś

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
26 czerwca 2018
Fot. Screen z Facebooka /Brain LOL

Przyjrzyj się poniższym obrazkom i odpowiedz na pytania, następnie przeczytaj interpretację.

1. Para czy delfiny?

2 Schody

Skoncentruj się na poniższym obrazku i daj szybką odpowiedź: Które schody wybierzesz aby pójść w górę, a które, żeby zejść?

Fot. Screen z Facebooka /Brain LOL

Fot. Screen z Facebooka /Brain LOL

3. Ziarenka kawy

Na tym obrazku ukryta jest głowa mężczyzny. Znajdź ją!

4. W którą stronę?

Czy widzisz dziewczynę obracającą się zgodnie z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara?

Interpretacja:

1. Badania wykazały, że dzieci nie widzą tutaj pary, ponieważ nie mają takich obrazów w pamięci pierwotnej i zamiast tego widzą dziewięć delfinów. Jeśli potrzebujesz więcej niż 3 sekundy, aby zobaczyć delfiny, to znaczy, że masz jakiś problem natury seksualnej.

2. Większość osób, które widzą ten obrazek mówi, że wchodzi po schodach z lewej strony i schodzi po schodach z prawej. Na tę reakcję prawdopodobnie wpłynie „zachodni” sposób czytania od lewej do prawej. Ci, którzy czytają od prawej do lewej, na przykład Arabowie, mają tendencję do udzielania odwrotnej odpowiedzi.

3. Jeśli udało ci się znaleźć twarz w 3 sekundy, oznacza to, prawa część twojego mózgu jest bardziej rozwinięta niż u przeciętnej osoby. Jeśli znalazłeś ją po około 1 minucie, prawa półkula twojego mózgu jest rozwinięta tak, jak u przeciętniej osoby. Jeśli potrzebowałeś więcej niż minutę, aby znaleźć twarz, prawa część twojego mózgu działa wolniej.

4. Jeśli widzisz dziewczynę obracającą się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, oznacza to, że używasz częściej prawej półkuli mózgu. Prawa półkula reprezentuje ludzi o artystycznym zacięciu. Natomiast lewa półkula jest związana z racjonalizmem i ogólnie zorganizowanym myśleniem matematycznym. Jeśli widzisz oba kierunki obrotu, prawdopodobnie masz bardzo wysoki poziom IQ.


Na podstawie: www.learning-mind.com

 


Zobacz także

Twoja córka nie musi uprawiać seksu tylko po ciemku, bez orgazmu, a twój syn nie musi traktować każdej kobiety przedmiotowo

Twoja córka nie musi uprawiać seksu tylko po ciemku, bez orgazmu, a twój syn nie musi traktować każdej kobiety przedmiotowo

Oaza spokoju i cierpliwości. Nie lubi się spieszyć, czym innych czasem doprowadza do szału. Jakie inne cechy ma flegmatyk?

7 kroków do wyleczenia ran przemocy domowej