Psychologia

25 drobnych zmian, które sprawią, że w ciągu roku od dziś, staniesz się inną osobą

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
28 października 2018
Fot. iStock/vladans
 

Mówi się, że każda zmiana przynosi ostatecznie coś dobrego. Że każda nas czegoś uczy, w czymś nam pomaga. Jeśli od dziś, w ciągu roku, zaczniecie wprowadzać do swojego życia poniższe zmiany, z pewnością pozytywne skutki pojawią się szybciej, niż moglibyście się tego spodziewać… Do dzieła!

25 drobnych zmian, które sprawią, że w ciągu roku od dziś, staniesz się inną osobą

Przeczytaj co najmniej jedną książkę miesięcznie.

Zapisuj swoje cele na początku każdego tygodnia i każdego miesiąca.

Mierz i śledź te cele przez cały rok – właściwie analizuj każdy z nich i bądź z sobą szczery w kwestii tego, co już zrobiłeś i co mogłeś zrobić lepiej.

Poświęć tylko jeden dzień w tygodniu na to, aby nie jeść mięsa.

Wycisz telefon, zanim siądziesz do posiłku z kimś, na kim ci zależy.

Porozmawiaj z kimś, komu ufasz, gdy odczuwasz ból, nawet jeśli uważasz, że to „nic takiego”.

Spaceruj, kiedy tylko możesz i gdziekolwiek możesz.

Czyń wszystko, co w twojej mocy, aby być uważnym i świadomym innych ludzi.

Powiedz „tak” czemuś, co cię przeraża, jeśli wiesz, że to naprawdę będzie dla ciebie dobre.

Pisz codziennie w notesie kilka zdań, mając świadomość, że nie ma żadnych reguł, nikt nigdy tego nie zobaczy i że jest to po prostu narzędzie, dzięki któremu możesz wyrzucić myśli z głowy na kartkę papieru.

Stawaj się świadomym swoich emocji w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie doświadczyłeś – po prostu starając je nazywać, zamiast traktować je jak cichego towarzysza, którego ignorujesz.

Słuchaj więcej niż mówisz. A potem wybacz sobie, gdy ci się nie uda. A następnie spróbuj ponownie.

Spójrz na wszystko inne niż ekran twojego telefonu czy komputera, kiedy będziesz kładł się spać. Książka, okno, twój partner, zwierzak, sufit. Wszystko, co nie spowoduje natychmiastowego powrotu do świata, od którego próbujesz odpocząć przez osiem godzin.

Traktuj sen jako absolutną konieczność i niewiarygodnie ważny priorytet.

Zwróć uwagę na czynniki, które są niezbędne do tego, abyś dobrze wykonywał swoją pracę. Czy potrzebujesz muzyki? Czy potrzebujesz ciszy? Potrzebujesz więcej światła?

Czasami rozmawiaj z nieznajomymi. Porozmawiaj z kierowcą taksówki, nowym sąsiadem, kasjerem w sklepie. Ludzie mają najciekawsze rzeczy do powiedzenia, kiedy czują, że chcesz ich wysłuchać.

Kiedy wymyślisz sobie nowy cel i poczujesz ten znajomy dreszczyk, powiedz o tym komuś.

Naucz się wyciszać, gdy potrzebujesz się uczyć, skupić lub coś stworzyć, lub gdy potrzebujesz tylko trochę spokoju.

Zwróć uwagę na to, ile bezsensownych rzeczy robisz i ile minut marnujesz, w momentach lub godzinach tuż przed pójściem spać. Wyloguj się z Facebooka. Umyj zęby. I idź spać.

Kiedy zdecydujesz się zrelaksować, upewnij się, że zaangażujesz się w to psychicznie i emocjonalnie. Nie siadaj na kanapie i „odpoczywaj”, jednocześnie sprawdzając e-maile i robiąc „coś” do pracy oraz planując nadchodzącą podróż. Naucz się odpoczywać.

Noś zawsze takie ubrania, w których czujesz się komfortowo, pewnie.

