Psychologia Związek

3 zdania, które twój partner powinien słyszeć równie często, co kocham cię

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
10 czerwca 2019
3 zdania, które twój partner powinien słyszeć równie często, co kocham cię
Fot. iStock / Pekic – 3 zdania, które twój partner powinien słyszeć równie często, co kocham cię
 

Choć utarło się, że „Kocham cię” jest najważniejszym zdaniem, które powinien usłyszeć od nas nasz partner, choć wydaje nam się, że wyznanie miłości jest lekarstwem na wszystko w związku, tak naprawdę nie pomoże nam ono naprawić lub utrzymać związku. Są słowa o wiele ważniejsze, których w życiu codziennym często brak. Gdybyśmy zdali sobie sprawę z ich znaczenia, łatwiej byłoby nam rozwiązywać problemy na bieżąco i zapobiegać eskalacji konfliktów w związku.

„Przepraszam, przykro mi”

Nikt nie jest doskonały, każdemu z nas zdarza się zrobić coś, co sprawia, że nasz partner czuje się zraniony, zły lub sfrustrowany. Powiedzenie „przepraszam” to nie tylko przyznanie się do winy, to również próba naprawienia owych „szkód”. Mówimy „przepraszam”, aby poinformować partnera, że chcemy przerwać tę sytuację.

„Wybaczam ci”

Równie ważne, jak podejmowanie prób naprawy związku jest zaakceptowanie błędów partnera i umiejętność wybaczania. Oferowanie przebaczenia jest doskonałym sposobem na wzmocnienie relacji. Przebaczenie nie jest jednak łatwe, zwłaszcza kiedy zaufanie zostało naderwane.

„Jestem z ciebie dumny”

Chodzi o coś więcej niż tylko o uznanie sukcesów partnera (co jest z pewnością ważne). Chodzi o przekazanie wiadomości, że masz głęboki szacunek i podziw dla swojego partnera. Poczucie, że twój partner szanuje i podziwia cię jest niezwykle ważne w tworzeniu (i utrzymywaniu) głębokiego poczucia intymności w związku.

Te trzy zdania są kluczowe w utrzymaniu bliskości w relacji. Wyrażają wszystko, co jest naprawdę ważne: zrozumienie dla uczuć drugiej strony, gotowość do naprawiania związku oraz szacunek dla partnera. Jeśli do tych aspektów dodamy jeszcze miłość, szansa, że nasz związek przetrwa najtrudniejsze momenty i kryzysy, zdecydowanie wzrasta.


Na podstawie: goodtherapy.org


Psychologia Związek

Drewniane meble do ogrodu – estetyka, trwałość, pielęgnacja

Redakcja
Redakcja
10 czerwca 2019
Fot. iStock / gorodenkoff
 

Pomimo tego, że rynek mebli ogrodowych jest dziś stosunkowo szeroki i zróżnicowany pod względem dostępnych materiałów, wielu inwestorów unika wprowadzania do ogrodu nowości i wykazując przywiązanie do tradycji, wybiera meble drewniane. Choć jest to materiał, którego zalety trudno przecenić, pamiętajmy, że drewno ma też wady. Co więcej, drewnianymi meblami będziemy mogli się cieszyć długo wyłącznie wtedy, jeśli zadbamy o ich odpowiednią konserwację.

Czy rzeczywiście meble wykonane z drewna mają w sobie tyle uroku? To pozostaje rzeczą gustu i indywidualnych upodobań każdego inwestora. Nie ulega jednak wątpliwości, że jako materiał pochodzenia naturalnego drewno doskonale komponuje się z krajobrazem ogrodu i obecną w nim roślinnością. Może też tworzyć efektowne połączenia z innymi elementami małej architektury oraz takimi materiałami jak kamień i szkło. Wygląd drewna zależy przede wszystkim od jego gatunku. W zależności od niego drewno może mieć różny kolor i rysunek słojów, ale i właściwości.

Zalety drewnianych mebli ogrodowych

Drewniane stoły, ławy i krzesła prezentują się elegancko i stylowo. Co ciekawe, prawie nigdy nie wychodzą z mody. Z biegiem czasu i nadejściem nowych trendów zmianie może ulegać ich wygląd, zawsze jednak znajdują swoich zwolenników.

Drewniane meble ogrodowe dodają przestrzeni ogrodu wiele uroku. Popularnością cieszą się również z uwagi na to, że są materiałem naturalnym i bezpiecznym dla alergików. Warto jednak zwracać uwagę na to, jakimi preparatami są konserwowane.

Dużą zaletą drewnianych mebli jest ich wytrzymałość i trwałość. Przy odpowiednio prowadzonych zabiegach pielęgnacyjnych oraz impregnacji drewniane meble mogą przetrwać wiele lata, zachowując przy tym doskonały wygląd i nieustannie pozostając w użyciu.

