Psychologia Związek

40 zakazów i nakazów, które powinny obowiązywać podczas rozwodu, według adwokata rozwodowego

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
6 lipca 2018
Fot. iStock/PeopleImages
 

Udzieliłam porady setkom klientów podczas procesu rozwodowego – i doświadczając tego jako dziecko i osoba dorosła osobiście – widziałam wszystkie dobre (tak, takie również są) i złe strony tej radykalnej życiowej zmiany. Zbyt często w trakcie rozwodu gniew i żal przejmują nad nami kontrolę i stajemy się kimś, kim zazwyczaj nie jesteśmy.  Aby pomóc ci zachować równowagę, przygotowałam dwie listy: zakazy i nakazy, które powinny obowiązywać podczas rozwodu – pisze  , adwokat rozwodowa.

40 zakazów i nakazów, które powinny obowiązywać podczas rozwodu

Nakazy – co powinnaś zrobić

 1. Poświęcaj ten czas na pracę nad sobą, zamiast skupiać się zbytnio na drugiej osobie. W ten sposób jesteś lepiej przygotowana do życia bez niego.
 2. Przestań kłócić się z byłym partnerem. Pamiętaj, że niedługo nastąpi koniec.
 3. Wyeliminuj emocjonalną, werbalną i fizyczną intymność z tego związku.
 4. Szanuj fizyczną przestrzeń osobistą byłego partnera, jakby był obcy.
 5. Odpowiedz tylko na te pytania, które były partner ci zadaje. Staraj się zapobiegać rozszerzaniu rozmowy na inne tematy.
 6. Miej jednego lub dwóch dobrych przyjaciół, którzy wspierają Cię w tym procesie. Ten system wsparcia jest niezbędny, aby być silnym.
 7. Poszanuj nowe granice. Teraz będzie tak: „To jest moja przestrzeń, a ta jest twoja”. Przekroczenie tych nowo ustawionych granic doprowadzi tylko do większego konfliktu.
 8. Porozmawiaj z adwokatem o każdym kolejnym spotkaniu przed sądem.
 9. Podczas rozmowy a byłym partnerem upewnij się, że masz świadka, jeśli czujesz się niepewnie.
 10. Pomyśl o rozwodzie jako o transakcji biznesowej zamiast o emocjonalnej.
 11. Pozwól swojemu pełnomocnikowi reprezentować cię w trudnych obszarach sporu małżeńskiego.
 12. Komunikuj się wyłącznie za pomocą wiadomości tekstowych lub wiadomości e-mail. Pomoże to utrzymać zdrową barierę między Tobą a Twoim byłym partnerem.
 13. Powiadamiaj byłego partnera tylko to o tym, co jest konieczne lub potrzebne. Dopuszczenie jakiejkolwiek dodatkowej interakcji może potencjalnie skomplikować sytuację.
 14. Jeśli masz dzieci, wszystkie ich spotkania z ojcem muszą odbywać się w bezpiecznym miejscu.
 15. Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę, że Twoje dzieci są również dziećmi twojego byłego partnera, więc nawet w najbardziej trudnej sytuacji traktuj go z szacunkiem.
 16. Zawsze odpowiadaj tylko na te pytania, które twoje dzieci zadają, nie dodawaj od siebie nic więcej. Podawanie im szczegółów może być niepotrzebnie bolesne dla ciebie i dla nich.
 17. Codziennie kontaktuj się z dziećmi, gdy wyjeżdżają (na przykład na wakacje). Ważne jest, aby wiedziały, że wciąż mają ciebie jako źródło miłości i wsparcia.
 18. Daj swojemu byłemu prawo do odmowy opieki nad dziećmi.
 19. Zastosuj standardową linię jako powód rozwodu wobec osób postronnych. Pamiętaj, że próbujesz przejść przez ten proces bezboleśnie, jak to możliwe, więc nie narażaj rodziny na niepotrzebną, negatywną uwagę.
 20. Pamiętaj o swoim kodeksie postępowania i trzymaj się go. Reprezentujesz siebie, a twoje zachowanie jest znaczącym odzwierciedleniem tego, kim chcesz się stać po zakończeniu procesu rozwodowego.