Odpowiadaj na ważne wiadomości od razu. Odpowiedz, na co należy odpowiedzieć i odrzucaj wszystko, co jest niepotrzebne.

Mów ludziom, że jesteś z nich dumny, im wdzięczny, że cię inspirują.

Podejmuj każdą decyzję, zawsze niewielki wybór, kierując się swoim pragnieniem bycia osobą uczciwą.

Zastanów się, gdzie byłeś rok temu, pięć lat temu, dziesięć lat temu. Pomyśl o wszystkich rzeczach, które robisz teraz. Wcześniej nie uwierzyłbyś, że możesz to zrobić.


Na podstawie: thoughtcatalog.com


Psychologia

Jak się ponownie otworzyć na miłość, po tym jak zostałeś zraniony

Redakcja
Redakcja
28 października 2018
Fot. iStock/Prochkailo
 

Pewnie każdy z nas to poczuł. Kiedy nadchodzi miłosne rozczarowanie, naturalną tendencją jest ucieczka, rezygnacja z miłości. Ale jeśli nie pozwolimy sobie ponownie otworzyć się na miłość, możemy przegapić coś wyjątkowego –  szansę zbudowania relacji, do której naprawdę dążymy. Oto dziesięć sposobów, aby pomóc Ci ponownie otworzyć się na miłość.

Jak się ponownie otworzyć na miłość, po tym jak zostałeś zraniony

Pomyśl o złamanym sercu jako o przeszłości. Nie możesz zabrać ze sobą złamanego serca, gdziekolwiek jesteś. Może być ciężko o nim zapomnieć, ale nie musi to być pierwsza myśl, która przychodzi ci do głowy, gdy spotykasz kogoś interesującego, nowego. Osoba, która złamała ci serce w przeszłości, nie ma nic do zaoferowania w teraźniejszości, więc po co pozwalać jej kształtować twoją przyszłość?

Zaufaj wszechświatowi. Co, jeśli życie ma lepsze plany dla ciebie? Plany, które nie wymagają łez i nie powodują bólu serca. Dlatego jedynym sposobem, w jaki możemy zaufać wszechświatowi, jest odpuścić to, czego nie możemy zmienić, lub przestać próbować zmienić kogoś, kto tego nie chce.

Naucz się czegoś dzięki tej smutnej historii. Prawda jest taka, że ​​czasami musisz dostać w kość, aby nauczyć się, jak sobie radzić. Aby ponownie otworzyć się na miłość, musisz przyjrzeć się lekcjom, które dało ci złamane serce – może nauczyło cię ufać swojej intuicji lub kochać siebie bardziej, a może nauczyło cię, jak odejść lub gdzie postawić granice? Uczenie się na błędach z przeszłości jest jedynym sposobem, w jaki możesz znaleźć miłość, na którą zasługujesz, a nie jedynie tak zwane „okruchy miłości”.

Nie zanurzaj się w swojej goryczy i niechęci. Łatwo jest pomyśleć, że wszyscy cię zranią, kiedy już raz zostałeś zraniony, ale zamiast trzymać się bólu i wszystkiego, co poszło nie tak, pozwól zadziałać mocy przebaczenia i przypomnij sobie, że ktokolwiek cię skrzywdzi nie był wcielonym złem, po prostu nie były najlepszą osobą dla ciebie.

Zrozum, że zamknięcie twojego serca na miłość nie sprawi, że będziesz szczęśliwszy. To normalne – nawet zdrowe – być bardziej ostrożnym, ale całkowite zamknięcie się i negatywne nastawienie do miłości doprowadzi cię tylko do żalu i nieszczęścia.

Bądź uczciwy wobec siebie. Czasami zawinił „nieodpowiedni moment”, a czasem twoje własne obawy i niepewność. Jeśli możesz być uczciwy wobec siebie, jeśli chodzi o to, co dokładnie poszło nie tak w z twoim związku i określić, w jaki sposób się do tego przyczyniłeś, z większym prawdopodobieństwem unikniesz tych błędów w przyszłości.

