Psychologia

7 rzeczy, które docenisz z uśmiechem, gdy będziesz starszy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
17 grudnia 2020
 

Skąd brać radość życia, gdy ograniczeń coraz więcej, a nasze życie nie wygląda już tak, jak dawniej? Nie czekaj na cud, na zmiany, które nie nadejdą samoistnie. Z czasem doceniamy to, co najprostsze. To, co pomaga nam zobaczyć sens w naszej codzienności, uporządkować ją, dostrzec jej wartość.

Trzymaj się obranej przez siebie ścieżki, bądź pozytywny, a pewnego dnia przyłapiesz się na tym, że cieszą cię:

1. Wspomnienia wysiłku i pasji włożonej w jakieś ulubione zajęcie

Warto mieć w życiu jakieś hobby. To dzięki niemu przetrwasz najbardziej bolesne okresy w twoim życiu, to w nim znajdziesz sens, gdy już nigdzie indziej nie będziesz go widział. To on pozwoli ci się skupić na czymś innym, niż trudne emocje.

2. Małe chwile

Prawdziwe bogactwo to umiejętność przeżywania w pełni każdej chwili naszego życia. Czasami jesteśmy tak zajęci, że nie zwracamy uwagi na drobnostki, które porządkują nasze emocje, uspokajają nas, sprawiają, że czujemy się dobrze i bezpiecznie. Moje wyzwanie dla ciebie jest takie: otwórz oczy. Obudź się. Bądź uważny. Doceń to, co masz. Zobacz ten dzień jako kolejny, w którym możesz cieszyć się widokami, dźwiękami, zapachami i wrażeniami, jakie życie ma ci do zaoferowania.

3. Szczęście, które pomogłeś stworzyć

Bądź pozytywny.  Dobroć tkwi właśnie w pozytywnych myślach, radosnych słowach i bezinteresownych czynach – świat będzie dla ciebie wówczas jasnym i szczęśliwym miejscem do pracy, zabawy i budowania relacji z bliskimi osobami.

4. Związki, które przetrwały burze

Żaden związek nie jest idealny, ale dwóm osobom wspólnie łatwiej przetrwać burzę. To właśnie trudne momenty nas hartują i pozwalają nam dowiedzieć się o sobie dużo więcej.

5. Piękne wnętrze

W miarę jak się starzejesz, to, jak wyglądasz na zewnątrz staje się mniej ważne, a coraz bardziej liczy się to, kim jesteś w środku. W końcu zdajesz sobie sprawę, że piękno nie ma prawie nic wspólnego z wyglądem. Chodzi o to, jak myślisz o sobie, czy potrafisz się docenić, rozpoznać swoje słabości i mocne strony. I oczywiście o to, jak traktujesz innych.

6. Świadomość,  że dałeś z siebie wszystko

Nie bój się wypadków, śmierci. Bój się życia… bez życia. Nie musisz żyć wiecznie, po prostu musisz żyć teraz. Pamiętaj, że życie nie zawsze daje ci drugą szansę, więc kiedy nadarzy się okazja, wykorzystaj ją. I nigdy nie rezygnuj z marzeń tylko dlatego, że ich realizacja zajmie dużo czasu. Czas i tak minie. Rób to, co musisz, aby pewnego dnia spojrzeć wstecz na swoje życie i powiedzieć: „Dałem z siebie wszystko”.

7. Spokój w twoim sercu

Życie jest krótkie. Skoncentruj się więc na tym, co jest dla ciebie ważne i odpuść to, co nieistotne. Pamiętaj, że to twoja wewnętrzna siła, płynąca z  przekonania, że masz rację decyduje o twoim sukcesie, a nie liczba ludzi, którzy zgadzają się z każdą najmniejszą rzeczą, którą robisz. Będziesz wiedział, że podjąłeś właściwe decyzje i podążyłeś właściwą ścieżką, gdy w twoim sercu zapanuje spokój.


Na podstawie: marcandangel.com


Psychologia

3 zachowania toksycznej matki, które sprawiają, że w dorosłym życiu masz problemy w związku

Redakcja
Redakcja
17 grudnia 2020
Fot. iStock/Ridofranz
 

Środowisko, w którym dorastałaś może znacznie wpłynąć na twój rozwój emocjonalny i relacje z bliskimi osobami w przyszłości. Zwłaszcza rodzice mają szczególny wpływ na nasze przyszłe związki. Czy toksyczna matka może sprawić, że twoje relacje z partnerem nie będą układać się tak, jak trzeba? Oczywiście.

