Psychologia

Jak brak ojca wpływa na życie seksualne kobiet? Bardzo szybko zaczynają szukać partnera

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 listopada 2017
Fot. iStock/Pekic
 

Dlaczego niektóre kobiety są bardziej aktywne seksualnie niż inne? Istnieje wiele socjokulturowych, biologicznych i genetycznych powodów. Nowe badania opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology  sugerują, że obecność lub nieobecność ojca w dzieciństwie może silnie wpływać na zachowania seksualne kobiet w ich dorosłym życiu.

Naukowcy stwierdzili, że te panie, którym w dzieciństwie brakowało kontaktu lub też fizycznej obecności taty, częściej przypisują fikcyjnemu mężczyźnie wyższy poziom zainteresowania romantycznego i seksualnego niż te, których ojcowie byli od początku obecni w ich życiu. Inaczej mówiąc, częściej decydują się na bliskość fizyczną z osobą, którą poznały niedawno, łatwiej się zakochują i angażują emocjonalnie oraz fizycznie. Badania potwierdziły zakładaną wcześniej teorię – kobiety, które pochodzą z „pełnych” rodzin, rzadziej podejmują ryzykowne zachowania seksualne, ponieważ ich potrzeby emocjonalne zostały zaspokojone w okresie dojrzewania. Te, które wychowywały się bez ojca, częściej bardzo wcześnie zaczynają szukać bliskości i partnera seksualnego. I rzadko kiedy od razy „trafiają” na tego właściwego, skąd częste zmiany i dalsze poszukiwania.

Oczywiście – jak w każdym przypadku, istnieją wyjątki od tej reguły. Należy również pamiętać, że nawet kobiety pochodzące z „początkowo rozbitych” rodzin, które w pewnym monecie „odzyskały” ojca (na przykład w postaci nowego partnera matki, który traktował przyszywaną córkę jak swoją własną) nie wykazywały zachowań seksualnych odstających od normy. 

Na podstawie: psychologytoday.com


Psychologia

Drogie panie, a wy jaki macie talent? Czy ta reklama obraża kobiety? Na pewno ich nie docenia! Zobaczcie

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
19 listopada 2017
Fot. Screen/Facebook
 

Czyżby reklamowy strzał w kolano? Pepco pokazało swój nowy spot reklamowy, który zaczyna się od: „Zapytaliśmy kobiety, jaki mają talent”. Okazuje się, że żadna z nich nie potrafiła odpowiedzieć, bo tak trudno jest mówić o sobie i swoich talentach. Naprawdę? Nadal pokutuje w nas ta fałszywa skromność, która nie pozwala się nam pochwalić tym, co wychodzi nam najlepiej? Co za cholerne powielanie stereotypów. Oj czasem się nie chwal, spytamy twoich najbliższych, jaki jest twój talent, przecież oni na pewno wiedzą.

I tak Pepco popełnia błąd drugi – dzieci mówią, jak zawsze szczerze – i są w tym rozczulające. Ale panowie? Moja żona ma talent do tego, że zawsze świetnie wygląda? Ma talent do dekorowania domu i przygotowywania Wigilii? To jakiś żart. Bardzo kiepski żart, kiedy jeszcze mama jednej z kobiet dorzuca, że córka jest taka zaradna. A jak ma nie być? A ile ją ta zaradność kosztuje?

Trochę mną potrząsnęło, bo przecież walczymy z takim seksizmem, powtarzamy, że kobiety nie są tylko od zarządzania domem, kuchnią, nie skupiają się na swoim wyglądzie. Jesteśmy mądre, zdolne, doświadczone z wieloma talentami! Zresztą na Facebooku Pepco, pod spotem reklamowym pojawiają się komentarze:

Mam bardzo wiele talentów, drogie Pepco. Jestem grafikiem, rysuję, maluję, projektuję, szyję, dziergam, wyszywam, śpiewam, uprawiam sport i jestem w tym dobra. Zdolności organizacyjne to też jakiś talent. Każda z nas ma wiele talentów. I nie ograniczają się do tych związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Puszczanie takich tendencyjnych reklam to umacnianie seksistowskiego sprowadzania kobiet do roli ładnie wyglądającej matki i żony, która nawet wigilie skleci.

Już wiem, czemu nigdy nie byłam w pepco. Po prostu mam nieodpowiednie talenty.

Wyglądanie pięknie to talent? Powtórzone dwa razy?
A może ‚jak nikt tłumaczy matematykę’ albo ‚jest świetna w swojej pracy i dzięki temu jeździmy co roku na wakacje’.
Kobiety naprawdę potrafią więcej niż być pięknymi matkami i paniami domu… 

Ja rozumiem, że spot jest celowany w asortyment sklepu, ale naprawdę nie można było wymyślić tego inaczej?

A wy? Co myślicie?