Zaakceptuj, że miłość zawsze będzie ryzykowna. Otwarcie się na kogoś lub zakochanie się w kimś zawsze będzie ryzykowne, a rezultat nigdy nie będzie zagwarantowany. Ale tak jak to w życiu bywa, niektóre rzeczy są warte ryzyka.

Nie spiesz się. Nie spiesz się, aby poznać kogoś nowego. Nie spiesz się, słuchaj twojego serca i uważaj na swoje uczucia.

Porzuć porównania. Porównywanie się z innymi lub porównywanie innych z twoim byłym przeszkadza ci czerpać przyjemność z danej chwili. Nie oceniaj książki po okładce i nie bądź tak niesprawiedliwy dla siebie. Powinniśmy wierzyć, że nasza historia zakończy się szczęśliwym zakończeniem.

Pamiętaj, że jesteś kochany. Pomyśl o wszystkich ludziach, którzy cię kochają i o ludziach, którzy cię cenią. Pomyśl o dobrych rzeczach, które robisz dla ludzi i o tym, jak wspierasz swoich przyjaciół i rodzinę. Pomyśl o tym, jak starasz się być lepszym człowiekiem; nie zapominaj, że jesteś osobą godną miłości.


Na podstawie: thoughtcatalog.com


Psychologia

11 rzeczy, które możesz powiedzieć dziecku, które płacze

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 października 2018
Fot. iStock/EvgeniiAnd

Kiedy nasze dzieci płaczą, jest nam smutno, czujemy się sfrustrowani, często zdenerwowani, ale nie umiemy efektywnie pomóc, ani zrozumieć istoty problemu. Te kilka wskazówek naprowadzą was na właściwe tory i ułatwią komunikację z cierpiącym maluchem, czy nawet nastolatkiem.

11 rzeczy, które możesz powiedzieć dziecku, które płacze

1. Jesteśmy w tej samej drużynie, pomogę ci.

Bo dziecko musi mieć poczucie, że nie jest samo, że ma wsparcie.

2. Widzę, że to dla ciebie trudne.

Każdy z nas pragnie, by ktoś zrozumiał jego uczucia.

3. Rozumiem, że czujesz się przytłoczony, nie ma w tym nic niewłaściwego, ani dziwnego.

Daj znać dziecku, że ma prawo czuć się gorzej.

4. To było naprawdę smutne, frustrujące.

Potwierdzasz jeszcze raz, że uczucia dziecka są zrozumiałe.

5. Zróbmy sobie przerwę.

Uczysz je dbania o siebie i swoje emocje.

6. Kocham cię, jesteś bezpieczny.

W trudnych, kryzysowych chwilach nie ma nic ważniejszego niż zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa.

7.  Czy potrzebujesz mojej pomocy/odpoczynku, by spróbować jeszcze raz?

Dziecko musi wiedzieć, że nie ma sytuacji bez wyjścia.

8. Widzę, że płaczesz, ale nie wiem, jak ci pomóc. Czy możesz powiedzieć mi, czego potrzebujesz?

Uczysz dziecko rozpoznawać i mówić o swoich potrzebach.

9. Pamiętam, kiedy…

Odwracasz uwagę dziecka od błahego problemu.

10. Razem poszukajmy rozwiązania.

Uczysz dziecko reagować, działać, zamiast pogrążać się w pasywnych zachowaniach.

11. Daj swój czas i miłość twojemu płaczącemu dziecku.

To nie jest coś, co możesz powiedzieć. To coś, co powinieneś pokazać, całym sobą. Jesteś – wysłuchasz, nie odrzucisz. Pokażesz akceptację i bezwarunkowe uczucie.


Na podstawie: The Gottman Institute


Zobacz także

Mężczyźni na portalach randkowych… Czyli dlaczego jesteś dla niego opcją, nie priorytetem, a on znika i nie dzwoni?

11 wskazówek, które pozwolą określić, czy jesteś osobą nadwrażliwą emocjonalnie

Kochany, nie po drodze nam. Nie kochasz lub ja nie kocham. Dlaczego tak trudno nam odejść?