Go to content

5 rzeczy, które osoby wychodzące z depresji robią inaczej

Fot. iStock / Jasmina007

Depresja to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Cierpiący z jej powodu odczuwają nie tylko pogorszenie nastroju, uczucie smutku, przygnębienia czy apatię, ale również przykre objawy ze strony organizmu. Pojawiają się objawy somatyczne (bóle głowy, brzucha itp.), które przypisuje się innym chorobom, gdy jednocześnie depresja się pogłębia.

W wielu przypadkach konieczna jest pomoc psychologa, terapeuty, który pomaga osobie z depresją poukładać swoje życie. Często nie wygląda ono tak samo, jak kiedyś, mimo że radość z życia wraca powoli. Osoba wychodząc z depresji często pewne rzeczy robi i postrzega inaczej, co nie znaczy, że w sposób gorszy lub mniej wartościowy.

5 rzeczy, które osoby wychodzące z depresji robią inaczej

1. Nie próbują wszystkiego kontrolować

Osoby wychodzące z depresji wiedzą, że nie można kontrolować wszystkiego. Koncentrowanie się na tym, co jest poza zasięgiem to strata dobrej energii i czasu. Im mniej skupienia na kontroli rzeczy nieistotnych, tym więcej przestrzeni do czynienia rzeczy ważnych.

2. Potrafią odmawiać

Osoby wychodzące z depresji uczą mądrego stawiania granic i odmawiania, gdy czegoś nie chcą lub nie mogą zrobić. To wyraz szacunku dla siebie samego. Powiedzenie „nie” nie czyni kogokolwiek złym człowiekiem, ale zdolnym do decydowania o kierunku, w którym skierują swój cenny czas i energię.

3. Stawiają siebie na pierwszym miejscu

Ci, którzy wychodzą z depresji, doświadczyli trudnego czasu na własnej skórze, więc w sposób mądry, troskliwy, stawiają siebie na pierwszym miejscu.  Nie chodzi o to, by być samolubnym i przestać pomagać ludziom, którzy tego potrzebują, ale by nie spuszczać z oczu własnych potrzeb i emocji, które dotychczas były stłumione.

4. Nie zadręczają się porażkami

Nie można uniknąć w życiu nieprzyjemnych sytuacji i różnych porażek, co nie tylko dla osób z depresją może być wyjątkowo zniechęcające, dołujące. Ale kiedy coś idzie nie tak, ci, którzy zostawiają za sobą przeszłość, biorą głęboki oddech i akceptują to co właśnie się stało. Dopiero wtedy zmieniają lub unikają tego, co sprawiało trudność lub przykrość. Rozczulanie się nad rzeczami, które poszły nie tak sprawią, że można poczuć się tylko gorzej.

5. Skupiają się na pozytywach 

Osoby wychodzące z depresji starają się widzieć swoje pozytywne osiągnięcia, nawet te najmniejsze. To nie eliminuje negatywnego myślenia, ale pomaga utrzymać energię na tym, co napędza w kierunku lepszego życia.

źródło:  www.powerofpositivity.com