Psychologia Związek

8 sygnałów, że facet ewidentnie cię wykorzystuje. Jesteś potrzebna, ale nie kochana

Redakcja
Redakcja
31 października 2020
fot. iStock/pixdeluxe
 

Większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Albo udajemy, że nie wiemy i pozwalamy na to z pełną świadomością. Bo myślimy, że tak trzeba, wmówiono nam – może jeszcze w dzieciństwie –  że to jest normalne. Lub też boimy się, że jeśli się zbuntujemy, on odejdzie więc wolimy dawać się wykorzystywać, żyć z kimś, komu potrzebni jesteśmy tylko do tego, by zaspokajać czyjeś konkretne potrzeby.

I możemy tak żyć latami. Aż w końcu przychodzi dzień, w którym okazuje się, że dłużej już się nie da. Że oto doszliśmy do muru, za którym nic już nie ma. A przede wszystkim, nie ma już nas, bo całe nasze życie zostało podporządkowane naszemu partnerowi. Rzuć okiem na te kilka sygnałów ostrzegawczych, zanim będzie za późno. Szkoda by było spędzić życie u boku kogoś, kto cię wykorzystuje.

8 sygnałów, że facet ewidentnie cię wykorzystuje

1. Nie rozmawia z tobą o przyszłości

Mimo, że jesteście już ze sobą dość długo, masz wrażenie, że on żyje jedynie chwilami. Nie interesuje go, co się wydarzy za chwilę. Kiedy przestanie mu być dobrze, odejdzie bez zmrużenia oka.

2. Twoi przyjaciele mówią ci, że coś jest nie tak

Nigdy nie powinieneś opierać swoich decyzji i wyborów wyłącznie na tym, co mówią ci Twoi przyjaciele. Byłoby jednak również głupotą, gdybyś nie słuchał ich rad. W końcu z boku widać o wiele więcej.

3. W sypialni jest egoistą

Seks traktuje instrumentalnie, a zasada jest prosta – jemu ma być dobrze, a ty… może zdążysz. Nie zwraca uwagi na to, jak się czujesz, nie rozmawia z tobą o tym. Dobre maniery zostawia za drzwiami sypialni.

4. Całkowicie polega na tobie finansowo

Kiedykolwiek ma wydatki, zawsze zwraca się do ciebie po wsparcie. Traktuje cię jak osobisty bankomat, jednocześnie ukrywa przed tobą swoje finanse.

5. Nie pyta cię o twoje uczucia

Zawsze myśli o własnym osobistym szczęściu i wygodzie. Zawsze myśli o tym, jak poprawić swoje życie. Twoje emocje? Może nie powie tego wprost, ale przyzwyczai cię swoim zachowaniem do tego, że dla niego nie mają one znaczenia.

6. Ma zwyczaj nierealizowania swoich obietnic i zobowiązań

Nie obchodzi go, jak bardzo byłabyś rozczarowana, gdyby złamał dane ci słowo. Nie przejmuje się twoim bólem, działa tylko z czystej wygody.

7. Nie można być z nim naprawdę blisko

Naprawdę nie jest zainteresowany nawiązaniem z tobą jakiejkolwiek intymności. Ma problemy z bliskością inną niż seks, nie chce się otworzyć, szczerze z tobą porozmawiać lub też sprawia pozory intymnego porozumienia między wami, jeśli czegoś od ciebie chce.

8. Sprawia, że czujesz się potrzebna, ale nie kochana

Traktuje cię „zadaniowo”. Jest od ciebie zależny, póki potrzebuje twojej pomocy, twoich pieniędzy, twojej „opieki”. Wtedy jego uczucia wobec ciebie są „na pokaz”, wyczujesz ten fałsz po dłuższym czasie. Kiedy przestaje cię potrzebować, odczujesz nagły chłod i dystans z jego strony. Nie dziw się, przecież nigdy nie byłaś kochana.