Zakazy – czego nie wolno ci robić

 1. Skupiać się tak bardzo na swoim byłym, że zaniedbujesz samą siebie. Twoim najwyższym priorytetem musi być dbanie o siebie i o dzieci.
 2. Próbować „zniszczyć” swojego byłego partnera.
 3. Uprawiać seks ze swoim byłym partnerem, to tylko myli jego, ciebie i całą sytuację.
 4. Okazywać słabość poprzez wyrządzanie fizycznej krzywdy byłemu partnerowi pod wpływem emocji.
 5. Wysyłać SMS-y lub e-maile, aby wytykać mu jego błędy.
 6. Wchodzić między niego a jego przyjaciół lub rodzinę.
 7. Przeglądać jego rzeczy prywatne, w tym telefon. Nic, co znajdziesz, nie zaspokoi tego, co czujesz.
 8. Śledzić swojego byłego lub nagrywać jego rozmowy bez pozwolenia. Jest to naruszenie prywatności, które nieuchronnie pogorszy całą sytuację.
 9. Być sam na sam z byłym partnerem.  Podobnie jak interakcja emocjonalna i seks, to sprawia, że ​​sprawy się komplikują.
 10. Pozwolić, aby emocje wzięły górę nad logiką podczas rozwodu.
 11. Rozdrapywać rany
 12. Komunikować się werbalnie, chyba że komunikacja dotyczy dzieci.
 13. Wysyłać nadmiernych ilości wiadomości tekstowych lub e-maili z dowolnego powodu.
 14. Rozmawiać z dziećmi o tym, jak bardzo cię skrzywdził.
 15. Mówić źle o swoim byłym partnerze pyz swoich dzieciach. On jest nadal ich rodzicem.
 16. Rozmawiać z dziećmi na temat rozwodu, pieniędzy, rozdziału majątku lub braku wsparcia. Postaraj się ograniczyć wszystko, co im powiesz, do tego, co jest konieczne.
 17. Nie pozwalać swoim dzieciom rozmawiać z ich ojcem przez telefon, kiedy są z tobą. Tylko dlatego, że twój kontakt z nim musi być ograniczony, nie oznacza to, że dzieci powinny czuć ograniczenie kontaktu z dziećmi.
 18. Nadzorować komunikację twojego dziecka z twoim byłym partnerem (chyba, że są ku temu ważne przesłanki).
 19. Rozprzestrzeniać plotki o swoim byłym partnerze. Często kończy się to tylko tym, że krzywdzisz swoje dzieci.
 20. Stracić swoje wartości, moralność lub etykę podczas rozwodu

Na podstawie: pro.psychcentral.com

 


Psychologia Związek

8 rzeczy, z których powinnaś zrezygnować, by poczuć się dobrze

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
7 lipca 2018
Fot. iStock/asiseeit
 

Wiele razy składamy sobie obietnice, aby być lepszym, aby zmienić nasz styl życia i poczuć się w harmonii z samym sobą. Czasem nie potrzeba radykalnych zmian, by osiągnąć wewnętrzny spokój i szczęście. Wystarczy uwolnić się od kilku szkodliwych schematów.

8 rzeczy, z których powinnaś zrezygnować, by poczuć się dobrze

Przestań wydawać więcej pieniędzy na rzeczy materialne niż na własne doświadczenia

Jeśli chcesz dobrze się czuć, musisz cieszyć się chwilami, które będziesz pamiętała przez resztę swoich dni, emocjami i intensywnymi uczuciami, które sprawią, że będziesz cieszyła się każdą chwilą.

Nie wymyślaj historii o swoim życiu, aby wydawać się bardziej interesującą

Zakładając maskę, pokazujesz jak bardzo brakuje ci pewności siebie i jak boisz się krytyki. Nie ma nic złego w okazaniu się kimś prawdziwym, ze swoimi wadami i zaletami. Bądź autentyczna.

