Go to content

Boisz się zmiany i zastanawiasz się – dlaczego?

fot. simonapilolla/iStock

Strach przed zmianą jest czymś naturalnym. Często obawiamy się rozpoczęcia nowego etapu w życiu, spróbowania czegoś nowego. Wzbraniamy się rękami i nogami. Za wszelką cenę chcemy zostać przy tym co znane. Zastanawiałaś się kiedyś – dlaczego?

Decyzja to zmiana

Życie zmusza nas do podejmowania różnych decyzji. Niektóre z nich są łatwe, nad innymi musimy się dłużej zastanowić. Za trudnymi decyzjami najczęściej kryje się zmiana, a wraz z nią pojawia się strach. I to właśnie ten strach paraliżuje, obezwładnia, czasami aż do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie stawić czoła nowym okolicznościom.

Dlaczego boimy się zmian?

Nie wiemy, jak sobie poradzimy

Jedną z możliwych przyczyn strachu, jest obawa przed tym, jak poradzimy sobie w nowej sytuacji. To, co nieznane, to, czego nie rozumiemy, zwykle nas przeraża. Każda zmiana wiąże się z nową rzeczywistością. Kiedy nie jesteśmy do niej odpowiednio przygotowani, boimy się, że coś może pójść nie tak. Tracimy wiarę we własne możliwości, tracimy pewność siebie.

Zmiana może wiązać się ze stratą

Za zmianami często kryje się strata. Podejmujemy nowe wyzwania, rozpoczynamy nowy etap w życiu, bo stary nie działał, bo było coś nie tak. Zmiana często jest równoznaczna ze stawieniem czoła porażce, stracie. Może dotyczyć życia prywatnego lub zawodowego.

Strach przed popełnieniem błędu

A co w przypadku, gdy postępuję źle? Przecież być może popełniam błąd? I to właśnie obawa przed podjęciem złej decyzji, jest kolejnym powodem, dla którego tak bardzo boimy się zmiany. Ludzie często obawiają się, że ścieżka, którą wybiorą, będzie niewłaściwa. Jednak z drugiej strony zmiany często zachodzą w wyniku podjętych decyzji. W tym przypadku strach może wiązać się z obawą, że podjęta decyzja nie była najlepszą z możliwych.

Zobacz także: Oszukać przeznaczenie i odmienić wszystko. 10 sytuacji, w których nie uciekniesz przed zmianą

Strach przed krytyką

Często obawiamy się krytyki, jaka może nas spotkać w związku z podjętą decyzją. Zastanawiamy się, jak zareagują bliscy, co powiedzą, czy będą nas wspierać, czy może skrytykują. Strach przed odrzuceniem często kryje się za strachem przed zmianą. Musimy jednak pamiętać, że lęk i obawy prowadzą donikąd.

Brak kontroli

Wraz ze zmianami często doświadczamy utraty kontroli. Kiedy nadchodzi nowa rzeczywistość, często zupełnie nieznana, możemy czuć, że straciliśmy kontrolę nad sytuacją. Chcieliśmy móc w pełni decydować o swoim losie, a tu się nagle okazuje, że życie zadecydowało na nas.

Źródło: exploringyourmind