Lifestyle Psychologia

7 tajemnic mądrych ludzi. Jak stać się jednym z nich i zbudować swoją mądrość?

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
11 października 2017
Fot. iStock / Springfrom
 

Pomyśl szybko – kto jest najmądrzejszym człowiekiem, którego znasz? A może jest kilka takich osób? Mają wspólne cechy? Są mili, doświadczeni?

Mądrość definiuje się jako kombinację poznawczych, refleksyjnych cech oraz empatii. Mądrość jest czymś, co można nieustannie rozwijać, nad czym można pracować. Mądrzy ludzie im starsi, tym mają lepsze samopoczucie, bo są w stanie łatwiej poradzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia im życie.

Jaka jest tajemnica ich mądrości?

Mądry człowiek jest bogaty w doświadczenia

Powód, dla którego mówi się, że mądrość przychodzi wraz z wiekiem jest prosty. Starsi ludzie mają zdecydowanie więcej życiowego doświadczenia niż młodsi. A to właśnie doświadczenie jest jednym z prawdziwych fundamentów mądrości. Dlatego tak ważne jest wychodzenie poza swoją strefę komfortu, otwieranie się na nowe doświadczenia. Dlatego tak często się mówi, że podróże nas wzbogacają, nawet te 10 kilometrów od domu i rozmowy ze spotkanymi tam ludźmi.

… I jest jak gąbka

Bo nie chodzi tylko o to, żeby być bogatym w doświadczenia, ale żeby chcieć z nich korzystać. Człowiek mądry ma otwartą głowę, nie zamyka się w swoich przekonaniach, sztywnych poglądach. Mogą być ci, którzy dużo podróżują, ale nic z tych podróży nie wynoszą, co więcej widzą świat nadal przez pryzmat swoich stereotypów. Człowiek mądry czerpie z życia garściami, uczy się, poznaje, doświadcza w taki sposób, by wzbogacić siebie, by poszerzać swoje horyzonty, a nie ograniczać się tylko do swoich jedynych i słusznych racji, i tylko szukać ich potwierdzenia w świecie.

Mądrzy ludzie widzą więcej

O co chodzi? Otóż mądrzy ludzie nie widzą jedynie powierzchownych komunikatów, nie fiksują się na trendach, modach, nie ulegają wprost presji społecznej. Oni zawsze mają ogląd całej sytuacji, z jej niuansami, zakrętami, pułapkami. Na spokojnie, po pierwszej euforii, analizują, zachowują zdrowy dystans i nie pakują się w bezmyślnie w to, co podsuwa im świat. Skupiają się na relacjach, na duchowości, na rozwoju osobistym, a nie na współczesnym pędzie do pustych sloganów.

Mądrzy ludzie medytują

W dążeniu do mądrości, która sprawi, że będziemy spokojni, istotne jest znalezienie odpowiedzi na pytania: kim jestem? Co czuję? Widzę, kim jestem – ta refleksja jest najważniejsza. Jak do niej dotrzeć? Najlepiej przez medytację, która od dawna uważana jest za drogę do mądrości. Warto znaleźć trochę czasu w codziennym życiu, żeby skupić się na oddechu, na sobie, przepuścić przez siebie emocje. Wówczas wiele rzeczy pojawia się naturalnie, a my potrafimy je zaakceptować, a nie reagować negatywnie.

Mądrzy ludzie wzrastają w kryzysach

I nie chodzi tu tylko o wielkie traumy i przeżycia. Wielu z nas przechodzi swoje małe kryzysy, boryka się z różnymi problemami na poszczególnych etapach swojego życia. Ważne, by dojść do rozwiązań, do tego, jak sobie w trudnych dla nas sytuacjach poradzić. To zmienia nam perspektywę. Łatwiej jest nam przezwyciężyć trudności, znaleźć odpowiedź, dlaczego coś się wydarza i co my możemy z tym zrobić. Czasami jest to jedynie zmiana punktu widzenia problemu, a to już bardzo dużo.

