Psychologia

10 ukrytych powodów, przez które nie możemy być szczęśliwe

Redakcja
Redakcja
20 maja 2021
Photo by arash payam on Unsplash
 

Sposób, w jaki żyjesz, ma bezpośredni związek ze szczęściem, którego doświadczasz. Wybory, których dokonujesz każdego dnia, wpływają na to, jak się czujesz w życiu, w tym właśnie na poczucie szczęścia. Wiele z tych wyborów to te, z których możesz nie zdawać sobie sprawy, że powstrzymują cię od bycia szczęśliwym. Po zidentyfikowaniu problematycznych obszarów, będziesz mogła dokonać niezbędnych zmian. Te zmiany pomogą Ci znaleźć szczęście i pozytywnie przejść przez życie. Nie stawaj na drodze do własnego szczęścia, ponieważ zasługujesz na sensowne i satysfakcjonujące życie.

Pamiętaj, jesteś jedyną osobą, która może decydować o tym, co myślisz, jak postępujesz, od Ciebie zależy też zmiana własnego życia i to, czy będziesz szczęśliwa. Nikt inny nie może Cię uszczęśliwić, więc szukanie kogoś, kto to zrobi, nie ma sensu. Ludzie rzeczywiście mogą wpływać na Twój nastrój, ale ostatecznie wszystko zależy wyłącznie od Ciebie. Nigdy nie jest za późno, aby skupić się na byciu szczęśliwym i wprowadzić zmiany. 

10 ukrytych powodów, przez które nie możemy być szczęśliwe

1. Obwiniamy innych za własne problemy

Ciągłe obwinianie innych ludzi lub czynników za swoje problemy uniemożliwia Ci bycie szczęśliwą. Możesz np. winić swoich rodziców. To częsta praktyka, ponieważ jako dorośli uważamy, że nasi rodzice nie zrobili wystarczająco dużo, aby nam pomóc lub byli nie dość dobrymi rodzicami, kiedy my byłyśmy dziećmi. Nie tędy droga!

Szukanie winnych, że czujesz się bezsilna, nie masz motywacji, by coś zmienić. Poza tym zawsze będziesz czekać na kogoś lub coś innego, co poprawi Twoje życie. Kiedy przestaniesz to robić, dostrzeżesz nowe możliwości. Okaże się, że możesz sama stworzyć życie, jakiego pragniesz. Jesteś odpowiedzialna za wszystko, co dzieje się w Twoim życiu i jesteś jedyną osobą, która może dokonać zmiany. Obwinianie innych przynosi ulgę, ale na krótko i do niczego konstruktywnego nie prowadzi.

2. Nie dbamy o zdrowie

Twoje zdrowie powinno być priorytetem, ponieważ jeśli nie jesteś zdrowa, nie możesz być szczęśliwa. Jeśli chcesz żyć pełnią życia, umieść swoje zdrowie na szczycie listy priorytetów.

3. Martwimy się przyszłość lub tkwimy w przeszłości

Chociaż powinnaś planować przyszłość, nie powinnaś ciągle się tym zamartwiać i stresować. Kiedy Twoje lęki o przyszłości kolidują z teraźniejszością, doświadczasz niezadowolenia z życia. Jak sprawdzić, czy nie za bardzo przejmujesz się przyszłością? Zastanów się, czy aby: nie jesteś pracoholiczką, czy nie zaniedbujesz relacji z przyjaciółmi i rodziną, nie dbasz o siebie (zarówno o zdrowie fizyczne, jak psychiczne!).

Równie szkodliwe jak zamartwianie się o przyszłość, jest rozpamiętywanie przeszłości. Możesz skupić się na doświadczeniach, które nie poszły dobrze i mieć obsesję na punkcie tego, co mogłaś zrobić inaczej. Takie postępowanie wywołuje uczucie wstydu, żalu i złości. Kiedy skupiasz się na przeszłości, sama blokujesz sobie rozwój. Blokujesz możliwości, które byłyby w zasięgu ręki, gdybyś skupiała się na teraźniejszości. Chociaż powinnaś czerpać z przeszłości doświadczenia i naukę, nigdy nie powinnaeś pozwolić, aby prześladowała Cię ona w teraźniejszości.