Psychologia

Uspokajasz się, że to chwilowy kryzys? 10 sygnałów, że twoje małżeństwo wisi na włosku

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
19 listopada 2017
Fot. iStock/Viktor_Gladkov

Bez problemu znajdziesz poradnik, w którym mądre głowy radzą, jak ratować małżeństwo. Zdecydowanie trudniej trafić na pozycję, która pomoże podjąć decyzję o rozstaniu. Czasem naprawdę lepiej odejść. Na przykład wtedy, gdy tylko jedna strona chce walczyć albo wtedy, gdy straciliście do siebie jakikolwiek szacunek. Oto kilka zachowań, które mogą świadczyć o tym, że rozwód zbliża się wielkimi krokami. Czy tego chcesz, czy nie.

Razem, a jednak osobno

Niby tworzycie parę, ale już od dawna nie żyjecie ze sobą. Nie chodzi tylko o seks. Po prostu każde z was zaczyna żyć swoim życiem. Spędzacie czas ze swoimi znajomymi, zostajecie w pracy po godzinach. Odczuwacie ulgę, gdy nie musicie siedzieć w tej upiornej ciszy, która panuje w waszym domu. Być może tylko jedno z was się oddaliło. Jeśli tak, warto zawalczyć. Jeśli jednak więcej was dzieli, niż łączy, trudno będzie to wszystko naprawić.

Brak współpracy

W każdym związku pojawiają się problemy. To normalne. Ważne, żeby wspólnie pokonywać kryzysy. Często jednak walczy tylko jedna strona. Druga albo nie widzi, że coś się dzieje, albo nie poczuwa się do odpowiedzialności za to, w jakim punkcie się znaleźliście. Jeżeli chodzi o poważne problemy, takie jak zdrada, utrata bliskiej osoby lub długotrwały brak seksu, niezbędna może okazać się terapia. Gdy jeden z partnerów definitywnie odmawia udziału, szanse na wyjście z kryzysu są znikome.

Wzajemny szacunek

Nie chodzi tylko o to, żeby w trakcie kłótni trzymać fason i nie wyzywać się od najgorszych. W złości mówi się różne rzeczy. Chodzi o szacunek, który okazuje się drugiej osobie każdego dnia poprzez słuchanie tego, co mówi i respektowanie potrzeb czy poglądów. Jeżeli tego zabraknie, nie uda wam się dojść do porozumienia.

Nie jesteście już duetem

W zdrowych relacjach jedno wspiera drugie. I to dosłownie we wszystkim – w obowiązkach domowych, w wychowywaniu dzieci, w osiąganiu sukcesów i w przyjmowaniu porażek. Gdy przestajecie grać do jednej bramki lub na boisku zostaje tylko jedno z was, trudno mówić o partnerstwie.

Oddech kochanki

Można poradzić sobie ze zdradą, jeśli niewierny partner żałuje swojego zachowania i definitywnie kończy romans.   Czasem jednak zdarza się, że kochanka wciąż kręci się w pobliżu. Naprawdę wierzysz, że teraz tylko się kolegują? Nie pozwól, żeby każdego dnia dopadała cię niepewność. Jeśli on nie zerwał tej znajomości, nie uratujecie tego małżeństwa.

Kompromisy znacie z teorii

Związek dwojga ludzi to ciągłe dawanie i branie. Ważne jednak, żeby zachować równowagę. Nie może być tak, że tylko jedna strona dostosowuje się do potrzeb partnera. To rodzi wyłącznie frustrację. Albo zacznie się ze sobą komunikować i pracować nad kompromisami, albo czekajcie, aż wszystko runie.

Notoryczne oszustwa

Gdy jeden z partnerów kłamie, ma swoje sekrety lub z łatwością ulega płci przeciwnej, nie nadaje się do związku. Być może wydawało mu się, że małżeństwo wszystko zmieni. Niestety, niektórzy po prostu nie są stworzeni do życia w stałym związku. Ratuj siebie, tylko tyle możesz zrobić.

Gdy jedno z was nie chce mieć dziecka

Można dojść do porozumienia w takich sprawach, jak oszczędzanie pieniędzy czy wakacyjny wyjazd, ale jeśli nie zgadzacie się w sprawach rodzicielstwa, ten związek się nie uda. Szczególnie, gdy jedno z was kategorycznie nie godzi się na dziecko, a drugie go pragnie.

Przestaliście uprawiać seks

Bliskość w związku ma ogromne znaczenie. Jeżeli przestaliście regularnie uprawiać seks i przynajmniej jedno z was cierpi z tego powodu, powinniście jak najszybciej znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Liczenie, że problem zniknie lub sam się rozwiąże, jest ogromnym błędem. Owszem, rozwiąże się, ale w formie rozwodu.

To nie sprzeczki, a zwykła wojna

Wszystkie pary się kłócą. Potrzeba lat, żeby się dotrzeć. Jeśli jednak z biegiem czasu awantur jest coraz więcej, są one znacznie intensywniejsze i mają poważne konsekwencje, takie jak wyprowadzka czy straszenie rozwodem, koniec jest już blisko.


 

Źródło: Woman’s Day


Zobacz także

10 bardzo brzydkich nawyków, które świadczą o wysokiej inteligencji

5 wskazówek dla bliskich osób z zaburzeniami psychicznymi. By żyło się lżej

7 małych wskazówek dla każdego, kto desperacko pragnie być w związku