Mądrzy ludzie mają swoją sieć wsparcia

Znasz mądrego, ale samotnego człowieka? Zupełnie samego, pozostawionego samemu sobie? Raczej nie. Bo mądrzy ludzie wiedzą, jak ważne są w życiu relacje, jak ważny jest drugi człowiek. Przez całe życie budują swoją sieć wsparcia, być może wśród ich najbliższych jest jedna czy dwie osoby, ale to ci, na których zawsze może liczyć, którzy go nie zawiedli i zawsze przy nim byli, a on przy nich.

Mądrzy ludzie są tolerancyjni

Współczucie i empatia są kluczowymi elementami mądrości. Mogą być ludzie, którzy osiągnęli głębokie zrozumienie siebie samych, którzy mają ogromną samoświadomość, wiedzą, jak działa, ale tę wiedzę wykorzystują jedynie do tego, by innych oceniać przez swój pryzmat. To nie jest prawdziwa mądrość. Mądrość pomaga zobaczyć drugiego człowieka takim, jakim jest naprawdę, nie z perspektywy własnych przekonań i narzuconych stereotypów. Otwartość na drugiego człowieka, współczucie, empatia to umiejętność, która rodzi się wraz z mądrością.


źródło: huffingtonpost.com


Lifestyle Psychologia

7 powodów, dla których posiadacze kotów mają w życiu lepiej

Redakcja
Redakcja
11 października 2017
Fot. iStock / South_agency
 

Miłośnicy zwierząt zazwyczaj dzielą się na dwie grupy: na tych, którzy za najwierniejszych przyjaciół uważają psy oraz tych, którzy uznają wyższość kotów nad pozostałymi zwierzakami. Badacze zachwalają obecność zwierząt w domu, dla lepszego zdrowia i samopoczucia. Ci, którzy do kotów nie są przekonani, powinni wiedzieć, jak wiele zalet mają te futrzaki. 

Tak zwani kociarze kochają kocie mruczenie i indywidualizm kociego charakteru, nie wyobrażając sobie zamiany majestatycznego kota na wszędobylskiego i bardzo absorbującego psa. Nie licząc przyjemnego i nienachalnego towarzystwa, jest wiele innych powodów, dla których warto posiadać kociaka.

7 argumentów, które przemawiają za posiadaniem kota

1. Koty rozładowują stres

Kocie mruczenie obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Koty mają umiejętność modulowania częstotliwości dźwięków od 20 do 140 Hz, co ma pozytywny wpływ na ludzki organizm.

2. Koty wzmacniają serce

Właściciele kotów są rzadziej narażeni na przebycie zawału , od właścicieli innych zwierząt. Naukowcy z Uniwersytetu w Minnesocie przez 10 lat obserwowali około 4500 osób. Okazało się, że u miłośników kotów ryzyko ataku serca było o 30% niższe, niż u ludzi, którzy nie posiadali żadnego zwierzaka futerkowego. Kolejne badania potwierdziły to, że posiadacze kotów są mniej narażeni na choroby sercowo-naczyniowe oraz udary.

3. Koty pomagają w komunikacji osobom z autyzmem

Badania francuskich naukowców, którzy obserwowali 40 dzieci z autyzmem, dowiodły, że dzieci, które miały w domu zwierzęta, w tym koty, komunikowały się z otoczeniem łatwiej, niż pozostali. Ma to związek ze wzrostem poziomu oksytocyny — hormonu szczęścia, która wydziela się podczas głaskania futra.

4. Koty pomagają w walce z depresją

Mruczenie kota oraz ciepło futerka doskonale wpływają na poprawę nastroju u właściciela. Trzymanie mruczącego kota na kolanach sprawia, że chorzy częściej odrywają swoje myśli od problemów i skupiają się na chwili. Spokój kotów udziela się chorej osobie.

