Go to content

7 sposobów oceny inteligencji emocjonalnej poprzez język ciała

Fot. iStock / Milkos

Bądź bardziej świadomy wiadomości, które nieumyślnie przekazujesz lub odkryj co inni przekazują na swój temat… Zastanawiasz się nad tym, jak rozpoznać wysoką lub niską inteligencję emocjonalną u swojego rozmówcy? Czytaj z jego ciała… Gesty zdradzają więcej, niż chcielibyśmy powiedzieć.

Nasze słowa są tylko jednym ze sposobów komunikacji z otoczeniem. Nasze ciała zdradzają często to, co chwielibyśmy zachować dla siebie. Wszyscy natknęliśmy się na sytuacje, w których słowa, które ktoś mówi, wydają się nie zgadzać z tym, co mówi nam jego ciało.

Oto siedem sposobów oceny inteligencji emocjonalnej poprzez język ciała

Czytanie z… uścisku dłoni

To w jaki sposób, ktoś uściśnie twoją dłoń ma znaczenie.

Słaby uścisk dłoni sprawia wrażenie braku pewności siebie i zainteresowania. Silne uściski dłoni wysyłają czerwone flagi, że osoba jest agresywna lub musi dominować w relacji. Jeżeli podczas uścisku dłoni wszystko idzie jak po maśle, patrzymy drugiej osobie w oczy, to również pozostawi trwałe wrażenie. Osoby inteligentne emocjonalnie potrafią uścisnąć dłoń w każdej sytuacji, wyczuć instynktownie każdego. Ich uściski zostawiają dobre wrażenie, a nie dyskomfort.

Dawanie innym przestrzeni

Przestrzeń osobista, której potrzebujemy by czuć się w czyimś towarzystwie dobrze zależy od bardzo wielu czynników. Oprócz indywidualnych preferencji czy rodzaju relacji dużą role odgrywają tutaj względy kulturowe.

Stanie zbyt blisko rozmówcy jest nachalne i może sygnalizować agresywne zamiary, zbyt duże oddalenie świadczy zaś o lekceważeniu czy braku zainteresowania.

Inteligentni emocjonalnie nie przekraczają nigdy świętych barier fizyczności.

Konfrontowanie się z innymi ludźmi

Odwrócenie się od rozmówcy lub brak konfrontacji, czyli zwrócenie ciała w innym kierunku podczas mówienia wskazuje, że czujemy się niekomfortowo, nie jesteśmy zainteresowani, nie jesteśmy zaangażowani lub nie ufamy osobie, z którą rozmawiamy.

Ramiona powinny być spoczywać swobodnie i równolegle do siebie, a ułożenie stóp powinno odzwierciedlać położenie drugiej osoby. Ludzie, którzy są świadomi mocy mowy ciała i mają wysoką inteligencję emocjonalną, pochylają się w kierunku osoby mówiącej i wyraźnie akcentują w ten sposób, że poświęcają jej pełną i niepodzielną uwagę.

Postawa

Siedzenie lub wyprostowana pozycja ciała podczas zabierania głosu, to pozycje siły. Wskazują, że dana osoba jest pewna siebie i ma do samego siebie szacunek. Wskazuje również na zainteresowanie tym, co mówi druga osoba i że ceni sobie rozmowę. Rozproszenie, rozglądanie i tzw. „owsiki” – jak mawiały nauczycielki w podstawówce – wskazują na brak poważnego traktowania  lub brak troski o to, jak cię postrzegają. Może to również oznaczać brak poczucia własnej wartości i olbrzymią niepewność. Inteligentni emocjonalnie potrafią zapanować nad swoją postawą.

Rozproszenie  uwagi

Inteligentnie emocjonalnie ludzie wiedzą, jaką siłą jest kontakt wzrokowy.

Niezależnie od tego, czy ktoś sprawdza, która jest godzina, patrzy na swój telefon, czy też podgląda  kogoś innego, osiąga ten sam efekt – rozproszenie. Wszyscy doświadczamy tego typu rozbiegania podczas rozmowy.  Kiedy tak się dzieje, natychmiast odczuwamy pokusę zakończenia rozmowy.

Po co wkładać wysiłek w rozmowę, gdy druga osoba ma ważniejsze lub bardziej  interesujące rzeczy do zrobienia niż słuchanie nas? Ludzie inteligentni emocjonalnie są bardzo świadomi przesłania, jakie daje takie zachowanie, i wystrzegają się tego jak ognia.

Kontakt wzrokowy

Brak kontaktu wzrokowego może budzić podejrzenie, że mamy coś do ukrycia. Może to również wskazywać na brak zainteresowania lub brak pewności siebie. Patrzenie w dół podczas mówienia może być oznaką samoświadomości lub braku pewności siebie. Z drugiej strony intensywny, stały kontakt wzrokowy może być postrzegany jako agresywny lub chcący dominować.

Podobnie jak z kontaktem fizycznym w przypadku kontaktu wzrokowego istnieją różnice kulturowe, które definiują ramy swobody. Osoby o wysokim EQ utrzymują kontakt wzrokowy przez kilka sekund, a następnie zerkają przez kilka sekund na bok, zachowując równowagę.  Ważne, aby spojrzeć w bok zamiast na podłogę, ponieważ może to być postrzegane jako brak poczucia własnej wartości.

Mimika

Naturalny uśmiech pomaga ludziom ocieplić atmosferę. Lecz jeśli uśmiech nie przychodzi naturalnie, wymuszanie go może wzbudzić podejrzenia i sprawić, że osoba, z którą rozmawiamy, zakwestionuje naszą szczerość. Neutralny, przyjemny wyraz twarzy jest lepszy niż uśmiech, który wydaje się sztuczny.

Krzywiąc się lub pozowane, zbyt surowe, poważnie wyglądające miny sprawiają, że inni czują się niekomfortowo w naszym towarzystwie. W ten sposobów łatwo zakomunikować komuś wrogość i natknąć się na mur obronny. Osoby inteligentne emocjonalnie wiedzą, jak ważna jest mowa ciała w komunikacją z drugą osobą.

Dobrą wiadomością jest to, że możemy oduczyć się złych nawyków, podejmując świadomy wysiłek. I z pomocą swojego ciała popracować nieco nad funkcjonowanie naszej inteligencji emocjonalnej.


Źródło: fastcompany.com