4. Porównujemy się z innymi

Częste porównywanie się z innymi sprawia, że czujemy się nieszczęśliwe. W życiu zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie Cię w czymś wyprzedzał, ale nie możesz się na tym skupiać! Każdy robi postępy w innym tempie i każdy żyje inaczej. Każdy jest inny! Pamiętaj, że to, co widzisz w życiu innych ludzi, jest tylko tym, co oni chcą abyś widziała. Za kulisami ich życia może być wiele spraw i problemów, które ukrywają przed innymi. Porównywanie się sprawi tylko, że poczujesz się mniej wartościowa, a to nie jest prawda. Zamiast porównywać się z innymi ludźmi, spróbuj porównać się z poprzednią wersją siebie. Jeśli zrobiłaś choć najmniejszy postęp, jesteś na dobrej drodze.

5. Skupiamy się na własnych słabościach

Każda z nas ma unikalny zestaw mocnych i słabych stron. Zamiast skupiać się na własnych słabościach, zacznij wykorzystywać swoje mocne strony. Jeśli nie jesteś pewiena, w czym jesteś dobra, poświęć trochę czasu, żeby to w sobie odkryć. Naprawdę warto. Twoje mocne strony to rzeczy, w których jesteś z natury dobra lub które lubisz robić. Kiedy skupisz się na swoich mocnych stronach, będziesz szczęśliwsza, a słabości… osłabną i łatwiej Ci będzie nad nimi pracować.

6. Nie stawiamy siebie na pierwszym miejscu

Musisz zdać sobie sprawę, że osoby, którymi się otaczasz i sposób, w jaki je traktujesz, mają wpływ na Twoje samopoczucie. Jeśli otaczasz się ludźmi, których interesy musisz postawić przed swoimi, będziesz nieszczęśliwa. To siebie musisz stawiać na pierwszym miejscu. Nie poświęcaj swojego szczęścia i dobrego samopoczucia. Pamiętaj, że to nie jest oznaka złego egoizmu. Raczej troski o siebie, ale też o innych. Czyż szczęśliwa nie będziesz też lepsza dla innych? Na pewno.

7. Nie kontrolujemy się

Jednym z najbardziej obrazowych przykładów jest wydawanie większej ilości pieniędzy, niż możesz sobie pozwolić. Możesz nie zdawać sobie sprawy, ale taki brak samokontroli w dłuższej perspektywie Cię unieszczęśliwia. Ale pieniądze nie są jedyną rzeczą, którą powinnaś kontrolować. To dotyczy wszelkich zachcianek.

8. Koncentrujemy się na negatywach

Jeśli konsekwentnie myślisz negatywnie i wszystko widzisz w czarnych barwach, nie znajdziesz szczęścia. Nawet jeśli pojawią się przykre sytuacje, nie powinnaś myśleć, że nic się już nie zmieni. Nie możesz mieć obsesji na punkcie rzeczy, które nie wyszły. Chcąc iść do przodu, musisz skupić się na pozytywach. Brzmi to może górnolotnie, ale naprawdę szukaj dobra we wszystkich sytuacjach, bez względu na to, jak małe może ono być. Wyrobienie nawyku szukania pozytywów w swoim życiu pomoże Ci stać się bardziej pozytywną osobą.

9. Marnujemy czas na rzeczy, które są nieistotne

Marnowanie czasu na rzeczy, które nie przynoszą nam korzyści, to duży problem. Spędzanie czasu na relaksie lub robienie rzeczy, które sprawiają, że jesteś szczęśliwa, np. pieczeniu, czytaniu, jeździe na rowerze czy pracy w ogrodzie, przynosi Ci korzyści, więc te rzeczy się tutaj nie liczą. Zastanów się, jakie codzienne czynności nie wnoszą do Twojego życia nic, a poświęcasz im mnóstwo czasu. Może cały czas sprzątasz, może za długo scrollujesz Instagram, może dajesz się ponieść negatywnym emocjom, oglądając serwisy informacyjne. Każda z nas na pewno ma coś takiego.

