Go to content

Unikaj toksycznych ludzi jak ognia! Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów

Unikaj toksycznych ludzi
fot. iStock/South_agency

Od narcyzów przez manipulatorów, plotkarzy aż po nałogowych kłamców – każdy z nas choć raz zderza z toksycznymi osobami. Są wszędzie i zawsze znajdą sposób, by przebojem wejść w nasze życie. To straszne, z jakim spokojem i łatwością potrafią tworzyć dramaty i chaos, dzięki któremu bardzo łatwo nami manipulować. Co gorsza, bardzo często przebywanie w toksycznym środowisku sprawia, że my także zaczynamy tacy być. Zniżamy się do ich poziomu, choć często robimy to bardzo nieświadomie. Jak wystrzegać się toksycznych osobników? Są na to mądre sposoby, które z czasem staną się twoim nawykiem.

Ignoruj poszukujących uwagi

Najczęstszym przykładem toksycznych osób są te, które za wszelką cenę chcą być w centrum uwagi. W twoje urodziny nagle okaże się, że zmarła im ciotka, której nie widzieli od wieków, a całe przyjęcie będzie skoncentrowane na pocieszaniu, bo przecież to bardzo przykre. W czasie twojej wymarzonej randki zadzwoni, że się rozwodzi, zgubiła kota, psa albo kanarka. Samo wydarzenie nie ma większego znaczenia, najważniejsze, żeby byli w centrum uwagi. W dobrym towarzystwie, nigdy cała uwaga nie koncentruje się tylko na jednej osobie. Możecie rozmawiać, śmiać się i dyskutować na różne tematy, a każdy ma swoją szansę na wypowiedzenie się. Jednak przede wszystkim – w twoje urodziny najważniejsza będziesz ty, nie toksyczna przyjaciółka, która potrzebuje blasku fleszy.

Nie ufaj plotkarom

I nigdy nie dziel się z nimi swoimi sekretami. Nawet jeżeli będzie nim cena twojej nowej torebki, może się okazać, że to idealny temat do plotkowania! Bo przecież cię stać, a to już może bulwersować! Dzielenie się sprawami, które chcemy zachować w tajemnicy jest normalne. W końcu każdy potrzebuje dozy prywatności, ale i wyrzucenia z siebie trudnych spraw. Jednak kiedy spotykasz kogoś, kto bardzo chce z tobą plotkować, możesz mylnie odebrać jego intencje. Podświadomie myślimy, że jest to spowodowane zaufaniem, jakim darzy cię dana osoba. Prawda jest jednak bardziej brutalna – plotkuje z każdym, a dowiadując się czegoś od ciebie, dowie się o tym kolejnych kilkanaście osób. Choć nie będzie to dokładnie to samo, co ty powiedziałaś, a jak w głuchym telefonie – twoje słowa i tysiące innych, które zmienią sens całej wypowiedzi.

Spędzaj czas z lojalnymi przyjaciółmi

To zupełny kontrast do tych, którzy tylko czyhają na twoją chwilę słabości. Dzięki silnej grupie wsparcia, którą tworzą lojalni i szczerzy ludzie wokół nas, możemy poczuć się o wiele pewniej. Bo przecież nikt nie każe nam się przyjaźnić ze wszystkim, a wręcz przeciwnie – każdy dobrze wie, że zaufanych przyjaciół można policzyć na palcach jednej ręki. Większe grono bliskich przyjaciół sprawia, że zaniedbujemy siebie nawzajem, a w konsekwencji dopuszczamy do naszego grona kogoś toksycznego. Z czasem możecie więc skończyć jako rozbita grupa przyjaciół, która pozwoliła manipulować się przez kogoś niewartego zachodu.

Manipulatorów unikaj szerokim łukiem

To rodzaj człowieka, który chcąc nie chcąc, zniszczy twoje życie. Będą kierować tobą w taki sposób, by wszystko poszło po ich myśli. Twoje uczucia są przecież niczym przy ich egocentrycznych zapędach. Zrobią co trzeba, żebyś poukładała swój dzień, a nawet całe życie pod ich dyktando. Jak wiadomo, nieszczęścia chodzą parami, tak jest i w tym przypadku. Bo manipulatorzy bardzo często dobierają się w grupy, potrafią działać razem. Może zupełnie nieświadomie, ale swój do swego ciągnie. Jak ich rozpoznać? Musisz zadać sobie kilka pytań: Czy często czujesz się zła, gdy jesteś w ich pobliżu? Czy często zastanawiasz się, dlaczego padły z jej ust właśnie takie słowa? Czy czujesz się rozbita, gdy ona jest zła, smutna, wściekła, zirytowana? Jeżeli na którekolwiek pytanie odpowiedziałaś twierdząco, uciekaj.

Pozwalaj kłamcom zapętlić się w ich opowieściach

Mówiąc kolokwialnie, pozwól im zawiązać sobie pętle z kłamstw na szyi. Toksyczni ludzie bardzo często nie okłamują tylko innych, ale i siebie. Jak wiadomo, tysiąc razy powtarzane kłamstwo w końcu stanie się prawdą, a oni wykorzystują to z przerażającą siłą. Mogą przekonać siebie samych, że utracona praca to tylko urlop, a wydane na grę w kasynie pieniądze zostały ukradzione. Skoro potrafią przekonać samych siebie, co dopiero z przekonywaniem innych ludzi. Rozpoznawanie prawdziwych wydarzeń jest w miarę proste, ale powiedzenie która spośród setek historii miała miejsce naprawdę może być  wyczynem. Z upływem czasu każdy kłamca będzie się gubił w swoich opowieściach, zwłaszcza, gdy długo ich nie powtarzał.

Nie mieszaj się w 'dramaty’

'Królowe dramatów’ to te, które łączą kłamstwo, bycie w centrum uwagi i manipulację w jednym. Można by powiedzieć, że są przy okazji królowymi toksycznych ludzi. Dobra rada jest jedna – nigdy, przenigdy, nie daj się wmieszać w ich dramaty. Podczas gdy zwykle wolimy kłócić się we własnym gronie i szybko rozwiązywać problemy, 'drama queen’ będzie wolała ogłosić całemu światu z kim jest w konflikcie, a następnie nastawić przeciwko niemu jak najwięcej osób. To takie trochę rozwieszanie swojego brudnego prania na widok publiczny. Brzmi świetnie, prawda? Jeżeli ledwie znasz ludzi, których dotyczy konflikt lub nie masz pojęcia, o co w nim chodzi, po prostu się nie mieszaj. Powiedz, że ciebie to nie dotyczy (zgodnie z prawdą) i życz im powodzenia. Przekonywanie, że trzeba to szybko skończyć na nic się nie przyda. Wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej ich nakręci.


źródło: LifeHack.org