Go to content

Jak brak ojca wpływa na życie seksualne kobiet? Bardzo szybko zaczynają szukać partnera

Fot. iStock/Pekic

Dlaczego niektóre kobiety są bardziej aktywne seksualnie niż inne? Istnieje wiele socjokulturowych, biologicznych i genetycznych powodów. Nowe badania opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology  sugerują, że obecność lub nieobecność ojca w dzieciństwie może silnie wpływać na zachowania seksualne kobiet w ich dorosłym życiu.

Naukowcy stwierdzili, że te panie, którym w dzieciństwie brakowało kontaktu lub też fizycznej obecności taty, częściej przypisują fikcyjnemu mężczyźnie wyższy poziom zainteresowania romantycznego i seksualnego niż te, których ojcowie byli od początku obecni w ich życiu. Inaczej mówiąc, częściej decydują się na bliskość fizyczną z osobą, którą poznały niedawno, łatwiej się zakochują i angażują emocjonalnie oraz fizycznie. Badania potwierdziły zakładaną wcześniej teorię – kobiety, które pochodzą z „pełnych” rodzin, rzadziej podejmują ryzykowne zachowania seksualne, ponieważ ich potrzeby emocjonalne zostały zaspokojone w okresie dojrzewania. Te, które wychowywały się bez ojca, częściej bardzo wcześnie zaczynają szukać bliskości i partnera seksualnego. I rzadko kiedy od razy „trafiają” na tego właściwego, skąd częste zmiany i dalsze poszukiwania.

Oczywiście – jak w każdym przypadku, istnieją wyjątki od tej reguły. Należy również pamiętać, że nawet kobiety pochodzące z „początkowo rozbitych” rodzin, które w pewnym monecie „odzyskały” ojca (na przykład w postaci nowego partnera matki, który traktował przyszywaną córkę jak swoją własną) nie wykazywały zachowań seksualnych odstających od normy. 

Na podstawie: psychologytoday.com