Go to content

7 tajemnic mądrych ludzi. Jak stać się jednym z nich i zbudować swoją mądrość?

Fot. iStock / Springfrom

Pomyśl szybko – kto jest najmądrzejszym człowiekiem, którego znasz? A może jest kilka takich osób? Mają wspólne cechy? Są mili, doświadczeni?

Mądrość definiuje się jako kombinację poznawczych, refleksyjnych cech oraz empatii. Mądrość jest czymś, co można nieustannie rozwijać, nad czym można pracować. Mądrzy ludzie im starsi, tym mają lepsze samopoczucie, bo są w stanie łatwiej poradzić sobie z wyzwaniami, jakie stawia im życie.

Jaka jest tajemnica ich mądrości?

Mądry człowiek jest bogaty w doświadczenia

Powód, dla którego mówi się, że mądrość przychodzi wraz z wiekiem jest prosty. Starsi ludzie mają zdecydowanie więcej życiowego doświadczenia niż młodsi. A to właśnie doświadczenie jest jednym z prawdziwych fundamentów mądrości. Dlatego tak ważne jest wychodzenie poza swoją strefę komfortu, otwieranie się na nowe doświadczenia. Dlatego tak często się mówi, że podróże nas wzbogacają, nawet te 10 kilometrów od domu i rozmowy ze spotkanymi tam ludźmi.

… I jest jak gąbka

Bo nie chodzi tylko o to, żeby być bogatym w doświadczenia, ale żeby chcieć z nich korzystać. Człowiek mądry ma otwartą głowę, nie zamyka się w swoich przekonaniach, sztywnych poglądach. Mogą być ci, którzy dużo podróżują, ale nic z tych podróży nie wynoszą, co więcej widzą świat nadal przez pryzmat swoich stereotypów. Człowiek mądry czerpie z życia garściami, uczy się, poznaje, doświadcza w taki sposób, by wzbogacić siebie, by poszerzać swoje horyzonty, a nie ograniczać się tylko do swoich jedynych i słusznych racji, i tylko szukać ich potwierdzenia w świecie.

Mądrzy ludzie widzą więcej

O co chodzi? Otóż mądrzy ludzie nie widzą jedynie powierzchownych komunikatów, nie fiksują się na trendach, modach, nie ulegają wprost presji społecznej. Oni zawsze mają ogląd całej sytuacji, z jej niuansami, zakrętami, pułapkami. Na spokojnie, po pierwszej euforii, analizują, zachowują zdrowy dystans i nie pakują się w bezmyślnie w to, co podsuwa im świat. Skupiają się na relacjach, na duchowości, na rozwoju osobistym, a nie na współczesnym pędzie do pustych sloganów.

Mądrzy ludzie medytują

W dążeniu do mądrości, która sprawi, że będziemy spokojni, istotne jest znalezienie odpowiedzi na pytania: kim jestem? Co czuję? Widzę, kim jestem – ta refleksja jest najważniejsza. Jak do niej dotrzeć? Najlepiej przez medytację, która od dawna uważana jest za drogę do mądrości. Warto znaleźć trochę czasu w codziennym życiu, żeby skupić się na oddechu, na sobie, przepuścić przez siebie emocje. Wówczas wiele rzeczy pojawia się naturalnie, a my potrafimy je zaakceptować, a nie reagować negatywnie.

Mądrzy ludzie wzrastają w kryzysach

I nie chodzi tu tylko o wielkie traumy i przeżycia. Wielu z nas przechodzi swoje małe kryzysy, boryka się z różnymi problemami na poszczególnych etapach swojego życia. Ważne, by dojść do rozwiązań, do tego, jak sobie w trudnych dla nas sytuacjach poradzić. To zmienia nam perspektywę. Łatwiej jest nam przezwyciężyć trudności, znaleźć odpowiedź, dlaczego coś się wydarza i co my możemy z tym zrobić. Czasami jest to jedynie zmiana punktu widzenia problemu, a to już bardzo dużo.

Mądrzy ludzie mają swoją sieć wsparcia

Znasz mądrego, ale samotnego człowieka? Zupełnie samego, pozostawionego samemu sobie? Raczej nie. Bo mądrzy ludzie wiedzą, jak ważne są w życiu relacje, jak ważny jest drugi człowiek. Przez całe życie budują swoją sieć wsparcia, być może wśród ich najbliższych jest jedna czy dwie osoby, ale to ci, na których zawsze może liczyć, którzy go nie zawiedli i zawsze przy nim byli, a on przy nich.

Mądrzy ludzie są tolerancyjni

Współczucie i empatia są kluczowymi elementami mądrości. Mogą być ludzie, którzy osiągnęli głębokie zrozumienie siebie samych, którzy mają ogromną samoświadomość, wiedzą, jak działa, ale tę wiedzę wykorzystują jedynie do tego, by innych oceniać przez swój pryzmat. To nie jest prawdziwa mądrość. Mądrość pomaga zobaczyć drugiego człowieka takim, jakim jest naprawdę, nie z perspektywy własnych przekonań i narzuconych stereotypów. Otwartość na drugiego człowieka, współczucie, empatia to umiejętność, która rodzi się wraz z mądrością.


źródło: huffingtonpost.com