5. Koty pomagają oczyścić organizm z toksyn

Co ciekawe, gwałtowne zachowania kotów i ich chwilowe szaleństwo ułatwiają wyrzucanie emocji. Jest to niezbędne, by zachować równowagę psychiczną, co pomaga również właścicielowi. Badacze z Harvard School of Public Health dowiedli, że wybuchy złości u kotów pomagają oczyścić organizm z toksyn i zapobiec chorobom serca oraz nowotworom.

6. Koty odpychają samotność

Koty pomagają pozbyć się uczucia samotności u ludzi. Są wiernymi słuchaczami i doskonale wypełniają w nienachalny sposób pustkę.

7. Koty uczą odpoczynku

Trzymając śpiącego kota na kolanach lub siedząc obok niego, można skorzystać z relaksującego odpoczynku. Łatwiej o miłą, 20-minutową drzemkę, która poprawia spostrzegawczość, kreatywność, a także nastrój. Przy okazji czas spędzony z futrzakiem wzmacnia więzi z właścicielem.


 

źródło: dobrewiadomosci.net.pl


Lifestyle Psychologia

9 kroków, które pozwalają w mądry sposób wyrażać emocje

Redakcja
Redakcja
11 października 2017
Kobieto! Musisz to wiedzieć i kropka!
Fot. iStock / JohanJK

Wyrażanie emocji jest dla nas czymś bardzo naturalnym, po prostu wpisanym w ludzką naturę. Dzieje się tak poprzez to, co mówimy, co wyraża nasza postawa i działanie w reakcji na sytuację, która nas spotyka. Mimo że jest to rzecz zwykła, wielu ludzi trzymając się sztywnych zasad, skutecznie ukrywa swoje emocje, często wręcz udając, że one nie istnieją. 

Często taką postawę wynosimy z dzieciństwa, gdy rodzice wymagali tego, by dziecko zawsze umiało się zachować, a więc powściągnąć emocje. Inni z kolei okazują je z nadmierną ekspresją, co często odbija się na relacjach z otoczeniem. A ani nadmiar, ani brak działania w wyrażaniu swoich emocji nie jest dobry.

Chęć stałego zachowywania pokerowej twarzy i trzymanie emocji na wodzy powoduje, że kierujemy się przede wszystkim rozumem, pomijając ich ważną rolę w życiu. Emocje i uczucia są czymś spontanicznym i automatycznym, nie powinny być stale tłumione. Wszyscy irytują się i złoszczą, ale nie każdy wyraża to w konstruktywny sposób oraz odpowiada świadomie na pojawienie się uczucia złości.

Tłumiąc emocje, krzywdzimy się na różne sposoby

Tłumienie w sobie emocji negatywne konsekwencje, co udowodnili badacze. Tłumienie emocji wpływa także na nasze samopoczucie i zdrowie. Ci, którzy stale tłumią w sobie uczucia i nie reagują na nie, mają problemy z szybszym biciem serca, podwyższonym ciśnieniem, nadmierną potliwością, drżeniem dłoni lub problemy ze złapaniem głębokiego oddechu. Zatrzymywanie emocji powoduje napięcie w organizmie, czego skutkiem bóle szyi, kręgosłupa, bóle mięśniowe czy napięcie w okolicy twarzy. Hamując ich wyrażanie  narażamy się na wystąpienie wielu psychosomatycznych chorób, takich jak np. wrzody żołądka, nadciśnienie, choroby serca.

Emocje wpływają na nas w ogromnym stopniu. W pewnym momencie możemy być tak przytłoczeni napięciem, które wzrasta, że dopuścimy do agresywnego wybuchu. Aby móc wyrazić je skutecznie, należy je zaakceptować i wiedzieć jak potraktować ich pojawienie się.

Naucz się wyrażać swoje emocje, dzięki tym 9 krokom

1. Wykryj emocje

Gdy coś się dzieje w twoim życiu i reagujesz na dany impuls, powinnaś zadać sobie pytanie co czujesz i co doświadczasz? Powinnaś rozpoznać, jaka jest tego przyczyna i dlaczego dzieje się tak, a nie inaczej.