3 zachowania toksycznej matki, które sprawiają, że w dorosłym życiu masz problemy w związku

1. Brak zdrowej więzi prowadzi do mitologizacji związków uczuciowych

To prawda, ​​kiedy masz toksyczną matkę, trudno jest ci wyobrazić sobie, jak wygląda życie w mniej dysfunkcyjnej rodzinie. Ale to nie znaczy, że podświadomie nie pragniesz zdrowego, dobrego związku – takiego, jaki być może widziałaś w domach swoich przyjaciół. Problem polega na tym, że nie masz pojęcia o tym, co pociąga za sobą pozytywny, zdrowy związek. Jeśli twoja matka zachowywała się wobec ciebie w sposób toksyczny, prawdopodobnie nie miała też prawidłowych relacji z twoim ojcem. Tworzy to w twojej głowie wypaczony obraz tego, czym powinna być miłość. Szukając jej stajesz się perfekcjonistą, szukasz czegoś, co nie istnieje. Miłość jest niedoścignionym mitem.

2. Brak szacunku dla twoich osobistych granic prowadzi do naruszania granic również przez ciebie

Wielu toksycznych rodziców nie szanuje osobistych granic swoich dzieci. Dziecko, które dorasta u boku takiego rodzica, często nie wie, jak w dorosłym życiu wyznaczyć zdrowe, pozytywne granice. A są one przecież absolutnie niezbędne dla zdrowych interakcji i relacji, czy to romantycznych, platonicznych, czy nawet rodzinnych. W przypadku związków romantycznych może to powodować problemy, które sprawiają, że:

  • Czujesz się nieswojo, ale nie chcesz nic o tym mówić z obawy przed konsekwencjami
  • Nigdy nie stawiasz jasno granic partnerowi, ale reagujesz agresją, gdy zostaną przekroczone przez niego nieświadomie
  • Stajesz się podatny na szkodliwe, manipulujące relacje, w których partner wykorzystują twój brak granic
  • Istnieje również szansa, że ​​sam będziesz miał problemy z poszanowaniem granic innych ludzi, ponieważ dorastałeś w przekonaniu, że nie mają one żadnego znaczenia

3. Nierealistyczne oczekiwania wobec partnerów

Wiele toksycznych matek ma wyjątkowo nierealistyczne oczekiwania wobec swoich dzieci. Choć bardzo się starałaś, prawdopodobnie miałaś trudności ze spełnieniem któregokolwiek z tych absurdalnie wysokich standardów i byłaś niesprawiedliwie karana za każdym razem, gdy coś się nie udało – czyli przez cały czas, biorąc pod uwagę niemożność spełnienia tych oczekiwań.

Niestety, przenosisz je na resztę twojego życia. Nie tylko nadal trzymasz się niemożliwych standardów, powodując u siebie poczucie bezwartościowości i depresję, ale możesz także mieć nierealistyczne oczekiwania wobec partnera. Oczekujesz, że zrobi to, czego oczekiwała od ciebie matka. Może to prowadzić do bardzo niezdrowych relacji z powodu następujących problemów:

  • Czujesz się niezadowolona ze wszystkiego, co twój partner robi lub czego nie robi
  • Martwisz się, że ponieważ nie spełniasz własnych wysokich oczekiwań, więc boisz się, że twój partner cię opuści
  • Twój partner może czuć się w tym związku jak w klatce
  • Twoje standardy są zbyt wysokie, aby ktokolwiek mógł się do nich zbliżyć

Związki wymagają od nas wysiłku i zaangażowania, niezależnie od tego w jakim domu dorastaliśmy. Tym, którzy spędzili dzieciństwo u boku toksycznej matki jest jednak zdecydowanie trudniej – muszą oni przede wszystkim zdać sobie sprawę z mechanizmów, które kierują ich życiem i przeciąć więzy, które nie pomagają im się rozwijać i dojrzeć do relacji.Zobacz także

„Co u ciebie?” Super”. Naucz się jak wreszcie cieszyć się z życia

jak uczynić niemożliwe możliwym

Jak osiągnąć równowagę emocjonalną w życiu i nie załamywać się w trudnych sytuacjach

„Pomyślę o tym jutro…” – nie daj się na to nabrać. Są tacy, co próbują „przełożyć” sobie całe życie