Psychologia Związek

30 rzeczy, które powinnaś sobie powiedzieć, gdy tak bardzo za nim tęsknisz

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
28 lutego 2020
Fot. iStock/fabianaponzi
 

Rozstanie boli. Czasem boli tak bardzo, że nie potrafimy sobie z tym poradzić. Kiedy ciągle przepełniają nas silne uczucia, nie potrafimy zrozumieć, dlaczego to się skończyło, dlaczego on odszedł, dlaczego nie daliśmy sobie drugiej szansy. Często w rozpaczy, pod wpływem emocji robimy i mówimy rzeczy, których potem możemy żałować.

30 rzeczy, które powinnaś sobie powiedzieć, gdy tak bardzo za nim tęsknisz

1. To, że ty za nim tęsknisz, nie oznacza, że on ​​tęskni za tobą.

2. Nie marnuj czasu na myślenie o kimś, kto nie myśli o tobie.

3. Zamiast wysyłać SMS-y do niego i się dołować, zawsze możesz wysłać SMS-a do swoich znajomych i poprosić ich o pokrzepiającą rozmowę.

4. Nie znajdziesz innego faceta takiego jak on, ale znajdziesz innego faceta, który sprawi, że poczujesz się dobrze. A jeśli nie, to i tak wszystko będzie dobrze.

5. To, że za nim tęsknisz, nie oznacza, że ​​powinnaś się z nim skontaktować lub wrócić do niego.

6. Może w tej chwili myślisz, że jedyne, co da ci szczęście to powrót do niego, ale ostatecznie dotrzesz do miejsca, w którym zrozumiesz, że jesteś szczęśliwsza bez niego.

7. Następnym razem, gdy poczujesz, że brakuje ci dobrych chwil, które z nim spędziłaś, pamiętaj, że były też między wami złe momenty.

8. Nie powinnaś wracać do swojego byłego, ponieważ czujesz się samotna

9. Twoja historia miłosna się skończyła, więc przestań mówić sobie, że jest szansa, że wy ​​dwoje spotkacie się w przyszłości. Pierwszym krokiem do rozstania jest akceptacja.

10. Nie jest dobrze, kiedy nie powiecie sobie wyraźnie, że to koniec, ale poradzisz sobie i bez tego.

11. Jego brak oznacza, że ​​miałaś w swoim świecie kogoś, kto wiele dla ciebie znaczył, co powinno ci zapewnić komfort, a nie ból.

12. Nigdy nie poradzisz sobie z jego odejściem, jeśli będziesz z nim w stałym kontakcie.

13. Im więcej jego zdjęć przeglądasz w mediach społecznościowych, tym bardziej będziesz za nim tęsknić.

14. Nie wszystkie miłości mają trwać.

15. Nie ma powodu, abyś martwiła się tym, że „już zawsze będziesz sama”. On nie był jedynym mężczyzną na tej planecie.

16. Możesz za nim tęsknić i uświadomić sobie, że nie jest tego wart, w tym samym czasie.

17. Możesz uniknąć pokusy, by wysłać mu SMS. Możesz uniknąć pokusy spotkania za nim. Możesz uniknąć pokusy, by błagać go o powrót.

18. To, za czym tęsknisz, może już nie istnieć.

19. Przestań tęsknić za wspaniałą wizją waszego idealnego związku i przypomnij sobie, jak czasami było ci w tej relacji ciężko.

20. Możesz za nim tęsknić, nie okazując mu, że za nim tęsknisz.

21. To, że za nim tęsknisz, nie oznacza, że powinnaś za nim biec.

22. To, że za nim tęsknisz, nie oznacza,  że on zasługuje na drugą szansę.

23. Niektórzy ludzie i uczucia należą już do przeszłości.

24. To, że za nim tęsknisz nie oznacza, że decyzja o rozstaniu była zła.

25. Gdyby był dla ciebie odpowiedni, nadal bylibyście razem.

26. Zachowaj przeszłość w przeszłości i miej oko na swoją przyszłość.

27. To, że za nim tęsknisz, nie oznacza, że jesteś „głupia”, naiwna.. Nawet jeśli cię skrzywdził, naturalne jest, że wciąż masz dla niego  jakieś uczucia do osoby, które trwają jeszcze długo po zakończeniu związku.