10. Myślimy, że „jakoś to będzie”

Nie możesz usiąść i oczekiwać, że życie potoczy się tak, jak chcesz. Jeśli to zrobisz, do niczego nie dojdziesz i poczujesz się uwięziona w nieszczęśliwej sytuacji. Aby wieść szczęśliwe i sensowne życie, musisz przejąć nad nim kontrolę i wywiązywać się ze swoich obowiązków. Dbając o rzeczy, za które jesteś odpowiedzialna, będziesz szła naprzód. Nie będziesz przytłoczona tym, czego nie zrobiłaś, więc oszczędzisz sobie niepotrzebnego stresu i niepokoju. Twoje obowiązki nie zrobią się same, jak również raczej nie zrobi ich też za Ciebie nikt inny. Musisz ciężko pracować, jeśli chcesz być szczęśliwa.

 

 


Psychologia

Dodatki, które odmienią letnią stylizację – sprawdź, które masz w szafie

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
20 maja 2021
Photo by Ana Itonishvili on Unsplash
 

Nie od dziś wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach, a jeden dobrze dopasowany i efektowny dodatek potrafi odmienić całą stylizację. Oczywiście z każdym sezonem nie musimy zmieniać swojej garderoby, ale co pewien czas warto wzbogacić ją ciekawym akcentem. Zastanawiasz się, jakie zmiany poczynić w swojej szafie i na jakie dodatki postawić tego lata?

Torba

Latem stawiamy na naturalne torby z plecionki, które godnie zastąpią te ciężkie, ciemne i zimowe. Niezależnie od tego jaki fason wybierzemy, dodadzą lekkości każdej stylizacji.
Duże, ręcznie wyplatane kosze z naturalnych liści świetnie sprawdzą się podczas wypadu za miasto czy codziennych zakupów, z kolei małe kopertówki możemy zabrać ze sobą na
randkę czy spacer nad brzegiem morza. Jednak równie dobrze, naturalne plecionki możemy wykorzystać jako uzupełnienie stylizacji do pracy.

Torba MAKO STORE

Okulary przeciwsłoneczne

To absolutny must have na lato! Najmodniejsze w tym sezonie są duże, zakrywające niemalże pół twarzy okulary, jednak w przypadku tego dodatku nie zawsze musimy podążać za modą. Wybierajmy te, w których czujemy się dobrze. Okulary powinny podkreślić nasz styl, charakter i osobowość. Jeśli lubimy minimalizm, nie zakładajmy na siłę tych dużych, z daleka rzucających się w oczy. Okulary nie są wydatkiem jednorazowym, dlatego warto postawić na te oryginalne, od optyka i z polaryzacją. To dodatek, który doda charakteru nie tylko letnim i wiosennym stylizacjom, ale także wzbogaci te jesienne i zimowe.

Klapki

Na obcasie, kaczuszce, koturnie czy japonki to absoluty hot tego sezonu. Klapki są uniwersalne, stylowe i wygodne. Te eleganckie możemy założyć nawet do garnituru i o ile dres code na to pozwala, wybrać się w nich do pracy. Nowością, która może zainteresować kobiety, są napompowane buty w stylu bottega Veneta, będące dopełnieniem wielu stylizacji.