Drewniane meble świetnie komponują się z różnymi rodzajami przestrzeni. Dobrze wyglądają na tarasie, na terenie ogrodu, na balkonie oraz na werandzie. Znajdziemy wśród nich stoły, ławki, krzesła leżaki i wiele innych. Drewniane meble do ogrodu są dostępne między innymi w sklepie internetowym Bazkar. Ich szeroki wybór to niewątpliwa gratka dla klientów, którzy konkretny model mogą idealnie dopasować do swoich oczekiwania.

Wady drewnianych mebli do ogrodu

Niestety meble drewniane mają również swoje wady. Jedną z nich jest ciężar, który utrudnia ich przesuwanie lub przenoszenie w inne, dogodne dla użytkowników miejsce. Bez wątpienia właśnie z tych względów utrudniona jest również konserwacja mebli i ich zabezpieczanie przed sezonem zimowym.

Wiele osób wybiera meble wykonane z innych materiałów ze względu na konieczność uwagi, jaką należy poświęcić meblom drewnianym, by te zachowały doskonały wygląd. Regularne zabiegi, obejmujące przede wszystkim konserwację drewna i jego zabezpieczanie przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych wymagają wygospodarowania przez inwestora odpowiedniej ilości czasu i wyboru właściwych preparatów.

Wybór odpowiedniego drewna

Wybierając meble do ogrodu, należy zwracać uwagę nie tylko na ich formę i estetykę, ale również na gatunek drewna. Okazuje się, że trwałość i jakość mebli jest od niego ściśle uzależniona. Na rynku dostępne są meble wykonane z gatunków cechujących się różną twardością, co przekłada się na ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia. Warto pamiętać także o tym, że dostępne na rynku meble mogą być wykonane z gatunków rodzimych albo egzotycznych. Te drugie są znacznie odporniejsze na niekorzystne działanie wody i wilgoci. Zazwyczaj charakteryzują się też lepszą trwałością. Przy odpowiednio prowadzonej konserwacji zachowają estetyczny wygląd nawet przez 25 lat.

Ważną kwestią podczas wyboru mebli pozostaje jakość drewna. Co powinno zwrócić uwagę kupującego? Tym, co może zaniepokoić, są pęknięcia, widoczne ślady żerowania owadów albo wady fabryczne, które mogą przeszkadzać w użytkowaniu, obniżać wartość mebla albo przyczyniać się do jego szybszego niszczenia.

Różnorodność produktów

Warto zwrócić uwagę na ogromną różnorodność mebli drewnianych. Dotyczy to zarówno ich rodzajów i form, jak i kolorystyki i rysunku. Pamiętajmy, że duże zróżnicowanie zapewnia już naturalny kolor mebli – począwszy od bardzo jasnego, do ciemnego – które może być przecież malowane również na inne kolory, takie jak biel, czerwień, kolor niebieski, żółty, czarny i wiele innych. To znacznie poszerza możliwość wyboru konsumentów i pozwala znaleźć produkt dokładnie odpowiadający ich potrzebom.


Artykuł sponsorowany


Psychologia Związek

Krótka rozmowa z projektantem wnętrz – dlaczego warto korzystać z usług biura projektowego?

Redakcja
Redakcja
8 czerwca 2019
Fot. Materiały prasowe

Z projektowaniem architektonicznym spotykamy się na początku przygody związanej z budową domu. Z projektem wnętrz czekamy zwykle zbyt długo lub rezygnujemy z niego całkowicie, licząc na własne umiejętności i zmysł aranżacyjny. A szkoda, bo projekt wnętrz nie zakłada wyłącznie dopasowania elementów wyposażenia i kolorystyki, to przede wszystkim także umiejętne rozplanowanie włączników elektrycznych, opraw świetlnych oraz okładzin podłogowych.

Czy warto korzystać z usług biur projektowych? I na jakim etapie powinniśmy pomyśleć o współpracy? Te i wiele innych pytań, zadaliśmy projektantom wnętrz, którzy stacjonują w siedzibach  największych polskich miast m.in. Warszawy, Sopotu, Wrocławia. Na co zwracają uwagę podczas rozmowy z klientem? Co jest dla nich ważne? Oto podsumowanie ich wypowiedzi.

– Kiedy powinniśmy zgłosić się do projektanta wnętrz?

Najlepiej jak najwcześniej. Jednym z najlepszych rozwiązań jest udanie się po poradę już na etapie zakupu mieszkania lub domu. Wówczas spotykamy się z klientem na budowie, na terenie inwestycji lub przed rysunkiem domu i rzucie pomieszczeń. Przed wykonaniem prac ekipy, czy to deweloperskiej, czy murarskiej możemy zakomunikować pewne istotne zmiany w układzie przestrzennym. Niekiedy sugerujemy przeniesienie ścianki działowej, wyburzenie istniejącej lub postawienie dodatkowej przegrody w innym miejscu. Podczas zakupu mieszkania z rynku deweloperskiego, możemy wówczas liczyć na to, że koszt takich zmian będzie po stronie sprzedającego.