28. Może to trochę potrwać, zanim o nim zapomnisz i to jest w porządku.

29. Możesz płakać nad nim i przyszłością, którą moglibyście tworzyć razem, nawet jeśli minęło dużo czasu od rozstania. Ale nie pozwól temu cierpieniu determinować twojego obecnego życia.

30. Nie będziesz za nim tęskniła już „zawsze”. To naprawdę minie.


Na podstawie: thoughtcatalog.com


Psychologia Związek

Wybielanie zębów Wrocław – jaśniejszy uśmiech w 45 minut!

Redakcja
Redakcja
28 lutego 2020
Fot. Materiały prasowe

Równy i biały uśmiech to marzenie wielu Polaków. Nie zawsze możemy o tym decydować. Oprócz odpowiedniej higieny jamy ustnej, którą trzeba przestrzegać, na wygląd zębów mają wpływ również geny, dieta oraz codziennie nawyki. Łatwo dostępne sposoby zwykle nie gwarantują wystarczającego efektu. Jak można wybielić zęby we Wrocławiu i co skutecznie je rozjaśni?

Wybielanie zębów we Wrocławiu – co je rozjaśnia?

Ludzie coraz częściej i chętniej decydują się na zabiegi, które zmieniają wygląd estetyczny. Dotyczy to również prezentacji uśmiechu. Wybielanie zębów we Wrocławiu to jeden z popularniejszych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Mimo stale zwiększających się możliwości dentystów ludzie szukają sposobów na jaśniejsze szkliwo z pomocą ogólnodostępnych specyfików. Co zatem miałoby pomóc przy wybielaniu zębów? Wrocław daje dużo różnych możliwości: specjalistyczne pasty, paski wybielające, żele. Jednakże, co ze skutecznością?  Szkliwo zazwyczaj po takim wybielaniu zębów jest trochę jaśniejsze, ale nie dłużej niż przez 3 miesiące i to dzięki regularnemu stosowaniu. Z pewnością nie taki rezultat da długotrwałą pewność siebie. Wybielanie zębów u dentysty, szczególnie przy użyciu lampy Beyond w smile.expert to efekt, który prezentuje się zdecydowanie dłużej. Można go osiągnąć, dzięki 3 sesjom wybielającym zęby, a każda z nich trwa 15 minut. Niecała godzina pozwala cieszyć się ze skutków wybielania zębów przez wiele miesięcy bez przerwy. O szkliwo należy dbać tak samo, jak przed zabiegiem bez konieczności dodatkowych działań profilaktycznych.

Wybielanie zębów we Wrocławiu – jak najlepiej?

W przypadku wybielania zębów we Wrocławiu główną obawą jest fakt kondycji szkliwa po tym zabiegu. Nie należy się tym przejmować. Każdy profesjonalny zabieg nie naraża zębów. Wybielanie zębów nie może być też wykonywane w zbyt szybkim tempie. Każdy jest o tym informowany podczas wstępnych konsultacji. Tak dzieje się w gabinecie dentystycznym smile.expert we Wrocławiu. Zazwyczaj w klinikach stomatologicznych można skorzystać z 2 sposobów: nakładek wybielających zęby lub lampy Beyond. Bez względu na wybór konieczna jest najpierw wizyta kontrolna. Stomatolog może wtedy ocenić, czy zęby są zdrowie i nie wymagają leczenia, a także usunąć kamień oraz osad nazębny. Bez wykluczenia przeciwwskazań wykonanie wybielania zębów nie jest wskazane.

Jak wybielić zęby:

 • nakładki wybielające – ich kształt dostosowywany jest na podstawie wcześniej wykonany wycisków przy użyciu odpowiednio dobranego żelu; aby doszło do wybielania zębów, nakładki muszą być systematycznie noszone przez 4 tygodnie o regularnych porach.
 • lampa Beyond – nie wymaga zaangażowania dużej ilości czasu ze strony pacjenta i trwa ok. 45 minut; dziąsła po wybielaniu zębów bywają nadwrażliwe (mimo środka ochronnego); efekt widoczny jest zaraz po wizycie w gabinecie dentystycznym; proces wybielania zębów odbywa się przy użyciu lampy Beyond po wcześniejszym nałożeniu na szkliwo odpowiedniego żelu.