Nie bój się powiedzieć „tak”

Jest pewne, że w domu czujemy się dobrze, że jesteśmy pewni siebie. Ale rutyna potrafi być olbrzymim zagrożeniem dla naszego zdrowia emocjonalnego. Nie możemy poznać naszego prawdziwego potencjału ani odrobić życiowych lekcji, dopóki nie opuścimy naszej strefy komfortu. Nie bój się pasji, marzeń, lub po prostu nowych czynności i spotkań, które mogą zmienić twoje życie w bardzo pozytywny sposób.

Nie marnuj czasu na fałszywych znajomych

Nie ma sensu otaczać się ludźmi, którzy uniemożliwiają nam dobre życie. Marnujemy czas, którego nigdy więcej nie odzyskamy i marnujemy energię, której potrzebujemy, aby cieszyć się tym, co mamy i żyć.

Przestań narzekać na brak czasu

W rzeczywistości wszyscy możemy mieć jego wystarczającą ilość. Życie polega po prostu na ustalaniu priorytetów i świadomości, że niektóre nawyki tylko nas zmęczą, a nie przyniosą korzyści.

Przestań być tak krytyczna

Nie opieraj swoich pierwszych wrażeń na fizycznej atrakcyjności, nie podchodź do nowych znajomości z negatywnym nastawieniem. Traktuj je jak szansę na rozmowę z kimś wyjątkowym, kimś, kto może stać się dla ciebie kimś ważnym, ale nie musi. Może pojawić się w twoim życiu tylko na moment.

Nie bój się „co ludzie powiedzą”

Odważ się zrobić pierwszy krok, nie myśląc ciągle o tym, „co on/ona powie” lub o aprobacie najbliższych. Unikaj kwestionowania własnej osoby i po prostu zadaj sobie pytanie: dlaczego nie? Co właściwie mogę stracić? Pamiętaj, aby szanować swoje wartości i inne przekonania, nawet jeśli inni je kwestionują.

Nie bój się realizować swoich marzeń

Bo jutro może nie nastąpić, bo żal to „zabójcza” emocja. Bo szkoda życia.


Na podstawie: nospensees.fr

 


Psychologia Związek

Wielkie testowanie! Sprawdź, czy wygrałaś nową pomadkę VIANEK

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
6 lipca 2018

Zasługujesz na to! Na to, by dobrze o sobie myśleć i wykrzyczeć to całemu światu. I na to, by sprawiać sobie małe przyjemności. Zasługujesz na to wszystko i o wiele więcej!

Z całego serca dziękujemy wam za wszystkie komentarze. Jesteście cudowne!

Tylko kobieta wie, jak ważne jest to by, dbać o swoje ciało i duszę. I że nawet taki drobiazg, jak pomadka, może zdziałać więcej niż milion dolców! To nie tylko ukradkowy uśmiech do lustra, ale i nasza pewność siebie i dobre samopoczucie. Jesteście warte swojej własnej uwagi i troski – nigdy o tym nie zapominajcie.

Z ogromnym uśmiechem na ustach ogłaszamy, do kogo powędrują cudowne pomadki VIANEK. Mamy nadzieję, że będziecie miały jeszcze więcej powodów do pięknego i miękkiego uśmiechu. 🙂 Gratulujemy!

Sprawdź, czy zostałaś testerką VIANKA!

Laureatom serdecznie gratulujemy i prosimy o kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 14 dni od daty ogłoszenia wyników. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres e-mail, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected] w temacie wiadomości wpisując: „Testerka VIANKA”

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora oraz Sponsora swoich danych osobowych, uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych i RODO.