2. Rozpoznaj emocje

Gdy zauważysz to, co siedzi w tobie, powinnaś przeanalizować i połączyć emocje z twoim samopoczuciem i zachowaniem. Emocje powinny znaleźć ujście w zachowaniu, w impulsach, które wysyłasz na zewnątrz.

3. Zwróć uwagę na reakcję organizmu

Emocje są trudne do kontrolowania, szczególnie gdy w danym natężeniu pojawiają się pierwszy raz. Gdy dzieje się coś, co cię niepokoi,  zwróć uwagę na to, co się z tobą dzieje.

4. Reaguj w danej sytuacji

Nie chodzi o to, żeby się powstrzymywać od działania, ale by w razie zaistnienia reakcji nieodpowiedniej, umieć ją odpowiednio zmodyfikować. Informuj o uczuciach, jakie wywołuje w tobie np. irytujące zachowanie drugiej osoby.

5. Wyraź swoje emocje w sposób prawidłowy

Rozumiejąc co się z tobą dzieje, łatwiej poradzisz sobie ze zrównoważonym wyrażaniem emocji. Jeśli mimo udzielenia informacji, ktoś nie zmienia zachowania, to zakomunikuj to po raz drugi, bardziej stanowczo i zdecydowanie.

6. Bądź uczciwa wobec siebie

Jeśli jesteś rozdrażniona, zirytowana i zła, unikaj ostrej konfrontacji, ale nie musisz udawać, że czujesz się fantastycznie, gdy tak nie jest. To, co czujesz i to, co robisz, powinno wynikać z siebie nawzajem.

7. Wybierz najlepszy czas na konfrontację

Żale czy pretensje wobec przyjaciółki wyciągnięte na forum ogólnym, nie przyniosą niczego dobrego. Wybieraj taki czas i miejsce na rozmowę, by nikt wam nie przeszkadzał i była ona naprawdę konstruktywna. Zorientuj się w tym, co chcesz powiedzieć i jaki cel osiągnąć, nie działaj na oślep.

8. Komunikuj się w jasny sposób

Umiejętność jasnego przestawiania swoich potrzeb czy uczuć jest bardzo ważna. Zwróć uwagę nie tylko na to, co mówisz, ale jakie sygnały wysyła twoje ciało. Przyjemny ton podczas rozmowy, aktywne słuchanie, kontakt wzrokowy i korzystanie z prostych zwrotów, takich jak „obawiam się tego” pomoże uniknąć sytuacji niezrozumienia tego, co cię gnębi.

9. Użyj ciała, by podkreślić przekaz

Nie musisz krzyczeć, żeby ktoś zwrócił na ciebie szczególną uwagę. Gdy mówisz o tym, że ​​jesteś zestresowana, połóż rękę na sercu, na głowie lub na brzuchu. To w jasny sposób podkreśla fakt, że doświadczasz nieprzyjemnych uczuć i chciałbyś je z siebie zrzucić.

Oczywiście nie wszystkie uczucia musisz wyrażać. Gdy jesteś rozbita lub odczuwasz smutek, nie musisz „rozbierać” tego na części. Po prostu pozwól sobie na ich spokojne przeżycie i zaakceptuj jako część siebie. Poczuj dyskomfort i pamiętaj, że jesteś żyjącą osobą, która ma prawo nosić w sobie te uczucia. Emocje są naturalne i nie musisz walczyć z nimi. Relaksuj się, znajdź coś co zajmie twój umysł i pozwoli nie tyle je stłumić, co oderwać się od nich i wyciszyć.

źródło: exploringyourmind.comwiecjestem.us.edu.pl


Zobacz także

Są takie rzeczy, które cieszą bardziej… Wzruszający i dający do myślenia film

Choróbsko.

Jeśli widzisz białe paski na piersi z kurczaka, nie kupuj tego mięsa! Może ci zaszkodzić