Stomatolodzy ze smile.expert rekomendują jednak w przypadku wybielania zębów we Wrocławiu lampę Beyond, ze względu na jej skuteczność i szybkość efektu wybielania, bez konieczności dodatkowych wizyt, czy samokontroli.

Fot. Materiały prasowe

Wybielanie zębów Wrocław – cena bielszego uśmiechu

W przypadku wybielania zębów cena w smile.expert to ok. 1200 zł, jeśli użyta jest lampa Beyond oraz ok. 1000 zł, gdy pacjent wybierze nakładki wybielające. Chociaż ogólnodostępne pasty są dużo tańsze, to efekt z pewnością nie będzie taki sam lub nikły. Aby zadbać o efekt wybielania zębów przez pierwszy 1 lub 2 trzeba stosować białą dietę. W późniejszym czasie używanie past podtrzymujących rezultat wybielania zębów również pomaga się cieszyć dłużej białym uśmiechem.


Artykuł sponsorowany


Psychologia Związek

Zapalenie płuc – objawy, których nie należy ignorować

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 lutego 2020
Zapalenie płuc - objawy
Fot. iStock

Zapalenie płuc to zakażenie dolnych dróg oddechowych, które występuje dość często, może być niebezpieczne i skutkować poważnymi konsekwencjami. Dlatego by nie narażać zdrowia na szwank, warto wiedzieć dokładnie, jakie objawy daje zapalenie płuc u dorosłego i u dziecka, oraz jak je leczyć.

Zapalenie płuc jeszcze 100 lat temu było chorobą w wielu przypadkach śmiertelną. Dopiero odkrycie antybiotyków sprawiło, że medycy mogli skuteczniej walczyć z chorobą.

Zapalenia płuc można rozróżnić jako:

 • zapalenie pozaszpitalne – dochodzi do niego u chorych nieprzebywających w szpitalu. Śmiertelność  obejmuje 20 przypadków na 100000 zachorowań.
 • szpitalne – występuje u 5-15 osób na 1000 osób osób hospitalizowanych dłużej niż 48 godzin. Ryzyko zachorowania wzrasta u pacjentów ciężko chorych oraz  mechanicznie wentylowanych (gdy oddycha za nich respirator). Śmiertelność szpitalnego zapalenia płuc wynosi od 30 do 50%.
Zapalenie płuc - objawy

Fot. iStock

Zapalenie płuc – przyczyny

W zależności od przyczyny, zapalenie płuc dzielimy na:

 • bakteryjne zapalenie płuc – przyczyną 2/3 przypadków pozaszpitalnego zapalenia płuc jest zakażenie bakterią – dwoinką zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae). W trakcie badania płuc przy pomocy stetoskopu słychać wyraźnie charakterystyczne szmery;
 • wirusowe zapalenie płuc – najczęściej jako skutek przedłużającego się zakażenia grypowego, i daje zazwyczaj podobne, ale łagodniejsze objawy, niż bakteryjne zapalenie płuc;
 • grzybicze zapalenie płuc – pojawia się rzadko i najczęściej u osób ze znacznie obniżoną odpornością. Wywołują je grzyby takie jak Pneumocystis jiroveci czy Histoplasma capsulatum;
 • chemiczne zapalenie płuc – występuje najczęściej na skutek pracy w warunkach narażenia na pyły metali;
 • alergiczne zapalenie płuc – spowodowane stałym narażeniem na alergeny wziewne, które wywołują reakcję immunologiczną organizmu, prowadzącą do uszkodzenia miąższu płucnego.
 • atypowe zapalenie płuc – powodują najczęściej drobnoustroje takie jak: Chlamydia pneumoniae, a znacznie rzadziej Legionella pneumophila;

Zapalenie płuc u dorosłego i u dziecka – objawy 

Najczęściej zapalenie płuc daje objawy u dorosłego i u dziecka takie jak:

 • kaszel z odkrztuszaniem ropnej (żółtej, zielonej lub szarej) plwociny,
 • ból w klatce piersiowej (nasilający się przy głębokim wdechu i kaszlu, zlokalizowany zazwyczaj w bocznych częściach klatki piersiowej).
 • gorączka,
 • dreszcze,
 • potliwość,
 • uczucie rozbicia,
 • w ciężkich przypadkach zapalenia płuc powyższym objawom towarzyszy duszność,
 • dzieci mogą uskarżać się na brak apetytu.