Laureaci:

Świtaj Justyna

Iwona Skorek

Katarzyna Jakuszko

Janina Wąsik

Ewelina Pycior

Ola Dobrowolska

Justyna Dąbek

Aleksandra Wąsik

Magdalena Sadowska

Dominika Dominika Zdziech

Dominika Jastrzębska

Karolina Wochal

Jadwiga Dudek

Marta Kadziewicz

Paulina Mieszczak

Bożena Sil

Patrycja Piasecka

Jadwiga Stępień

Magdalena Bielska

Bogda Stankiewicz

Iwona Maria Umerska

Katarzyna Surma

Anna Wójtowicz

Agata Dziwoń

Agnieszka Szczygieł

Ewa Lesniewska

Marta Grduszak

Bogumila Olendzka-Kozicka

Karolina Woźniak

Kasia Kopera

Katarzyna Popławska

Patrycja Koźlik

Magdalena Fiedorczuk

Lilianna Choromańska

Aleksandra Kotecka

Joanna Ka

Joanna Pietrzyk

Katarzyna Woźniak

Katarzyna Toczona

Beata Owczarczyk

Małgorzata Piotrowicz

Kasia Konicka

Beata Maćkowiak

W ofercie VIANEK pojawiły się nowe pomadki ochronne, o apetycznych smakach i zapachach. Miłego testowania!

Vianek_Pomadka_lagodzaca-MVIANEK Łagodząca pomadka ochronna

Pomadka ochronna o działaniu łagodzącym na bazie roślinnych olejów (słonecznikowy, jojoba, sojowy, kokosowy) oraz maseł (kakaowe, shea). Nawilża i chroni usta przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Apetyczny smak i zapach (bananowy) sprawia, że będzie chętnie stosowana przez dorosłych i dzieci.

SKŁADNIKI: olej sojowy, wosk pszczeli, lanolina, olej jojoba, masło karite, masło kakaowe, olej kokosowy, olej słonecznikowy, wosk carnauba, kompozycja zapachowa.

Vianek_Pomadka_odzywcza-MVIANEK Odżywcza pomadka ochronna

Pomadka ochronna zawierające odżywcze oleje (z pestek moreli, rokitnikowy, sojowy, jojoba), wosk pszczeli oraz masła (kakowe, shea) doskonale nawilża i natłuszcza usta, zapobiegając ich wysychaniu i pękaniu. Pomadka posiada smakowity zapach mango i brzoskwini.

SKŁADNIKI: olej sojowy, olej rokitnikowy, olej jojoba, olej z pestek moreli, wosk pszczeli, masło karite, masło kakaowe, lanolina, wosk carnauba, kompozycja zapachowa.

Vianek_Pomadka_kojaca-MVIANEK Kojąca pomadka ochronna

Pomadka zawierająca bogaty w kwasy Omega-6 olej sezamowy oraz skwalan, stanowi skuteczną barierę ochronną dla ust przed słońcem, wiatrem i mrozem. Wosk pszczeli oraz masła kakaowe i shea nawilżają i zmiękczają, działając jednocześnie kojąco na podrażnienia. Apetyczny zapach i smak winogron uprzyjemnia systematyczne stosowanie pomadki.

SKŁADNIKI: olej sojowy, skwalan, olej sezamowy, olej jojoba, wosk pszczeli, masło karite, masło kakaowe, lanolina, wosk carnauba, kompozycja zapachowa.

Vianek_Pomadka_regenerujaca-MVIANEK Regenerująca pomadka ochronna

Pomadka ochronna o właściwościach silnie regenerujących zawiera tłoczone na zimno oleje z wiesiołka, jojoba, malinowy i sojowy, a także masła kakaowe i shea. Systematyczne stosowanie zapobiega przesuszeniu i pękaniu delikatnego naskórka ust. Owocowy zapach i smak pomadki pozwala cieszyć się gładkimi ustami przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych.

SKŁADNIKI: olej sojowy, olej z wiesiołka, olej jojoba, olej z pestek malin, wosk pszczeli, masło karite, masło kakaowe, lanolina, wosk carnauba, kompozycja zapachowa.


Zobacz także

wyzwanie radości życia

U progu wiosny staw czoła trudnościom!

By stworzyć szczęśliwy związek nie potrzeba wiele. Wystarczy 10 prostych rytuałów

Czego nauczyła mnie zdrada? Pięciu podstawowych rzeczy

6 codziennych trudności, które dobrze znają wysoce inteligentni ludzie

Dlaczego inteligentni nie wierzą w siebie i nie doceniają swoich możliwości