Na podstawie: relrules.comPsychologia Związek

Sosna – gatunki, które sprawdzą się w ogrodzie. Charakterystyka i wymagania

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
30 października 2020
sosna - czarna, górska, wejmutka, pospolita, serbska, limba
Fot. iStock

Sosna to bardzo często spotykany gatunek drzew w ogrodach. Rozróżnia się wiele jej odmian, które różnią się od siebie wysokością wzrostu, kolorem igieł, czy kształtem szyszek i wymaganiami. Najczęściej sadzimy w ogrodach takie gatunki jak sosna pospolita, sosna czarna i sosna górska. Czym one się charakteryzują?

Sosna pospolita (zwyczajna)

Sosna pospolita (zwyczajna) to jedno z najczęściej spotykanych drzew iglastych. Jest bardzo odporna na czynniki zewnętrzne i rośnie nawet na niezbyt urodzajnej w glebie, o umiarkowanie kwaśnym odczynie pH. Dobrze czuje się w miejscach o umiarkowanej wilgotności i na stanowiskach słonecznych. Rośnie lepiej w miejscach, w których powietrze nie jest nadmiernie zanieczyszczone. Posiada wiele odmian, z których można dobrać najbardziej odpowiednią do danego typu ogrodu.

sosna - czarna, górska, wejmutka, pospolita, serbska, limba

Fot. iStock/sosna pospolita

Odmiany sosny pospolitej:

 • ’Fastigiata’ – dorasta do 10 m wysokości, ma wąsko-kolumnowy pokrój.
 • ’Albyns’ – odmiana płożąca, dorasta do 0,5-1 m.
 • ’Aurea’ – odmiana o żółtym zabarwieniu igieł, dorasta do 5-10 m wysokości.
 • ’Beuvronensis’ – dorasta do 2 m wysokości, posiada kulisty, zwarty pokrój.
 • ’Ksawerów’ – dorasta do 1-2 m wysokości, posiada długie igły i gęsty pokrój.
 • ’Watereri’ – o niebieskawym zabarwieniu igieł, dorasta do 3-5 m wysokości.
 • ’Wintergold’ –  jej igły zabarwiają się na żółto, dorasta do 3-4 m wysokości.

Sosna górska

Sosna górska, zwana także kosodrzewiną, to jedno z najbardziej odpornych rodzajów drzew iglastych. Jest w stanie dostosować się do różnych, nawet bardzo niesprzyjających warunków. Może przetrwać dłuższą suszę, niskie temperatury, zanieczyszczone powietrze. Potrzebuje jednak słonecznego stanowiska, by rosła prawidłowo.

sosna - czarna, górska, wejmutka, pospolita, serbska, limba

Fot. iStock/sosna górska

Popularne odmiany sosny górskiej:

 • ’Little Goldstar’ – posiada żółte zabarwienie igieł, dorasta do 30-50 cm wysokości.
 • ’Dezember Gold’ – dorasta do ok. 1 m wysokości, ma kulisty pokrój i żółte zabarwienie igieł.
 • ’Mops’ – rośnie bardzo wolno do ok. 0,6 m, ma kulisty, nieco spłaszczony pokrój.
 • ’Varella’ – posiada igły w dwóch różnych długościach, dorasta do ok. 0,6 m wysokości.
 • ’Wintergold’ – karłowa odmiana dorasta do 0,6 m, ma gęsty, kulisty pokrój i żółte zabarwienie igieł.

Sosna czarna

Sosna czarna to drzewo, które bardzo lubi dobrze oświetlone stanowiska i nie ma specjalnych wymagań odnośnie do rodzaju podłoża. Jest odporna na silne wiatry i niskie temperatury oraz zanieczyszczone powietrze. Wytwarza sztywne, szpiczaste i ciemnozielone igły.

sosna - czarna, górska, wejmutka, pospolita, serbska, limba

Fot. iStock/sosna czarna

Popularne odmiany sosny czarnej:

 • ’Aurea’ – odmiana o żółtym zabarwieniu igieł, dorasta do 10-15 m wysokości.
 • ’Nana’ – niska, wolnorosnąca odmiana dorastająca do 1,5-3 m wysokości, o gęstym kulistym pokroju.
 • ’Pyramidalis’ – odmiana dorastająca do 10-15 m wysokości, o wąskim pokroju.
 • ’Globosa’ – dorasta do 2-3 m wysokości, charakteryzuje się kulisto-stożkowym, gęstym pokrojem.
 • ’Helga’ – posiada szeroko-stożkowy pokrój i rośnie wolno, do 1-2 m wysokości.
 • ’Pyramidalis’ – odmiana o wąskim, kolumnowym pokroju, dorasta do 15-20 m wysokości.
 • ’Spielberg’ – posiada jajowaty  pokrój, dorasta do 2-3 m wysokości.

Sosna bośniacka

Sosna bośniacka dorasta do niewielkich rozmiarów. Osiąga  maksymalnie 4 m wysokości po kilkudziesięciu latach wzrostu. Charakteryzuje się ona ciemnozielonymi igłami z żółtymi końcami. Sosna bośniacka dobrze radzi sobie z niedostatkiem wody, niskimi temperaturami i zanieczyszczonym powietrzem. Nie ma wielkich wymagań odnośnie do gleby, i podobnie jak inne sosny wymaga słonecznego stanowiska. Zdecydowanie poradzi sobie w niewielkich ogrodach oraz ogródkach skalnych.

sosna - czarna, górska, wejmutka, pospolita, serbska, limba

Fot. iStock/sosna bośniacka

Popularne odmiany sosny bośniackiej:

 • ‘Schmidtii – to najwolniej rosnąca odmiana sosny. Posiada postać kulistą, osiągając finalnie około 1,5 m wysokości i 2 m szerokości. Ma krótkie i gęste pędy z błyszczącymi zielonymi igłami.
 • Compact Gem’to odmiana karłowa o jasnozielonych, długich igłach. Początkowo przybiera owalny pokrój, który z biegiem czasu staje się stożkowy. Dorasta do 1-2 m wysokości.
 • ‘Satellit’charakteryzuje się ciemnozielonymi igłami, przylegającymi do pędów. Jej ozdobą są stożkowate szyszki, o kobaltowym zabarwieniu, które z czasem przyjmują barwę brązową. Rośnie powoli, osiągając maksymalny wzrost do 5 m.

Sosna wejmutka

Sosna wejmutka, zwana także sosną amerykańską,  często pojawia się w polskich ogrodach. Charakteryzuje się stożkowatą koroną i smukłym pokrojem. Jej gałęzie wyrastają od pnia prawie pod kątem prostym, a niebieskozielone igły są elastyczne i niekłujące. Sosna wejmutka osiąga wysokość do 15 m i nie ma szczególnych wymagań. Poradzi sobie w miejscu słonecznym oraz półcienistym, lubi jednak żyzne, lekko kwaśne gleby. U wejmutek posadzonych  na glebach zasadowych pędy żółkną i drzewo zamiera.

sosna - czarna, górska, wejmutka, pospolita, serbska, limba

Fot. iStock/sosna wejmutka

Popularne odmiany sosny wejmutki: 

 • ‘Pendula’ wytwarza ścielące się po ziemi pędy, a gałęzie wyginają się w różnych kierunkach, dorastające do kilku metrów szerokości. Zdobią je długie szaroniebieskie igły.
 • ‘Louie’ charakteryzuje się złocistymi miękkimi igłami. To odmiana dorastają do 10 m wysokości po kilkudziesięciu latach wzrostu.
 • ‘Blue Jay’ –  to odmiana wolnorosnąca, o niebieskozielonych igłach, miękkich i giętkich.
 • ‘Tiny Curls’ –  odmiana karłowa, o kulistym pokroju. Zdobią ją skręcone srebrzystozielone igły.
 • ‘Torulosa’ – posiada rozwichrzoną koronę oraz skręcone igły z białymi paskami. Docelowo dorasta do 10 m wysokości.