Klapki Jenny Fairy, CCC

Nakrycie głowy

Klasykiem jest duży, słomkowy kapelusz będący efektownym dodatkiem codziennych stylizacji, nie tylko tych wakacyjnych! Nie tylko słomkowe kapelusze z dużym czy średnim
rondem będą hitem tego sezonu, ale także czapki z daszkiem. Odpowiednio dobrany dodatek potrafi podkręcić niejedną stylizację. Nakrycie głowy to jeden z bardziej uniwersalnych akcentów kobiecej garderoby, który świetnie wygląda w połączeniu z letnią sukienką, T-shitrem i jeansami, czy krótkimi szortami.

Pleciony pasek

Delikatny, pleciony pasek w stylu boho świetnie sprawdzi się jako dodatek do długich i zwiewnych sukienek, luźnych koszul, a nawet bardziej formalnych stylizacji. Zgodnie z
duchem zero waste, miękki pasek od sukienki możemy wykorzystać jako opaskę do włosów, dzięki czemu małym nakładem znacząco odmienimy swój wygląd.

Pasek Makalu

Ozdoby do włosów

Ozdoby do włosów świetnie sprawdzą się jako przełamanie dla eleganckich sukienek, formalnych garniturów czy zwiewnych kreacji. Opaski – w szczególności te plecione – dodadzą lekkości, dziewczęcości i kobiecości.

Biżuteria

Naszyjniki, muszelki, kolczyki czy duże bransoletki nie tylko w tym sezonie będą na topie. Biżuteria, zdobiąca delikatnie muśnięte słońcem ciało, to hot trend od wielu lat. Biżuteria będzie dopełnieniem każdej stylizacji, niezależnie od tego czy wybierzemy tę w stylu boho, z muszelkami czy kamieniami szlachetnymi.

Tekst powstał we współpracy z kobietą, która o modzie wie wszystko – Martą Pożarlik – Panią od Wizerunku.

Marta Pożarlik

 

Marta Pożarlik, czyli Pani od Wizerunku. Udziela porad modowych w Dzień Dobry TVN. Stylizuje sesje zdjęciowe. Pracuje nad wizerunkiem celebrytów i aktorów. Jest osobistą stylistką Małgorzaty Ohme. Prowadzi liczne szkolenia wizerunkowe dla firm, doradza klientom biznesowym i indywidualnym. Napisała darmowego e-booka „Jak nie zdziadzieć w domu”. Martę znajdziecie na Facebooku i Instagramie. 


Psychologia

Rybka MiniMini zaprasza dzieci do wspólnego odkrywania świata. Może to Twoje dziecko zostanie gwiazdą telewizji?

Redakcja
Redakcja
20 maja 2021
Photo by Bermix Studio on Unsplash

Niezawodny towarzysz dzieci w codziennej zabawie i nauce tym razem zaprasza również do wspólnych perypetii na szklanym ekranie. W nowym programie stacji MiniMini+ odwiedzimy ciekawe miejsca w Polsce i poznamy języki świata. To nie wszystko! Czeka nas również dużo kreatywnej zabawy oraz gimnastyka dla najmłodszych.

Rybka MiniMini zaprasza dzieci do wspólnego odkrywania świata. Właśnie rozpoczęły się poszukiwania bohaterów do nowego programu dla najmłodszych. Może to Twoje dziecko zostanie gwiazdą telewizji? Gwarantujemy bajkową przygodę!

Co zrobić, by wziąć udział w programie? To proste! Wystarczy nagrać filmik, w którym dziecko opowie kilka słów o sobie i o najlepszej przygodzie, która ją spotkała. W castingu mogą wziąć udział maluchy w wieku 4-7 lat. Na zgłoszenia Rybka MiniMini czeka do 25 czerwca.

Regulamin castingu i więcej informacji na stronie: studio.miniminiplus.pl.

 


Zobacz także

101 metod wpływania na swoje emocje. Bądź w życiu szczęśliwsza!

A co, jeśli problem leży w tobie? Skąd masz wiedzieć, że to ty jesteś toksyczna, a nie wszyscy wokół beznadziejni

25 niesamowitych sposobów na to, by dać ludziom to, czego chcą

25 niesamowitych sposobów na to, by dać ludziom to, czego chcą