Jeśli u dorosłego czy dziecka wystąpią objawy świadczące o tym, że zapalenie płuc się zaognia, należy pilnie udać się do lekarza. Szczególnie alarmujące są:

 • trudności w oddychaniu, duszność,
 • nagły i silny ból w klatce piersiowej,
 • trwająca dłużej niż 3 dni gorączka przekraczająca 39 º C
 • uporczywy kaszel,
 • odkrztuszanie ropy.

Jeśli objawy zapalenia płuc zaobserwowane zostały u: dzieci poniżej 2. roku życia; osób powyżej 65. roku życia; z niedoborami odporności; przyjmującymi leki immunosupresyjne oraz poddawane chemioterapii – również konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem.

Zapalenie płuc - objawy u dziecka

Fot. iStock

Bezobjawowe zapalenie płuc – objawy

Bezobjawowe zapalenie płuc nie występuje w terminologii medycznej – to potoczne określenie na proces zapalny w płucach przebiegający bezobjawowo lub ze słabo nasilonymi objawami. Wbrew obiegowej nazwie, bezobjawowe zapalenie płuc najczęściej daje objawy, tylko i znacznie łagodniejszym nasileniu, niż standardowe, pełnoobjawowe.

Bezobjawowe zapalenie płuc – objawy:

 • przewlekły, lecz nieuciążliwy kaszel;
 • stan podgorączkowy lub rzadziej gorączka;
 • obniżenie sprawności psychicznej i fizycznej;
 • duszności nasilające się w przypadku aktywności ruchowej
 • bóle mięśni;
 • dreszcze;
 • ból w klatce piersiowej,
 • pogorszenie się samopoczucia,
 • apatia, zmęczenie.

Leczenie bezobjawowego zapalenia płuc przebiega tak samo, jak w przypadku pełnoobjawowego, w zależności od przyczyny wystąpienia choroby.

Fot. iStock

Zapalenie płuc objawy – diagnoza i leczenie

Objawy, jakie daje zapalenie płuc powinny skłonić do wizyty u specjalisty. Lekarz poddaje pacjenta prostemu badaniu fizykalnemu. Potwierdzające zapalenie płuc za pomocą opukiwania i osłuchiwania klatki piersiowej objawy, lokalizowane są nad określonym obszarem klatki piersiowej. Często zalecany jest dla pewności RTG klatki piersiowej, na którym można w przypadku zapalenia płuc zauważyć zaciemnienie miąższu płuc. W badaniach laboratoryjnych z krwi pacjenta stwierdza się leukocytozę i zwiększone stężenie CRP.

Leczenie określane jest po indywidualnym rozpatrzeniu przypadku. Wpływa na to stopień zaawansowania choroby, wiek pacjenta oraz istnienie przewlekłych chorób lub obniżonej odporności. Ponieważ zapalenie płuc zazwyczaj wynika z namnażania się bakterii, w leczeniu choroby stosuje się antybiotyki. W przypadku, gdy zapalenie powodują grzyby, zaleca się leczenie antybiotykami bądź chemioterapeutykami. Infekcje wirusowe, o ile są niepowikłane,  zazwyczaj leczone są objawowo. Niekiedy, gdy zapalenie płuc ma ciężki przebieg, chory wymaga hospitalizacji, celem wdrożenia dożylnej antybiotykoterapii.


źródło:  www.mp.pl 

Zobacz także

Niewiele mężatek ma świetny seks. Mało ludzi go ma. Dlaczego to jest takie cholerne tabu?

Presji na BE FIT mówię zdecydowane NIE! Stawiam na przyjemność!

Jak kontrolować gniew? 18 wskazówek, które pomogą ci zachować spokój

Jak kontrolować gniew? 18 wskazówek, które pomogą ci zachować spokój