Jeśli zostawimy decyzję o układzie pomieszczeń na później, musimy liczyć się z tym, że koszty zmian poniesiemy z własnej kieszeni, a ekipa remontowa będzie pracowała na naszej inwestycji dłużej.

– Jakie informacje uzyskamy od projektanta?

Praca architekta wnętrz nie ogranicza się, jak to zwykło się myśleć, do projektowania rozmieszczenia wyposażenia, czy dekoracji. Oprócz doboru stylistyki w urządzanej przestrzeni, projekt zawiera także rozplanowanie punktów świetlnych oraz włączników i gniazd. To dlatego, nie warto czekać z projektem zbyt długo. Gdy na budowie pojawi się ekipa do tworzenia całościowej instalacji elektrycznej, będzie już zdecydowanie za późno na zadawanie pytań. A te, z pewnością się pojawią.

Dobry projekt wnętrz przygotowuje się około półtora miesiąca, a sporo zależy też od klienta. Im sprawniejsza komunikacja i zaangażowanie obu stron, tym projektant szybciej może przygotować poszczególne rzuty. Co ważne, jeśli nie ma możliwości spotkać się osobiście, wystarczy przesłanie do poszczególnego biura materiałów dotyczących budowy. Rzut wszystkich pomieszczeń, przygotowany przez architekta oraz rozmowa telefoniczna z projektantem umożliwią stworzenie odpowiedniego zarysu.

Co ważne, projektant na podstawie rzutu pomieszczeń wyliczy także ilość materiałów niezbędnych do wykonania okładziny podłogowej oraz ściennej.

– Jak przebiega rozmowa z projektantem?

Zasada w tym przypadku jest dość prosta: Im bardziej otwarty inwestor, tym łatwiej stworzyć projekt spójny i dopasowany do charakteru mieszkających. Projektant zapyta o osoby, które będą zamieszkiwały w określonym miejscu. Powinien otrzymać informację o ich zainteresowaniach, przyzwyczajeniach, czy potrzebach. Ważne, by dobrze określić charakter mieszkańców. Inne wnętrze będą chcieli otrzymać rodzice kilkorga dzieci, inne para podróżników.

Kolejną grupę zagadnień, ważnych z punktu widzenia projektanta będą obszary dotyczące stylistyki. Z pewnością usłyszymy pytania o to, jak nie chcielibyśmy urządzić wnętrza, co nam się zdecydowanie nie podoba. I odwrotnie: czy mamy ulubiony styl.

Co ważne, przygotujmy dla projektanta zdjęcia swoich ulubionych wizualizacji. Dlaczego? Niejednokrotnie spotykamy się z tym, że klienci mylą pojęcia dotyczące poszczególnych stylów architektonicznych. To, co nowoczesne mylą z eklektycznym, to co klasyczne z prowansalskim itd.

– Ile zapłacę za projekt? Czy to będzie dużo kosztowało?

Kwestia rozliczenia z biurem projektowym jest bardzo indywidualną sprawą. Pamiętajmy, że większość projektantów wnętrz ustala stawki za metr kwadratowy zaprojektowanej przestrzeni, ale do tego należy również zakres wykonanych działań.

Z pewnością zapłacimy więcej niż za gotowy projekt, który otrzymamy z salonu producenta, po zakupie mebli łazienkowych, czy kuchni. Te projekty są jednak tworzone w mało profesjonalnych programach i tylko w oparciu o jedno pomieszczenie. W ten sposób trudno otrzymać spójny projekt obejmujący wszystkie wnętrza. Projektanci Biura projektowego Lux Interiors każde mieszkanie traktują indywidualnie. – Nie korzystamy z gotowych inspiracji katalogowych, które bardzo często nie oddają w pełni charakteru naszego klienta oraz jego marzeń o mieszkaniu. Projekt jest szyty na miarę, bo tylko taki może zachwycać i oddać prawdziwość osób, które współtworzą klimat domu.

Nie zapominajmy, że dodatkowo płatna usługa projektu wnętrz to przede wszystkim oszczędność czasu i późniejszych remontów, związanych ze złymi decyzjami. Projektanci posiadają kontakty do sprawdzonych ekip wykończeniowych i często nadzorują ich postępy prac. To spore ułatwienie dla tych inwestorów, którzy nie mogą operacyjnie zająć się doglądaniem ekip wykonawczych. Projektant zwróci uwagę na te elementy, których kupujący nie jest w stanie z podstawową wiedzą nawet dojrzeć.


Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Chcesz mieć szczęśliwy związek? 6 typów facetów, których powinnaś unikać

31 złotych myśli, które przywrócą ci spokój i supermoc

Tłumaczyła się, dlaczego zabrakło jej pieniędzy i uprzejmie prosiła o pilne zasilenie konta. Kobieta ze złotej klatki