Sosna himalajska

Sosna himalajska nadaje się do dużych ogrodów ze względu na to, że dorasta do 20 m wysokości. Sprawdza się dobrze się na przepuszczalnych glebach o kwaśnym odczynie. Charakteryzuje się delikatnymi i długimi igłami, które zebrane są w małe pączki. Jej szyszki są cylindryczne, na początku szarozielone, zwarte i stojące, z czasem nabierają ciemnego odcienia i przewieszają się do dołu. Sosna himalajska bardzo dobrze czuje się na stanowisku słonecznym, w cieplejszych rejonach kraju, ponieważ nie jest ona całkowicie mrozoodporna. Przy temperaturze minus 15ºC igły ulegają uszkodzeniu. Nie znosi też dobrze zimnych wiatrów oraz zacienienia, za to dobrze sobie radzi z czasowym przesuszeniem.

Fot. iStock/sosna himalajska

Popularne odmiany sosny himalajskiej: 

 •  ‘Zebrina’ – ma płaczący, zwarty pokrój. Wytwarza miękkie, długie igły (do 20 cm), z poprzecznymi żółtymi paskami na zielononiebieskawym tle, ze srebrzystym połyskiem.  Po długim czasie może dorosnąć do 10 m.
 • ‘Densa Hill’- to drzewo o kolumnowym pokroju. Cechuje się długimi, miękkimi igłami, o zielononiebieskiej barwie, które rosną pionowo. Wytwarza długie i wąskie szyszki.
 • ‘Nana’ – dorasta do wysokości około 2,5 m. Ma kształt stożkowaty, z gałęziami rosnącymi poziomo. Niebieskoszare igły osiągają długość ok. 20 cm.

Sosna limba

Sosna limba nie należy od najczęściej uprawianych gatunków drzew iglastych, ze względu na bardzo powolny wzrost. To długowieczne drzewo charakteryzuje się gęstą koroną, wzrastającą na początku w kształcie stożka, później bardziej jajowatą. Wytwarza zielone igły, długie i ostro zakończone, które na końcówkach przyjmują zabarwienie niebieskie. Szyszki limby na początku są niebieskobrązowe, a z upływem czasu przybierają brązową barwę. W Polsce sosna limba rośnie naturalnie w Tatrach i podlega ochronie. Do ogrodu można kupić sadzonki limby. Drzewo to lubi stanowiska słoneczne, z żyzną i wilgotną glebą, choć i na bardziej piaszczystych i piaszczysto-gliniastych także sobie poradzi. Jest odporna na niskie temperatury oraz wiatry i duże zanieczyszczenie powietrza. Podłoże pod limbę powinno być kwaśne i regularnie podlewane.

Fot. iStock/sosna limba

Popularne odmiany sosny limby: 

 • ‘Glauca’po 20 latach uprawy osiąga wysokość ok. 3 m wysokości. Docelowo może rosnąć do 20 m wysokości. Posiada srebrzystoniebiesko zabarwione igły.
 • ‘Glauca Compacta’ odmiana karłowa, wolno rosnąca do 5 m wysokości. Posiada intensywnie niebieskie igły.
 • ‘Stricta’ –  odmiana karłowa, osiągająca po 10 latach wzrostu zaledwie 2 m wysokości. Przybiera kolumnowy pokrój, a na gęsto ułożonych, pionowo wznoszących się pędach, wytwarza szarozielone igły.
źródło:  muratordom.pl, fajnyogrod.pl 

Zobacz także

emocjonalnie niedostępny

W związku, w którym nie ma kłótni, nie ma komunikacji. Cisza jest dla miłości destrukcyjna

Spotkał się raz dojrzały człowiek z egoistą na kawie... Który z nich ma wysokie poczucie wartości?

Spotkał się raz dojrzały człowiek z egoistą na kawie… Który z nich ma wysokie poczucie wartości?

Stary, stań się lepszym mężem dla swojej żony, jeśli nie chcesz, by ona odeszła. Naprawdę, nie musisz wiele